Shavkat Mirziyoyevning Xalqaro xotin-qizlar kuniga bag‘ishlangan tantanali marosimdagi nutqi
Shukuhi va quvonchi tamoman o‘zgacha bo‘lgan bugungi tantanamizda ishtirok etayotgan siz, nafosat olami vakillarini, butun mamlakatimiz ayollarini Xalqaro xotin-qizlar kuni bilan samimiy tabriklayman. Barchangizga chuqur hurmat-ehtiromimni va eng ezgu tilaklarimni bildiraman.
Avvalo, oilangiz va yaqinlaringiz baxtiga, qolaversa, ayol qadrini e’zozlab yashaydigan el-yurtimiz baxtiga sog‘-omon bo‘lishingizni, doimo mana shunday go‘zal bahoriy kayfiyatda yurishingizni tilayman.
Xalqimiz azal-azaldan Ona siymosini, Ayol zotini Yaratganning ulug‘ ne’mati, tengsiz mo‘’jizasi, deb biladi, uni hamisha ardoqlab-asrab yashaydi. Yurtimiz zaminidagi “Bibixonim”, “Qizbibi”, “Modarixon”, “Qirqqiz” majmuasi kabi tabarruk me’moriy obidalar ham ana shunday azaliy yuksak e’tibordan dalolat beradi.
Ayni paytda biz insoniyat taraqqiyotiga unutilmas va beqiyos hissa qo‘shgan buyuk ajdodlarimizni dunyoga keltirib, mehr bilan tarbiyalagan, ularni ulug‘vor ishlarga ruhlantirib, kamarbasta bo‘lgan fozila ayollarimiz bilan albatta faxrlanamiz.
Ma’lumki, har qanday jamiyat va davlatning qay darajada xalqparvar hamda adolatli ekani uning xotin-qizlarga bo‘lgan munosabati va g‘amxo‘rligi bilan belgilanadi.
Xalqimizni rozi qilishdek oliy maqsadga erishish uchun xotin-qizlarning qonuniy huquq va manfaatlarini ta’minlash, ularning iqtisodiy, ijtimoiy va siyosiy faolligini oshirish Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasining muhim yo‘nalishlaridan biriga aylandi.
Shu o‘rinda e’tiboringizni ayrim misollarga qaratmoqchiman.
“Hech kim mehr va e’tibordan chetda qolmaydi” degan ezgu tamoyil asosida, 2021-yilda 900 mingga yaqin xotin-qizlarga ijtimoiy-iqtisodiy, tibbiy, huquqiy va psixologik yordamlar ko‘rsatildi. Bu maqsadlar uchun budjetdan 2 trillion so‘m mablag‘ yo‘naltirildi. Xususan, 18 mingta ayollarga uy-joy xarid qilish uchun 400 milliard so‘m imtiyozli kreditlar ajratildi. Boquvchisini yo‘qotgan ayollarning farzandlari uchun bog‘cha xarajatlarini budjetdan qoplash tartibi joriy etildi.
Yana bir muhim raqamga e’tibor bering. Faqatgina 2021-yilning o‘zida xotin-qizlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash maqsadida 2 trillion so‘mdan ziyod kredit va subsidiyalar ajratildi. Natijada 320 mingdan ortiq opa-singillarimiz doimiy ish va daromadga ega bo‘ldilar.
Mamlakatimizda jamiyatning asosiy bo‘g‘ini hisoblangan mahalla va oila institutlarini mustahkamlash bo‘yicha ham e’tiborga molik ishlar olib borilmoqda.
Shuningdek, 2021-yilda ehtiyojmand oilalarga mansub 2 mingdan ziyod qizlar oliygohlarga davlat granti asosida qabul qilindi, yana shuncha talaba qizlarga kontrakt pullari to‘lab berildi.
Ayollar ta’limiga alohida e’tibor berayotganimiz tufayli o‘tgan yili oliy o‘quv yurtlariga qabul qilingan talabalarning 60 foizini xotin-qizlar tashkil etdi.
Agar bundan olti yil avval oliygohlarda 110 ming nafar qizlarimiz tahsil olishgan bo‘lsa, bugungi kunda ularning soni 400 ming nafarga yetdi yoki ularning ulushi 2016-yildagi 38 foizdan ayni paytga kelib qariyb 50 foizga yetdi.
