Odamlarning dardiga darmon bo‘lish – insoniylikning oliy namunasi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 29-aprel kuni ehtiyojmand aholining ijtimoiy himoyasini yanada kuchaytirish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasida ijtimoiy adolat tamoyili asosida aholining yordamga muhtoj qatlamlarini qo‘llab-quvvatlash va kambag‘allikni bartaraf etish davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishi etib belgilangan. Aslida bu yurtimizdagi xalqparvar ishlarning uzviy davomidir.
Oxirgi yillarda e’tiborga muhtoj aholi qatlamiga g‘amxo‘rlik ko‘rsatish bo‘yicha yangi tizim yaratildi. Ushbu tizimga muvofiq, Mehribonlik uylaridagi 1 ming 500 ga yaqin bolalar oilalarga olindi, 116 ta Oilaviy mehribonlik uyi tashkil qilinib, 700 ga yaqin o‘g‘il-qizlarning ota-ona bag‘rida voyaga yetishi uchun sharoit yaratildi.
O‘tgan yili 757 nafar ko‘ngli yarim bola uy-joy bilan ta’minlandi. Davlat hisobidan 4 mingdan ziyod bolalarda murakkab operatsiyalar o‘tkazildi.
Nogironligi bo‘lgan fuqarolarni qo‘llab-quvvatlash ko‘lami ham kengaydi. Jumladan, o‘tgan yili 42 mingga yaqin kishiga reabilitatsiya va protez-ortopediya moslamalari olib berildi. Eshitish qobiliyati zaif 555 nafar bola koxlear implant bilan ta’minlandi. 4 ming nafar ko‘zi ojiz bolaga Brayl alifbosi tarqatildi.
E’tiborlisi, 35 mingga yaqin parvarishga muhtoj bolalarning onalariga 500 ming so‘m nafaqa to‘lash joriy etildi. Bunday tizim bizda ilgari bo‘lmagan.
Shuningdek, bolalikdan nogiron hamda birinchi va ikkinchi guruh nogironi bo‘lgan shaxslar oyligining 2 million 500 ming so‘mgacha qismi daromad solig‘idan ozod qilindi. Ish beruvchilar tomonidan nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun to‘langan ijtimoiy soliq summasi budjetdan to‘liq qaytarib berilmoqda.
Bulardan tashqari, pensiya va nafaqalarning eng kam miqdori biryo‘la 40 foizga oshirildi. Umuman, nafaqa oluvchilar soni 2016-yilgi 466 ming nafardan 2022-yilda 1 million 860 mingtaga yetkazildi.
Shuningdek, xayriya jamg‘armalari, jamoatchilik tashabbusi orqali ham ko‘plab insonlarga ko‘mak berildi.
Yig‘ilishda ushbu ezgu ishlarni davom ettirish, yurtimizdagi mehr-oqibat muhitini mustahkamlashga qaratilgan yanada keng imkoniyatlar belgilandi.
Mamlakatimizda 3 milliondan ortiq nuroniylar bor. Mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vazirligi orqali ularga g‘amxo‘rlik qilish, salomatligini asrash e’tiborga olingan.
Yig‘ilishda o‘zgalar parvarishiga muhtoj keksalar har yili sanatoriylarda davolanishi, kam ta’minlangan nuroniylarning dori-darmon va ortopediya moslamalari, jarrohlik amaliyotlari xarajatlari davlat tomonidan qoplab berilishi qayd etildi.
Keksalarning sport bilan shug‘ullanishi, teatr va muzeylarga borishi, yurtimiz bo‘ylab sayohat qilishi uchun yengilliklar belgilandi.
Ehtiyojmand aholini moddiy qo‘llab-quvvatlash maqsadida bugun pensiya va nafaqalarni 1 maydan 12 foizga oshirish to‘g‘risida Prezident farmoni imzolandi. Bu orqali 4 million 100 ming aholi xonadoniga qo‘shimcha mablag‘ kirib boradi. Bu maqsadlar uchun joriy yilda 4 trillion so‘m yo‘naltiriladi. Shuningdek, eng kam pensiya oladigan 725 ming nafar aholining pensiyasi 14 foizga oshiriladi.
Bundan tashqari, 9-may arafasida urush qatnashchilariga 15 million so‘mdan bir martalik pul mukofoti beriladi.
Nogironligi bo‘lgan ehtiyojmand aholini qo‘llab-quvvatlash tizimi ham kengaytirilishi ma’lum qilindi. Jumladan, 1-maydan boshlab, nogironligi bo‘lgan fuqarolarni ishga olgan korxonalarga, 6 oy davomida har bir shunday xodimi uchun 400 ming so‘mdan subsidiya beriladi.
