24-mart kuni o‘z ishini boshlagan Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida O‘zbekistonda turizmni rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan yalpi majlis bo‘lib o‘tdi.
Forumning ustuvor vazifalaridan biri — jahon ishbilarmonlar jamiyatiga milliy sayyohlik sektorining taʼsirchan istiqbollari va imkoniyatlarini xorij investorlari uchun ustuvor yo‘nalish sifatida ochib berishdan iborat.
Spikerlar O‘zbekiston — 7,4 ming madaniy meros obyektini o‘zida jamlagan va shundan 209tasi – to‘rtta shahar-muzey tarkibida YUNESKO butunjahon merosi obyektlari ro‘yxatiga kiruvchi ulkan sayyohlik-rekreatsion potensialga ega mamlakat ekanligini taʼkidladi. Turizm sohasidagi davlat siyosati ushbu sohani hududlar va ularning infrastrukturasini tezkor kompleks rivojlantirish lokomotivlaridan biri sifatida takomillashtirishga yo‘naltirilgan. Bu muhim ijtimoiy-iqtisodiy vazifalarni hal etish, ish o‘rinlarini ko‘paytirish, mamlakat imiji va investitsion jozibadorligini oshirishga imkon beradi.
— Bizning kuchli tomonlarimiz bu – YUNESKO ro‘yxatiga kirgan tarixiy shaharlar. O‘zbekiston — sayyohlar uchun xavfsiz mamlakat, — dedi O‘zbekiston Respublikasi turizm va madaniy meros vazirining birinchi o‘rinbosari Ulug‘bek Azamov. — Biz dam olish va turizm uchun maskanlarni rivojlantiryapmiz va investorlar uchun ochiqmiz. O‘zbekiston xabga aylanib bormoqda, biz ko‘plab xizmatlarni ko‘rsatamiz, bunga esa munosib infrastruktura kerak. Agar turist Xivada sayr qilib, kokteyl ichishni xohlasa, unga bu imkoniyatni berish lozim.
— Bizda regulyatorlar, aeroportlar, mehmonxonalar bor. Menimcha, investitsiya va mablag‘siz ular ko‘p narsaga qodir emas. Turizm – bu odamlarni birlashtiruvchi soha. Bu yo‘nalish investitsiyalar uchun jozibali — taʼkidladi To‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarni jalb qilish agentligi direktori Ulug‘bek Qosimxo‘jayev. — 90ta mamlakat fuqarosi O‘zbekistonga vizasiz tashrif buyura oladi, yana 60 davlat uni internet orqali olish imkoniyatiga ega, shuning uchun, ularning talablariga eʼtibor qaratishimiz kerak, deb hisoblayman. «Mehmon otangdan ulug‘», degan naql bor. Xorijiy investorlarni nima o‘ziga jalb qilishi mumkin? O‘zbekiston biznes uchun ochiq, turizm esa juda tez rivojlanmoqda.
2014 - 2019 yillarda O‘zbekistonga keluvchi sayyohlar soni 1,9 milliondan 6,9 millionga yetdi. 2019 yilda mamlakatda global o‘zgarishlarni boshlab bergan tayanch hujjatlardan biri – 2019-2025 yillarda O‘zbekiston Respublikasida turizmni rivojlantirish konsepsiyasi qabul qilindi va unda ishning asosiy yo‘nalishlarini belgilab berdi: turizm faoliyati sohasida normativ-huquqiy bazani takomillashtirish, xalqaro meʼyor va standartlar implementatsiyasi, infrastrukturani rivojlantirish va O‘zbekiston mehmonlari uchun qulay muhitni shakllantirish, turistik mahsulot va xizmatlar diversifikatsiyasi, mamlakat imijini sayohat qilish va dam olish uchun xavfsiz joy sifatida mustahkamlash.
— Turizm nafaqat daromad keltiradi, balki odamlarni ish bilan taʼminlaydi. Bu sohaga ayollarni jalb qilish muhim. Asosiy maqsad – byurokratik cheklovlarni olib tashlash, dedi Boeing mintaqaviy direktori Mario Yebsim. — O‘zbekiston — Osiyoda o‘z drimlaynerlari – yo‘nalishlarni ochuvchi samolyotlariga ega bo‘lgan birinchi mamlakat. 2017 yildan boshlab Nyu-Yorklik yo‘lovchilar ularda to‘g‘ridan-to‘g‘ri parvozlarni amalga oshirmoqda. Ekspertlarning baholashicha, turistik xizmatlar uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri sarflangan har bir dollar turdosh sohalarda taxminan qo‘shimcha uch dollarni keltiradi. Ko‘plab xorijlik sayyohlar uchun birdaniga Osiyodagi bir nechta mamlakatga tashrifni ko‘zda tutuvchi turlar qiziq bo‘lar edi.