Bu natijalar ham ushbu yo‘nalishdagi islohotlarimizning amaliy ifodasi, desam, o‘ylaymanki, sizlar ham fikrimga qo‘shilasizlar.
Har qanday xalqning yetuklik darajasini, avvalo, ayollarning ilmiy-madaniy kamoloti belgilab berishi, oqila va o‘qimishli onalar millatning buyuk kelajagini yaratishlari hammamizga yaxshi ayon. Shu bois donishmandlar:
“Bitta qiz bolani o‘qitsangiz – butun oilani o‘qitgan bo‘lasiz”, deb bejiz ta’kidlamaganlar.
Qizlarimizning zamonaviy bilimlar va kasb-hunar egasi bo‘lib, jamiyatda hamda o‘z oilasida munosib o‘rin topishi uchun boshlagan ishlarimizni bundan keyin ham izchil davom ettiramiz. Bu borada, avvalo, 2022-2026-yillarga mo‘ljallangan Xotin-qizlar ta’limini qo‘llab-quvvatlash milliy dasturini qabul qilamiz. Ushbu hujjat doirasida poytaxtda xotin-qizlar uchun alohida universitet va joylarda uning texnikumlarini tashkil etamiz. Barcha talaba qizlarga ta’lim kontraktlarini to‘lash uchun 7 yil muddatga foizsiz kredit berish tartibi joriy qilinadi.
Ushbu ishlarimizning mantiqiy davomi sifatida ilmiy izlanish va kashfiyotlari bilan yurtimiz ravnaqiga katta hissa qo‘shib kelayotgan olima ayollarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash ishlarini yangi bosqichga ko‘taramiz.
Ma’lumki, bugungi kunda opa-singillarimiz orasida o‘nlab akademik va professorlar, fan doktorlari va fan nomzodlari, yuzlab iste’dodli tadqiqotchilar bor. Ilm-fan bilan shug‘ullanish, ilmiy yangilik yaratish – bu igna bilan quduq qazishga barobar.
Men o‘zim shu sohadan chiqqanim uchun bu ishning naqadar qiyin va murakkab ekanini yaxshi bilaman. Shuning uchun ham oila tashvishlari va farzand tarbiyasini ilmiy tadqiqot bilan birga olib borayotgan, bu borada amaliy yutuq va natijalarga erishayotgan olima ayollarni shaxsan men chinakam matonat va jasorat sohibalari deb bilaman va yuksak qadrlayman.
Zukko va bilimdon xotin-qizlarning ilm-fanga bo‘lgan qiziqish va ishtiyoqini oshirish maqsadida biz bir qancha muhim chora-tadbirlar belgiladik. Jumladan, kelgusi o‘quv yilidan boshlab magistraturada o‘qiyotgan barcha qizlarning kontrakt pullarini to‘liq budjetdan qoplab berish uchun har yili 200 milliard so‘m mablag‘ yo‘naltiriladi; doktorantura yo‘nalishida xotin-qizlar uchun har yili kamida 300 tadan maqsadli kvota ajratiladi.
Bu ishlarni tizimli ravishda tashkil qilish va muvofiqlashtirish maqsadida Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi huzurida “Olima ayollar jamiyati” tuziladi. Ushbu jamiyat mamlakatimizda va xorijda ilm-fan sohasida yuksak yutuqlarga erishayotgan olima ayollarimizni jipslashtirib, ularning aql-zakovat nurini hayotimizning har bir jabhasiga kirib borishi uchun o‘ziga xos parvoz maydoniga aylanadi.
Zahmatkash olimalarning mashaqqatli va sharafli mehnatini munosib rag‘batlantirish, ular uchun har jihatdan qulay sharoit yaratish maqsadida “Olima ayollar jamiyati”ga har yili 50 milliard so‘m mablag‘ ajratiladi.
Umuman olganda, yuqorida aytilgan barcha maqsadlarga joriy va kelgusi yil uchun 1,8 trillion so‘m yo‘naltiriladi.
Hurmatli yig‘ilish qatnashchilari!
