ITSVda Xalqaro valyuta jamg‘armasi delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov XVJ kelishuv moddalarining IV-moddasiga muvofiq, 2022-yildagi maslahatlashuvlar uchun O‘zbekistonda bo‘lib turgan Ron van Roden boshchiligidagi Xalqaro valyuta jamg‘armasi (XVJ) delegatsiyasi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan investitsiyaviy siyosat, investitsiyaviy muhitni yaxshilash bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar, xorijiy investorlarni jalb qilish, qo‘llab-quvvatlash va huquqiy himoya qilish mexanizmlari, shuningdek, Davlat investitsiya dasturining ijrosi ko‘rib chiqildi.
Investitsiyaviy loyihalarni boshqarish tizimini takomillashtirish, XVJ tomonidan o‘tkazilgan davlat investitsiyalarini boshqarishni baholash (PIMA) natijalari hamda xalqaro moliya institutlari ishtirokida loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirishda ko‘maklashish nuqtai nazaridan Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzurida yangi tashkil etilgan Xalqaro hamkorlik va rivojlanish agentligining roliga to‘xtalib o‘tildi.
XVJ missiyasiga ko‘ra, O‘zbekistonda Davlat rahbari boshchiligida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli o‘zgarishlarning sezilarli natijalari mamlakatning jahon ishbilarmon doiralari o‘rtasida ijobiy imidjini shakllantirishga xizmat qilmoqda. Shu munosabat bilan missiya tomonidan O‘zbekistonni investitsiyalar kiritish uchun jozibador va barqaror rivojlanayotgan davlat sifatida yaqqol namoyon eta olgan hamda mamlakatdagi iqtisodiy siyosatning muvaffaqiyatini keng targ‘ib etishga xizmat qilgan birinchi Toshkent investitsiya forumining o‘z vaqtidaligini ta'kidladi.
Shuningdek, tashqi savdo siyosati va O‘zbekistonning eksport salohiyatini oshirish borasida ko‘rilayotgan chora-tadbirlar yuzasidan fikr almashildi. Tadbirkorlar va eksportchilar bilan yaqin va doimiy hamkorlik qilish natijasida erishilgan yutuqlar ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston tashqi iqtisodiy aloqalarining, xususan, investitsiyaviy, savdo, transport va logistika sohalaridagi munosabatlarining bugungi holati missiya a'zolarida alohida qiziqish uyg‘otdi. Yirik hamkor davlatlar bilan tuzilgan shartnomalar, amalga oshirilayotgan qo‘shma investitsiyaviy va infratuzilmaviy loyihalar, shuningdek, o‘rta va uzoq muddatli istiqbollardagi hamkorlikni kengaytirish rejalari haqida ma'lumotlar taqdim etildi.
O‘zbekistonning tashqi savdoni liberallashtirish, asosiy hamkorlar bilan savdo munosabatlaridagi to‘siqlarni bartaraf qilish va ko‘p tomonlama savdo tizimlariga integratsiyalashuvidagi yutuqlari yuqori baholandi.
XVJ missiyasining rahbari O‘zbekiston Yevropa Ittifoqining (EI) barqaror rivojlanish va samarali boshqaruv uchun Preferensiyalar bosh tizimi (GSP+) va Buyuk Britaniyaning Preferensiyalar bosh tizimi kengaytirilgan sxemasi (GSP Enhanced framework) benefisiar mamlakat maqomiga ega bo‘lganini olqishladi.
Ron van Roden “Cotton Campaign” xalqaro koalisiyasi tomonidan o‘zbek paxtasi va to‘qimachiligiga e'lon qilingan boykot bekor qilinishiga erishishda amalga oshirilayotgan islohotlarning rolini alohida ta'kidlab o‘tdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga (JST) a'zo bo‘lish jarayonining hozirgi holati, shuningdek, muzokaralar jarayonini ilgari surish bo‘yicha navbatdagi dolzarb vazifalar muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar mamlakatni yanada ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish istiqbollari yuzasidan fikr almashdi hamda investitsiyaviy va savdo-iqtisodiy sohalardagi turli prognozlarni muhokama qildi.
Ma'lumot uchun: XVJ missiyasi 2022-yilning 31-martidan O‘zbekistonda bo‘lib, tegishli vazirlik va idoralar bilan uchrashuvlar o‘tkazdi. Muhokamalarda iqtisodiyotimizning joriy holati, uni rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, iqtisodiy siyosatning ustuvor yo‘nalishlari muhokama qilindi.
