Neft-kimyo O‘zbekiston va Saudiya Arabistoni o‘rtasidagi iqtisodiy sheriklikni rivojlantirish omili sifatida
Ar - Riyod shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov Saudiya Arabistonining SABIC neft-kimyo korporatsiyasining shtab-kvartirasiga tashrif buyurib, uning bosh ijrochi direktori Yusef Abdulloh al-Ben'yan bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida korporatsiya rahbariyati kompaniyaning faoliyati, uglevodorod xom ashyosini qayta ishlash, polimer mahsulotlari, kimyoviy moddalar, o‘g‘itlar va turli konstruksiyalarni barpo etish uchun materiallar ishlab chiqarish sohasida erishgan yutuqlari, shuningdek, turli yo‘nalishlarda o‘zining innovasion ishlanmalarini joriy qilish hamda kompaniyani o‘rta va uzoq muddatli istiqbolda yanada rivojlantirish rejalari to‘g‘risida taqdimot o‘tkazdi.
Ma'lumot uchun: SABIC Industrial Corporation (Saudi Arabia Basic Industries Corporation) 1976-yilda Saudiya Arabistonida tashkil topgan. SABIC bu oraliq mahsulotlar va polimerlar, o‘g‘itlar, faol kimyoviy moddalar va metallarni ishlab chiqaradigan ko‘p tarmoqli konserndir. SABIC guruhi polietilen ishlab chiqaruvi bo‘yicha dunyoda uchinchi o‘rinda, poliolefinlar ishlab chiqaruvi bo‘yicha to‘rtinchi o‘rinda va polipropilen ishlab chiqaruvi bo‘yicha to‘rtinchi o‘rinda. Korporatsiya, shuningdek, dunyodagi eng yirik metil-tret-butil efir, polikarbonat, polifenilen va poliefir imid ishlab chiqaruvchisi hisoblanadi.
Muloqot chog‘ida kompaniya strategiyasi yuqori texnologiyali va xaridorgir mahsulotlar yaratish maqsadida xom ashyo va tabiiy resurslarni chuqur qayta ishlashga qaratilgan O‘zbekiston davlat sanoat siyosatiga mos keladigan yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarishga asoslangani ta'kidlandi.
Tomonlar O‘zbekistonda MTO (metanoldan olefinlarga) va MTR (metanoldan propilenga) texnologiyalaridan foydalangan holda investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish, shuningdek kimyoviy o‘g‘itlar ishlab chiqaruvchi yangi sanoat quvvatlarini yaratish loyihalarini nazarda tutgan holda amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari va o‘zaro manfaatli loyihalarni amalga oshirish borasida navbatdagi tadbirlar belgilandi.

Petrochemistry as a driver for development of economic partnership between Uzbekistan and Saudi Arabia
2022-04-20 | Economics
Deputy Prime Minister - Minister of Investments and Foreign Trade of Uzbekistan Sardor Umurzakov visited the headquarters of the Saudi petrochemical corporation SABIC, where he met with the company's Chief Executive Officer Yousef Abdullah Al-Benyan in Riyadh
During the meeting, the management of the corporation made a presentation on the company's activities, its achievements in processing of hydrocarbon raw materials and manufacture of polymer products, chemicals, fertilizers and structural materials as well as introduction of its own innovative developments in various industries, and also outlined the vision for the the company's further development in the medium and long term.
For reference: SABIC Industrial Corporation (Saudi Arabia Basic Industries Corporation) was founded in Saudi Arabia in 1976. SABIC is a diversified concern that produces both intermediates and polymers, fertilizers, active chemicals and metals. SABIC Group is the third largest producer of polyethylene, the fourth largest producer of polyolefins and polypropylene. The corporation is also the world's largest producer of methyl tert-butyl ether, polycarbonate, polyphenylene and polyester imide.
During the meeting, it was noted that the company's strategy is based on the production of products with high added value, which corresponds to the state industrial policy of Uzbekistan aimed at deep processing of raw materials and natural resources in order to create high-tech and sought-after products.
The parties discussed the possibilities of establishing practical cooperation, bearing in mind the implementation of investment projects in Uzbekistan using MTO (methanol to olefins) and MTP (methanol to propylene) technologies, as well as projects to create new facilities for production of chemical fertilizers.
Following the meeting, further steps were outlined to implement promising areas of partnership and mutually beneficial projects.