Xabaringiz bor, yaqinda xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha o‘tkazilgan yig‘ilishda ham bu borada oldimizda turgan eng muhim masalalarni atroflicha muhokama qilib oldik. Shu asosda muhim Farmon va qarorlar qabul qilindi.
Ushbu vazifalarni tizimli va samarali amalga oshirishni ta’minlash maqsadida Bosh vazir o‘rinbosari lavozimi qayta tiklandi hamda Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi tashkil etildi.
Respublikadagi 9,5 mingga yaqin mahalla raisining xotin-qizlar va oila bo‘yicha o‘rinbosarlari ham qo‘mita tizimiga o‘tkazildi. Har bir mahallada xotin-qizlar faoli lavozimi yangidan joriy qilindi.
Shu tariqa opa-singillarimizning muammolari, dardu tashvishlari bilan doimiy shug‘ullanadigan adolatli va samarali tizim yaratildi.
Endi mamlakatimizda ayollarni ijtimoiy himoya qilish bo‘yicha yondashuvlar ham tubdan qayta ko‘rib chiqiladi. Jumladan, ehtiyojmand ayollarga zarur sharoitlar yaratish, xotin-qizlar salomatligini tiklash va muhofaza qilish, ayniqsa, qishloq joylarda yashaydigan ayollarning kasb-hunar egallashiga ko‘maklashish, bandligini ta’minlash, tadbirkorlikka jalb qilish bo‘yicha muhim tadbirlar amalga oshiriladi.
Mamlakatimizda tadbirkorlik sohasida ishlayotgan xotin-qizlar sonini yanada ko‘paytirish maqsadida “Bizneschi ayollar” dasturi qabul qilinib, uning doirasida 8 trillion so‘m mablag‘ yo‘naltiriladi. Shuningdek, joriy yilda ipoteka kreditlari bo‘yicha beriladigan subsidiyalarning 40 foizi xotin-qizlar uchun ajratiladi. Bu muhtoj ayollarni 12 mingta qulay uy-joy bilan ta’minlash imkoniyatini beradi.
Tariximizda ilgari bo‘lmagan bunday keng ko‘lamli ishlar ijrosi uchun 15 trillion so‘m mablag‘ yo‘naltirilmoqda.
Barcha hududlarimizda jamoatchilikka, avvalo, yoshlarga tarbiyaviy ta’sir ko‘rsata oladigan, obro‘-e’tiborli ayollarni o‘z safida birlashtirgan “Oqila ayollar” harakatini sizlar bilan birga tashkil etsak, bu ezgu harakat tom ma’noda jamiyatimiz ovoziga, mahalla vijdoniga aylanadi, deb o‘ylayman.
Shuningdek, mulkchilik shaklidan qat’i nazar, barcha mehnat jamoalarida xotin-qizlarning muammolariga samarali yechim topish uchun “Ayollar kengashlari” tuzilmoqda.
Bir fikrni alohida ta’kidlab aytmoqchiman: xotin-qizlar va oila masalasi – bu nafaqat bugungi kunimiz, balki ertangi kelajagimizni ham belgilab beradigan hal qiluvchi omildir.
Agar biz mehr-oqibat va sadoqat timsoli, xonadonlarimiz farishtasi bo‘lgan ayollarga bitta yaxshilik qilsak, hech shubhasiz, bu o‘nta yaxshilik bo‘lib qaytadi. Duogo‘y momolarimiz, mushtipar onalarimiz va aziz opa-singillarimiz bu ehtirom va e’tiborning albatta qadriga yetadilar. Ayol qadri, inson qadri ulug‘langan yurtda esa, tinchlik va farovonlik, ahillik va baraka albatta barqaror bo‘ladi.
Hurmatli bayram tadbiri qatnashchilari!
Hozirgi kunda xotin-qizlar mamlakatimizdagi demokratik jarayonlarning, xalqchil islohotlarning faol va tashabbuskor ishtirokchisiga aylanib borayotgani barchamizni quvontiradi.
Biz respublikamiz boshqaruv tizimida, parlament va mahalliy kengashlarda, turli sohalarda bilimdon va fidoyi opa-singillarimizning ulushini ko‘paytirishga alohida ahamiyat qaratamiz. Ularning jamiyat hayotidagi o‘rni va nufuzini yanada kuchaytirish bundan buyon ham e’tiborimiz markazida bo‘ladi.
