Davlat pensiyalari, nafaqalar, kompensatsiyalar va boshqa ijtimoiy to‘lovlarni to‘lash tizimini yanada takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
2022-04-08 | Hujjatlar
Mamlakatimizda pensiya, nafaqa, kompensatsiyalar va boshqa ijtimoiy to‘lovlarni to‘lash va yetkazib berishda fuqarolarga qulay shart-sharoitlarni yaratish, to‘lov tizimining zamonaviy usullarini keng joriy etish hamda mazkur sohada ilg‘or axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan samarali foydalanishni tashkil etish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 4-maydagi “Fuqarolarga davlat pensiyalarini tayinlash jarayonini soddalashtirish hamda pensiya va nafaqalarni yetkazish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ–5102-son qaroriga muvofiq pensiya va nafaqa to‘lovlari uchun zarur mablag‘lar har oyning 5-sanasiga qadar moliyalashtirilishi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
2. Moliya vazirligi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Markaziy bank hamda AT “Xalq banki”ning quyidagilarni nazarda tutuvchi takliflariga rozilik berilsin:
a) 2022-yil 1-maydan boshlab:
“Temir daftar”, “Yoshlar daftari” va “Ayollar daftari”ga kiritilgan fuqarolarga va oilalarga tegishli jamg‘armalar mablag‘lari hisobidan ko‘rsatiladigan moddiy yordamlar, mehnat organlari tomonidan to‘lanadigan ishsizlik nafaqasi va stipendiyalar hamda jazoni o‘tab ozodlikka chiqqan fuqarolarga to‘lanadigan moddiy yordam pullari (keyingi o‘rinlarda – moddiy yordam pullari) har oyning 5-sanasiga qadar moliyalashtiriladi hamda pensiya va nafaqalar bilan bir vaqtda AT “Xalq banki”ning sayyor kassalari tomonidan mahallalarga yetkaziladi;
AT “Xalq banki”ning sayyor kassalari tomonidan pensiya va nafaqalar hamda moddiy yordam pullarini fuqarolarga naqd pulda yetkazib berish xizmatlari uchun 1 foiz miqdorda bankka xizmat haqi to‘lab beriladi. Bunda, AT “Xalq banki” zimmasiga sayyor kassalar orqali mahalla fuqarolar yig‘inlariga borgan holda pensiya va nafaqa oluvchilarning kartalaridagi mablag‘larini ularning xohishlariga ko‘ra naqd pulga almashtirib berish vazifasi yuklatiladi;
barcha turdagi davlat pensiyalarini, byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasi tomonidan to‘lanadigan nafaqalar, kompensatsiyalar va boshqa to‘lovlarni hamda kam ta’minlangan oilalar uchun bolalar nafaqasi va moddiy yordam pulini (keyingi o‘rinlarda – pensiya va nafaqalar) bank kartalari orqali oluvchilarga har oylik pensiya va nafaqa pulining 1 foizi miqdorida qo‘shimcha to‘lov joriy qilinadi. Bunda, fuqarolarning roziligi bilan pensiya va nafaqa pullarini bank kartalariga o‘tkazish asosida hujjatlarni qog‘oz shaklida yuritishdan voz kechiladi;
b) 2022-yil 1-sentyabrga qadar harbiylashtirilgan tizim pensiyalarini hisoblash va ularning to‘lov hisob-kitoblari tizimini tegishli vazirlik va idoralar tomonidan avtomatlashtirish orqali xizmat ko‘rsatuvchi tijorat banklarida pensiya varaqalarini yuritish amaliyoti bekor qilinadi.
3. AT “Xalq banki” (Sh.X.Atabayev):
Markaziy bank (B.E.Zaxidov) bilan birgalikda aholini bankomatlar bilan qamrab olish darajasini oshirish maqsadida 2022-yilning 1-oktabriga qadar xorijdan 1 800 ta bankomat olib kelgan holda, ularning hududlar, shu jumladan, olis tumanlarda o‘rnatilishini ta’minlasin;
2022-yil yakuniga qadar pensiya va nafaqa oluvchilarga yanada qulayliklar yaratish maqsadida ularning mablag‘larini masofadan boshqarish imkonini beruvchi bankning yangi mobil ilovasini ishlab chiqsin;
Adliya vazirligi tomonidan aholiga ko‘rsatiladigan xizmatlarni bankning mobil ilovasi orqali amalga оширилишини yo‘lga qo‘ysin.
