24-mart kuni o‘z ishini boshlagan Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida O‘zbekistonda turizmni rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan yalpi majlis bo‘lib o‘tdi.
Forumning ustuvor vazifalaridan biri — jahon ishbilarmonlar jamiyatiga milliy sayyohlik sektorining taʼsirchan istiqbollari va imkoniyatlarini xorij investorlari uchun ustuvor yo‘nalish sifatida ochib berishdan iborat.
Spikerlar O‘zbekiston — 7,4 ming madaniy meros obyektini o‘zida jamlagan va shundan 209tasi – to‘rtta shahar-muzey tarkibida YUNESKO butunjahon merosi obyektlari ro‘yxatiga kiruvchi ulkan sayyohlik-rekreatsion potensialga ega mamlakat ekanligini taʼkidladi. Turizm sohasidagi davlat siyosati ushbu sohani hududlar va ularning infrastrukturasini tezkor kompleks rivojlantirish lokomotivlaridan biri sifatida takomillashtirishga yo‘naltirilgan. Bu muhim ijtimoiy-iqtisodiy vazifalarni hal etish, ish o‘rinlarini ko‘paytirish, mamlakat imiji va investitsion jozibadorligini oshirishga imkon beradi.
— Bizning kuchli tomonlarimiz bu – YUNESKO ro‘yxatiga kirgan tarixiy shaharlar. O‘zbekiston — sayyohlar uchun xavfsiz mamlakat, — dedi O‘zbekiston Respublikasi turizm va madaniy meros vazirining birinchi o‘rinbosari Ulug‘bek Azamov. — Biz dam olish va turizm uchun maskanlarni rivojlantiryapmiz va investorlar uchun ochiqmiz. O‘zbekiston xabga aylanib bormoqda, biz ko‘plab xizmatlarni ko‘rsatamiz, bunga esa munosib infrastruktura kerak. Agar turist Xivada sayr qilib, kokteyl ichishni xohlasa, unga bu imkoniyatni berish lozim.
— Bizda regulyatorlar, aeroportlar, mehmonxonalar bor. Menimcha, investitsiya va mablag‘siz ular ko‘p narsaga qodir emas. Turizm – bu odamlarni birlashtiruvchi soha. Bu yo‘nalish investitsiyalar uchun jozibali — taʼkidladi To‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarni jalb qilish agentligi direktori Ulug‘bek Qosimxo‘jayev. — 90ta mamlakat fuqarosi O‘zbekistonga vizasiz tashrif buyura oladi, yana 60 davlat uni internet orqali olish imkoniyatiga ega, shuning uchun, ularning talablariga eʼtibor qaratishimiz kerak, deb hisoblayman. «Mehmon otangdan ulug‘», degan naql bor. Xorijiy investorlarni nima o‘ziga jalb qilishi mumkin? O‘zbekiston biznes uchun ochiq, turizm esa juda tez rivojlanmoqda.
2014 - 2019 yillarda O‘zbekistonga keluvchi sayyohlar soni 1,9 milliondan 6,9 millionga yetdi. 2019 yilda mamlakatda global o‘zgarishlarni boshlab bergan tayanch hujjatlardan biri – 2019-2025 yillarda O‘zbekiston Respublikasida turizmni rivojlantirish konsepsiyasi qabul qilindi va unda ishning asosiy yo‘nalishlarini belgilab berdi: turizm faoliyati sohasida normativ-huquqiy bazani takomillashtirish, xalqaro meʼyor va standartlar implementatsiyasi, infrastrukturani rivojlantirish va O‘zbekiston mehmonlari uchun qulay muhitni shakllantirish, turistik mahsulot va xizmatlar diversifikatsiyasi, mamlakat imijini sayohat qilish va dam olish uchun xavfsiz joy sifatida mustahkamlash.
