Bunyodkorlik loyihalaridan asosiy maqsad - ish o‘rinlari
Yangi O‘zbekiston ko‘chasi poytaxtimizning muhim yo‘llaridan biriga aylanib bormoqda. Oxirgi yillarda u yerda yangi bog‘, ko‘prik, universitet barpo etildi. Endi bu ko‘cha bo‘yida 610 gektar maydonda uy-joylar, mehmonxonalar, kinoteatr, restoranlardan iborat zamonaviy majmualar qurish rejalashtirilgan.
Davlat rahbari avvalo mazkur loyiha maketini ko‘zdan kechirdi.
Loyihaga asosan, binolar to‘rt qavatli, to‘rt xil dizaynda bo‘ladi. Birinchi qavatda savdo va xizmat ko‘rsatish muassasalari faoliyat yuritadi. Yuqori qavatlarda xonadonlar yoki mehmonxonalar bo‘ladi. Ko‘cha bo‘yida piyoda va velosiped yo‘laklari, yerosti va yerusti yo‘llari barpo etiladi.
Prezidentimiz loyihani ma’qullab, uylarni energiyatejamkor qilib qurish, issiq va sovuqda mo‘’tadil bo‘lishini ta’minlash bo‘yicha tavsiyalar berdi. Ish o‘rinlarini ko‘paytirishga alohida e’tibor qaratish zarurligi ta’kidlandi.
- Eng muhimi - xalqimizga munosib yashash sharoiti va ish o‘rinlari yaratish, - dedi davlatimiz rahbari.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, binolarda 1 million 700 ming kvadrat metr savdo va xizmat ko‘rsatish maydoni bo‘ladi. Buning negizida 14 mingdan ortiq ish o‘rni tashkil etiladi.
Shuningdek, ushbu ko‘chada joylashgan «Toshkent-Sharqiy» aeroporti infratuzilmasini rivojlantirish, yo‘lovchilar uchun zamonaviy sharoitlar yaratish choralari ham belgilandi.
30 yanvar kuni o‘tkazilgan taqdimotda mahalla markazlari barpo etish loyihasi ko‘rib chiqilgan edi. Bu gal Prezident ko‘rsatmalari asosida qayta ishlangan loyiha taqdimot qilindi.
Unga ko‘ra, bunday markazlarda stadion, o‘yin maydonchalari, kutubxona, kompyuterxona, oshxona, hammom va boshqalar bo‘ladi.
Mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vazirligi taklifi asosida ushbu markazlar joyini aniqlash vazifasi qo‘yildi.
- Yoshlar o‘rgangan, infratuzilma borgan joylarni tanlash kerak. Mahalla idorasini ham shu yerga joylashtirish mumkin. Shunda bu joylar madaniyat va ma’rifat o‘chog‘i bo‘ladi. Bu markazlarda milliy o‘zligimiz namoyon bo‘lishi kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ma’lumki, 2025-yilda Toshkent shahrida Yoshlar o‘rtasidagi Osiyo o‘yinlari o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Bu nufuzli musobaqa uchun poytaxtimizning Yashnobod tumanida Olimpiya shaharchasi qurilishi loyihalashtirilgan.
Loyihaga ko‘ra, shaharcha markazida olimpiya stadioni, uning ikki yonida yopiq sport majmualari, suv sporti saroyi, mashg‘ulot maydonchalari, eshkak eshish havzasi barpo etiladi. Ma’muriy bino, yotoqxona, muzey va xo‘jalik ob’ektlari ham quriladi.
Taqdimotda Olimpiya shaharchasi ob’ektlari qiymatini optimallashtirish choralari haqida ma’lumot berildi. Mutaxassislar bilan muhokama asosida, mazkur shaharcha loyihasi tasdiqlandi. Uni sifatli qilib qurish zarurligi ta’kidlandi.
- Bu majmua xalqimizga, yoshlarimizga mulk bo‘lib qoladi. Shuning uchun birinchi o‘rinda sifat, - dedi Prezidentimiz.
