2022-04-08 | Iqtisodiyot
Navoiy shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov Navoiy viloyatini kompleks rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
Yig‘ilishda vazirliklar, idoralari, tarmoq birlashmalari hamda mahalliy hokimiyat organlari rahbarlari qatnashdi.
Ta'kidlash kerakki, yuqorida qayd etilgan tuzilmalar vakillaridan iborat ishchi guruh bir hafta oldin viloyatga o‘z ishini boshlagan edi. Guruh vazifalariga iqtisodiy o‘sish, tadbirkorlik va xizmatlar sohasi, investitsiyaviy va eksport faoliyatini rivojlantirish, infratuzilma, qishloq va suv xo‘jaligi hamda ijtimoiy sohani takomillashtirishning bugungi holatini chuqur tahlil qilish masalalari kirgan edi.
Yig‘ilish davomida vazirliklar, idoralar va tarmoq birlashmalari rahbarlari amalga oshirilgan ishlar natijalari to‘g‘risida hisobot berib, viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning navbatdagi chora-tadbirlari to‘g‘risida takliflar taqdim etdi. Ular tarmoqlar va yo‘nalishlar kesimida muayyan tuman (shahar) larda amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan.
Viloyatda investitsiyalar, sanoat ishlab chiqarish va eksport hajmlarining o‘sishini rag‘batlantirish borasida ishga solinmagan imkoniyat va zaxiralarni aniqlash hamda ulardan to‘liq foydalanishga qaratilgan ishlarga katta e'tibor qaratish topshirildi.
Shuningdek, hududda yuqori qo‘shimcha qiymatga ega raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishga yo‘naltirilgan to‘liq siklli yuqori texnologik ishlab chiqarish ob'ektlar sonini ko‘paytirish hamda unga bog‘liq tarmoqlarni rivojlantirish, zamonaviy texnologiyalarni joriy etishni rag‘batlantirish va yangi ish o‘rinlari yaratish zarurligi ta'kidlandi.
Tadbirkorlar va eksportchilar bilan manzilli ishlash mexanizmini takomillashtirish, kelib tushayotgan murojaatlarga tezkor javob berish va ko‘tarilgan masalalarni hal etishni ta'minlash bo‘yicha topshiriqlar ham berildi.
Yig‘ilish yakunida mutasaddi rahbarlarga viloyat miqyosida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan navbatdagi ishlar doirasida aniq vazifalar belgilab berildi.

Обсуждены перспективы дальнейшего развития Навоийской области
В г.Навои заместитель Премьер-министра - министр инвестиций внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провёл совещание по вопросам комплексного развития Навоийской области.
В совещании приняли участие руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений и органов местной власти районов и городов региона.
Стоит отметить, что за неделю до этого в область выехала рабочая группа в составе представителей вышеуказанных структур, задачей которой являлся глубокий анализ текущего состояния экономического роста, развития предпринимательства и сферы услуг, инвестиционной и экспортной деятельности, совершенствования инфраструктуры, сельского и водного хозяйства и социальной сферы.
В ходе совещания руководители министерств, ведомств и отраслевых объединений доложили о результатах проделанной работы и представили предложения по дальнейшим мерам социально-экономического развития региона в разрезе отраслей и направлений с привязкой к конкретным районам (городам).
Было поручено уделить более тщательное внимание работе по выявлению незадействованных возможностей и резервов, полноценное использование которых позволит стимулировать рост инвестиционных, промышленных и экспортных объёмов в области.
Указано на необходимость увеличения в регионе высокотехнологичных производств полного цикла, ориентированных на выпуск конкурентоспособной продукции с высокой добавленной стоимостью, а также развитие смежных отраслей, стимулирование внедрения современных технологий и создание новых рабочих мест.
Также было поручено усовершенствовать механизм адресной работы с предпринимателями и экспортерами, ставя целью обеспечение мгновенного реагирования на поступающие обращения и ускоренного решения поднимаемых вопросов.
По итогам совещания перед ответственными руководителями были поставлены конкретные задачи в рамках дальнейшей работы в регионе.