Shavkat Mirziyoyev Islomobodga keldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 3-mart kuni davlat tashrifi bilan Pokistonga keldi.
Islomobod shahridagi aeroportda davlatimiz rahbarini Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Imron Xon kutib oldi.
Oliy darajadagi muzokaralar bugunning o‘zida bo‘lib o‘tadi. Unda O‘zbekiston bilan Pokiston o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlash, savdo, investitsiya, sanoat kooperatsiyasi, transport, logistika, infratuzilma va turizm sohalarida amaliy hamkorlikni rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratiladi. Xalqaro va mintaqaviy jarayonlar yuzasidan fikr almashiladi.
Muzokaralar natijasi bo‘yicha qo‘shma deklaratsiya va qator hujjatlar qabul qilinishi rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari tashrifning ikkinchi kuni Pokiston Islom Respublikasi Prezidenti Orif Alviy, yetakchi kompaniyalar rahbarlari bilan ham uchrashadi.

Шавкат Мирзиёев прибыл в Исламабад
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3 марта прибыл с государственным визитом в Исламабад.
В столичном аэропорту главу нашего государства встретил Премьер-министр республики Имран Хан.
Сегодня состоятся переговоры на высшем уровне, в повестку дня которых включены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-пакистанских отношений стратегического партнерства. Особое внимание будет уделено развитию практического взаимодействия, прежде всего в области торговли, инвестиций, промышленной кооперации, транспорта, логистики, инфраструктуры и туризма. Лидеры обменяются мнениями по международной и региональной повестке.
По итогам саммита планируется принятие совместной декларации и ряда двусторонних документов.
Во второй день визита глава нашего государства проведет встречи с Президентом Пакистана Арифом Алви, руководителями ведущих компаний этой страны.