2022-yilgi Navro‘z umumxalq bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risida
Xalqimizning qadimiy tarixi, boy madaniyati va ezgu qadriyatlarini o‘zida yaqqol mujassam etgan, ona tabiat va odamlar ruhiyatida yuz beradigan yasharish, yangilanish va yuksalishlarni asrlar davomida to‘la namoyon qilib kelayotgan Navro‘zi olam eng ardoqli milliy bayramlarimizdan biri hisoblanadi.
Ushbu qadimiy bayramning ruhi va falsafasida mujassam bo‘lgan borliqni asrab-avaylab, doimo u bilan uyg‘un bo‘lib yashash, mehr-oqibat, xayru saxovat, bunyodkorlik, bag‘rikenglik, do‘stlik va hamjihatlik singari yuksak g‘oyalar bugungi kunda yanada teran mazmun va ahamiyat kasb etib borayotganini alohida ta’kidlash lozim. Yurtimizda erkin va farovon hayot barpo etish, inson qadrini ulug‘lashdek buyuk maqsadlarni amalga oshirishga qaratilgan keng ko‘lamli demokratik islohotlar jarayonida barcha milliy qadriyatlarimiz qatori Navro‘z umumxalq bayrami ham o‘ziga xos ma’naviy tayanch bo‘lib xizmat qilmoqda.
Millati, tili va dinidan qat’i nazar, har bir vatandoshimiz o‘zining huquq va manfaatlari, qadr-qimmatini tobora chuqur anglab borayotgan Yangi O‘zbekiston sharoitida Navro‘z tom ma’noda umumxalq bayramiga aylanib, el-yurtimiz tomonidan katta shodu xurramlik bilan nishonlanmoqda.
Xalqimiz asrlar davomida e’zozlab kelayotgan, Birlashgan Millatlar Tashkiloti tarafidan xalqaro bayram sifatida e’tirof etilgan Navro‘zi olamning ana shunday beqiyos ahamiyatini hisobga olib hamda ushbu ayyomni mamlakatimizda olib borilayotgan ulkan o‘zgarish va yangilanishlar jarayoniga uyg‘un va hamohang tarzda, har tomonlama yuksak saviyada o‘tkazish maqsadida:
1. 2022-yilgi Navro‘z umumxalq bayrami mamlakatimizda “Assalom, Navro‘z – yangilanish, mehr-oqibat va qadr-qimmat ayyomi!” degan bosh g‘oya asosida umumxalq sayillari shaklida ko‘tarinki ruhda va yuqori saviyada nishonlansin.
2022-yilgi Navro‘z umumxalq bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha Tashkiliy qo‘mita tarkibi 1-ilovaga muvofiq;
2022-yilgi Navro‘z umumxalq bayramini o‘tkazish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Tashkiliy qo‘mita (A.N. Aripov) “Yo‘l xaritasi”da nazarda tutilgan chora-tadbirlarning samarali bajarilishi hamda Navro‘z umumxalq bayramining Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar markazlari va Toshkent shahrida, shuningdek, barcha shahar va tumanlar, qishloq va ovullarda umumxalq sayillari shaklida keng nishonlanishini ta’minlasin.