Fursatdan foydalanib, ona Vatanimiz ravnaqi yo‘lida fidokorona mehnat qilayotgan sizlar kabi ming-minglab jonkuyar ayollar, faol qizlarimizga o‘z nomimdan, butun xalqimiz nomidan chuqur minnatdorlik izhor etishga ijozat bergaysiz.
Shu bilan birga, bugungi fayzli davramizda ishtirok etayotgan diplomat xonimlarni – xorijiy davlatlarning hurmatli elchilari va xalqaro tashkilotlar vakillarini ham chin dildan samimiy qutlayman. Sizlarga o‘zaro manfaatli va ko‘pqirrali munosabatlarimiz rivojiga qo‘shayotgan munosib hissangiz uchun alohida tashakkur izhor etaman.
Ayniqsa, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibining Markaziy Osiyo masalalari bo‘yicha maxsus vakili Nataliya German xonim oliyalarini bugungi bayramda ishtirok etayotganliklari uchun alohida minnatdorlik bildiramiz. Bugungi bayram bilan ushbu mehmonimizni ham samimiy tabriklab, mintaqamizda yaqin qo‘shnichilik va ko‘pqirrali hamkorlik munosabatlarini mustahkamlash borasidagi mas’uliyatli ishlarida ulkan muvaffaqiyatlar tilaymiz.
Aziz opa-singillar!
Biz jonajon Vatanimizda Uchinchi Renessans poydevorini bunyod etishni o‘z oldimizga buyuk maqsad qilib qo‘yganmiz. Bu ezgu va sharafli yo‘lda eng avvalo, oilaning muqaddas qadriyatlariga va chin murabbiy bo‘lgan onalarimizning teran ma’naviyatiga tayanamiz.
Shu bois men sizlarga murojaat etib aytmoqchiman.
Biz mamlakatimizni har tomonlama yuksaltirish uchun yangi tarixiy davrga qadam qo‘ydik.
Farzandlarimiz qalbiga ulug‘ maqsadlar, olijanob g‘oyalarni singdirish – barcha O‘zbekiston onalarining sharafli burchidir.
Yuksak fazilatli, mard va jasur, vatanparvar yosh avlodni tarbiyalab voyaga yetkazish albatta sizlarga bog‘liq. Bu – yorug‘ kelajakka yo‘naltirilgan eng katta investitsiya va bitmas-tuganmas boylikdir.
Shu o‘rinda shijoatli va dilbar qizlarimga ham ko‘nglimdagi bir fikrni aytmoqchiman.
Bugun biz erkin va ochiq jamiyatda yashamoqdamiz. Bu imkoniyatdan to‘g‘ri foydalanib, davr bilan hamqadam bo‘lishimiz, zamonaviy ilm va kasb-hunarlarni egallab, ilg‘or taraqqiyot yutuqlarini o‘zlashtirishimiz, ayni vaqtda milliy o‘zligimizga sodiq qolishimiz kerak. Sizlar el-yurtimizning ana shunday yuksak umidi va ishonchiga munosib bo‘lasizlar, deb ishonaman.
Ma’lumki, turli sohalarda o‘z iqtidorini namoyon etib kelayotgan iste’dodli qizlarimizni har yili mana shu qutlug‘ bayram arafasida Zulfiya nomidagi davlat mukofoti bilan taqdirlash yaxshi an’anamizga aylangan.
Bugun Zulfiyaxonimga munosib izdosh sifatida e’tirof etilib, sovrindorlar safida turgan yana 28 nafar zukko farzandlarimni ko‘rib, qalbim cheksiz faxr va quvonchga to‘lmoqda. Sizlar kabi yuksak marralarga intiluvchan qizlarimni chin yurakdan tabriklab, namunali faoliyatingiz va yetakchilik fazilatlaringiz bilan tengdoshlaringizga o‘rnak bo‘lasizlar, deb ishonaman.
Shuningdek, ushbu fayzli lahzalarda ko‘p yillar davomida davlat va jamiyat hayotida faol ishtirok etib, fidoyi mehnati bilan o‘z sohasida katta yutuq va natijalarga erishayotgan bir guruh ayollarimizni yuksak davlat mukofotlari bilan taqdirlaymiz.
