Butun dunyo folklor jamoalarini o‘zida birlashtirgan “Boysun bahori” xalqaro festivali tadbirlari bo‘lib o‘tdi
2022-05-10 | Madaniyat
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan so‘nggi yillarda ildizi uzoq o‘tmishga borib taqaladigan boy nomoddiy madaniy merosimizni yana-da chuqur o‘rganib, ilmiy negizlarini yoshlarimizga o‘rgatishga, ularni asl holida saqlab, kelgusi avlodlarga bezavol yetkazishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Mustaqillikning ilk yillaridan mamlakatimizda nomoddiy madaniy merosga bo‘lgan munosabatni qo‘llab–quvvatlab, YUNESKO 2008-yil Boysun tumanini, 2021-yil baxshichilik sanʼatimizni Insoniyat nomoddiy-madaniy merosi reprezentativ ro‘yxatiga kiritgan.
O‘tmishdan baxshilar yurti sifatida shuhrat topgan Surxondaryoda o‘tkazilayotgan “Boysun bahori” xalqaro folklor festivaliga 2002 yil asos solinib, ilk “Boysun bahori” ochiq folklor festivali o‘tkazilgan. Unda mamlakatimizdagi folklor jamaolari o‘zlarining alohida dasturlari bilan ishtirok etgan. 2004 yilda to‘xtab qolgan ochiq osmon ostidagi nafis sanʼat bayrami 2017 yil qayta tiklandi.
Joriy yilda esa unga xalqaro maqom berib, har yili emas, ikki yilda bir marta o‘tkazilishini belgilandi. Endilikda “Boysun bahori” dunyo xalqlarini qadimiy go‘shada yagona ezgu maqsad yo‘lida birlashtiradigan so‘lim bahor bayramiga aylandi.
7-may kuni Surxondaryo viloyatining Boysun tumani Padang kengliklarida bo‘lib o‘tayotgan “Boysun bahori” xalqaro folklor festivalining rasmiy ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Bosh Vaziri o‘rinbosari – Turizm va madaniy meros vaziri Aziz Abduhakimov, Madaniyat vaziri Ozodbek Nazarbekov, Surxondaryo viloyati hokimi To‘ra Bobolov va bir qator rasmiylar ishtirok etdi.
Shuningdek, Turizm va madaniy meros vazirligi hamda Surxondaryo viloyati hokimligi hamkorligida o‘tkazilayotgan festivalda 30 dan ortiq xorijiy mamlakatlarning yurtimizdagi 150 nafardan ortiq rasmiylari qatnashdi.Festival ochilishida butun respublikamizning har bir hududidan hamda xorijdan kelgan folklor jamoalari o‘z chiqishlari bilan ishtirok etdi.
E’tiborlisi, O‘zbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasining bir guruh aʼzolari ham festivalda o‘z ijod namunalari bilan qatnashishni boshladi. Uyushmasi aʼzolari - rangtasvirchi rassomlar tomonidan Boysun tabiati va diqqatga sazovor maskanlar rangtasviri yaratiladi. Ushbu asarlar kelgusida ko‘rgazma uchun muzeylarga beg‘araz taqdim etiladi.
Festivalning bugungi kunida folklor jamoalari o‘rtasida ular tayyorlab kelgan dasturlar bo‘yicha o‘ziga xos musobaqa bo‘lib o‘tayapti. Ushbu musobaqa yakuniga ko‘ra folklor jamoalari tashkilotchilar tomonidan taqdirlanishi ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, festival qatnashchilari bugun o‘zbek milliy kurashi va uloq ko‘pkari bo‘yicha o‘tkazilayotgan musobaqalarni ham bevosita kuzatish imkoniyatiga ega bo‘lishgan.

В Узбекистане прошел Международный фестиваль «Бойсун Бахори», который объединил фольклорные коллективы со всего мира
2022-05-10 | Культура
В последние годы по инициативе Президента Шавката Мирзиёева особое внимание уделяется глубокому изучению богатого нематериального культурного наследия, уходящего своими корнями в далекое прошлое.
Поддерживая отношение к нематериальному культурному наследию страны с первых лет независимости, ЮНЕСКО в 2008 году включила Бойсунский район, а в 2021 году искусство Узбекистана бахши в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества.
Впервые фольклорный фестиваль «Бойсун бахори» прошёл в 2002 году в Сурхандарьинской области. В нем принимали участие фольклорные коллективы всей республики. Фестиваль изобразительных искусств под открытым небом, который был приостановлен в 2004 году, возродился в 2017 году.
В этом году фестивалю присвоен статус «Международного», и он будет проводиться раз в два года, а не каждый год. Теперь «Бойсун бахори» является прекрасным весенним праздником, объединяющим народы древнего мира для единого благородного дела.
7 мая 2022 года в городе Паданг Бойсунского района Сурхандарьинской области состоялась официальная церемония открытия Международного фольклорного фестиваля «Бойсун бахори».В мероприятии приняли участие заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан – министр туризма и культурного наследия Азиз Абдухакимов, министр культуры Озодбек Назарбеков, хоким Сурхандарьинской области Тора Боболов и ряд официальных лиц.
В фестивале, организованном Министерством туризма и культурного наследия и администрацией Сурхандарьинской области, приняли участие более 150 официальных лиц из более чем 30 зарубежных стран.В церемонии открытия приняли участие фольклорные коллективы со всей страны и зарубежья.
В рамках фестиваля художники создали картины о природе и достопримечательностях Бoйсуна, которые будут переданы в дар музеям для будущих выставок. В мероприятии также приняли активное участие представители Федерации аэронавтики Узбекистана, которые предоставили возможность участникам фестиваля совершить полеты на воздушном шаре.
На сегодняшний день фестиваль представляет собой соревнование фольклорных коллективов по подготовленным ими программам. Фольклорные коллективы будут награждены организаторами по окончании конкурса. Международный фольклорный фестиваль «Бойсун бахори», стартовавший 6 мая, продлится до 12 мая.