O‘zini o‘zi band qilgan va hunarmandchilik bilan shug‘ullanadigan nogironligi bo‘lgan shaxslarga asbob-uskuna va mehnat qurollarini xarid qilish uchun subsidiya ajratiladi. Ular kasb-hunarlarga davlat hisobidan o‘qitiladi. Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligiga shu borada topshiriq berildi.
Nogironligi bo‘lgan shaxslar bilan ishlaydigan nodavlat tashkilotlari va ularning hududiy bo‘limlari xodimlariga oylik to‘lash uchun davlatdan subsidiya ajratiladi.
Ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi bolalarni to‘liq ta’limga jalb etish maqsadida “Nurli maskan” maktablarida yangi o‘quv yilidan qo‘shimcha 850 ta o‘quv xonasi va 1 ming 200 ta yotoqxona o‘rni tashkil etiladi. Davlat buyurtmasi asosida, ushbu maktab kutubxonalari Brayl yozuvidagi darslik va o‘quv qo‘llanmalari, badiiy adabiyotlar bilan ta’minlanadi.
Mutasaddi vazirliklarga bog‘cha yoshidagi ko‘zi ojiz bolalar uchun bosqichma-bosqich bir yillik tayyorlov guruhlari tashkil etish vazifasi qo‘yildi.
Bundan tashqari, 3 mingdan ziyod zaif eshituvchi bolalarga zamonaviy eshitish moslamalari yetkazib beriladi. Maxsus maktab-internatlarning barcha xodimlariga 50 foizlik ustama to‘lash joriy etiladi.
Nogironligi bo‘lgan bolalarning ma’naviy kamol topishi uchun 108 ta maktab-internatga har yili 20 mingdan ortiq maxsus adabiyotlar xarid qilinadi.
Nogironligi bo‘lgan keksalarga ham, alohida e’tibor qaratiladi. Misol uchun, avval ishlamagan, “Saxovat” uylaridagi yashovchi mingga yaqin kishiga hozir hech qanday to‘lov yo‘q. Endi ularga ham shaxsiy xarajatlari uchun qarilik nafaqasining 20 foizi to‘lab beriladi.
Hozirgi kunda nogironlik pensiyasi fuqarolarning avvalgi ishlagan staji va oyligidan kelib chiqib hisoblanadi. Bu – 75 mingdan ortiq ishlayotgan nogironligi bor fuqarolarning daromadiga bevosita ta’sir qilmoqda.
Endi, ularning pensiyasi har ikki yilda qayta hisoblanib, ish staji va oyligiga qarab oshirib boriladi. Bunga 300 milliard so‘m qo‘shimcha mablag‘ yo‘naltiriladi.
Oilaviy bolalar uylariga budjetdan mablag‘ ajratish tartibi soddalashtiriladi. Ya’ni, kundalik xarajatlarni qoplash uchun mablag‘ ota-onalarning shaxsiy plastik kartasiga o‘tkaziladi. Shuningdek, oilaviy bolalar uylarining kommunal to‘lovlari aholi uchun belgilangan tariflarda olinadi.
Bundan tashqari, yetim va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan talabalarga oziq-ovqat va kiyim-kechak xaridi uchun 10 million so‘mdan ajratish amaliyoti nodavlat oliygohlarda ham joriy etiladi.
Umuman, 376 ta Mehribonlik, Saxovat va Muruvvat uylari, maxsus maktab-internatlarni ta’mirlash va jihozlash bo‘yicha 600 milliard so‘mlik alohida dastur qabul qilinishi aytildi.
Prezidentimiz mahallalarda ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalar bilan manzilli ishlab, ularga ko‘maklashish tajribasini kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Unga ko‘ra, xotin-qizlar faollari hokim yordamchilari va yoshlar yetakchilari bilan birga har bir xonadonga kirib, oilalardagi haqiqiy holat va ijtimoiy xizmatlarga ehtiyojni aniqlaydi. Bu xizmatlar o‘z vaqtida va sifatli ko‘rsatilishini tashkil qiladi. Murakkab tibbiy operatsiyalarga muhtojlar bepul davolanadi.
Davlatimiz rahbari ishlaydigan ayollarning ijtimoiy himoyasi kuchaytirilishini ta’kidladi.
Bugungi kunda norasmiy sektorda ayollar ulushi 57 foizni tashkil qilmoqda. Chunki ko‘plab ish beruvchilar homiladorlik nafaqasini to‘lamaslik uchun ayollarni rasmiy ishga olmaslikka harakat qiladi.
