Inson qadriga qaratilgan masalalar ijrosi ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 7-aprel kuni ichki yo‘llarni yaxshilash, “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida ko‘chatlar ekish, davlat xizmatlari ko‘rsatishni soddalashtirish masalalari ijrosi bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Davlatimiz rahbari bu uchala vazifa ham inson qadri, xalq roziligi bilan bog‘liq ekanini ta’kidladi.
Haqiqatan, ichki yo‘llar ahvoli odamlarni eng ko‘p qiynaydigan muammo. Yaqinda “Tashabbusli budjet” portali orqali aholidan tushgan 20 mingta taklif yoki jami murojaatlarning 25 foizi shu masalaga oid bo‘lgani uning dolzarbligidan dalolat beradi.
Ichki yo‘llar sifatini yaxshilash bo‘yicha Andijon viloyatida yangi tajriba boshlangan. Sement ishlab chiqaruvchi korxonalar tomonidan klaster tashkil etilib, 31 ta chekka mahalladagi 23 kilometr yo‘l sement-beton qoplamaga o‘tkazilgan.
Asfalt o‘rniga sementdan foydalanish orqali qurilishdan 600 million so‘m iqtisod qilingan, 350 ming dollarlik bitum importi uchun mablag‘ tejalgan. Eng asosiysi, ushbu klaster o‘zi qurgan yo‘llarni 10 yil davomida kafolatli saqlashni zimmasiga olgan.
Ushbu tajriba asosida, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda jami 2 ming 300 kilometr sement-beton qoplamali ichki yo‘llar barpo etish vazifasi qo‘yildi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, joriy yil yakuni bilan mahalliy sement ishlab chiqarish hajmi 18 million tonnaga yetadi. Bu bilan ichki ehtiyojlar to‘liq qoplanadi.
Yo‘l klasterlari faoliyatini qo‘llab-quvvatlash uchun, 1-maydan boshlab yil yakuniga qadar, sement-beton qoplamali yo‘l qurish texnikalari importi bojxona boji va utilizatsiya yig‘imidan ozod qilinadi.
Bundan tashqari, joriy yilda tuman markazlari va shaharlarda 670 kilometr piyoda va velosiped yo‘laklari barpo etish rejalashtirilgan. Ularni ham sement-betondan qurish, loyihalashda drenaj tizimiga alohida e’tibor qaratish zarurligi ta’kidlandi.
Ma’lumki, 2-fevral kuni bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida hozirgi bahor mavsumida 125 million tup ko‘chat ekish reja qiligan edi. Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi, O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi hamda hokimliklar shu paytgacha bajarilgan ishlar bo‘yicha hisobot berdi.
Har bir mahalla, ta’lim muassasalari, ariqlar va yo‘l bo‘ylariga daraxt ko‘chatlari hamda terak qalamchalari ekilishi aytildi. 5 yoshdan kam bo‘lmagan mevali va manzarali daraxtlarni bir tekisda o‘stirish bo‘yicha Toshkent shahrida boshlangan tajribani boshqa shaharlarda ham joriy qilish lozimligi qayd etildi.
Shuningdek, “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida yangi sug‘orish tizimi va quduq qazish ishlari sifati ham ko‘rib chiqildi.
Kun tartibidagi navbatdagi masala – davlat xizmatlari ko‘rsatishni soddalashtirish va ko‘lamini kengaytirishga qaratildi. Aholiga qulaylikni oshirish bo‘yicha navbatdagi vazifalar belgilandi.
Xususan, shu yil 1-iyuldan boshlab 38 turdagi davlat xizmatlari uchun elektron imzo bilan tasdiqlash talabi bekor qilinib, mobil telefon orqali amalga oshiriladi. 6 turdagi litsenziya olish uchun talablar bekor qilinadi. Aholi va tadbirkorlar uchun 8 dan ortiq davlat xizmati bo‘yicha elektron xabardor qilish tizimi joriy etiladi. Aholi va tadbirkorlardan kommunal tashkilotlarning 32 turdagi hujjat va ma’lumotnomalarini talab qilish bekor qilinadi. Ehtiyojmand oilalar farzandlari oliy o‘quv yurtlariga test sinovlarida ishtirok etish to‘lovlaridan ozod etiladi.