Sizlarning har biringiz o‘z g‘ayrat-shijoatingiz, tafakkur va tajribangiz bilan Yangi O‘zbekistonimiz ravnaqi va ona xalqimiz farovonligi uchun beqiyos xizmat qilmoqdasiz.
El-yurt e’tibori va cheksiz mehrini qozongan har qanday kishi o‘zini baxtiyor his etishga haqlidir.
Shu ma’noda, davlatning yuksak mukofotlariga sazovor bo‘lish, bu avvalo, xalqning nazariga tushish, uning duosini olish demakdir.
Bugungi quvonchli ayyomda sizlarga, aziz opa-singillarim va munis qizlarimga ana shu mukofotlarni topshirish menga ulkan mamnuniyat bag‘ishlaydi.
Muhtarama opa-singillar!
Suyukli qizlarim!
Barchangizni yana bir bor bugungi bahor va nafosat, go‘zallik va latofat bayrami bilan samimiy tabriklayman.
Sizlarga dunyodagi eng bebaho boylik – oilaviy baxt-saodat, tinchlik-xotirjamlik, farzandlar va nabiralar kamolini ko‘rib yurish quvonchi hamisha yor bo‘lishini tilayman.

2022-03-07 | Политика
Искренне поздравляю вас, присутствующих на сегодняшнем торжестве, которое проходит в особой, радостной атмосфере, и всех женщин нашей страны, являющихся для нас символом красоты и нежности, с Международным женским днем, выражаю всем вам свое глубокое уважение и наилучшие пожелания.
Прежде всего желаю вам здоровья и прекрасного весеннего настроения, ведь именно от вас во многом зависит счастье ваших семей и близких, всего нашего народа, который всегда возвеличивает честь и достоинство женщины.
Наш народ испокон веков почитает священный образ Матери, женщины как несравненного творения Всевышнего, окружает ее любовью и заботой. О высоком уважении и внимании к женщине свидетельствуют и воздвигнутые на нашей древней земле такие исторические памятники и архитектурные комплексы, как Биби-Ханум, Кыз-Биби, Модарихан, Кырк-Кыз.
Мы по праву гордимся образованными, мудрыми женщинами, которые подарили жизнь, воспитали с любовью и нежностью и вдохновили на славные свершения наших великих предков, внесших неоценимый вклад в развитие мировой цивилизации.
Известно, что мерилом гуманности и справедливости любого общества и государства в первую очередь является отношение и внимание к женщине.
Для достижения такой высокой цели, как обеспечить спокойную и благополучную жизнь нашего народа, важнейшими направлениями Стратегии развития Нового Узбекистана были определены обеспечение законных прав и интересов женщин, повышение их экономической, социальной и политической активности.
В этой связи хотел бы обратить ваше внимание на некоторые факты.
В соответствии с нашим основным принципом «Никто не останется без внимания и заботы» в прошлом году около 900 тысячам женщин и девушек была оказана социально-экономическая, медицинская, правовая и психологическая помощь, на это из бюджета было направлено 2 триллиона сумов. В частности, 18 тысячам женщин выделено 400 миллиардов сумов льготных кредитов на приобретение жилья. Внедрен порядок покрытия из бюджета расходов на детский сад семей, потерявших кормильца.
Хочу привести еще один пример. Только в 2021 году на поддержку женского предпринимательства было выделено свыше 2 триллионов сумов кредитов и субсидий, более 320 тысяч женщин получили постоянную работу и источник дохода.
Проводится значительная работа по укреплению основных звеньев нашего общества – институтов махалли и семьи.
В 2021 году свыше 2 тысяч девушек из малообеспеченных семей были приняты в вузы на основе государственного гранта, еще стольким же студенткам оплачены контракты на обучение. В результате особого внимания, уделяемого образованию женщин, в прошлом году 60 процентов из поступивших в высшие учебные заведения составили девушки.
Примечательно, что сегодня число девушек-студенток достигло 400 тысяч, или 50 процентов от количества всех студентов против 38 процентов в 2016 году – всего шесть лет назад их насчитывалось 110 тысяч.
Думаю, все вы согласитесь со мной, что это – практический результат наших реформ в данной сфере.