— Agar odamlar sayohat qilmasa, mehmonxonalar ahmiyatini, odamlar esa ish joylarini yo‘qotadi. Shaxsan men O‘zbekistonda turizm transformatsiyasini kuzatib, barcha o‘zgarishlarni ijobiy baholayman. Bu yerda turizmning rivojlanishi uchun hamma narsa bor, shuning uchun 2022-2023 yillarda biz Buxoroda mehmonxona ochishni rejalashtirmoqdamiz, — aytib o‘tdi Hyatt mintaqaviy vitse-prezidenti Punit Tandon. — Valyuta bilan bog‘liq cheklovlar olib tashlanganidan so‘ng turizm dinamik rivojlanish yo‘liga o‘tdi. Qo‘shnilar bilan munosabatlarning yaxshilanishi – juda katta va foydali ish. Bundan tashqari, sizda O‘zbekistonni boshqa mamlakatlar bilan birlashtiruvchi ko‘plab avialiniyalar bor va bu investorlarda qiziqish uyg‘otadi.
Soha xodimlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida 1 maydan turizm sohasida yoshlar tashabbuslari uchun grantlar joriy qilinmoqda — yosh tadbirkorlar o‘z faoliyatini rivojlantirish uchun 50 mln so‘mgacha mablag‘ga ega bo‘lishi mumkin. Bu yerga eng kamida 5 kunlik muddatga kelgan har bir sayyoh uchun davlat byudjetidan $10, qish mavsumida — $25 ajratiladi.
— Ushbu forum — mamlakat taraqqiyoti uchun olamshumul voqea. Aeroportlar har bir hududda bor, ularning yaxshi faoliyat yuritishi turistik sohani rivojlantirish uchun juda muhim, — taʼkidladi Uzbekistan Airports boshqarma raisi Rano Jo‘rayeva. — Hozirda mamlakatda mavjud aviaqatnovlarga talabni qo‘llab-quvvatlash uchun biz o‘tgan yili hududiy aviakompaniya tashkil etish tashabbusini ilgari surdik. Hududiy qatnovlar kam, ularni rivojlantirish kerak, shu bois biz 40ga yaqin yo‘nalishlarni ochishni rejalashtiryapmiz. Hozir odamlar avtotransport, poyezdlar orqali harakatlanib, biletlar taqchilligi singari noqulayliklarga duch kelishmoqda.  Millionga yaqin odam o‘tgan yili milliy aviakompaniya xizmatlaridan foydalandi, biroq amalda bu ko‘rsatkich bundan ancha yuqori va uni qondirish kerak. Yaqinda biz Samarqandda aeroport qurdik va davlat ushbu loyihani xususiy hamkorlar investitsiyalaridan foydalanib amalga oshirdi.

На ТМИФ-2022 обсудили горизонты привлечения инвестиций в туристический сектор
24 марта начал в Ташкенте стартовал Международный инвестиционный форум, в рамках которого прошла пленарная сессия, посвященная развитию туризма Узбекистана.
Одну из приоритетных задач форума — раскрыть мировому деловому сообществу впечатляющие перспективы и возможности отечественного туристического сектора как приоритетного направления для иностранных инвесторов.
Спикеры отметили, что Узбекистан — обладатель огромного туристско-рекреационного потенциала, который насчитывает 7,4 тысячи объектов культурного наследия, 209 из них — в составе четырех городов-музеев включены в список объектов всемирного наследия ЮНЕСКО. Государственная политика в сфере туризма направлена на преобразование этой отрасли в один из локомотивов ускоренного комплексного развития регионов и их инфраструктуры — это позволит решить важнейшие социально-экономические задачи, увеличить рабочие места, улучшить имидж и инвестиционную привлекательность страны.
