Xalqaro moliya korporatsiyasi vakillari bilan uchrashuv
Joriy yilning 24-mart kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov hamda Xalqaro moliya korporatsiyasi bosh vitse-prezidenti Stefani von Frideburg boshchiligidagi Xalqaro moliya korporatsiyasi vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri o‘rinbosari Bobur Abdinazarov, Moliya vaziri o‘rinbosari Odilbek Isakov va Markaziy bank raisining o‘rinbosari Behzod Xamrayev ishtirok etdi.
Mehmonlar tomonidan Markaziy Osiyo bo‘yicha Jahon banki mintaqaviy direktori Tatyana Proskuryakova, Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli, Xalqaro moliya korporatsiyasi Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasi bo‘yicha direktori Vibke Schlemer, Xalqaro moliya korporatsiyasi mintaqaviy menejeri Kassandra Kolbert va boshqalar ishtirok etdi.
Uchrashuv avvalida tomonlar bugungi kunda yuzaga kelgan geosiyosiy vaziyat va uning O‘zbekiston iqtisodiyotiga ta'siri, shuningdek, iqtisodiy islohotlarning olib borilishi yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuvda sog‘liqni saqlash, ta'lim, kimyo sektorini takomillashtirish, davlat korxonalari va banklarini xususiylashtirish kabi Xalqaro moliya korporatsiyasi bilan hamkorlikning amaliy jihatlari, shuningdek, xotin-qizlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha istiqbolli loyihalar atroflicha muhokama qilindi.
Xalqaro moliya korporatsiyasi vakillari strategik hamkorlikka, shuningdek, ustuvor ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishda doimiy ekspert yordamini ko‘rsatishga tayyorligini bildirdilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro manfaatli aloqalarni kengaytirish va hamkorlikni rivojlantirishga kelishib oldilar.

Встреча с представителями Международной финансовой корпорации
24 марта текущего года в Министерстве экономического развития и сокращения бедности состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра экономического развития и сокращения бедности Джамшида Кучкарова с представителями Международной финансовой корпорации во главе со старшим вице-президентом МФК Стефани фон Фридебург.
На встрече приняли участие первый заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Илхом Норкулов, заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Бобур Абдиназаров, заместитель министра финансов Одилбек Исаков и заместитель Председателя Центрального банка Бехзод Хамраев.
Со стороны гостей приняли участие региональный директор ВБ по Центральной Азии Татьяна Проскурякова, глава представительства Всемирного банка в Узбекистане Марко Мантованелли, директор МФК по региону Европы и Центральной Азии Вибке Шлёмер, Региональный менеджер МФК Кассандра Колберт и другие.
В начале встречи стороны обменялись мнениями о сложившейся на сегодняшний день геополитической ситуации и ее влияния на экономику Узбекистана, а также о ходе экономических реформ.
В ходе встречи были детально обсуждены операционные аспекты сотрудничества с МФК, такие как здравоохранение, образование, трансформация химического сектора, приватизация государственных предприятий и банков, а также перспективные проекты по поддержке женского предпринимательства.
МФК выразила готовность быть стратегическим партнером, а также оказывать постоянное экспертное содействие в реализации приоритетных социально-экономических реформ.
По итогам встречи стороны договорились о расширении взаимовыгодных связей и развитии сотрудничества.