2022-04-01 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 24-30 mart kunlari Yevropa Ittifoqi Savdo bo‘yicha Bosh direktorati vakillarining Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi delegatsiyasi bilan hamkorlikda birinchi marotaba O‘zbekistonda monitoring missiyasi tashrifi bo‘lib o‘tdi.
Tashrif maqsadi – “GSP+” tizimi benefisiari maqomida respublika tomonidan ratifikasiya qilingan 27 ta xalqaro konvensiyalarning bajarilishi uchun vakolatli vazirlik va idoralar bilan mazkur konvensiyalar talablarini amaldagi qonunchilikka implementasiya qilish jarayonida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar va ularni amaliyotda qo‘llanilishini muhokama qilish yuzasidan uchrashuvlar o‘tkazish.
O‘zbekistonning “GSP+” tizimi benefitsiari  maqomini olish bo‘yicha pacmiy” arizasini topshirish jarayonida respublika Hukumatu monitoring doirasida Yevropa Ittifoqi bilan hamkorlik olib borish bo‘yicha tegishli majburiyatlarni qabul qilgan.
Tashrif davomida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Tashqi ishlar vazirligi, Adliya vazirligi, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Bosh prokuratura, Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman), Savdo-sanoat palatasi, BMT, XMT, YuNISEF, BMTTD va boshqa xalqaro tashkilotlarning O‘zbekistondagi vakolatxonalari vakillari hamda bir qator nodavlat notijorat tashkilotlar vakillari bilan mazkur masalalar yuzasidan uchrashuvlar o‘tkazildi.
Shu bilan birga, Yevropa Ittifoqi komissiyasi vakillari ushbu monitoring missiyasi davomida Namangan viloyatidagi Yevropa Ittifoqi mamlakatlariga muntazam mahsulot eksportini amalga oshiruvchi to‘qimachilik klasterlariga tashrif buyurgan holda, korxonadagi ishlab chiqarish ob'ektlarida ishchilar uchun yaratilgan shart-sharoitlarni xalqaro inson va mehnat huquqlari talablariga muvofiqligi jihatidan ko‘zdan kechirdilar.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida Yevropa Ittifoqi komissiyasi vakillari monitoring missiyasining mehnat huquqlari hamda ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish klasterlari bo‘yicha yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
O‘tkazilgan uchrashuvlar davomida yevropa tomoni vakillariga mutasaddi vazirlik va idoralar tomonidan xalqaro konvensiyalar talablarini respublika qonunchiligiga tadbik etish doirasida amalga oshirilgan chora ­ tadbirlar yuzasidan ma'lumotlar taqdim etildi.
Tashrif yakuni yuzasidan o‘tkazilgan uchrashuvlar davomida, “GSP+” benefisiari maqomi O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada diversifikatsiya qilish va rivojlantirishda zamin yaratishi va mazkur imtiyozlar O‘zbekistonning barqaror o‘sishi va iqtisodiy rivojlanishiga xizmat qiluvchi asosiy samarali savdo-iqtisodiy vosita bo‘lib xizmat qilishi ta'kidlandi.
Yevropa vakillari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti boshchiligida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan, inson huquqlarini hurmat qilishga asoslangan davlat tizimini shakllantirish, tadbirkorlik faoliyatini rag‘batlantirish, iqtisodiy shaffoflikni ta'minlash va turmush darajasini oshirishga qaratilgan keng ko‘lamli tub islohotlar mamlakatlar o‘rtasida o‘zaro yaqin hamkorlikni mustahkamlashi jihatidan e'tirof etildi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha Yevropa Ittifoqi Komissiyasi vakillari bilan GSP+ tizimi imtiyozlaridan samarali foydalanish va xalqaro konvensiyalar talablarini milliy qonunchilikka tadbiq etish doirasida kelgusida ham yaqindan hamkorlik munosabatlarini olib borish yuzasidan kelishib olindi.

Завершена первая мониторинговая миссия Комиссии ЕС в Узбекистан в рамках системы «GSP+»
24-30 марта 2022 года представители Генерального директората Европейского Союза по торговле в сотрудничестве с делегацией Европейского Союза в Узбекистане осуществили первую мониторинговую миссию в нашей стране.
Целью визита являлось проведение встреч с ответственными представителями министерств и ведомств, осуществляющих реализацию 27 международных конвенций, ратифицированных Республикой в статусе бенефициара системы «GSP+» и внедряющих требования указанных конвенций в действующее законодательство.
Правительство Республики Узбекистан в процессе подачи официальной заявки на получение статуса бенефициара системы «GSP+» приняло соответствующие обязательства по сотрудничеству с Европейским Союзом в рамках проведения мониторинга.
Встречи проведены с представителями Министерства инвестиций и внешней торговли, Министерства иностранных дел, Министерства юстиции, Министерства занятости и трудовых отношений, Министерства внутренних дел, Генеральной прокуратуры, Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды, представителем уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсман), Торгово-промышленной палаты, ООН, МФО, ЮНИСЕФ, ПРООН и представительств других международных организаций в Узбекистане, а также представителями ряда негосударственных некоммерческих организаций.
В то же время представители Европейской комиссии в ходе данной мониторинговой миссии рассмотрели условия, созданные для работников на объектах производства с точки зрения соблюдения требований Международного трудового права и прав человека, посетив текстильные кластеры в Наманганской области, осуществляющие регулярный экспорт продукции в страны Европейского Союза.
В Министерстве инвестиций и внешней торговли представители Комиссии Европейского Союза провели заседание мониторинговой миссии по кластерам трудовых прав, экологии и охраны окружающей среды.
Представителям европейской стороны была предоставлена информация о мерах, принимаемых министерствами и ведомствами в рамках имплементации требований международных конвенций в законодательство Республики.
Отмечено, что статус бенефициара «GSP+» создаст прочную основу для дальнейшей диверсификации и развития торгово-экономических отношений между Узбекистаном и Европейским Союзом. Эти преимущества послужат эффективным торгово-экономическим инструментом устойчивого роста и экономического развития Узбекистана.
Европейские представители высоко оценили масштабные реформы, направленные на формирование государственной системы, основанной на уважении прав человека, стимулировании предпринимательской деятельности, обеспечении экономической прозрачности и повышении уровня жизни, проводимые под руководством Президента Республики Узбекистан, а также отметили, что они послужат укреплению тесного сотрудничества между странами.
По итогам встречи с представителями Комиссии Европейского Союза была достигнута договорённость о дальнейшем взаимодействии в рамках эффективного использования преимуществ системы GSP+ и внедрения требований международных конвенций в национальное законодательство Узбекистана.