O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirining XMT delegatsiyasi bilan uchrashuvi
Joriy yilning 29-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi moliya vaziri Timur Ishmetovning Xalqaro mehnat tashkiloti (XMT) bosh direktori o‘rinbosari Janob Heinz Koller boshchiligidagi XMT delegatsiyasi bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda XMTning Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari byurosi direktori Olga Kulayeva, ijtimoiy himoya bo‘yicha mutaxassisi Yasmina Papa xonimlar, va XMTning milliy vakillari Azizxon Xanxodjayev va Nilufarxon Kamalova ishtirok ettilar.
Vazirlik vakillari XMTga 2020-2022 yillar davomida "Aholini ijtimoiy himoya qilish milliy strategiyasi" loyihasini ishlab chiqishda ko‘rsatgan yordami uchun minnatdorlik bildirdi. Shuningdek, so‘nggi 5 yil davomida ijtimoiy himoya tizimida muhim islohotlar amalga oshirilganligi belgilandi. Jumladan, "Ijtimoiy himoya yagona reyestri"ni joriy etilganligi hamda oilaning kam ta’minlaganligni aiqlashda minimal iste’mol xarajatlari miqdorini qo’llash tartibi qo’llanilayotganligi ta’kidlandi.
O‘z navbatida Heinz Koller hukumatni aholini ijtimoiy himoya qilish tizimini kuchaytirish va xalqaro ijtimoiy himoya standartlarini ilgari surishda XMT bilan hamkorlik qilish borasidagi harakatlari uchun minnatdorlik bildirdi. Uning ta’kidlashicha, ijtimoiy ta’minot choralari barqaror iqtisodiy o‘sish va aholining munosib turmush darajasini ta'minlashda muhim vosita hisoblanadi.
Delegatsiya rahbari O'zbekistonning ushbu sohadagi sa'y-harakatlari tufayli respublikamiz XMT va Xalqaro Valyuta Jamg‘armasining ijtimoiy himoya tizimini mustahkamlashga oid hamkiorlik dasturi doirasida tanlab olingan to'rt mamlakatlardan biriga aylanganligini ma’lum qildi. Bundan tashqari, XMTning Oʻzbekistondagi vakolatxonasi XMTning “2030 yilgacha barcha uchun ijtimoiy himoyaning bazaviy kafolatlarini yaratish”ga oid dunyo miqyosidagi flagman dasturida ishtirok etish taklifini olganini maʼlum qildi.
Tomonlar o'zaro hamkorlikning keyingi yo'nalishlarini, jumladan, islohotlarni moliyalashtirish, ijtimoiy sug'urtalashni rivojlantirish va tegishli normativ hujjatlarni ishlab chiqish, XMTning 1952 yildagi “Ijtimoiy ta’minotning minimal standartlari to‘g‘risida”gi 102-sonli Konvensiyasiga muvofiq milliy qonunchilikni tahlil qilish masalalarini muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida hamkorlikni davom ettirish bo'yicha kelishuvlarga erishildi. Ijtimoiy himoya tizimini institutsional va funktsional rivojlanish nuqtai nazaridan baholash, moliya vazirligi mutaxassislarining kasbiy salohiyatini mustahkamlash va aholini ijtimoiy ta'minot bazaviy kafolatlari to'g'risida xabardor qilish kabi sohalarda hamkorlikni kengaytirish taklif etildi.

Встреча Министра финансов Республики Узбекистан с делегацией МОТ
29 марта состоялась встреча министра финансов Республики Узбекистан Тимура Ишметова с делегацией Международной организации труда (МОТ) во главе с заместителем генерального директора Хайнцем Коллером.
В состав делегации также вошли директор Бюро МОТ для стран Восточной Европы и Центральной Азии Ольга Кулаева, специалист этого бюро по социальной защите Ясмина Папа, национальные представители МОТ Азизхон Ханходжаев и Нилюфархон Камалова.
Наша сторона поблагодарила МОТ за содействие в успешной разработке проекта Национальной стратегии социальной защиты населения в 2022-2030 гг. с учетом общемировых требований. Также были отмечены важные реформы последних пяти лет, включая создание “Единого реестра социальной защиты”, внедрение минимальных потребительских расходов для определения нуждаемости семьи, размеров пенсий и социальных пособий. Подчеркивалось, что эти меры – только начало преобразований в сфере.
Хайнц Коллер выразил признательность за приверженность правительства усилению системы социальной защиты населения и за сотрудничество с МОТ при продвижении международных стандартов в этой области. Он отметил, что такие меры - важный инструмент поддержания стабильного экономического роста и достойного уровня жизни людей, особенно в сложные периоды, включая пандемию коронавируса.
Глава делегации сообщил, что благодаря усилиям Узбекистана в этой сфере наша республика стала одной из четырех стран мира, отобранных для программы сотрудничества МОТ и Международного валютного фонда. Кроме того, местное представительство Международной организации труда приглашено к участию во флагманской глобальной программе МОТ “Создание минимальных уровней социальной защиты для всех до 2030 года”.
Стороны обсудили дальнейшие направления взаимодействия, включая финансирование реформ, развитие социального страхования и разработку профильных нормативных актов, анализ национального законодательства на соответствие Конвенции МОТ №102 от 1952 года «О минимальных нормах социального обеспечения».
По итогам встречи достигнуты договоренности о продолжении сотрудничества. Предложено расширить его в таких областях, как оценка системы социальной защиты с точки зрения институционального и функционального развития, укрепление профессионального потенциала специалистов Министерства финансов и повышение осведомленности населения о нормах соцобеспечения.