Mamlakatimizda 9 may umumxalq bayrami – Xotira va qadrlash kunini keng nishonlash, shuningdek, Ikkinchi jahon urushida halok bo‘lgan ajdodlarimiz xotirasiga chuqur hurmat bajo keltirib, fashizmga qarshi janglarda, mehnat frontida jonbozlik ko‘rsatgan faxriylarimizga alohida e’tibor va ehtirom ko‘rsatish, yoshlarni ma’naviy-axloqiy jihatdan tarbiyalashga hissa qo‘shayotgan faxriylarni e’zozlash hamda urush qatnashchilari va nogironlarini moddiy rag‘batlantirish maqsadida:
1. Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va nogironlarining har biriga 15 000 000 (o‘n besh million) so‘m miqdorida bir martalik pul mukofoti belgilansin.
2. Mazkur Farmonni bajarish bilan bog‘liq bo‘lgan sarf-xarajatlar O‘zbekiston Respublikasining respublika byudjeti mablag‘lari hisobidan amalga oshirilsin.
3. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari Mudofaa vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Davlat xavfsizlik xizmati, Moliya vazirligi, Madaniyat vazirligi, Mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vazirligi, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi bilan birgalikda Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va nogironlariga ushbu pul mukofotining tantanali va bayramona vaziyatda topshirilishini ta’minlasin.
4. Mazkur Farmonning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N. Aripov zimmasiga yuklansin.

О поощрении участников второй мировой войны
В целях широкого празднования в стране всенародного праздника 9 Мая – Дня Памяти и Почестей, выражения глубокого уважения и почитания светлой памяти наших отцов и дедов, погибших во Второй мировой войне, проявления особого внимания и почтения к нашим ветеранам, продемонстрировавшим героизм и самоотверженность в боях против фашизма и на трудовом фронте, вносящим вклад в духовно-нравственное воспитание молодежи, а также материального поощрения участников и инвалидов войны:
1. Установить единовременное денежное вознаграждение участникам и инвалидам Второй мировой войны в размере 15 000 000 (пятнадцать миллионов) сумов.
3. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Министерством обороны, Министерством внутренних дел, Службой государственной безопасности, Министерством финансов, Министерством культуры, Министерством по поддержке махалли и старшего поколения, Республиканским центром духовности и просветительства обеспечить выплату указанного денежного вознаграждения участникам и инвалидам Второй мировой войны в торжественной и праздничной обстановке.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.