Как известно, прогресс любого общества определяется прежде всего уровнем знаний и культуры женщин, ведь великое будущее нации создают образованные матери.
Выдающиеся мыслители говорили: «Обучая одну девочку, вы обучаете всю нацию».
Мы последовательно продолжим начатую нами работу, нацеленную на то, чтобы девочки, освоив современные знания и профессии, обрели достойное место в обществе и своих семьях. В этой связи прежде всего мы примем Национальную программу по поддержке женского образования, рассчитанную на 2022–2026 годы. В рамках выполнения программы в столице будет создан отдельный университет для женщин, а в регионах – его техникумы. Будет внедрен порядок предоставления всем студенткам беспроцентных кредитов сроком на 7 лет для оплаты образовательных контрактов.
В продолжение этой работы мы поднимем на новый уровень всестороннюю поддержку женщин-ученых, которые своими научными изысканиями и разработками вносят большой вклад в развитие страны.
Сегодня среди женщин нашей страны есть десятки академиков и профессоров, сотни кандидатов и докторов наук, талантливых соискателей. Заниматься наукой, делать научные открытия – это нелегкий, кропотливый труд.
Я как человек, вышедщий из этой среды, хорошо знаю, насколько трудной и сложной является научная деятельность. Поэтому жещин-ученых, которые, помимо забот о семье и воспитании детей, ведут научные исследования и достигают в этой сфере значительных практических результатов, я считаю стойкими и самоотверженными людьми и высоко ценю их труд.
Чтобы стимулировать стремление умных и талантливых женщин к научной деятельности, мы наметили ряд важных мер. В частности, начиная со следующего учебного года на полное покрытие из бюджетных средств контрактных выплат всех студенток магистратуры ежегодно будет направляться 200 миллиардов сумов, также каждый год женщинам будет выделяться до 300 целевых квот для поступления в докторантуру.
В целях организации всей этой работы на системной основе и ее координации при созданном Государственном комитете по делам семьи и женщин будет образовано Общество женщин-ученых. Это общество, объединив женщин республики, добивающихся больших успехов в области науки в стране и за рубежом, станет для них платформой роста, позволит еще полнее реализовать свои интеллектуальные способности во всех сферах нашей жизни.
Для достойного поощрения непростого и вместе с тем почетного труда женщин-ученых, создания им всесторонне благоприятных условий Обществу женщин-ученых ежегодно будут выделяться средства в размере 50 миллиардов сумов.
В общей сложности на все вышеназванные цели в нынешнем и следующем году будет направлено 1,8 триллиона сумов.
Уважаемые участники торжественной церемонии!
Как вы знаете, на недавнем совещании по вопросам поддержки женщин мы подробно обсудили все эти актуальные вопросы и приняли важные указы и постановления.
В целях обеспечения системной и эффективной реализации этих задач вновь учреждена должность заместителя Премьер-министра, создан Государственный комитет по делам семьи и женщин.
В структуру комитета также войдут заместители председателей по вопросам женщин и семьи почти 9,5 тысячи махаллей, действующих в республике, в каждой махалле вновь вводится должность ответственного за решение вопросов женщин.
Таким образом, будет сформирована справедливая и эффективная система, на постоянной основе занимающаяся проблемами женщин и их повседневными заботами.
Будут кардинально пересмотрены подходы к социальной защите женщин. В частности, будут приняты важные меры по созданию необходимых условий для нуждающихся женщин, улучшению и охране здоровья, овладению профессиями, особенно в сельской местности, обеспечению занятости женщин и вовлечению их в предпринимательство.
С целью дальнейшего увеличения числа женщин, работающих в сфере предпринимательства, мы примем программу «Женщины в бизнесе», в рамках которой будут выделены средства в размере 8 триллионов сумов. Также в текущем году женщины получат 40- процентные субсидии на выдаваемые ипотечные кредиты. Это позволит обеспечить нуждающихся женщин 12 тысячами современных квартир.
На осуществление столь масштабной работы, не имеющей прецедента в нашей истории, направляются средства в размере 15 триллионов сумов.
