2022-05-12 | Jamiyat
«Plug and Play» platformasi joriy yil yakuniga qadar Toshkentda o‘z ofisini ochishi haqida xabar qildi. O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, IT Park Uzbekistan hamda «AloqaVentures» bilan kechgan uchrashuvlardan so‘ng «Plug and Play» O‘zbekiston poytaxtida o‘z vakolatxonasini ishga tushirishi haqida rasman e’lon qildi. Dastur doirasidagi hamkorlikning dastlabki bosqichi moliyaviy texnologiyalar, sug‘urta va korporativ texnologiyalar, hamda ta’lim yo‘nalishlarini qamrab oladi.
«Plug and Play Tech Center» asoschisi va bosh ijrochi direktori Said Amidi: «Mintaqadagi eng yosh va jadal rivojlanayotgan ekotizimlardan biri sifatida «Plug and Play» O‘zbekistonning mahalliy korporativ ekotizimiga axborot texnologiyalari va innovatsiya sohasida eng yuqori xalqaro standartlarga erishishda yordam berishni maqsad qilgan. Shu bilan birga, dastur dunyoning yetakchi strategik bozorlarida o‘ziga xos maydon taqdim etish orqali mahalliy iste’dodlar va tadbirkorlarniqo‘llab-quvvatlaydi».
Ofis mahalliy korporatsiyalar va agentliklar uchun startaplar bilan yaqindan hamkorlik qilish uchun ko‘proq imkoniyatlar yaratishga, qolaversa, mintaqadagi startap ekotizimini jadallashtirishga xizmat qiladi. «Plug and Play» bilan hamkorlik, shuningdek, startaplarga xalqaro bozorga chiqishga yordam beradi, negaki ular butun dunyo bo‘ylab 40 dan ortiq vakolatxonalardan iborat global tarmoqqa qo‘shilish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
IT Park Uzbekistan direktori Farhod Ibragimov: «Plug and Play» texnik markazining tashkil etilishi O‘zbekiston startap ekotizimlari uchun ulkan voqeadir. Bizning mahalliy startaplarimiz «Plug and Play» vakolatxonalari joylashgan 35 mamlakatda o‘z loyihalarini namoyish etish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Qolaversa, bu O‘zbekistonlik startap tadbirkorlarga xalqaro bozorda sifat va raqobatbardoshlikni oshirishga ko‘mak beribgina qolmay bizni mamlakatimizdan ilk «yakkashox» yaratish yo‘lida jipslashtiradi va ekotizim hamkorlarimiz (venchur fondlari, biznes farishtalari (business angels) oʻz faoliyatlarini kengaytirishlari uchun yangi imkoniyatlar eshigini ochadi”.
2-may kuni IT Park direktori Farhod Ibragimov Germaniyaning Shtutgart shahridagi «Plug and Play» ofislaridan biriga tashrif buyurib, u yerda Plug and Play EMEA hamrahbari Sina Amidi, kompaniyaning Germaniyadagi boshqaruvchi direktori Sasha Karimpur hamda Shtutgartdagi korporativ hamkorlik boʻyicha menejer Feliks Lammers bilan uchrashdi. Uchrashuvda tomonlar yangi platforma ochish masalasini muhokama qilishdi. Tez orada rejalar tasdiqlanib, yakuniga yetkazildi va endilikda “Plug and Play” kompaniyasi Toshkentda rasman o‘z vakolatxonasini ochmoqda.
«Plug and Play» istiqbolli korporatsiyalar, davlat idoralari, universitetlar, shuningdek venchur kapitalistlari va startaplar bilan hamkorlik qilishga intiladi. «Plug and Play» ofisining ochilishi hukumatimiz tomonidan olib borilayotgan O‘zbekistonning innovatsion strategiyasi dasturida muhim bosqich sanaladi, shuningdek, global platforma tarmog‘ida uning yana bir a’zosi paydo bo‘lishiga xizmat qiladi.
