Daryo transportida davlat xizmatlari ko‘rsatishning ma’muriy reglamenti tasdiqlandi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022 - yil 7 - apreldagi 167-son qarori bilan “Daryo transportida davlat xizmatlari ko‘rsatishning ma’muriy reglamenti” tasdiqlandi.
Ma’muriy reglament kemalarni ro‘yxatga olish, hisobini yuritish, o‘zgartirish kiritish va hisobdan chiqarish tartibini belgilaydi.
Bundan tashqari, u quyidagilar to‘g‘risidagi normalarni o‘z ichiga oladi:
kemalarni qurish, yangidan jihozlash, ta’mirlash va ulardan foydalanish davrida texnik ko‘rikdan o‘tkazish, kemalarning texnik loyiha hujjatlarini kelishish;
kemani dastlabki, navbatdagi, navbatdan tashqari va har yillik texnik ko‘rikdan o‘tkazish;
kemani qurish, yangidan jihozlash va ta’mirlash davrida texnik nazorat olib borish;
texnik loyiha hujjatlarini ko‘rib chiqish;
aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish tartibi.
Ichki suv yo‘llarida foydalanishda bo‘lgan kemalar (sport kemalaridan tashqari) hududiy kemachilik registri inspektorlari tomonidan ro‘yxatga/qayta ro‘yxatga olinadi va tegishli texnik ko‘riklardan o‘tkaziladi.
Harbiy katerlarning texnik holatini aniqlash zarurati paydo bo‘lganda shartnomaga asosan katerlar ham texnik ko‘rikka taqdim etilishi mumkin.
Texnik ko‘rikdan o‘tkazishning asosiy maqsadi quyidagilar hisoblanadi:
kemalarning texnik holatini samarali nazorat qilishni tashkil etish;
kemalar va jihozlarning texnik holatini texnik hujjatlarga muvofiqligiga baho berish;
kemalarning xavfsiz suzishini ta’minlash bo‘yicha profilaktik ishlarni tashkil etish;
kemalarda avariya holatini oldindan aniqlash va ularni bartaraf etish;
kemalarda aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish va ish samarasini oshirish bo‘yicha choralar ishlab chiqishda kema egalariga ko‘maklashish.
Mazkur qaror O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi ichki kema yo‘llari, tabiiy va sun’iy barpo etilgan suv havzalari bo‘ylab kemalarning xavfsiz suzishi, inson hayoti va sog‘lig‘ini muhofaza qilish, yuklarning ishonchli tashilishini ta’minlash, daryo transporti sohasiga oid normativ hujjatlarni yagona umumiy hujjatga jamlash maqsadida ishlab chiqilgan.
Qarorning asosiy vazifalari O‘zbekiston Respublikasiga kirib kelayotgan va mavjud bo‘lgan kemalarni ro‘yxatga olish, hisobini yuritish va ularga O‘zbekiston Respublikasi bayrog‘i ostida suzish huquqini beruvchi Kema guvohnomasi berish, kemalarni qurish, yangidan jihozlash uchun ishlab chiqilgan texnik loyiha hujjatlarini ko‘rib chiqish, kelishish va ularni qurish, yangidan jihozlash ta’mirlash davrida texnik nazorat olib borish hamda ulardan foydalanish davrida dastlabki, navbatdagi, har yillik va navbatdan tashqari texnik ko‘rikdan o‘tkazish bo‘yicha ko‘rsatiladigan davlat xizmatlarini tartibga solishdan iborat.
Qarorda kemalarni ro‘yxatga qo‘yish uchun talabgorlar tomonidan hujjatlarni maxsus shakldagi ariza-blankaga kema haqidagi ma’lumotlarni kiritish orqali taqdim etish, davlat xizmati ko‘rsatish muddati, kemalarni dastlabki, har yillik, navbatdagi va navbatdan tashqari ko‘riklarga taqdim etish tartibi, texnik ko‘riklar natijasi bo‘yicha Transport vazirligining Kemachilik registri bosh inspektorlari tomonidan rasmiylashtiriladigan kema hujjatlari shakli, kemalarni qurish, yangidan jihozlash va ta’mirlash davrida texnik nazorat olib borish, texnik loyiha hujjatlarini ko‘rib chiqish va kelishish tartibi keltirilgan.
