Toshkentda olti davlat temir yoʻllari rahbarlarining uchrashuvi boʻlib oʻtmoqda
Bugun olti davlat – O‘zbekiston, Ozarbayjon, Gruziya, Qirg‘iziston, Turkmaniston va Turkiya temir yo‘llari rahbarlarining ikki kunlik uchrashuvi o‘z ishini boshladi.
Tadbir doirasida “Osiyo Tinch okeani mintaqasi – Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston – Turkmaniston – Ozarbayjon – Gruziya – Turkiya – Yevropa” xalqaro multimodal yo‘nalishini rivojlantirish masalalari muhokama qilinmoqda.
Taʼkidlash joizki,  xalqaro multimodal yo‘nalish bo‘yicha yuklarni uzluksiz tashishni tashkil etish, qo‘shimcha yuk hajmlarini jalb qilish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, shuningdek, fitting platformalarini o‘z vaqtida yetkazib berish va tarif stavkalarini belgilash masalalarini hal etish rejalashtirilgan.
Eslatib o‘tamiz, 2019-yilning 19–20-dekabr kunlari Toshkent shahrida beshta davlat – Ozarbayjon, Gruziya, Qirg‘iziston, Turkmaniston va O‘zbekiston temir yo‘llari rahbarlarining xalqaro multimodal yo‘nalishni rivojlantirish bo‘yicha birinchi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv yakunida tomonlar yakuniy bayonnomani imzoladilar. 2020-yil 23-oktabrda temir yoʻl maʼmuriyatlari (Ozarbayjon, Gruziya, Qirgʻiziston, Turkmaniston, Turkiya va Oʻzbekiston) rahbarlarining ikkinchi yigʻilishi. 2021-yilning 17-dekabrida esa uchinchi yigʻilish VKА rejimida boʻlib oʻtdi, unda Turkiya tomoni Xalqaro multimodal yo‘nalishni rivojlantirish to‘g‘risidagi protokolga qo‘shildi, tomonlar mavjud tarif imtiyozlarini uzaytirishga ham kelishib oldilar.

В Ташкенте проходит встреча руководителей железных дорог шести стран
Сегодня начала работу двухдневная встреча руководителей железных дорог шести стран – Узбекистана, Азербайджана, Грузии, Кыргызстана, Туркменистана и Турции.
В рамках мероприятия обсуждаются вопросы развития международного мультимодального маршрута «Страны АТР – Китай – Кыргызстан – Узбекистан – Туркменистан – Азербайджан – Грузия – Турция – Европа».
Отметим, что запланировано решение таких вопросов как, организация бесперебойных перевозок грузов по международному мультимодальному маршруту, создание благоприятных условий для привлечения дополнительных объёмов грузов, а также своевременная подача фитинговых платформ и установление тарифных ставок.
Напомним, что первая встреча руководителей железных дорог пяти стран – Азербайджан, Грузия, Кыргызстан, Туркменистан и Узбекистан состоялась в период 19-20 декабря 2019 года. По итогам встречи стороны подписали итоговый протокол. Вторая встреча руководителей железнодорожных администраций (Азербайджана, Грузии, Кыргызстана, Туркменистана, Турции и Узбекистана) проведена 23 октября 2020 года, а третья встреча проведена 17 декабря 2021 года в режиме ВКС, в ходе которой Турецкая сторона присоединилась к Протоколу по развитию международного мультимодального маршрута, также стороны договорились о пролонгации действующих тарифных преференций.