«Plug and Play» haqida
«Plug and Play» – startaplar, korporatsiyalar, venchur kapital firmalari, universitet va davlat idoralarini birlashtiruvchi yetakchi innovatsion platforma. «Plug and Play» kompaniyasi besh qit’ada 40 dan ortiq manzillarda faoliyat yuritadi, bosh ofisi esa Silikon vodiysida joylashgan. Korporativ innovatsion dasturlarni taklif qilgan holda korporativ hamkorlariga innovatsion yo‘nalishlarining har bir bosqichida, ta’limdan tortib to amalda tadbiq etishgacha ko‘mak ko‘rsatadi. Shuningdek, startap-akseleratorlarini ishga tushirish barobarida turli sohalarga innovatsiyalarni tadbiq etish maqsadida o‘z venchur fondini tashkil qilgan. Natijada Dropbox, Guardant Health, Honey, Lending Club, N26, PayPal va Rappi kabi yuzlab muvaffaqiyatli kompaniyalarga sarmoya kiritishga muvaffaq boʻlgan.

В Узбекистане откроется технический центр глобальной инновационной платформы «Plug and Play»
Платформа «Plug and Play» сообщила об открытии своего офиса в Ташкенте уже к концу текущего года. После встречи с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, IT Park Uzbekistan и «AloqaVentures», компания «Plug and Play» официально приняла решение о запуске новой локации в столице Узбекистана. Первоначальный этап сотрудничества в рамках программы включает следующие направления: финансовые технологии, страховые и корпоративные технологии, а также образование.
Саид Амиди, основатель и гендиректор «Plug and Play Tech Center»: «Являясь одной из самых молодых и динамично развивающихся экосистем в регионе, «Plug and Play» стремится оказать содействие местной узбекской корпоративной экосистеме в достижении самых высоких международных стандартов в области информационных технологий и инноваций. В то же время программа будет поддерживать местных талантов и предпринимателей в их стратегии роста и инноваций, предоставляя площадки на ключевых стратегических рынках по всему миру».
Новая локация поможет создать больше возможностей для местных корпораций и агентств для их тесного взаимодействия со стартапами, более того, ускорить развитие экосистемы стартапов в регионе. Сотрудничество с «Plug and Play» также поможет стартапам выйти на международный рынок, поскольку они смогут получить доступ к глобальной сети состоящей из более чем 40 точек по всему миру.
Фархoд Ибрагимов, директор IT Park Uzbekistan: «Создание технического центра «Plug and Play» — это большое событие для стартап-экосистемы Узбекистана. Наши локальные стартапы будут иметь возможность продемонстрировать свои проекты в 35 странах мира, где имеются представительства «Plug and Play». Более того, это позволит стартаперам из Узбекистана повысить свое качество и конкурентоспособность на международном рынке, и приблизит нас к созданию первого «единорога» из нашей страны. Также это открывает новые возможности для наших экосистемных партнеров (венчурные фонды, бизнес-ангелы), которые смогут масштабировать свою деятельность».
2 мая 2022 года, директор IT Park Фарход Ибрагимов посетил один из офисов «Plug and Play» в Штутгарте, Германия, где он встретился с Синой Амиди — соруководителем «Plug and Play EMEA», Сашей Каримпур — управляющим директором «Plug and Play» в Германии и Феликсом Ламмерсом — менеджером по корпоративному партнерству «Plug and Play» в Штутгарте. В ходе встречи стороны обсудили открытие новой платформы. Планы вскоре были утверждены и доработаны, и теперь компания «Plug and Play» официально открывает своё представительство в Ташкенте.
«Plug and Play» стремится к сотрудничеству с перспективными корпорациями, госучреждениями, университетами, а также венчурнымы фондами и стартапами. Открытие офиса данной платформы является важной вехой в инновационной стратегии Узбекистана, проводимой Правительством нашей страны, и отличным дополнением к глобальной сети «Plug and Play».
О «Plug and Play»
«Plug and Play» — это ведущая инновационная платформа, объединяющая стартапы, корпорации, фирмы венчурного капитала, университеты и государственные учреждения. Компания представлена в свыше 40 точках на пяти континентах со штаб-квартирой в Силиконовой долине. «Plug and Play» предлагает корпоративные инновационные программы и помогает корпоративным партнерам на каждом этапе их инновационного пути, от обучения до реализации. Они также организуют стартап-акселераторы и создали собственный венчурный фонд для внедрения инноваций в различных отраслях, где инвестировали в сотни успешных компаний, включая Dropbox, Guardant Health, Honey, Lending Club, N26, PayPal и Rappi.