XVF Nizomining IV-moddasiga muvofiq, Jamg‘arma missiyalari muntazam ravishda maslahatlashuvlar o‘tkazish hamda texnik yordam ko‘rsatish maqsadida a'zo mamlakatlarga tashrif buyurishadi. Missiyalarning faoliyati iqtisodiyot, moliya sektori va statistika sohasidagi ishlarning holatini o‘rganish, shuningdek, keyingi iqtisodiy islohotlarning yo‘nalishlarini aniqlashga qaratiladi. Tashriflar natijasida mamlakatlardagi iqtisodiy vaziyatni tahlil qilish natijalari va qisqa muddatli prognozlarini aks ettiruvchi tegishli hisobotlar tayyorlanadi va e'lon qilinadi. 2017- yildan boshlab, yillik maslahatlashuvlardan tashqari, XVJ iqtisodiy siyosatning turli sohalarida ekspert va texnik yordam missiyalarini tashkil etib kelmoqda.

В МИВТ состоялась встреча с делегацией Международного валютного фонда
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с делегацией Международного валютного фонда (МВФ) во главе с Роном ван Роденом, находящейся в Узбекистане для проведения консультаций 2022 года по статье IV Статей соглашения МВФ.
В рамках встречи рассмотрена проводимая в Узбекистане инвестиционная политика, предпринимаемые меры по улучшению инвестиционного климата, механизмы привлечения, поддержки и правовой защиты иностранных инвесторов, а также ход реализации Государственной инвестиционной программы.
Были затронуты вопросы совершенствования системы управления инвестиционными проектами, проведённая оценка МВФ по управлению государственными инвестициями (PIMA) и роль вновь созданного Агентства по международному сотрудничеству и развитию при Министерстве инвестиций и внешней торговли в контексте оказания содействия в подготовке и реализации проектов с участием международных финансовых институтов.
По мнению миссии МВФ, ощутимые результаты масштабных преобразований в Узбекистане, проводимых под руководством Главы государства, способствуют формированию позитивного имиджа страны среди мирового делового сообщества. В этом плане миссией была отмечена своевременность проведения первого Ташкентского инвестиционного форума, который наглядно продемонстрировал успехи экономической политики, а также представил Узбекистан как привлекательное для инвестиций и стабильно развивающееся государство.
Также состоялся обмен мнениями по внешнеторговой политике и реализуемых мерах по наращиванию экспортного потенциала Узбекистана. Рассмотрены результаты, достигнутые благодаря тесному и постоянному взаимодействию с предпринимателями и экспортерами.
Особый интерес членов миссии вызвало также и текущее состояние внешних экономических связей Узбекистана, в частности, в инвестиционной, торговой и транспортно-логистической сферах. Была представлена информация об имеющихся договоренностях с крупнейшими странами-партнерами, совместных инвестиционных и инфраструктурных проектах, а также перспективах расширения сотрудничества в среднесрочной и долгосрочной перспективах.
Были высоко оценены успехи Узбекистана в либерализации внешней торговли, устранении барьеров в торговых взаимоотношениях с ключевыми партнерами и интеграции в мировую экономику.
Глава миссии МВФ приветствовал получение Узбекистаном статуса страны-бенефициара Всеобщей системы преференций Европейского союза (ЕС) для устойчивого развития и эффективного управления (GSP+) и Расширенной схемы Всеобщей системы преференций Великобритании (GSP Enhanced framework)
Рон ван Роден особо отметил роль проводимых реформ в достижении отмены бойкота узбекского хлопка и текстиля со стороны международной коалиции «Cotton Campaign».
В ходе беседы также обсуждалось текущее состояние процесса вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию (ВТО), а также актуальные задачи по дальнейшему продвижению переговорного процесса.
По итогам встречи стороны обменялись мнениями о перспективах дальнейшего социально-экономического развития страны и обсудили различные прогнозы в инвестиционной, торговой и экономической сферах.
Справочно: Миссия МВФ находится в Узбекистане с 31 марта
2022 года и провела встречи с профильными министерствами и ведомствами, в ходе которых обсуждались текущая ситуация в экономике, перспективы ее развития, а также приоритеты экономической политики.
В соответствии со статьей IV Устава МВФ, миссии Фонда регулярно посещают страны-члены с целью проведения консультаций, а также оказания технической помощи. Деятельность миссий направлена на изучение состояния дел в области экономики, финансового сектора и статистики, а также определение направлений дальнейших экономических реформ. По итогам визитов готовятся и публикуются соответствующие доклады, отражающие результаты проведенного анализа и прогнозы экономической ситуации в стране на краткосрочную перспективу. С 2017 года, помимо ежегодных консультаций, МВФ организовывает миссии экспертов и миссии технического содействия по различным направлениям экономической политики.