— Turizm nafaqat daromad keltiradi, balki odamlarni ish bilan taʼminlaydi. Bu sohaga ayollarni jalb qilish muhim. Asosiy maqsad – byurokratik cheklovlarni olib tashlash, dedi Boeing mintaqaviy direktori Mario Yebsim. — O‘zbekiston — Osiyoda o‘z drimlaynerlari – yo‘nalishlarni ochuvchi samolyotlariga ega bo‘lgan birinchi mamlakat. 2017 yildan boshlab Nyu-Yorklik yo‘lovchilar ularda to‘g‘ridan-to‘g‘ri parvozlarni amalga oshirmoqda. Ekspertlarning baholashicha, turistik xizmatlar uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri sarflangan har bir dollar turdosh sohalarda taxminan qo‘shimcha uch dollarni keltiradi. Ko‘plab xorijlik sayyohlar uchun birdaniga Osiyodagi bir nechta mamlakatga tashrifni ko‘zda tutuvchi turlar qiziq bo‘lar edi.
— Agar odamlar sayohat qilmasa, mehmonxonalar ahmiyatini, odamlar esa ish joylarini yo‘qotadi. Shaxsan men O‘zbekistonda turizm transformatsiyasini kuzatib, barcha o‘zgarishlarni ijobiy baholayman. Bu yerda turizmning rivojlanishi uchun hamma narsa bor, shuning uchun 2022-2023 yillarda biz Buxoroda mehmonxona ochishni rejalashtirmoqdamiz, — aytib o‘tdi Hyatt mintaqaviy vitse-prezidenti Punit Tandon. — Valyuta bilan bog‘liq cheklovlar olib tashlanganidan so‘ng turizm dinamik rivojlanish yo‘liga o‘tdi. Qo‘shnilar bilan munosabatlarning yaxshilanishi – juda katta va foydali ish. Bundan tashqari, sizda O‘zbekistonni boshqa mamlakatlar bilan birlashtiruvchi ko‘plab avialiniyalar bor va bu investorlarda qiziqish uyg‘otadi.
Soha xodimlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida 1 maydan turizm sohasida yoshlar tashabbuslari uchun grantlar joriy qilinmoqda — yosh tadbirkorlar o‘z faoliyatini rivojlantirish uchun 50 mln so‘mgacha mablag‘ga ega bo‘lishi mumkin. Bu yerga eng kamida 5 kunlik muddatga kelgan har bir sayyoh uchun davlat byudjetidan $10, qish mavsumida — $25 ajratiladi.
— Ushbu forum — mamlakat taraqqiyoti uchun olamshumul voqea. Aeroportlar har bir hududda bor, ularning yaxshi faoliyat yuritishi turistik sohani rivojlantirish uchun juda muhim, — taʼkidladi Uzbekistan Airports boshqarma raisi Rano Jo‘rayeva. — Hozirda mamlakatda mavjud aviaqatnovlarga talabni qo‘llab-quvvatlash uchun biz o‘tgan yili hududiy aviakompaniya tashkil etish tashabbusini ilgari surdik. Hududiy qatnovlar kam, ularni rivojlantirish kerak, shu bois biz 40ga yaqin yo‘nalishlarni ochishni rejalashtiryapmiz. Hozir odamlar avtotransport, poyezdlar orqali harakatlanib, biletlar taqchilligi singari noqulayliklarga duch kelishmoqda.  Millionga yaqin odam o‘tgan yili milliy aviakompaniya xizmatlaridan foydalandi, biroq amalda bu ko‘rsatkich bundan ancha yuqori va uni qondirish kerak. Yaqinda biz Samarqandda aeroport qurdik va davlat ushbu loyihani xususiy hamkorlar investitsiyalaridan foydalanib amalga oshirdi.

On TIIF-2022 discussed the horizons of attracting investment in the tourism sector
A plenary session on the development of tourism in Uzbekistan was held as part of the Tashkent International Investment Forum, which began its work on March 24.
One of the priorities of the forum is to reveal to the world business community the impressive prospects and opportunities of the domestic tourism sector as a priority for foreign investors.