Shu bois 2022-yil sentabrdan boshlab, tug‘ruq ta’tili to‘lovining bir qismini davlat budjeti hisobidan to‘lash tartibi yo‘lga qo‘yiladi. Buning uchun Moliya vazirligi huzurida Ijtimoiy sug‘urta jamg‘armasi tuzilib, joriy yilda unga budjetdan 170 milliard so‘m ajratilishi qayd etildi.
Ramazon oyi – mehr-oqibat va bag‘rikenglik oyidir. Shu munosabat bilan, Prezidentimiz adashib jinoyatga qo‘l urgan, aybini chuqur anglab, tuzalish yo‘liga qat’iy o‘tgan 65 nafar fuqaroni afv etish bo‘yicha farmon qabul qildi. Endi bu insonlar Ramazon hayiti bayramini o‘z uyida, yaqinlari bag‘rida kutib oladi.
Xalqimiz an’analariga ko‘ra, ko‘chalar, xiyobonlar tozalanib, obodonlashtiriladi. Keksalar, boquvchisini yo‘qotgan oilalar, nogironligi bo‘lgan ehtiyojmandlar holidan xabar olinadi.
– Ulug‘ mutafakkir Alisher Navoiy bobomiz aytganidek, odamlarning dardiga darmon bo‘lish – insoniylikning oliy namunasi ekanini unutmasligimiz, bunday ezgu ish uslubi bizning nafaqat xizmat vazifamiz, vijdoniy burchimizga aylanishi kerak, – deya ta’kidladi davlatimiz rahbari.
Mutasaddilarga yig‘ilishda belgilangan moddiy yordam tizimini amalga oshirish, bayram kunlarida muhtojlar holidan xabar olib, ularga sovg‘a va mukofotlarni yetkazish topshirildi.

Облегчение забот людей – высший пример человечности
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 29 апреля состоялось видеоселекторное совещание по мерам дальнейшего усиления социальной защиты уязвимых слоев населения.
В новой Стратегии развития Узбекистана поддержка категорий населения, нуждающихся в поддержке, а также искоренение бедности определены в качестве приоритета государственной политики, основанной на принципах социальной справедливости. По сути, это логическое продолжение проводимой работы по построению государства, заботящегося о народе.
В последние годы создана новая система помощи нуждающимся. В ее рамках около 1,5 тысячи воспитанников домов Мехрибонлик были приняты в семьи, организовано 116 семейных детских домов, созданы условия для воспитания около 700 мальчиков и девочек в семейных условиях.
В прошлом году жильем обеспечены 757 сирот. За счет государства проведены сложные операции у 4 тысяч детей.
Также расширились масштабы поддержки граждан с инвалидностью. В частности, в прошлом году около 42 тысяч человек получили реабилитационные и протезно-ортопедические изделия, 555 детям с нарушением слуха установлены кохлеарные импланты, 4 тысячам незрячих детей розданы азбуки Брайля.
Внедрена новая система: матерям около 35 тысяч детей, нуждающихся в уходе, начата выплата пособий в размере 500 тысяч сумов.
Кроме того, инвалиды детства, а также лица с инвалидностью первой и второй групп освобождены от уплаты подоходного налога с месячной заработной платы в размере до 2,5 миллиона сумов. Сумма социального налога, уплачиваемого работодателями за работников с инвалидностью, полностью компенсируется из бюджета.
Вместе с тем минимальный размер пенсий и пособий увеличен сразу на 40 процентов. В целом число получателей пособий увеличилось с 466 тысяч в 2016 году до 1 миллиона 860 тысяч в 2022 году.
Большому числу людей оказана поддержка через благотворительные фонды и общественные инициативы.
На совещании определены дальнейшие меры по расширению этих благих дел, укреплению атмосферы внимания и заботы в нашем обществе.
В нашей стране более 3 миллионов представителей старшего поколения. С созданием Министерства по поддержке махалли и престарелых выстроена система заботы о них.
На совещании отмечалось, что расходы престарелых на ежегодное лечение в санаториях, расходы малообеспеченных пожилых людей на приобретение лекарств и ортопедических изделий, хирургические операции будут покрываться за счет государства.
Для пожилых людей будет введен ряд льгот на посещение спортивных объектов, театров и музеев, путешествия по стране.
В целях оказания материальной поддержки нуждающимся сегодня подписан указ Президента о повышении с 1 мая размера пенсий и пособий на 12 процентов.