Если мы вместе с вами организуем во всех регионах страны женское движение «Окила аёллар» («Женщины-наставницы»), объединяющее в своих рядах авторитетных и уважаемых женщин, которое сможет повлиять на формирование общественного сознания и воспитание молодого поколения, то, думаю, такое движение поистине станет голосом общества, совестью махалли.
Для эффективного решения проблем женщин во всех трудовых коллективах, независимо от их формы собствености, создаются женские советы.
Хочу особо подчеркнуть: вопросы женщин и семьи – это ключевая задача, определяющая наш не только сегодняшний, но и завтрашний день.
Каждое благое дело в поддержку наших женщин, хранительниц семейного очага, олицетворяющих любовь и беззаветную преданность, завтра, несомненно, вернется сторицей. Благословляющие нас дорогие бабушки и матери, милые сестры, безусловно, оценят это добро. В стране, где возвеличиваются честь и достоинство женщины, всегда будут царить мир и благополучие, согласие и стабильность.
Дорогие участники праздничного торжества!
Отрадно, что сегодня женщины становятся активными участницами демократических процессов и подлинно народных реформ в нашей стране.
Мы будем уделять особое внимание увеличению доли высокообразованных и инициативных женщин в системе управления, парламенте и местных Кенгашах, других сферах, дальнейшему повышению роли и статуса женщин в обществе.
Пользуясь случаем, от имени нашего народа и от себя лично выражаю огромную благодарность тысячам таких, как вы, инициативных и активных женщин, которые самоотверженно трудятся во имя процветания Родины.
Мы также приветствуем участвующих в сегодняшней торжественной церемонии женщин-дипломатов – уважаемых послов зарубежных государств и представителей международных организаций. Выражаем вам сердечную благодарность за достойный вклад в развитие взаимовыгодных и многогранных отношений между нашими странами.
В частности, хочу выразить особую признательность нашей уважаемой гостье, специальному представителю Генерального секретаря Организации Объединенных Наций по Центральной Азии госпоже Наталье Герман за участие в нашем сегодняшнем торжестве. Поздравляем ее с праздником и желаем больших успехов в ответственной деятельности по укреплению добрососедства и многогранного сотрудничества в нашем регионе.
Мы поставили перед собой важнейшую задачу построения фундамента Третьего Ренессанса в Узбекистане и в этом благородном деле опираемся в первую очередь на священные семейные ценности и высокую духовность наших матерей, которые воспитывают и наставляют нас.
В этой связи хочу обратиться ко всем женщинам республики.
Сегодня мы вступили в новую историческую эпоху всестороннего развития нашей страны.
Приобщение детей к великим целям, их воспитание на основе благородных идей – это главный долг всех матерей Узбекистана.
Несомненно, воспитание обладающего высокими человеческими качествами, мужественного и отважного, преданного Родине молодого поколения зависит прежде всего от вас. Это – самая важная инвестиция в будущее, самое большое наше богатство.
Обращаясь к нашим милым дочерям, хотел бы высказать еще одну мысль.
Сегодня мы живем в свободном и открытом обществе. Эффективно используя имеющиеся возможности, мы должны идти в ногу со временем, осваивать достижения прогресса, овладевать современными знаниями и профессиями, вместе с тем – оставаться преданными своим национальным ценностям. Уверен, что вы будете достойны высокого доверия и надежд нашей страны и народа.
Как известно, в нашей стране стало доброй традицией в преддверии этого замечательного праздника награждать Государственной премией имени Зульфии одаренных девушек, ярко проявивших свои способности и таланты в разных сферах.
Я искренне рад, что сегодня еще 28 девушек стали лауреатами этой премии, признаны достойными продолжательницами дела Зульфии-ханум. От всей души поздравляю вас, стремящихся к высоким вершинам, надеюсь, что своей образцовой деятельностью и лидерскими качествами вы станете примером для сверстников.
В эти волнующие минуты мы также вручаем государственные награды вам, дорогие женщины, которых вы удостоены за многолетнее активное участие в жизни государства и общества, самоотверженный труд и достижение значительных результатов в своих сферах.
Вы направляете все свои знания и опыт, силы и энергию на развитие и процветание Нового Узбекистана, обеспечение благополучия нашего народа.
Безусловно, каждый человек, сникавший уважение и признание народа, вправе чувствовать себя счастливым.