Toshkent shahrida xizmatlar sohasini rivojlantirish, jumladan, yerusti metrosi ostidagi bo‘sh yer maydonlarida yangi xizmat ko‘rsatish va savdo nuqtalarini tashkil etishga qaratilgan loyihalar ko‘rib chiqildi.
Taqdimotda Samarqand turizm markazida olib borilayotgan bunyodkorlik ishlari haqida ham axborot berildi.
Barcha bunyodkorlik ishlarini umumiy bir jihat - ish o‘rinlari tashkil etish maqsadi birlashtirib turadi. Chunki bu inshootlarni qurish hamda keyinchalik ishlatish jarayonida minglab vatandoshlarmiz ish bilan ta’minlanadi.

Главная цель строительных проектов – создание рабочих мест
Улица Янги Узбекистон превращается в одну из важнейших артерий столицы. За последние годы здесь построены новый парк, мост, университет. Теперь вдоль улицы планируется возведение современных комплексов, состоящих из домов, гостиниц, кинотеатров, ресторанов, на территории общей площадью 610 гектаров.
Глава государства сначала ознакомился с макетом проекта.
Согласно проекту, здания будут четырехэтажными, в четырех различных вариантах. На первом этаже расположатся заведения торговли и обслуживания, на верхних этажах - квартиры или отели. Вдоль улицы будут построены пешеходные и велосипедные дорожки, а также подземные и надземные переходы.
Президент одобрил проект и дал рекомендации по энергоэффективности домов, обеспечению в квартирах оптимальной температуры в жаркую и холодную погоду. Отмечено, что особое внимание следует уделить созданию рабочих мест.
- Самое главное - создать достойные условия жизни и рабочие места для нашего народа, - сказал глава государства.
Согласно расчетам, в зданиях появятся 1,7 миллиона квадратных метров площадей для торговли и сервиса. На их базе будет создано 14 тысяч рабочих мест.
Определены также меры по развитию инфраструктуры аэропорта «Ташкент-Восточный», созданию современных условий для пассажиров.
На презентации 30 января этого года обсуждался проект строительства махаллинских центров. В этот раз представлен проект, доработанный на основе указаний Президента.
Так, в каждом центре будут стадион, игровые площадки, библиотека, компьютерный зал, кухня, баня и другие сооружения.
Поставлена задача определить места дислокации таких центров на основе предложений Министерства поддержки махаллей и старшего поколения.
- Нужно выбирать места, близкие молодежи, куда дошла инфраструктура. Там же можно разместить сход махалли. Тогда центры станут очагами культуры и просвещения. В них должно найти отражение наше национальное самосознание, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Как известно, молодежные Азиатские игры 2025 года пройдут в Ташкенте. Для этого престижного соревнования спроектирован Олимпийский городок, который намечено построить в Яшнабадском районе столицы.
Согласно проекту, в центре городка будут возведены олимпийский стадион, по обеим сторонам - крытые спортивные комплексы, дворец водных видов спорта, тренировочные площадки, гребной канал. Также намечено построить административное здание, общежитие, музей и хозяйственные объекты.
В ходе презентации рассказано о мерах по оптимизации стоимости объектов Олимпийского городка. После обсуждения со специалистами проект был утвержден. Указано на необходимость качественного выполнения строительных работ.
- Этот комплекс станет достоянием нашего народа, молодежи. Поэтому качество должно быть на первом месте, - сказал Президент.
Рассмотрены проекты по развитию сферы услуг в городе Ташкенте, в частности организации новых заведений обслуживания и торговли на неиспользуемых участках под надземным метро.
Также доложено о созидательной работе, проводимой в Туристическом центре Самарканда.
Все строительные объекты объединяет одно качество – цель создания рабочих мест. Так как во время строительства и последующей эксплуатации данных сооружений работой будут обеспечены тысячи наших соотечественников.