Ijtimoiy himoyaga va yordamga muhtoj aholi qatlamlarini moddiy qo‘llab-quvvatlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
Aholiga ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatishni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish, nogironligi bo‘lgan shaxslarning jamiyatga ijtimoiy moslashuvi uchun keng imkoniyatlar yaratish hamda yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni joylashtirishning oilaviy va boshqa muqobil shakllarini davlat tomonidan yanada qo‘llab-quvvatlash maqsadida:
1. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq 2022-yil 1-iyuldan boshlab:
a) oilaviy bolalar uylariga Davlat byudjetidan mablag‘ ajratishнинг quyidagi tartibi joriy etiladi:
oilaviy bolalar uylarining saqlash xarajatlari uchun Davlat byudjetidan mablag‘ ajratishda bir nafar tarbiyalanuvchiga to‘g‘ri keladigan xarajatlar miqdori hamda bolalar sonidan kelib chiqib, zarur mablag‘lar ota-onalar nomiga ochilgan bank plastik kartalariga o‘tkazib beriladi;
oilaviy bolalar uylarida bir nafar tarbiyalanuvchi uchun Davlat byudjetidan moliyalashtiriladigan oylik xarajatlar tarkibiga kommunal xarajatlar ham kiritiladi;
b) oilaviy bolalar uylari tomonidan iste’mol qilingan kommunal xizmatlar uchun to‘lovlar jismoniy shaxslar uchun belgilangan narxlarda amalga oshiriladi;
v) jismoniy yoki psixik rivojlanishida nuqsoni bo‘lgan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab va maktab-internatlarda hamda nogironligi bo‘lgan bolalar kasb-hunar maktablarida ishlovchi texnik va xizmat ko‘rsatuvchi xodimlarning bazaviy tarif stavkalariga 50 foiz miqdorda ustamalar to‘lanadi.
Xalq ta’limi vazirligi (B.Saidov) Moliya vazirligi bilan birgalikda:
ikki oy muddatda oilaviy bolalar uylariga Davlat byudjetidan mablag‘ ajratish tartibini belgilovchi Hukumat qarori loyihasini Vazirlar Mahkamasiga belgilangan tartibda kiritsin;
jismoniy yoki psixik rivojlanishida nuqsoni bo‘lgan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab va maktab-internatlar kutubxona fondini xatlovdan o‘tkazsin, ushbu muassasalarni Respublika maqsadli kitob jamg‘armasi orqali badiiy adabiyotlar bilan muntazam ta’minlash uchun har yili 5 milliard so‘m yo‘naltirsin;
jismoniy rivojlanishida nuqsoni bo‘lgan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab va maktab-internatlar o‘quvchilari o‘rtasida bosqichma-bosqich barcha fanlardan fan olimpiadalarining tashkil etilishini ta’minlasin.
2021 yilda eshitish qobiliyati zaif bolalarning odatiy hayotga moslashuvini osonlashtirish uchun xalqaro nodavlat notijorat tashkilotlar bilan birgalikda 4 ming dona zamonaviy eshitish moslamalari ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalarida ta’lim olayotgan zaif eshituvchi bolalarga yetkazib berilishi natijasida ularning eshitish qobiliyati yaxshilanib, umumta’lim fanlarini o‘zlashtirish darajasi oshganligi;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Qashqadaryo, Navoiy va Toshkent viloyatlarida maktabgacha yoshdagi nogironligi bo‘lgan bolalarga ta’lim berish bilan birgalikda, reabilitatsiya xizmatlarini ko‘rsatish imkoniyatiga ega bo‘lgan bittadan “Imkon” ko‘p tarmoqli ixtisoslashgan maktabgacha ta’lim tashkilotlari tashkil etilganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi (A.Inakov), Xalq ta’limi vazirligi (B.Saidov), Sog‘liqni saqlash vazirligi (B.Musayev) va Moliya vazirligi (T.Ishmetov) zaif eshituvchi bolalar uchun ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalarini 2022-yil yakuniga qadar zamonaviy eshitish moslamalari bilan to‘liq ta’minlasin, 2023-yildan boshlab esa, ehtiyojdan kelib chiqib, zamonaviy eshitish moslamalarini muntazam ravishda xarid qilish amaliyotini joriy qilsin.