The speakers noted that Uzbekistan - the owner of a huge tourist and recreational potential, which has 7.4 thousand objects of cultural heritage, 209 of them - in the four museums are included in the list of UNESCO World Heritage Sites. State policy in the field of tourism is aimed at transforming this industry into one of the locomotives of accelerated integrated development of regions and their infrastructure - this will solve the most important socio-economic tasks, increase employment, improve the country’s image and investment attractiveness.
- Our strengths are historical cities, included in the UNESCO list. Uzbekistan is a safe country for tourists, - said First Deputy Minister of Tourism and Cultural Heritage of the Republic of Uzbekistan Ulugbek Azamov. - We are developing resorts and places for tourism, open to investors. Uzbekistan is becoming a hub, we are providing many services, so the infrastructure is needed. If a tourist wants to walk around Khiva in the evening and drink cocktails - you need to give him the opportunity.
- We have regulators, we have airports, we have hotels. It seems to me that without investment, without money, they can’t do anything. Tourism is an industry that unites people. This area is also attractive for investment, - said Ulugbek Kasimkhojaev, Director of the Agency for Attracting Direct Investment. - Residents of 90 countries can visit Uzbekistan without visas, another 60 - can get it through the Internet, so it is worth paying attention to their requirements. There’s a saying that a guest is more important than a parent. What could be more attractive for foreign investors? Uzbekistan is open for business, and tourism is developing very quickly.
From 2014 to 2019, the number of tourists to Uzbekistan increased from 1.9 to 6.9 million. In 2019, the country adopted one of the key documents that initiated global changes - Concept of tourism development in the Republic of Uzbekistan in 2019-2025, which identified the main vectors of work: improvement of the regulatory and legal framework in the sphere of tourism activities, the implementation of international norms and standards, the development of infrastructure and the creation of an accessible and comfortable environment for visitors to Uzbekistan, the diversification of tourist product and services, strengthening the image of the country as safe for travel and recreation.
- Tourism brings not only profit, but also provides people with jobs. It is important to concentrate women in tourism. The main goal is to remove bureaucratic restrictions, told Boeing Regional Director Mario Ebsim. - Uzbekistan is the first country in Asia to have dreamliners - pioneer aircraft routes. Since 2017, passengers from New York have flown without transfers.
Experts estimate that every dollar of direct expenditure on tourism services generates about three additional dollars in related industries. For many foreign tourists could be more attractive tours involving visits to several countries in Asia.
- If people do not travel, hotels will lose their relevance, and people - jobs. I personally observed the transformation of tourism in Uzbekistan and positively assess all changes. There is everything necessary for the development of tourism, so in 2022-2023 we plan to open a hotel in Bukhara, - said regional vice-president Hyatt Punit Tandon. - Tourism has grown rapidly since the easing of currency restrictions. Improving relations with neighbours is a very big and useful thing. In addition, you also have many airlines that connect Uzbekistan with other countries, which is also of interest to investors.
Since May 1, grants for youth initiatives in the field of tourism are being introduced to support workers of the sphere - young entrepreneurs will be able to receive up to 50 million sums for the development of activities. For each tourist arriving here for a period of at least 5 days, the state budget will pay $ 10, during the winter season - $25.
- Current forum is a huge event, very important for the development of the country. Airports are in every region, and ensuring their good performance is very important for the development of the tourism sector, - said the chairman of the Board of Uzbekistan Airports Rano Juraeva. - To support the demand for air travel now in the country, we initiated the creation of a regional airline last year. The number of regional transports is low and needs to be developed, so we plan to open about 40 routes. Now people get by car, train, and experience inconveniences like ticket shortages. Almost a million people used the services of a domestic airline last year, but in fact, the demand is much higher and it needs to be satisfied. We have recently opened an airport in Samarkand, and the State has implemented this project, including through the investment of private partners.
The Tashkent International Investment Forum  is the first event of this kind and scale in our country, bringing together on its site more than 1.5 thousand large investors and high-level guests from 56 countries.