O‘zbekiston Prezidenti Rossiya delegatsiyasini qabul qildi
Uchrashuv avvalida Maksim Reshetnikov davlatimiz rahbariga Rossiya Prezidenti Vladimir Putinning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi hamda Toshkent forumining muvaffaqiyatli natijalari bilan samimiy tabrikladi.
Ko‘p qirrali O‘zbekiston-Rossiya hamkorligini kengaytirish bo‘yicha oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi. Sanoat kooperatsiyasiga doir aniq loyihalarni ilgari surish va o‘zaro savdo ko‘rsatkichlarining ijobiy o‘sish sur’atlarini ta’minlashga alohida e’tibor qaratildi.
O‘tgan yil yakuni bo‘yicha ikki tomonlama tovar ayirboshlash uchdan birga ortib, rekord daraja – 7,5 milliard dollarga yetdi. Joriy yilning birinchi oylarida savdo ko‘rsatkichlari 50 foizdan ziyodga oshdi. Bugungi kunda O‘zbekistonda 2 mingdan ortiq qo‘shma korxona muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda, Rossiyadan iqtisodiyotimizga jalb qilingan investitsiyalar hajmi 10 milliard dollardan ziyodni tashkil etmoqda.
Uchrashuvda ikki mamlakat hukumatlari darajasida yaqindan hamkorlikni davom ettirish, shuningdek, O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya salohiyatidan samarali foydalanish muhimligi ta’kidlandi.

President of Uzbekistan receives the Russian delegation
On March 25, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Minister of Economic Development of the Russian Federation Maksim Reshetnikov, who heads the Russian delegation at the Tashkent International Investment Forum.
Maksim Reshetnikov conveyed the greetings and best wishes of the President of Russia Vladimir Putin to the President of Uzbekistan, and sincerely congratulated him on the successful results of the Tashkent Forum.
Issues of practical implementation of agreements at the highest level on enhancing multifaceted cooperation between Uzbekistan and Russia were considered. The main attention was paid to the promotion of specific projects of industrial cooperation and ensuring positive dynamics in the growth of mutual trade indicators.
It was noted with satisfaction that last year the trade turnover increased by a third and reached a record $7.5 billion. In the first months of this year, the increase in trade indicators exceeded 50 percent.
Over 2,000 joint ventures are successfully operating in Uzbekistan, and the volume of attracted Russian investments in the country’s economy is more than $10 billion.
During the conversation, the importance of continuing close cooperation at the level of the governments of the two countries, as well as the effective use of the potential of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between Uzbekistan and Russia, was emphasized.