Vazirlar Mahkamasi 2023-2025 yillarda qolgan 10 ta hududda reabilitatsiya markaziga ega bo‘lgan “Imkon” ko‘p tarmoqli ixtisoslashgan maktabgacha ta’lim tashkilotlarini tashkil etish va maktabgacha yoshdagi nogironligi bo‘lgan bolalarni ushbu muassasalar bilan qamrab olish choralarini ko‘rsin.
a) yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar ularga davlat tomonidan ikkilamchi bozordan olib berilgan uy-joylarni mulkka egalik qilish huquqi asosida o‘z nomiga rasmiylashtirishda notarius va kadastr xizmatlari uchun (oldi-sotdi shartnomasi va ko‘chmas mulk ob’ektlarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish) davlat boji to‘lashdan ozod etiladi;
b) yetim yoki ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan talabalarga davlat oliy ta’lim muassasalarida oziq-ovqat, kiyim-kechak va sanitariya vositalari xarid qilish uchun mablag‘ ajratish amaliyoti nodavlat oliy ta’lim muassasalari talabalariga ham tatbiq etiladi.
Bunda, ushbu maqsadlar uchun mablag‘lar Davlat byudjeti parametrlarida Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligiga ajratilgan resurslarda nazarda tutiladi va nodavlat oliy ta’lim muassasalarining so‘roviga asosan ajratib boriladi;
v) 2022-yil 1-iyundan boshlab “Ishga marhamat” monomarkazlarida inklyuziv ta’lim asosida kasb-hunarga o‘qitilayotgan nogironligi bo‘lgan shaxslarga nogironlik nafaqasi bilan bir vaqtda, Bandlikka ko‘maklashish davlat jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan bazaviy hisoblash miqdorining 2 baravari miqdorida har oylik stipendiya to‘lab beriladi.
4. 2022-yil 1-maydan boshlab “Saxovat” uylarida yashovchi zarur ish stajiga ega bo‘lmagan keksa yoshdagi va mehnatga layoqatsiz fuqarolarga shaxsiy sarf-xarajatlari uchun har oyda tegishli nafaqa miqdorining 20 foizini to‘lash tartibi joriy qilinsin.
5. Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi, Moliya vazirligi, O‘zbekiston “Veteran” jangchi-faxriy va nogironlari birlashmasining Afg‘on urushida ishtirok etgan nogironligi bo‘lgan jangchi-faxriylarni individual o‘lchovlar asosida tayyorlanadigan tegishli zamonaviy protez-ortopediya moslamalari bilan ta’minlash to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi (A.Inakov), O‘zbekiston “Veteran” jangchi-faxriylar va nogironlar birlashmasi ikki oy muddatda Afg‘on urushida ishtirok etgan nogironligi bo‘lgan jangchi-faxriylarni protez-ortopediya moslamalari bilan ta’minlash reja-grafigini ishlab chiqsin va tasdiqlasin.
Moliya vazirligi (T.Ishmetov) mazkur bandda nazarda tutilgan tadbirlar uchun Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligining asoslangan hisob-kitoblariga binoan 2022 yilda Davlat byudjetidan qo‘shimcha mablag‘ ajratsin.
6. Belgilansinki, 2023-yil 1-yanvardan boshlab I va II guruh nogironligi uchun pensiya tayinlangandan keyin ishlagan fuqarolarning ish staji va ish haqini hisobga olgan holda, nogironlik pensiyasi miqdorlarini har ikki yilda qayta hisoblash tartibi joriy etiladi.
Moliya vazirligi (T.Ishmetov) manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda uch oy muddatda mazkur bandda ko‘rsatilgan tartibni joriy etish bo‘yicha “Fuqarolarning davlat pensiya ta’minoti to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuniga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonuni loyihasini Vazirlar Mahkamasiga belgilangan tartibda kiritsin.
7. Belgilab qo‘yilsinki, 2023-yil 1-yanvardan boshlab Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlari huzuridagi nodavlat notijorat tashkilotlarni va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondlari (keyingi o‘rinlarda – hududiy jamoat fondlari) hisobidan O‘zbekiston nogironlar jamiyati, O‘zbekiston ko‘zi ojizlar jamiyati, O‘zbekiston karlar jamiyati hamda O‘zbekiston nogironlar assotsiatsiyasining hududiy bo‘linmalariga davlat subsidiyasini ajratish tizimi joriy etiladi.
