Xushxabar: Eronda Mirzo Ulug‘bek va Alisher Navoiy bitiklari aniqlandi
Turizm va madaniy meros vazirligi huzuridagi Madaniy meros agentligi direktori birinchi o‘rinbosari Tursunali Qo‘ziyev va Toshkent viloyati madaniy meros boshqarmasi boshlig‘i Mansur Isroilovning Eron Islom Respublikasiga O‘zbekiston Respublikasining Erondagi elchixonasi ko‘magida amalga oshirgan xizmat safari davomida shu haqida maʼlum bo‘lgan.
“Eronning shimoli-g‘arbida Temuriylar davrining ko‘plab madaniy meros obidalari mavjud. Amir Temur Eronga tashrifi davomida Mashhad provinsiyasidagi Toyinobod shahrida shayx Abu Bakr Zayn-ul Obiddin Toyyibiniy bilan uchrashgan va u bilan do‘stlashib qolgan. Uzoq yillar davomida u bilan yozishib turgan. Ushbu do‘stlik hurmati Amir Temurning o‘g‘li Shohrux Mirzo Toyinobod shahrida ajoyib masjid qurdiradi. Masjid bugungi kunga qadar saqlanib qolgan va ko‘plab allomalarimizning do‘stona munosabatlarini o‘zida muhrlagan. Shunisi diqqatga sazovorki, ko‘p hukmdorlar va taniqli arboblar bu masjidga kelib, namoz o‘qishni o‘zlari uchun sharaf deb bilishgan. Masjidning devorida yuqori martabali mehmonlar uchun hurmat devori bo‘lib, ularda mehmonlar o‘z tilaklari yoki bitiklarini yozib qoldirishgan. Ularni ko‘zdan kechirayotib, ajoyib yangilik – Mirzo Ulug‘bek va Alisher Navoiy bitiklarini kashf etdik”, - dedi T.Qo‘ziyev.
Taʼkidlash joizki, Prezidentimizning 2021-yil 19-iyundagi “O‘zbekiston Respublikasi Turizm va sport vazirligi huzuridagi Madaniy meros agentligi faoliyatini tashkil etish hamda sohani innovatsion rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 5150-son Qarorida madaniy meros obektlarini restavratsiya qilishda Eron va Turkiya davlatlaridan malakali mutaxassislarni O‘zbekistonga taklif qilish va ular ishtirokida asrashga doir ishlarni tashkil etish belgilangan. Mazkur topshiriq ijrosini taʼminlash maqsadida 2022-yilning mart oyida Eronga xizmat safari tashkil etildi.

Sensational news: signs of Mirzo Ulugbek and Alisher Navoi were found in Iran
These findings became known during a business trip to the Islamic Republic of Iran of the First Deputy Director of the Cultural Heritage Agency under the Ministry of Tourism and Cultural Heritage Tursunali Kuziev and the head of the Cultural Heritage Department of the Tashkent region Mansur Israilov with the support of the Embassy of the Republic of Uzbekistan in Iran.
“There are many Timurid cultural sites available in the northwest of Iran. During his visit to Iran, Amir Temur met and became friends with Sheikh Abu Bakr Zein-ul-Obiddin Tayibini in Tainabad, Mashhad province. He corresponded with him for many years. In honor of this friendship, Amir Temur's son Shahrukh Mirzo built a magnificent mosque in Toynabad. The mosque has survived to this day and sealed the friendly relations of many of our scientists. It turned out that many rulers and celebrities came to the mosque and considered it an honor to pray. The mosque has a wall of honor for high-ranking guests, where they write their wishes or letters. Looking through them, we found great news - the works of Mirzo Ulugbek and Alisher Navoi", - said Tursunali Kuziev.
It is worth noting that the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On the organization of the activities of the Agency for Cultural Heritage under the Ministry of Tourism and Sports of the Republic of Uzbekistan and measures for the innovative development of the sphere" dated June 19, 2021 No. 5150 approved the invitation of qualified specialists from the states of Iran and Turkey. To ensure this task, a mission trip to Iran was organized in March 2022.
It is reported that work is currently underway on the scientific study of the works of Uzbek great scientists.