Xushxabar: Eronda Mirzo Ulug‘bek va Alisher Navoiy bitiklari aniqlandi
Turizm va madaniy meros vazirligi huzuridagi Madaniy meros agentligi direktori birinchi o‘rinbosari Tursunali Qo‘ziyev va Toshkent viloyati madaniy meros boshqarmasi boshlig‘i Mansur Isroilovning Eron Islom Respublikasiga O‘zbekiston Respublikasining Erondagi elchixonasi ko‘magida amalga oshirgan xizmat safari davomida shu haqida maʼlum bo‘lgan.
“Eronning shimoli-g‘arbida Temuriylar davrining ko‘plab madaniy meros obidalari mavjud. Amir Temur Eronga tashrifi davomida Mashhad provinsiyasidagi Toyinobod shahrida shayx Abu Bakr Zayn-ul Obiddin Toyyibiniy bilan uchrashgan va u bilan do‘stlashib qolgan. Uzoq yillar davomida u bilan yozishib turgan. Ushbu do‘stlik hurmati Amir Temurning o‘g‘li Shohrux Mirzo Toyinobod shahrida ajoyib masjid qurdiradi. Masjid bugungi kunga qadar saqlanib qolgan va ko‘plab allomalarimizning do‘stona munosabatlarini o‘zida muhrlagan. Shunisi diqqatga sazovorki, ko‘p hukmdorlar va taniqli arboblar bu masjidga kelib, namoz o‘qishni o‘zlari uchun sharaf deb bilishgan. Masjidning devorida yuqori martabali mehmonlar uchun hurmat devori bo‘lib, ularda mehmonlar o‘z tilaklari yoki bitiklarini yozib qoldirishgan. Ularni ko‘zdan kechirayotib, ajoyib yangilik – Mirzo Ulug‘bek va Alisher Navoiy bitiklarini kashf etdik”, - dedi T.Qo‘ziyev.
Taʼkidlash joizki, Prezidentimizning 2021-yil 19-iyundagi “O‘zbekiston Respublikasi Turizm va sport vazirligi huzuridagi Madaniy meros agentligi faoliyatini tashkil etish hamda sohani innovatsion rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 5150-son Qarorida madaniy meros obektlarini restavratsiya qilishda Eron va Turkiya davlatlaridan malakali mutaxassislarni O‘zbekistonga taklif qilish va ular ishtirokida asrashga doir ishlarni tashkil etish belgilangan. Mazkur topshiriq ijrosini taʼminlash maqsadida 2022-yilning mart oyida Eronga xizmat safari tashkil etildi.

Сенсационная новость: в Иране обнаружены надписи Мирзо Улугбека и Алишера Навои
Об этих находках стало известно во время служебной поездки в Исламскую Республику Иран первого заместителя директора Агентства культурного наследия при Министерстве туризма и культурного наследия Турсунали Кузиева и начальника Управления культурного наследия Ташкентской области Мансура Исраилова при поддержке посольства Республики Узбекистан в Иране.
На северо-западе Ирана доступно множество культурных памятников Тимуридов. Во время своего визита в Иран Амир Темур встретился и подружился с шейхом Абу Бакром Зейн-уль-Обиддином Тайибини в Тайнабаде, провинция Мешхед. Он много лет вел с ним переписку. В честь этой дружбы сын Амира Темура Шахрух Мирзо построил в Тойнабаде великолепную мечеть. Мечеть сохранилась до наших дней и скрепила дружеские отношения многих наших ученых. Оказалось, что многие правители и знаменитости приходили в мечеть и считали за честь помолиться. В мечети есть стена почета для высокопоставленных гостей, где они пишут свои пожелания или письма. Просматривая их, мы обнаружили прекрасную новость – труды Мирзо Улугбека и Алишера Навои», - рассказал Турсунали Кузиев.
Стоит отметить, что Постановлением Президента Республики Узбекистан "Об организации деятельности Агентства культурного наследия при Министерстве туризма и спорта Республики Узбекистан и мерах по инновационному развитию сферы" от 19 июня 2021 года № 5150 было утверждено приглашение квалифицированных специалистов из государств Ирана и Турции. В целях обеспечения выполнения этой задачи в марте 2022 года была организована служебная поездка в Иран.
Сообщается, что в настоящее время ведется работа по научному изучению трудов узбекских великих ученых.