O‘zbekiston nogironlar jamiyati, O‘zbekiston ko‘zi ojizlar jamiyati, O‘zbekiston karlar jamiyati va O‘zbekiston nogironlar assotsiatsiyasining o‘z hududiy bo‘linmalari tomonidan 2023-yil 1-yanvardan boshlab tegishli hududlardagi nogironligi bo‘lgan shaxslarni reabilitatsiya qilish, ijtimoiy yordam ko‘rsatish, jamiyatda o‘z o‘rnini topishida ko‘maklashish borasida amalga oshirilgan ishlar natijasi bo‘yicha har chorakda tegishlicha Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari viloyatlar, Toshkent shahar, tuman (shahar) Kengashlariga hisobot berish amaliyotini yo‘lga qo‘yish haqidagi taklifi ma’qullansin.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi Nodavlat notijorat tashkilotlarni va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi mablag‘larini boshqarish bo‘yicha Parlament komissiyasiga Moliya vazirligi hamda Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi bilan kelishilgan holda, ikki oy muddatda O‘zbekiston nogironlar jamiyati, O‘zbekiston ko‘zi ojizlar jamiyati, O‘zbekiston karlar jamiyati va O‘zbekiston nogironlar assotsiatsiyasining hududiy bo‘linmalari uchun tavsiyaviy shtatlar me’yorlarini hamda mehnatga haq to‘lash miqdorlarini tasdiqlash va hududiy jamoat fondlariga yetkazish tavsiya etilsin.
Moliya vazirligi 2023-yildan boshlab Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy byudjetlarida hududiy jamoat fondlari uchun tegishli mablag‘lar ko‘zda tutilishini ta’minlasin.
8. Moliya vazirligi, Xalq ta’limi vazirligi, Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligining 2022-2023 yillarda davlat ijtimoiy muassasalarining qurish va ta’mirlash hamda ularning moddiy-texnika bazasini mustahkamlash uchun 600 milliard so‘m yo‘naltirish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi (A.Boboyev):
Moliya vazirligi, Xalq ta’limi vazirligi, Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi bilan birgalikda ikki oy muddatda 2022-2023 yillarda davlat ijtimoiy muassasalarining qurilish va ta’mirlash hamda ularning moddiy-texnika bazasini mustahkamlash bo‘yicha manzilli dasturni ishlab chiqib, tasdiqlash uchun Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
qurilish-ta’mirlash va moddiy-texnika bazasini mustahkamlash ishlari o‘rnatilgan tartibda 2023-yilga mo‘ljallangan O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturi doirasida amalga oshirilishini ta’minlasin.
Moliya vazirligi (T.Ishmetov) davlat ijtimoiy muassasalarini joriy ta’mirlash va jihozlash uchun 2022-yilda Davlat byudjeti parametrlarida aholini uy-joy bilan ta’minlash dasturlarini moliyalashtirish uchun ko‘zda tutilgan mablag‘larning yil yakuniga qadar iqtisod qilinishi kutilayotgan qismi hisobidan 150 milliard so‘m ajratsin, 2023-yilda esa qurilish-ta’mirlash ishlarini o‘rnatilgan tartibda 2023-yilga mo‘ljallangan ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturi doirasida ko‘zda tutsin.
9. Moliya vazirligi (T.Ishmetov) mazkur qarorda ko‘zda tutilayotgan tadbirlarni amalga oshirish bilan bog‘liq xarajatlarni moliyalashtirish uchun asoslangan hisob-kitoblarga asosan Davlat byudjetidan mablag‘ ajratilishini ta’minlasin.
10. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib moliya vaziri T.A.Ishmetov, Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi direktori A.K.Inakov, xalq ta’limi vaziri B.O.Saidov va sog‘liqni saqlash vaziri B.A.Musayev belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari J.A. Qo‘chqorov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi A.A.Abduvaxitov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по материальной поддержке слоев населения, нуждающихся в социальной защите и помощи
В целях поднятия на качественно новый уровень оказания социальных услуг населению, создания широких возможностей для социальной адаптации лиц с инвалидностью в обществе, а также дальнейшей государственной поддержки семейных и иных альтернативных форм размещения детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей:
1. Установить порядок, в соответствии с которым начиная с 1 июля 2022 года:
а) внедряется следующий порядок выделения детским домам семейного типа средств из Государственного бюджета:
при выделении средств из Государственного бюджета на расходы по содержанию детских домов семейного типа размер затрат на одного воспитанника, а также необходимые средства исходя из численности детей перечисляются на банковские пластиковые карты, открытые на имя родителей;
в состав ежемесячных расходов, финансируемых из Государственного бюджета на каждого воспитанника в детских домах семейного типа, включаются также коммунальные расходы;
б) платежи за коммунальные услуги, потребленные детскими домами семейного типа, производятся по ценам, установленным для физических лиц;
в) к базовым тарифным ставкам технического и вспомогательного персонала специализированных школ и школ-интернатов для детей с отклонениями в физическом или психическом развитии, а также профессиональных школ для детей с инвалидностью выплачиваются надбавки в размере 50 процентов.
Министерству народного образования (Саидов Б.) совместно с Министерством финансов:
в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров в установленном порядке проект Правительственного решения, определяющий порядок выделения детским домам семейного типа средств из Государственного бюджета;
провести инвентаризацию библиотечного фонда специализированных школ и школ-интернатов для детей с отклонениями в физическом или психическом развитии, направить ежегодно 5 миллиардов сумов на регулярное обеспечение данных учреждений художественной литературой посредством Республиканского целевого книжного фонда;
обеспечить поэтапную организацию для детей с отклонениями в физическом развитии предметных олимпиад по всем предметам среди учащихся специализированных школ и школ-интернатов.
в результате доставки совместно с международными негосударственными некоммерческими организациями в 2021 году для слабослышащих детей, обучающихся в специализированных образовательных учреждениях, 4 тысяч штук современных слуховых аппаратов с целью облегчения адаптации слабослышащих детей к обычной жизни улучшились их слуховые способности, повысился уровень усвоения общеобразовательных предметов;
в Республике Каракалпакстан, Кашкадарьинской, Навоийской и Ташкентской областях создано по одной многопрофильной специализированной дошкольной образовательной организации «Имкон», имеющей возможность оказания услуг по реабилитации наряду с обучением детей с инвалидностью дошкольного возраста.
Агентству по развитию медико-социальных услуг (Инаков А.), Министерству народного образования (Саидов Б.), Министерству здравоохранения (Мусаев Б.) и Министерству финансов (Ишметов Т.) обеспечить полностью специализированные образовательные учреждения для слабослышащих детей современными слуховыми аппаратами до конца 2022 года, а начиная с 2023 года внедрить практику закупки современных слуховых аппаратов на регулярной основе исходя из потребности.
Кабинету Министров принять меры по созданию в 2023–2025 годах в остальных 10 регионах центров реабилитации многопрофильных специализированных дошкольных образовательных организаций «Имкон» и охвату детей с инвалидностью дошкольного возраста данными учреждениями.
а) дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, при оформлении на свое имя жилья, приобретенного для них государством на вторичном рынке, на основе права собственности освобождаются от уплаты государственной пошлины за нотариальные и кадастровые услуги (договор купли-продажи и государственная регистрация объектов недвижимости);
б) практика выделения студентам, являющимся сиротами или оставшимся без попечения родителей, средств на приобретение в государственных высших образовательных учреждениях продуктов питания, одежды и предметов санитарии, распространяется также на студентов негосударственных высших образовательных учреждений.
При этом средства на данные цели предусматриваются в ресурсах, выделенных в параметрах Государственного бюджета для Министерства высшего и среднего специального образования, и выделяются по запросу негосударственных высших образовательных учреждений;
в) начиная с 1 июня 2022 года лицам с инвалидностью, обучаемым профессиям в моноцентрах «Ишга мархамат» на основе инклюзивного образования, одновременно с пособием по инвалидности выплачивается также ежемесячная стипендия в двукратном размере базовой расчетной величины за счет средств Государственного фонда содействия занятости.
4. Внедрить начиная с 1 мая 2022 года порядок ежемесячной выплаты проживающим в домах «Саховат» престарелым и нетрудоспособным гражданам, не имеющим необходимый стаж работы, 20 процентов размера соответствующей пенсии на личные расходы.
5. Одобрить предложение Агентства по развитию медико-социальных услуг, Министерства финансов, Объединения воинов-ветеранов и инвалидов Узбекистана «Veteran» об обеспечении воинов-ветеранов с инвалидностью, участвовавших в афганской войне, соответствующими современными протезно-ортопедическими изделиями, изготовленными по индивидуальным меркам.
