Koreya Respublikasi bilan transport va yo‘l xo‘jaligi sohasida hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha ahdlashuv memorandumi imzolandi
2022-04-19 | Iqtisodiyot
Koreya Respublikasi bilan transport, logistika va raqamlashtirish sohasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida Transport vaziri o‘rinbosari Abdusamat Mo‘minov boshchiligidagi ishchi guruh joriy yilning 11-14 aprel kunlari Koreya Respublikasida xizmat safarida bo‘lib qaytdi.
Mazkur tashrif davomida Koreya Respublikasi Yer, transport va infratuzilma vaziri o‘rinbosari Yung Song Von, “Korea Expressway Corporation” korporatsiyasi ijrochi boshqaruv direktori Chan-bong Li, Koreya xorijiy infratuzilma va shaharlarni rivojlantirish korporatsiyasi prezidenti Kan Xun Li, Koreya eksport va import banki bosh direktori Chon Gyu Park bilan muzokaralar o‘tkazildi.
Muzokaralarda transport va yo‘l xo‘jaligi sohasida davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, mamlakatimiz jamoat transporti tizimini Koreya tajribasini qo‘llagan holda isloh qilish, sohaga intellektual transport tizimlarini joriy etish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek, istiqbolli investitsiya va grant loyihalariga Koreya moliya institutlari mabalag‘larini jalb qilish imkoniyatlari batafsil muhokama qilindi hamda kelgusidagi aniq rejalar belgilab olindi.
Muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi bilan “Korea Expressway Corporation” korporatsiyasi, Koreya xorijiy infratuzilma va shaharlarni rivojlantirish korporatsiyasi o‘rtasida transport va yo‘l xo‘jaligi sohasida Ahdlashuv Memorandumlari imzolandi.

Подписан меморандум с Республикой Корея по развитию сотрудничества в сфере транспорта и дорожного хозяйства
В целях дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества с Республикой Корея в сфере транспорта, логистики и цифровизации рабочая группа во главе с заместителем министра транспорта Абдусаматом Муминовым 11-14 апреля текущего года посетила Республику Корея.
В ходе данного визита были проведены переговоры с заместителем министра Земли, транспорта и инфраструктуры Республики Корея Юнг Сонг Вон, исполнительным управляющим директором корпорации “Korea Expressway Corporation” Чан-бонг Ли, президентом корейской корпорации по развитию зарубежной инфраструктуры и городов Кан Хун Ли, генеральным директором Корейского Экспортно-импортного банка Чон Гю Парк.
В ходе переговоров состоялся обмен мнениями по вопросам реализации совместных проектов на условиях государственно-частного партнерства в сфере транспорта и дорожного хозяйства, реформирования системы общественного транспорта нашей страны с использованием корейского опыта, внедрения в сферу интеллектуальных транспортных систем.
Также были подробно обсуждены возможности привлечения средств корейских финансовых институтов в перспективные инвестиционные и грантовые проекты и определены конкретные планы на будущее.
По итогам переговоров были подписаны меморандумы между Министерством транспорта Республики Узбекистан и корпорацией “Korea Expressway Corporation”, корейской корпорацией по развитию зарубежной инфраструктуры и городов в сфере транспорта и дорожного хозяйства.