Daryo transportida ko‘rsatiladigan davlat xizmatlari natijasi bo‘yicha Kemachilik registri inspektorlari tomonidan rasmiylashtiriladigan kema hujjatlari kema egasiga mulk huquqini, kemalarning texnik holati yaroqli ekanligi, kemalar texnik loyiha hujjatlariga muvofiq qurilganligi, ta’mirlanganligi va xavfsizlik talablari bajarilganligini tasdiqlaydi.
Qaror bilan belgilangan qoidalarning bajarilishi respublikada mavjud kemalarning hisobini yuritish, respublika davlat byudjeti va tadbirkorlik subyektlarining katta mablag‘lari hisobidan xarid qilingan kemalarning texnik yaroqli holatda saqlanishi va ulardan foydalanish muddatini uzaytirilishiga, suv havzalarida yo‘lovchi va yuklarning xavfsiz va ishonchli tashilishiga xizmat qiladi.
Shuningdek, qaror bilan Transport vazirligining hududiy kemachilik registri inspektorlarining kemalarni ro‘yxatga olish, kema reestrini yuritish va unga o‘zgartirishlar kiritish, kemalarni qurish, yangidan jihozlash, ta’mirlash va ulardan foydalanish davrida texnik ko‘rikdan o‘tkazish, kemalarda texnik hujjatlar, ularga o‘rnatilgan material va buyumlarda muvofiqlik sertifikatlari mavjudligini aniqlash, kemaning nazorat ostida bo‘lgan obyektlarini tekshirish, o‘lchash, amalda ishlatib ko‘rish va sinov ishlarini o‘tkazish, kemani qurish, yangidan jihozlash va ta’mirlash davrida nazorat ostida bo‘lgan texnologik jarayonlarni kelishish va nazorat qilish, kemaga o‘rnatilgan material va buyumlarning markirovka va tamg‘alarini tekshirish hamda kemalarning texnik holatini va suzishga yaroqli ekanligini tasdiqlovchi kema hujjatlarini berish bo‘yicha vakolatlari belgilab qo‘yilgan.
Kemalarni dastlabki, navbatdagi, navbatdan tashqari va har yillik texnik ko‘riklardan o‘tkazish tartibi va tekshirilishi lozim bo‘lgan nazorat ostidagi obyektlar ko‘rsatib o‘tilgan.
Tadbirkorlar uchun o‘zlariga tegishli bo‘lgan kemalarni ro‘yxatga/qayta ro‘yxatga qo‘yish va ularni texnik ko‘rikdan o‘tkazish to‘g‘risida arizani Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali, Transport vazirligining veb-sayti orqali yoki o‘zlari joylashgan manzil bo‘yicha Transport boshqarmasiga, o‘zlari tanlagan yo‘l bilan taqdim etilishi ko‘zda tutilib qulaylik yaratilgan.
Qaror bilan daryo transportida davlat xizmatlari ko‘rsatishning aniq muddatlari, tadbirkorlik subyektlari va daryo transportida boshqaruv organlarining o‘zaro munosabatlari qat’iy belgilanib, ko‘rsatiladigan davlat xizmatlari muddatini asossiz cho‘zishlarga yo‘l qo‘yilmaydi.

Утвержден административный регламент оказания госуслуг на речном транспорте
Кабинетом Министров Республики Узбекистан в 2022 году утверждено постановление № 167 от 7 апреля «Об утверждении Административного регламента оказания государственных услуг на речном транспорте».
Административный регламент определяет порядок регистрации судов, ведения, изменения и снятия судна с учета. Кроме того, он содержит нормы о:
техническом освидетельствовании судов при постройке, переоборудовании, ремонте и эксплуатации, согласовании проектно-технической документации судов;
первичном, плановом, внеочередном и ежегодном техническом осмотре судна;
техническом освидетельствовании при постройке, переоборудовании и ремонте судна;
рассмотрении технической проектной документации;
порядке устранения выявленных недостатков.