4. Moliya vazirligi (T.A.Ishmetov):
mazkur qarorda belgilangan chora-tadbirlar bilan bog‘liq xarajatlarni moliyalashtirish uchun zarur mablag‘lar byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasi va tegishli maqsadli jamg‘armalarning qoldiq mablag‘lari hamda O‘zbekiston Respublikasi respublika byudjeti mablag‘lari hisobidan ajratilishini ta’minlasin;
ikki hafta muddatda byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasini boshqarish axborot tizimini takomillashtirish to‘g‘risidagi Hukumat farmoyishi loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
uch oy muddatda manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda qonunchilik hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish
va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
5. Moliya vazirligi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi ushbu qarorning maqsadi, vazifalari va bundan kutilayotgan natijalarni ommaviy axborot vositalari, Internet va ijtimoiy tarmoqlarda keng yoritish ishlarini tashkil qilsin.
6. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining va O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga ilovaga muvofiq o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilsin.
7. Ushbu qaror ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib Bosh vazir o‘rinbosari J.A.Qo‘chqorov va moliya vaziri T.A.Ishmetov belgilansin.
Qaror ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N. Aripov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы выплаты государственных пенсий, пособий, компенсаций и иных социальных выплат
2022-04-08 | Документы
В целях создания благоприятных условий для выплаты и доставки пенсий, пособий, компенсаций и иных социальных выплат гражданам, широкого внедрения в стране современных методов платежной системы, а также организации эффективного использования передовых информационно-коммуникационных технологий в данной сфере:
1. Принять к сведению, что в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 4 мая 2021 года № ПП–5102 «О мерах по дальнейшему упрощению процесса назначения государственных пенсий и совершенствованию системы доставки пенсий и пособий гражданам» выплаты пенсий и пособий финансируются необходимыми средствами ежемесячно до 5-го числа.
2. Согласиться с предложениями Министерства финансов, Министерства экономического развития и сокращения бедности, Центрального банка и АКБ «Халк банки», в соответствии с которыми:
а) начиная с 1 мая 2022 года:
виды материальной помощи, оказываемой гражданам и семьям, включенным в «Железную тетрадь», «Молодежную тетрадь» и «Женскую тетрадь», за счет средств соответствующих фондов, пособия по безработице и стипендии, выплачиваемые органами по труду, а также денежные средства материальной помощи, выплачиваемой гражданам, отбывшим срок наказания и освобожденным из учреждений исполнения наказания (далее – средства материальной помощи), финансируются ежемесячно до 5-го числа и доставляются в махалли выездными кассами АКБ «Халк банки» одновременно с пенсиями и пособиями;
за услуги доставки гражданам выездными кассами АКБ «Халк банки» денежных средств пенсий, пособий и материальной помощи в наличной форме банк взимает плату в размере 1 процента выплачиваемой суммы. При этом на АКБ «Халк банки» возлагается задача обналичивания выездными кассами средств с карт получателей пенсий и пособий по их желанию с выездом в сходы граждан махаллей;
для получателей всех видов государственных пенсий, пособий, компенсаций и иных выплат, осуществляемых внебюджетным Пенсионным фондом, а также детского пособия и материальной помощи малообеспеченным семьям (далее – пенсии и пособия), выплачиваемых посредством банковских карт, вводится дополнительная плата в размере 1 процента суммы ежемесячной пенсии и пособия. При этом отменяется ведение документации в бумажной форме путем зачисления денежных средств на банковские карты на основании согласия граждан;
б) до 1 сентября 2022 года отменяется практика ведения пенсионных карточек обслуживающими коммерческими банками посредством автоматизации соответствующими министерствами и ведомствами системы начисления и выплаты пенсий военизированной системы.
3. АКБ «Халк банки» (Атабаев Ш.Х.):
совместно с Центральным банком (Захидов Б.Э.) в целях повышения уровня охвата населения банкоматами в срок до 1 октября 2022 года ввезти из-за рубежа 1 800 единиц банкоматов и обеспечить их установку в регионах, включая отдаленные районы;
в срок до конца 2022 года разработать новое мобильное приложение банка, предоставляющее возможность дистанционного управления средствами пенсий и пособий в целях дальнейшего создания удобств их получателям;
наладить осуществление услуг, оказываемых населению Министерством юстиции, посредством мобильного приложения банка.
4. Министерству финансов (Ишметов Т.А.):
обеспечить выделение средств, необходимых для финансирования расходов, связанных с определенными в настоящем постановлении мерами, за счет остатка средств внебюджетного Пенсионного фонда и соответствующих целевых фондов, а также средств республиканского бюджета Республики Узбекистан;
в двухнедельный срок внести в Кабинет Министров проект Правительственного распоряжения о совершенствовании информационной системы управления внебюджетным Пенсионным фондом;
в трехмесячный срок совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
5. Министерству финансов, Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Агентству информации и массовых коммуникаций организовать работу по широкому освещению в средствах массовой информации, интернете и социальных сетях целей, задач и ожидаемых результатов исполнения настоящего постановления.
6. Внести изменения и дополнения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан и Правительства Республики Узбекистан согласно приложению.
7. Возложить на заместителя Премьер-министра Кучкарова Д.А. и министра финансов Ишметова Т.А. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.