Агентству по развитию медико-социальных услуг (Инаков А.), Объединению воинов-ветеранов и инвалидов Узбекистана «Veteran» в двухмесячный срок разработать и утвердить план-график обеспечения воинов-ветеранов с инвалидностью, участвовавших в афганской войне, протезно-ортопедическими изделиями.
Министерству финансов (Ишметов Т.) выделить в 2022 году из Государственного бюджета дополнительные средства на мероприятия, предусмотренные настоящим пунктом, согласно обоснованным расчетам Агентства по развитию медико-социальных услуг.
6. Определить, что начиная с 1 января 2023 года вводится порядок перерасчета каждые два года размера пенсии по инвалидности гражданам, проработавшим после назначения пенсии по инвалидности I и II группы, с учетом стажа работы и заработной платы.
Министерству финансов (Ишметов Т.) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров в установленном порядке проект закона Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О государственном пенсионном обеспечении граждан» по внедрению порядка, указанного в настоящем пункте.
7. Установить, что начиная с 1 января 2023 года внедряется система выделения государственной субсидии территориальным подразделениям Общества инвалидов Узбекистана, Общества слепых Узбекистана, Общества глухих Узбекистана, а также Ассоциации инвалидов Узбекистана за счет общественных фондов по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан, Кенгашах народных депутатов областей и города Ташкента (далее – территориальные общественные фонды).
Одобрить предложение Общества инвалидов Узбекистана, Общества слепых Узбекистана, Общества глухих Узбекистана и Ассоциации инвалидов Узбекистана о внедрении практики представления их территориальными подразделениями начиная с 1 января 2023 года ежеквартального отчета соответственно перед Жокаргы Кенесом Республики Каракалпакстан, Кенгашами народных депутатов областей, города Ташкента, районов (городов) о результатах проделанной работы по реабилитации лиц с инвалидностью на соответствующей территории, оказанию им социальной помощи, содействию обретению ими своего места в обществе.
Рекомендовать Парламентской комиссии по управлению средствами Общественного фонда по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан при согласовании с Министерством финансов, Министерством занятости и трудовых отношений в двухмесячный срок утвердить и довести до территориальных общественных фондов рекомендуемые штатные нормы и размеры оплаты труда для территориальных подразделений Общества инвалидов Узбекистана, Общества слепых Узбекистана, Общества глухих Узбекистана и Ассоциации инвалидов Узбекистана.
Министерству финансов начиная с 2023 года обеспечить предусмотрение в местных бюджетах Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента соответствующих средств для территориальных общественных фондов.
8. Одобрить предложение Министерства финансов, Министерства народного образования, Агентства по развитию медико-социальных услуг о направлении 600 миллиардов сумов на строительство, ремонт и укрепление материально-технической базы государственных социальных учреждений в 2022–2023 годах.
Министерству экономического развития и сокращения бедности (Бобоев А.):
совместно с Министерством финансов, Министерством народного образования, Агентством по развитию медико-социальных услуг в двухмесячный срок разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров адресную программу по строительству, ремонту и укреплению материально-технической базы государственных социальных учреждений в 2022–2023 годах;
обеспечить осуществление строительства, ремонта и укрепления материально-технической базы в рамках Программы развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан на 2023 год в установленном порядке.
Министерству финансов (Ишметов Т.) для текущего ремонта и оснащения государственных социальных учреждений выделить 150 миллиардов сумов за счет сэкономленной по прогнозам к концу года части средств, предусмотренных в параметрах Государственного бюджета в 2022 году для финансирования программ по обеспечению населения жильем, в 2023 году – предусмотреть строительно-ремонтные работы в рамках Программы развития социальной и производственной инфраструктуры на 2023 год в установленном порядке.
9. Министерству финансов (Ишметов Т.) обеспечить выделение средств из Государственного бюджета на финансирование расходов, связанных с реализацией мер, предусмотренных настоящим постановлением, согласно обоснованным расчетам.
10. Возложить на министра финансов Ишметова Т.А., директора Агентства по развитию медико-социальных услуг Инакова А.К., министра народного образования Саидова Б.О. и министра здравоохранения Мусаева Б.А. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.