— Наши сильные стороны – это исторические города, вошедшие в список ЮНЕСКО. Узбекистан — безопасная для туристов страна, — рассказал первый заместитель министра туризма и культурного наследия Республики Узбекистан Улугбек Азамов. — Мы развиваем курорты и места для туризма, открыты для инвесторов. Узбекистан становится хабом, мы оказываем много услуг, поэтому нужна инфраструктура. Если турист хочет гулять вечером по Хиве и пить коктейли – нужно дать ему такую возможность.
С 2014 по 2019 годы число туристов в Узбекистан возросло с 1,9 до 6,9 миллиона. В 2019-м году в стране был принят один из ключевых документов, положивший начало глобальным изменениям — Концепция развития сферы туризма в Республике Узбекистан в 2019-2025 годах, которая обозначила основные векторы работы: совершенствование нормативно-правовой базы в сфере туристской деятельности, имплементацию международных норм и стандартов, развитие инфраструктуры и формирование доступной и комфортной среды для гостей Узбекистана, диверсификацию туристского продукта и услуг, укрепление имиджа страны как безопасной для путешествия и отдыха.
— У нас есть регуляторы, у нас есть аэропорты, у нас есть гостиницы. Мне кажется, что без инвестиций, без денег они ничего не смогут. Туризм – это отрасль, объединяющая людей. Эта сфера привлекательна и для инвестиций, — подчеркнул директор Агентства по привлечению прямых инвестиций Улугбек Касимходжаев. — Без визы Узбекистан могут посетить жители 90 стран, еще 60 — могут получить ее через интернет, поэтому стоить обратить внимание на их требования. Есть поговорка – гость важнее родителей. Что может быть привлекательнее для иностранных инвесторов? Узбекистан открыт для бизнеса, а туризм очень быстро развивается.
Туризм приносит не только прибыль, но и обеспечивает людей работой. Важно сконцентрировать женщин в сфере туризма. Основная цель – убрать бюрократические ограничения, рассказал региональный директор Boeing Марио Ебсим. — Узбекистан — первая страна в Азии, у которой появились дримлайнеры — самолеты-первооткрыватели маршрутов. Начиная с 2017 года пассажиры из Нью-Йорка летают на них без пересадок.
По оценкам экспертов, каждый доллар прямых расходов на туристические услуги генерирует примерно три дополнительных доллара в смежных отраслях. Для многих иностранных туристов более привлекательными могли бы быть туры, предусматривающие посещение сразу нескольких стран Азии.
— Если люди не будут путешествовать, то гостиницы потеряют свою актуальность, а люди – рабочие места. Я лично наблюдал за трансформацией туризма в Узбекистане и позитивно оцениваю все изменения. Здесь есть все необходимое для развития туризма, поэтому в 2022-2023 годах мы планируем открытие гостиницы в Бухаре, — рассказал региональный вице-президент Hyatt Пунит Тандон. — После снятия ограничений, связанных с валютой, туризм стал динамично развиваться. Улучшение отношений с соседями — очень большое и полезное дело. Кроме того, у вас также есть много авиалиний, которые объединяют Узбекистан с другими странами, что также вызывает интерес инвесторов.
Для поддержки работников сферы с 1 мая вводятся гранты для молодежных инициатив в сфере туризма — молодые предприниматели смогут получить до 50 млн сумов на развитие деятельности. За каждого прибывшего сюда туриста на срок не менее, чем 5 дней, из госбюджета будут выплачивать $10, во время зимнего сезона — $25.
— Нынешний форум — грандиозное событие, очень важное для развития страны. Аэропорты есть в каждом регионе, и обеспечение их хорошей работы очень важно для развития туристической сферы, — отметила председатель правления Uzbekistan Airports Рано Джураева. — Чтобы поддержать спрос на авиаперевозки, существующий сейчас в стране, мы инициировали создание региональной авиакомпании в прошлом году. Региональных перевозок мало, их надо развивать, поэтому мы планируем открыть около 40 маршрутов. Сейчас люди добираются на автотранспорте, поездах и испытывают неудобства вроде нехватки билетов. Почти миллион людей воспользовались услугами отечественной авиакомпании в прошлом году, но на деле спрос намного выше и его нужно удовлетворять. Недавно мы открыли аэропорт в Самарканде, и государство реализовало этот проект в том числе и с использованием инвестиций частных партнеров.
Ташкентский международный инвестиционный форум – это первое мероприятие такого рода и масштаба в нашей стране, объединившее на своей площадке более 1,5 тысячи крупных инвесторов и гостей высокого уровня из 56 стран.