Prezident yangi texnopark maydonida bo‘ldi
2021-yil 4-fevral kuni O‘zbekiston Prezidentining “Toshkent shahrida “Yangihayot” industrial texnoparkini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilingan edi.
Davlatimiz rahbari Yangihayot tumaniga tashrifi chog‘ida ushbu texnopark quriladigan maydonida bo‘ldi.
Bu majmua uchun 210 gektar maydon ajratilgan. Shundan 150 gektari ikki bosqichda auksion savdolariga chiqariladi. Tadbirkorlar sotib olingan yerning mulkdori bo‘ladi va korxonalarni o‘zlari quradi.
- Toshkentda yer tanqis, kelgusida bunday maydonlar topilmaydi. Har bir qarich yerdan unumli foydalanish kerak. Shuning uchun korxonalar ko‘p qavatli qilib qurilgani ma’qul, - dedi Prezident.
Bu yerda joylashtiriladigan korxonalarda 20 ming ish o‘rni yaratilishi mo‘ljallangan. Umuman olganda, texnopark ishlab chiqarishni kengaytirish, sanoat tarmoqlariga zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, shu asosda aholini ish bilan ta’minlashga xizmat qiladi.

President visits the construction site of a new technopark
On February 4, 2021, the President of Uzbekistan signed a resolution “On measures to create an industrial technopark “Yangihayot” in the city of Tashkent”.
During his visit to Yangihayot district today, the Head of the state got acquainted with the construction site of a technopark.
210 hectares have been allocated for the complex. Of these, 150 hectares will be auctioned in two stages. Entrepreneurs who have acquired land plots will build enterprises on their own.
“Land resources in Tashkent are limited. In the future, there will be no such plots. Therefore, every inch of land must be used effectively. It is expedient to build two-storey enterprises”, the President said.
It is planned to employ 20,000 people in the enterprises of the technopark. The industrial zone will contribute to the expansion of production capacities, the introduction of modern technologies in the industry, and through this – the provision of employment.