Рассмотрен ход исполнения задач, нацеленных на возвеличивание чести и достоинства человека
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 7 апреля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам улучшения внутренних дорог, озеленения в рамках общенационального проекта «Яшил макон», упрощения оказания государственных услуг.
Глава государства подчеркнул, что все три задачи, вошедшие в повестку совещания, нацелены на возвеличивание чести и достоинства человека, обеспечение благополучия народа.
Состояние внутренних дорог – одна из наиболее беспокоящих население проблем. Об актуальности вопроса свидетельствует тот факт, что по этом поводу от граждан на портал «Инициативный бюджет» поступило 20 тысяч предложений, что составляет 25 процентов от общего количества обращений.
В Андижанской области стартовал новый эксперимент по улучшению качества внутренних дорог. Предприятия-производители цемента организовали кластер, его силами в 31 отдаленной махалле выполнено покрытие цементобетонной смесью 23 километров дорог.
Использование цемента вместо асфальта сэкономило 600 миллионов сумов при строительстве и 350 тысяч долларов на импорте битума. Самое главное, кластер взял на себя обязательство содержать построенные им дороги в течение 10 лет.
На совещании поставлена задача построить с учетом этого опыта 2,3 тысячи километров цементобетонных дорог внутреннего сообщения в Республике Каракалпакстан и регионах.
Согласно расчетам, к концу этого года отечественное производство цемента достигнет 18 миллионов тонн. Это позволит полностью обеспечить внутренние потребности.
В целом для поддержки деятельности дорожных кластеров  импортируемая техника для строительства дорог с цементобетонным покрытием будет освобождена от таможенных пошлин и утилизационного сбора на срок с 1 мая до конца года.
Кроме того, в этом году планируется построить 670 километров пешеходных и велосипедных дорожек в райцентрах и городах. Отмечено, что и они должны имет цементобетонное покрытие, особое внимание при их проектировании следует уделить дренажной системе.
На видеоселекторном совещании от 2 февраля были определены планы по высадке в ходе весеннего сезона 125 миллионов саженцев в рамках общенационального проекта «Яшил макон». Руководители государственных комитетов по экологии и охраны окружающей среды, лесного хозяйства и хокимиятов отчитались о проделанной в этом направлении работе.
Указано на необходимость посадки деревьев и черенков тополя в каждой махалле, учебных заведениях, вдоль каналов и дорог. Отмечено, что опыт равномерного выращивания плодовых и декоративных деревьев в возрасте до 5 лет, начатый в Ташкенте, должен быть распространен на другие города.
Рассмотрено также состояние прокладки новых систем орошения и бурения скважин в рамках проекта «Яшил макон».
В соответствии с повесткой совещания обсуждены вопросы упрощения оказания и расширения масштабов государственных услуг. Определены дальнейшие задачи по повышению удобства получения таких услуг.
В частности, с 1 июля текущего года требование об утверждении электронной подписи для 38 видов госуслуг будет отменено и будет осуществляться с помощью мобильного телефона. Требования к получению 6 видов лицензий также будут отменены. Для населения и предпринимателей будет внедрена система электронного уведомления более чем по 8 услугам. Отменяется порядок требования с населения и предпринимателей 32 видов документов и справок коммунальных организаций. Дети из малообеспеченных семей будут освобождены от уплаты платежа для участия во вступительных экзаменах в вузы.
В целом к концу следующего года количество услуг, оказываемых через центры госуслуг, увеличится с нынешних 172 до 300, а оказываемых через мобильное приложение – с 60 до 250.