Это принесет дополнительные деньги в бюджет 4,1 миллиона домохозяйств. На финансирование пенсий и пособий в текущем году будет выделено 4 триллиона сумов.
Кроме того, на 14 процентов будет увеличен размер пенсии 725 тысячам человек, получающим минимальную пенсию.
Кроме того, в преддверии 9 мая участники войны получат единовременное денежное вознаграждение в размере 15 миллионов сумов.
Анонсировано расширение системы поддержки нуждающихся лиц с инвалидностью. В частности, с 1 мая предприятия, имеющие работников с инвалидностью, будут получать субсидию в размере 400 тысяч сумов на каждого такого работника в течение 6 месяцев.
Субсидии получат также лица с инвалидностью - самозанятые и ремесленники - на приобретение инструментов и оборудования. Они будут обучаться профессиям за счет государства Министерству занятости и трудовых отношений дано соответствующее поручение.
Негосударственные организации лиц с инвалидностью, их территориальные отделения смогут получать государственные субсидии на выплату заработной платы своим сотрудникам.
В целях охвата незрячих и слабовидящих детей полноценным обучением с нового учебного года в школах «Нурли Маскан» будет создано 850 дополнительных классов и 1,2 тысячи мест в общежитиях. На основании государственного заказа библиотеки этих школ будут обеспечены учебниками и пособиями, художественной литературой на шрифте Брайля.
Перед ответственными министерствами поставлена задача поэтапно организовать годичные подготовительные группы для незрячих детей детсадовского возраста.
Кроме того, более 3 тысяч слабослышащих детей будут обеспечены современными слуховыми аппаратами. Для всех работников спецшкол-интернатов будет введена 50-процентная надбавка к зарплате.
Ежегодно 108 школ-интернатов для детей с инвалидностью будут обеспечиваться более чем 20 тысячами книг специальной литературы.
Усилится внимание к престарелым людям с ограниченными возможностями. К примеру, сейчас для около тысячи человек, не имеющих трудового стажа и проживающих в домах Саховат, не предусмотрено никаких платежей. Отныне им также будут выплачиваться деньги на личные расходы в размере 20 процентов пособия по старости.
В настоящее время пенсии по инвалидности исчисляются исходя из трудового стажа и прежней заработной платы. Это напрямую влияет на доходы более 75 тысяч работающих лиц с инвалидностью.
Теперь их пенсии будут пересчитываться каждые два года и индексироваться в зависимости от стажа и заработной платы. На эти цели будет направлено дополнительно 300 миллиардов сумов.
Будет также упрощен порядок выделения средств из бюджета семейным детским домам. Деньги на ежедневные расходы будут перечисляться на личную пластиковую карту родителей.
Кроме того, коммунальные платежи семейных детских домов будут взиматься по тарифам, установленным для населения.
Практика выделения 10 миллионов сумов на приобретение продуктов питания и одежды для студентов, являющихся сиротами или оставшихся без попечения родителей, распространится и на негосударственные вузы.
Будет принята отдельная программа на сумму 600 миллиардов сумов для ремонта и оснащения 376 домов Мехрибонлик, Саховат и Мурувват, специальных школ-интернатов.
Глава государства подчеркнул необходимость усиления социальной защиты работающих женщин.
Сегодня доля женщин в негосударственном секторе составляет 57 процентов. Многие работодатели предпочитают не оформлять официально женщин на работу, чтобы не платить пособие по беременности и родам.
В связи с этим с сентября 2022 года будет установлен порядок частичной компенсации декретных выплат из государственного бюджета. С этой целью при Министерстве финансов будет создан Фонд социального страхования, который в этом году получит из бюджета 170 миллиардов сумов.
Рамазан – месяц доброты и милосердия. В связи с этим Президент подписал указ о помиловании 65 человек, совершивших преступление по ошибке, глубоко осознавших свою вину и решительно вставших на путь исправления. Благодаря этому они смогут встретить Рамазан-хайит у себя дома, в кругу семьи.
В дни праздника, как это принято у нашего народа, будут благоустроены улицы и дворы, навещены семьи без кормильца, одинокие престарелые и инвалиды.
- Мы не должны забывать, что облегчать заботы - это, как говорил великий мыслитель Алишер Навои, высший пример человечности, и работать в соответствии с этим девизом - не только наша служебная обязанность, но и моральный долг, - сказал глава государства.
Ответственным лицам поручено выполнить определенные на совещании задачи материальной помощи, а также навестить в праздничные дни представителей социально уязвимых слоев населения, вручить им подарки и денежные вознаграждения.