2022-04-08 | Iqtisodiyot
Navoiy shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov Navoiy viloyatini kompleks rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
Yig‘ilishda vazirliklar, idoralari, tarmoq birlashmalari hamda mahalliy hokimiyat organlari rahbarlari qatnashdi.
Ta'kidlash kerakki, yuqorida qayd etilgan tuzilmalar vakillaridan iborat ishchi guruh bir hafta oldin viloyatga o‘z ishini boshlagan edi. Guruh vazifalariga iqtisodiy o‘sish, tadbirkorlik va xizmatlar sohasi, investitsiyaviy va eksport faoliyatini rivojlantirish, infratuzilma, qishloq va suv xo‘jaligi hamda ijtimoiy sohani takomillashtirishning bugungi holatini chuqur tahlil qilish masalalari kirgan edi.
Yig‘ilish davomida vazirliklar, idoralar va tarmoq birlashmalari rahbarlari amalga oshirilgan ishlar natijalari to‘g‘risida hisobot berib, viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning navbatdagi chora-tadbirlari to‘g‘risida takliflar taqdim etdi. Ular tarmoqlar va yo‘nalishlar kesimida muayyan tuman (shahar) larda amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan.
Viloyatda investitsiyalar, sanoat ishlab chiqarish va eksport hajmlarining o‘sishini rag‘batlantirish borasida ishga solinmagan imkoniyat va zaxiralarni aniqlash hamda ulardan to‘liq foydalanishga qaratilgan ishlarga katta e'tibor qaratish topshirildi.
Shuningdek, hududda yuqori qo‘shimcha qiymatga ega raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishga yo‘naltirilgan to‘liq siklli yuqori texnologik ishlab chiqarish ob'ektlar sonini ko‘paytirish hamda unga bog‘liq tarmoqlarni rivojlantirish, zamonaviy texnologiyalarni joriy etishni rag‘batlantirish va yangi ish o‘rinlari yaratish zarurligi ta'kidlandi.
Tadbirkorlar va eksportchilar bilan manzilli ishlash mexanizmini takomillashtirish, kelib tushayotgan murojaatlarga tezkor javob berish va ko‘tarilgan masalalarni hal etishni ta'minlash bo‘yicha topshiriqlar ham berildi.
Yig‘ilish yakunida mutasaddi rahbarlarga viloyat miqyosida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan navbatdagi ishlar doirasida aniq vazifalar belgilab berildi.

Prospects for further development of Navoi region were discussed
Deputy Prime Minister - Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan S.Umurzakov held a meeting in Navoi city on issues of complex development of Navoi region.
The meeting was attended by heads of ministries, agencies, sectoral associations and local authorities of districts and cities of the region.
It is worth noting that a week earlier a working group comprising representatives of aforementioned agencies, whose task was to deeply analyze the current state of economic growth, development of entrepreneurship and service sector, investment and export activity, improvement of infrastructure, agriculture and water management and social sphere, had been sent to the region.
During the meeting, heads of ministries, agencies and sectoral associations reported on the results of the work done and proposals submitted on further measures of socio-economic development of the region in the context of sectors and directions with reference to a particular districts and cities.
Instructions were given to pay more attention to identifying untapped opportunities and reserves, the full use of which will stimulate the growth of investment, industrial and export volumes in the region.
The need to increase high-tech productions of full cycle in the region, focused on the production of competitive products with high added value, the development of related industries, the introduction of modern technologies and the creation of new jobs, was pointed out.
The commission issued an instruction to improve the mechanism of targeted work with entrepreneurs and exporters, aiming to ensure an immediate response to incoming calls and the rapid resolution of issues raised.
As a result of the meeting, specific tasks were set before the responsible executives in the framework of further work in the region.