Судна, эксплуатируемые на внутренних водных путях (за исключением спортивных), подлежат регистрации/перерегистрации инспекторами территориального судоходного реестра и проходят соответствующие технические осмотры.
При необходимости определения технического состояния военных катеров они также могут быть представлены на техосмотр на основе договора.
Основными задачами проведения освидетельствования являются:
организация эффективного контроля за техническим состоянием судов;
оценка соответствия технического состояния и оборудования судов техническим документам;
организация профилактической работы по обеспечению безопасности плавания судов;
предупреждение, выявление и пресечение аварийных происшествий;
оказание содействия владельцам судов в разработке мер по устранению выявленных недостатков и повышению эффективности работы судов.
Постановление разработано Министерством транспорта Республики Узбекистан в целях обеспечения безопасного плавания судов по внутренним судоходным путям, естественным и искусственно созданным водным бассейнам Республики Узбекистан, защиты жизни и здоровья людей, надежной транспортировки грузов, объединения нормативных документов в единый общий документ в сфере речного транспорта.
Основными задачами постановления являются регистрация, учет и выдача судовых удостоверений на право плавания под флагом Республики Узбекистан заходящих и действующих судов, рассмотрение, согласование разработанной технической проектной документации на строительство, переоборудование судов и их строительство, осуществление технического надзора в период ремонта и эксплуатации судов, а также осуществление контроля за их эксплуатацией в период эксплуатации судов, находящихся под флагом Республики Узбекистан, регламентации предоставления государственных услуг по проведению предварительного, внеочередного, ежегодного и внеочередного технического осмотра.
В постановлении предусматривается представление претендентами на постановку судов на учет путем внесения в бланк-заявления специальной формы сведений о судне, сроке предоставления государственной услуги, порядке представления судов на первичные, ежегодные, очередные и внеочередные осмотры, форме судовой документации, которая оформляется главными инспекторами судового регистра Министерства транспорта по результатам технических осмотров,порядке проведения строительно-монтажных работ и представлен порядок проведения технического контроля, рассмотрения и согласования технической проектной документации в период дооборудования и ремонта.
Судовые документы, оформляемые инспекторами судового регистра по результатам оказания государственных услуг на речном транспорте, подтверждают право собственности судовладельца, исправность технического состояния судов, то, что суда построены, отремонтированы в соответствии с документами технического проекта, выполнены требования безопасности.
Выполнение правил, установленных постановлением, будет способствовать ведению учета действующих в республике судов, поддержанию в технически исправном состоянии и продлению срока эксплуатации судов, приобретенных за счет средств республиканского государственного бюджета и крупных средств субъектов предпринимательства, безопасной и надежной перевозке пассажиров и грузов на водных объектах.
Также постановлением утверждены обязанности инспекторов территориального судового регистра Министерства транспорта по регистрации судов, ведению судового реестра и внесению в него изменений, техническому осмотру судов в период их строительства, переоборудования, ремонта и эксплуатации, определению наличия на судах технической документации, сертификатов соответствия на материалы и изделия, установленные на них, осмотру, измерению, фактическому осмотру подконтрольных объектов судна, эксплуатация и испытания, строительство корабля, определены полномочия по согласованию и контролю за контролируемыми технологическими процессами в период переоборудования и ремонта, проверке маркировки и клеймения материалов и изделий, установленных на судне, и выдаче судовых документов, подтверждающих техническое состояние судов и их пригодность к плаванию.
Указывается порядок проведения предварительных, очередных, внеочередных и ежегодных технических осмотров судов и подконтрольных объектов, подлежащих проверке.
Для предпринимателей предусмотрена возможность подачи заявления о постановке на учет/перерегистрации принадлежащих им судов и их техническом осмотре через Единый портал интерактивных государственных услуг, веб-сайт министерства транспорта или в управление транспорта по адресу их местонахождения, по своему выбору.
Постановлением строго определены конкретные сроки предоставления государственных услуг на речном транспорте, взаимоотношения субъектов предпринимательства и органов управления на речном транспорте, не допускается необоснованное продление срока предоставления государственных услуг.