Xalq o'yinlari, tog’ chang’isi va snoubord: Chimyonda ommaviy sport festivali o'tkazildi
18-fevral kuni Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanida “Chimgan challenge-2022” qishki ekstremal va ommaviy sport turlari festivali bo‘lib o‘tdi.
Rasmiy ochilishda turizm va sport vazirining Ommaviy sportni rivojlantirish masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Abdulla Aslanov va Toshkent viloyati hokimi o‘rinbosari Jamshid Babajanov so‘zga chiqishdi. Shundan so’ng, dor yo’lining yuqori qismidan chang‘ichilar hamda snoubordchilarning O‘zbekiston Respublikasi bayroqlari bilan tantanali tushishi boshlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Turizm va sport vazirligi tomonidan tashkil etilgan festivalda Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Fransiya, Germaniya, Koreya kabi davlatlardan qishki sport turlari bo‘yicha sportchilar, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilishga mas’ul davlat idoralari vakillari, sport muxlislari ishtirok etishdi.
Tadbir qatnashchilari qishki sport turlari, tog’ chang‘isi va snoubord, arqon tortish hamda o‘q otish kabi xalq o‘yinlari bo‘yicha bellashishdi. Festivalning ilk kunida   sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etishga mas’ul bo‘lgan davlat xizmatchilari uchun o‘quv-seminari tashkil etilgan bo‘lsa, ikkinchi kuni shaxmat, mini-futbol va badminton bo‘yicha o‘zaro bahs olib borishdi. Tadbir so‘ngida g‘oliblar tantanali ravishda taqdirlanishdi.
Festival davomida ishtirokchilarda ko‘tarinki kayfiyat uyg’otish maqsadida zamonaviy hamda milliy musiqa va folklor jamoalari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi Milliy orkestri chiqish qilishdi.
So’nggi yillarda mamlakatimizda turizmning boshqa turlari qatori togʻ turizmini rivojlantirishga ham eʼtibor qaratilmoqda, sababi Oʻzbekiston nafaqat qadimiy shaharlari, balki, betakror togʻlari bilan ham mashhur. Ta'kidlash joizki, mamlakatda turizm mavsumdan qat'iy nazar, yil davomida mavjud.
Festival davomida trassalar hamda sport maydonchalarida ishtirokchilar xavfsizligi va salomatligini ta’minlash maqsadida tegishli idoralar jalb etildi.

Народные игры, горные лыжи и сноуборд: в Чимгане прошел фестиваль массового спорта
18 февраля в Бостанлыкском районе Ташкентской области прошел ежегодный фестиваль зимнего экстремального и массового спорта “Chimgan challenge-2022”.
В официальном открытии выступили заместитель министра туризма и спорта по развитию массового спорта Абдулла Асланов и заместитель хокима Ташкентской области Жамшид Бабажанов, после чего с вершины канатной дороги начался торжественный спуск лыжников и сноубордистов с флагами Республики Узбекистан.
В фестивале, организованным Министерством туризма и спорта Республики Узбекистан приняли участие спортсмены зимнего вида спорта из Казахстана, Кыргызстана, Франции, Германии и Кореи, представители государственных ведомств, отвечающих за пропаганду здорового образа жизни, а также любители спорта.
Участники мероприятия соревновались по зимним видам спорта горным лыжам и сноуборду, в народных играх таких, как перетягивание каната и стрельба из лука. В рамках фестиваля в первый день прошёл семинар-тренинг для государственных служащих, отвечающих за пропаганду здорового образа жизни, а во второй день они соревновались по шахматам, мини-футболу и бадминтону. В завершении мероприятия победители были торжественно награждены.
Для разогрева участников во время фестиваля выступили современные и национальные музыкально-фольклорные коллективы, а также Национальный оркестр Министерства обороны Республики Узбекистан.
В последние годы в стране наряду с другими видами туризма обращается внимание развитию горного туризма, ведь Узбекистан известен не только древними городами, но и красивейшими горами. Также стоит отметить, что в стране туризм доступен круглый год независимо от сезона.
На фестивале для обеспечения безопасности и здоровья участников на трассах и спортивных площадках были привлечены соответствующие ведомства.