O‘zbekiston-Hindiston hamkorligiga 30 yil to‘ldi
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Hindiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Subramanyam Jayshankarga diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi (1992-yil 18-mart) munosabati bilan tabrik yo‘lladi.
Maktubda ikki mamlakat xalqlari o‘rtasida asrlar davomida shakllangan va umumiy tarix, madaniyat, mushtarak urf-odat va qadriyatlarga asoslangan strategik sheriklik aloqalari so‘nggi paytlarda misli ko‘rilmagan darajada faollashib borayotgani ta’kidlangan.
Birgina o‘tgan yilning o‘zida O‘zbekiston va Hindiston tashqi ishlar vazirliklari rahbarlari ham ikki tomonlama, ham xalqaro forum va tadbirlar doirasida olti marotaba uchrashuv o‘tkazdi. Bu esa ikki tomonning strategik sheriklikni yanada mustahkamlash, hamkorlik ko‘lamini tobora kengaytirish borasida intilishlarining yaqqol ifodasidir.
Abdulaziz Kamilov O‘zbekiston va Hindistonning birgalikdagi sa’y-harakatlari bilan mamlakatlar o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlik munosabatlari barcha sohalarda, ikki xalq farovonligi yo‘lida rivojlanib, chuqurlashib borishiga ishonch bildirdi.

Узбекско-индийскому сотрудничеству – 30 лет
Сегодня Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов направил поздравительное послание Министру иностранных дел Республики Индия Субраманьяму Джайшанкару по случаю 30-летия со дня установления дипломатических отношений (18 марта 1992г.).
В послании отмечается, что узбекско-индийское партнерство, опирающееся на твердый фундамент исторической, культурной и духовной общности народов двух стран, на современном этапе демонстрирует высокую динамику роста.
Только в прошлом году главы внешнеполитических ведомств Узбекистана и Индии провели шесть встреч, как на двусторонней основе, так и в рамках международных форумов и мероприятий. Это свидетельствует об обоюдном стремлении сторон к наращиванию стратегического партнерства, наполненного конкретным практическим содержанием.
Абдулазиз Камилов выразил убежденность в том, что совместными усилиями Узбекистана и Индии отношения дружбы и сотрудничества между странами будут развиваться и углубляться во всех сферах, на благо обоих народов.