Surxondaryo viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishni yanada rag‘batlantirish chora-tadbirlari ko‘rib chiqildi
2022-03-14 | Iqtisodiyot
Termiz shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov rahbarligida vazirliklar, idoralar, tarmoq birlashmalari, tijorat banklari hamda Surxondaryo viloyatining barcha tumanlari va Termiz shahri mahalliy hokimiyat organlari rahbarlari ishtirokida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilish davomida viloyatda investitsiyaviy, sanoat va eksport faoliyatini yanada rag‘batlantirish, tadbirkorlikni rivojlantirish hamda aholi bandligini ta'minlash chora-tadbirlari ko‘rib chiqildi. Mahalliy hokimiyat organlari rahbarlari investitsiyalar va eksportning joriy ko‘rsatkichlari bo‘yicha hisobot hamda hozirgi vaqtda amalga oshirilayotgan loyihalar haqida ma'lumot berdilar, shuningdek, kelgusidagi rejalari bilan tanishtirdilar.
Xususan, Hududiy investitsiya dasturiga muvofiq, 2022-yilda Surxondaryo viloyatida umumiy qiymati 672 million dollarga teng bo‘lgan 762 loyihani hayotga joriy qilish rejalashtirilgan. Ushbu loyihalar doirasida 14 795 ish o‘rni yaratiladi. Yangi ishlab chiqarish maydonlarini tashkil etish va eksportchilarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ko‘rilayotgan manzilli chora-tadbirlar tufayli yil oxiriga qadar viloyatda eksport ko‘rsatkichlari qariyb 400 million dollardan oshishi kerak.
Ishlab chiqarishni to‘xtatgan yoki to‘liq quvvat bilan ishlamayotgan korxonalarni reanimasiya qilish orqali hududning sanoat salohiyatini oshirish bo‘yicha ishlarning borishi muhokama qilindi. Tegishli vazirlik va idoralar rahbarlariga yuzaga kelayotgan masalalarni hal etishni jadallashtirish, shuningdek, viloyatda sanoat ob'ektlarining faoliyatini muntazam monitoring qilib borish vazifasi yuklatildi.
Har bir tumanning sanoat salohiyatiga mos yangi yuqori daromadli loyihalarni ishlab chiqish, ularning amalga oshirilishi ustidan doimiy monitoring olib borish va tashabbuskorlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida viloyatda tashkil etilgan "loyiha guruhlari"ni faol jalb qilish topshirildi. Shu bilan birga, ichki va tashqi bozorda xaridorgir va yukori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarishni mahalliylashtirishga e'tibor qaratish muhimligi qayd etildi.
Shuningdek, Davlat rahbarining 2021-yil iyun oyida viloyatga tashrifi chog‘ida berilgan ko‘rsatmalarining bajarilishi hamda Tashqi savdo, investitsiyalar, mahalliy sanoatni rivojlantirish va texnik jihatdan tartibga solish masalalari bo‘yicha Hukumat komissiyasi topshiriqlarning ijrosi o‘rganildi.
Yig‘ilish yakunida vazirlik va idoralar, shuningdek, mahalliy hokimiyat organlarining mas'ul rahbarlariga muhokama qilingan masalalar bo‘yicha ijro etishning aniq muddatlari belgilangan manzilli topshiriqlar berildi.

Рассмотрены меры по дальнейшему стимулированию социально-экономического развития Сурхандарьинской области
2022-03-14 | Экономика
В г.Термезе под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова состоялось совещание с участием руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти Сурхандарьинской области, а также г. Термеза и всех районов.
В ходе совещания были рассмотрены меры по дальнейшему стимулированию инвестиционной, промышленной и экспортной деятельности, развитию предпринимательства и обеспечению занятости населения в регионе. Руководители органов местной власти доложили о текущих показателях инвестиций и экспорта, представили информацию о реализуемых в настоящее время проектах, а также рассказали о планах дальнейшей работы.
В частности, согласно Региональной инвестиционной программе, в 2022 году в Сурхандарьинской области планируется ввести 762 проекта на общую сумму 672 млн долларов. В рамках данных проектов будет создано 14 795 рабочих мест. Благодаря организации новых производственных площадок и принятию адресных мер поддержки экспортёров, по итогам года показатели экспорта в области должны превысить 400 млн долларов.
Обсужден ход работы по наращиванию промышленного потенциала региона путем реанимирования предприятий, приостановивших производство, либо работающих не на полную мощность. Перед руководителями соответствующих министерств и ведомств была поставлена задача ускорить решение имеющихся вопросов, а также на регулярной основе проводить мониторинг деятельности промышленных производств в регионе.
Было поручено активно задействовать созданные в области «проектные группы» с целью разработки новых высокомаржинальных проектов, соответствующих промышленному потенциалу каждого отдельно взятого района, обеспечения постоянного мониторинга их практической реализации и оказания поддержки их инициаторам. При этом была отмечена важность акцентирования внимания на локализации выпуска продукции с высокой добавленной стоимостью, обладающей высоким спросом на внутреннем и внешнем рынках.
Также был изучен ход исполнения поручений Главы государства, данных в ходе его визита в область в июне 2021 года, а также поручений Правительственной комиссии по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования.
По итогам совещания ответственным руководителям министерств и ведомств, а также органов местной власти были даны адресные поручения с обозначением конкретных сроков их исполнения по обсужденным вопросам.