Prezident yangi texnopark maydonida bo‘ldi
2021-yil 4-fevral kuni O‘zbekiston Prezidentining “Toshkent shahrida “Yangihayot” industrial texnoparkini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilingan edi.
Davlatimiz rahbari Yangihayot tumaniga tashrifi chog‘ida ushbu texnopark quriladigan maydonida bo‘ldi.
Bu majmua uchun 210 gektar maydon ajratilgan. Shundan 150 gektari ikki bosqichda auksion savdolariga chiqariladi. Tadbirkorlar sotib olingan yerning mulkdori bo‘ladi va korxonalarni o‘zlari quradi.
- Toshkentda yer tanqis, kelgusida bunday maydonlar topilmaydi. Har bir qarich yerdan unumli foydalanish kerak. Shuning uchun korxonalar ko‘p qavatli qilib qurilgani ma’qul, - dedi Prezident.
Bu yerda joylashtiriladigan korxonalarda 20 ming ish o‘rni yaratilishi mo‘ljallangan. Umuman olganda, texnopark ishlab chiqarishni kengaytirish, sanoat tarmoqlariga zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, shu asosda aholini ish bilan ta’minlashga xizmat qiladi.

Президент посетил место строительства нового технопарка
4 февраля 2021 года Президентом Узбекистана было подписано постановление "О мерах по созданию индустриального технопарка "Янгихаёт" в городе Ташкенте".
Во время посещения Янгихаётского района сегодня глава государства побывал на месте планируемого строительства технопарка.
Под комплекс выделено 210 гектаров земли. Из них 150 гектаров будут выставлены на аукцион в два этапа. Предприниматели, приобретшие участки в собственность, самостоятельно построят предприятия.
- В Ташкенте земельные ресурсы ограничены, в будущем таких участков не останется. Поэтому необходимо эффективно использовать каждую пядь земли. Целесообразно строить предприятия двухэтажными, - сказал Президент.
На предприятиях, размещаемых в технопарке, планируется создать 20 тысяч рабочих мест. В целом промышленная зона будет способствовать расширению производственных мощностей, внедрению современных технологий в отрасли промышленности, посредством этого - обеспечению занятости населения.