ShHT faoliyatini yoritish bo‘yicha vazirliklararo maslahatlashuvlar to‘g‘risida
2022-yil 7-aprel kuni O‘zbekiston tomoni raisligida “Shanxay hamkorlik tashkiloti faoliyatini yoritish jarayonida a’zo davlatlar tashqi ishlar vazirliklari axborot xizmatlarining o‘zaro hamkorligi” mavzusidagi maslahatlashuvlarning navbatdagi davrasi videokonferensaloqa shaklida bo‘lib o‘tdi.
Yigʻilishda ShHTga aʼzo davlatlar vakillari Oʻzbekiston raisligida oʻtkazilayotgan tadbirlarni ommaviy axborot vositalarida yoritish  masalalarini koʻrib chiqdilar. Tadbir ishtirokchilari e’tibori mamlakatimizning ShHTga raisligiga bag‘ishlangan www.sco-summit2022.uz veb-saytiga qaratildi.
ShHT Tashqi ishlar vazirlari kengashi, Hukumat rahbarlari kengashi va Davlat rahbarlari kengashining bo‘lajak yig‘ilishlarini keng yoritish muhimligi ta’kidlandi. ShHT tadbirlarida ishtirok etuvchi ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditatsiyadan o‘tkazish tartibi muhokama qilindi.
Axborot sohasidagi hamkorlikni, jumladan, o‘zaro press-turlar, stajirovkalar, qo‘shma davra suhbatlari va anjumanlar tashkil etish orqali chuqurlashtirish imkoniyatlari yuzasidan fikr almashildi.
Delegatsiyalar O‘zbekiston tomonining Shanxay hamkorlik tashkilotiga raislik doirasidagi faol sa’y-harakatlarini olqishladilar. Aʼzo davlatlar koʻp tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlash, ShHTning xalqaro roli va nufuzini oshirish yoʻlida Oʻzbekiston raisligining ustuvor yoʻnalishlari va tashabbuslarini amalga oshirish boʻyicha birgalikda ishlashga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

О межмидовских консультациях по информационному сопровождению деятельности ШОС
7 апреля 2022 года под председательством узбекской стороны состоялся очередной раунд консультаций «О взаимодействии информационных служб министерств иностранных дел государств-членов Шанхайской организации сотрудничества в процессе информационного сопровождения деятельности ШОС» в режиме видеоконференцсвязи.
В рамках встречи представители государств-членов ШОС рассмотрели вопросы медийного обеспечения проводимых в рамках председательства Узбекистана мероприятий. Внимание участников консультаций обращено на веб-сайт www.sco-summit2022.uz, посвященный председательству нашей страны в ШОС.
Подчеркнута важность широкого освещения в СМИ предстоящих заседаний Совета министров иностранных дел, Совета глав правительств и Совета глав государств ШОС. Обсужден порядок аккредитации представителей СМИ, принимающих участие в мероприятиях ШОС.
Состоялся обмен мнениями касательно возможностей для углубления взаимодействия в информационной сфере, в том числе посредством организации взаимных пресс-туров, стажировок, совместных «круглых столов» и конференций.
Делегации приветствовали предпринимаемые узбекской стороной активные усилия в рамках председательства в Шанхайской организации сотрудничества. Государства-члены выразили готовность к совместной работе по реализации приоритетов и инициатив Узбекистана во имя дальнейшего укрепления многостороннего сотрудничества, повышения международной роли и авторитета ШОС.