3. Joylarda Navro‘z umumxalq bayramini yuqori saviyada o‘tkazish maqsadida quyidagi masalalarga alohida e’tibor qaratilsin:
Navro‘z kunlarida inson va tabiat o‘rtasidagi uyg‘unlik, ona zaminga mehr va e’tibor yaqqol o‘z ifodasini topishini aks ettiradigan, atrof-muhitni, uning ne’matlarini asrab-avaylash, bugungi tinch hayotni qadrlab, shukronalik tuyg‘usi bilan yashashga, inson qadrini ulug‘lashga da’vat etadigan ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarni uyushtirish;
so‘nggi yillarda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan tub demokratik islohotlar, xalqimizning hayoti, qalbi va ongida yuz berayotgan ijobiy o‘zgarishlarni Navro‘zning azaliy qadriyat va an’analariga hamohang tarzda, ta’sirchan usullarda ifoda etish;
Toshkent shahridagi “Yangi O‘zbekiston” majmuasida alohida dasturlar asosida xalq sayillarini tashkil etish;
bayram munosabati bilan Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va faxriylari, keksa avlod vakillarini har tomonlama e’zozlash, Mehribonlik va Muruvvat uylari tarbiyalanuvchilari, Saxovat uylarida yashayotganlar, “Temir daftar”, “Ayollar daftari”, “Yoshlar daftari” va “Mehr daftari”ga kiritilgan hamda ko‘makka muhtoj insonlarning holidan xabar olish, ularga beg‘araz yordam berish bilan bog‘liq xayriya tadbirlarini amalga oshirish;
mamlakatimizda boshlangan “Yashil makon” umummilliy loyihasida belgilangan tadbirlarni uyushtirish, Navro‘z umumxalq bayrami arafasida respublikamizning barcha hududlarida, har bir ko‘cha, mahalla, tuman va shaharlarda obodonchilik va ko‘kalamzorlashtirishga qaratilgan umumxalq hasharlarini o‘tkazish;
millatlararo do‘stlik va totuvlik muhitini mustahkamlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan tizimli ishlarning amaliy natijalari, yurtimizda istiqomat qilayotgan turli millat va elat vakillarining Navro‘z umumxalq bayramini nishonlashga oid urf-odatlari, an’ana va qadriyatlarini keng namoyish etish;
bayram tadbirlari bo‘lib o‘tadigan joylarda hunarmandchilik ko‘rgazmalari, milliy sport turlari bo‘yicha musobaqalar o‘tkazish, kitob rastalari, ko‘chma savdo do‘konlarini tashkil qilish, ko‘klam taomlarini tayyorlash va ularning savdosini yo‘lga qo‘yish;
barcha shahar va qishloqlarda o‘tkaziladigan bayram tadbirlarida, ommaviy axborot vositalarida Navro‘z bayramining tarixi, har bir hudud aholisi o‘rtasida uni nishonlash bilan bog‘liq urf-odat va an’analarning mohiyati va ahamiyatini keng yoritish.
4. Madaniyat vazirligi (O.A. Nazarbekov):
Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi (M.M. Xodjimatov) va Yozuvchilar uyushmasi (S.S.Saidov) bilan birgalikda bir hafta muddatda Toshkent shahrida Navro‘z umumxalq bayramiga bag‘ishlab o‘tkaziladigan teatrlashtirilgan konsert tomoshasining dasturi va ssenariysini ishlab chiqsin;
konsert tomoshasini tajribali ssenarist va rejissyorlar, bastakorlar, baletmeysterlar, sahna rassomlari, iste’dodli yosh ijrochilar, folklor san’ati vakillari bilan birgalikda yuqori badiiy saviyada tayyorlash choralarini ko‘rsin.
5. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari:
a) bir hafta muddatda quyidagilarni nazarda tutuvchi Navro‘z umumxalq sayillarini o‘tkazish bo‘yicha hududiy chora-tadbirlar dasturlarini ishlab chiqsin va tasdiqlasin:
Navro‘z umumxalq sayillari o‘tkaziladigan asosiy maydonlar, xiyobonlar va ko‘chalarni belgilash, ularni milliy uslubda bayramona bezatish hamda sahnalarni o‘rnatish;
joylarda bo‘lib o‘tadigan umumxalq sayillariga mahalliy folklor guruhlari, badiiy havaskorlik jamoalari, sirk san’ati ustalari, oilaviy ansambllar, baxshilar, shoirlar, shuningdek, professional ijrochilar va iste’dodli estrada artistlarini belgilangan tartibda keng jalb etish;
bayram tadbirlari doirasida har bir hududga xos bo‘lgan xalq o‘yinlari, tomoshalar, ko‘rgazmalar o‘tkazish, bahoriy taomlar sotiladigan ochiq oshxonalarni joylashtirish;
b) bayram dasturlarini va ommaviy tomoshalarni tayyorlashda, ko‘chalar, xiyobonlar va maydonlarni bezatishda malakali mutaxassislardan iborat ijodiy guruhlarni keng jalb etsin;
v) barcha tadbirlar karantin qoidalari va jamoat xavfsizligi talablariga qat’iy rioya qilgan holda o‘tkazilishini ta’minlasin.
6. Belgilab qo‘yilsinki, o‘tkaziladigan bayram tadbirlari:
Toshkent shahrida respublika byudjeti va Toshkent shahar mahalliy byudjeti mablag‘lari hisobidan teng ulushlarda;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi byudjeti va viloyatlarda mahalliy byudjetlar hisobidan qoplanadi.
7. O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, “Dunyo” axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalariga Navro‘z umumxalq bayramiga tayyorgarlik ko‘rish ishlarini va bayram tadbirlarini atroflicha yoritib borish tavsiya etilsin.
8. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N. Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi A.A. Abduvaxitov zimmasiga yuklansin.

О подготовке и проведении всенародного праздника Навруз в 2022 году
Навруз, являющийся ярким воплощением древней истории, богатой культуры и благородных ценностей нашего народа, испокон веков отражающий процессы пробуждения и обновления в природе и духовном мире человека, стал для нас одним из самых любимых национальных праздников.
Следует особо отметить, что гармония с окружающим миром, гуманизм, доброта и милосердие, толерантность, дружба и согласие олицетворяют дух и философию этого древнего праздника. Сегодня эти высокие качества приобретают еще более глубокий смысл и значение. Навруз в числе других национальных ценностей служит духовной опорой осуществляемых нами широкомасштабных демократических реформ, направленных на достижение важнейших целей, таких как построение в стране свободной и благополучной жизни, возвеличивание ценности человека.
В условиях Нового Узбекистана, когда каждый соотечественник, независимо от национальности, языка и религии, все глубже осознает свои права и интересы, честь и достоинство, Навруз стал поистине общенародным праздником и отмечается с большой радостью и воодушевлением.
Учитывая огромное значение Навруза, сохраняемого и почитаемого нашим народом на протяжении многих веков, признанного Организацией Объединенных Наций международным праздником, а также в целях его проведения на высоком уровне, в созвучии с нынешними процессами огромных преобразований и обновления:
1. Провести праздник Навруз в 2022 году в стране как всенародный сайиль под девизом «Ассалом, Навруз – праздник обновления и доброты, чести и достоинства!» на высоком уровне.
состав Организационного комитета по подготовке и проведению всенародного праздника Навруз в 2022 году согласно приложению № 1;
«Дорожную карту» по проведению всенародного праздника Навруз в 2022 году согласно приложению № 2.
Организационному комитету (Арипов А.Н.) обеспечить эффективную реализацию мероприятий «Дорожной карты», а также широкое проведение праздника Навруз как всенародного сайиля в Республике Каракалпакстан, областных центрах и городе Ташкенте, во всех районах и городах, селах и аулах.
3. В целях проведения всенародного праздника Навруз на местах на высоком уровне уделить особое внимание:
организации в дни Навруза духовно-просветительских мероприятий, отражающих гармонию человека и природы, его любовь и заботу о родной земле, призывающих бережно относиться к ее дарам, быть благодарными, ценить сегодняшнюю мирную жизнь, возвеличивать достоинство человека;
отражению действенными методами, в созвучии с историческими ценностями и традициями Навруза, осуществляемых в последние годы в стране масштабных демократических реформ, позитивных перемен, происходящих в жизни нашего народа, мировоззрении людей;
организации в комплексе «Янги Узбекистон» города Ташкента народного сайиля на основе отдельной программы;
проведению приуроченных к празднику благотворительных мероприятий, направленных на оказание всесторонней заботы и внимания ветеранам Второй мировой войны, представителям старшего поколения, помощи и поддержки воспитанникам домов «Мехрибонлик» и «Мурувват», гражданам, проживающим в домах «Саховат», лицам, включенным в «железную», «женскую», «молодежную» тетради и «тетрадь милосердия»;
организации мероприятий, начатых в рамках общенационального проекта «Яшил макон», а также проведению в преддверии праздника Навруз всенародного хашара по благоустройству и озеленению во всех регионах, в каждом районе и городе республики, на каждой улице и в каждой махалле;
широкому информированию о практических результатах проводимой системной работы по укреплению в стране атмосферы межнациональной дружбы и согласия, развитию традиций и обычаев, духовных ценностей разных наций и народностей, представители которых проживают в Узбекистане;
организации выставок изделий ремесленничества, соревнований по национальным видам спорта, книжных ярмарок, передвижных пунктов торговли, а также приготовления и реализации традиционных весенних яств в местах праздничных мероприятий;
широкому освещению средствами массовой информации истории Навруза, сути и значения связанных с ним обычаев и традиций жителей каждого региона в ходе праздничных мероприятий во всех городах и селах.
4. Министерству культуры (Назарбеков О.А.):
совместно с Республиканским центром духовности и просветительства (Ходжиматов М.М.) и Союзом писателей (Сайидов С.С.) в недельный срок разработать сценарий и программу театрализованных концертных представлений, проводимых в городе Ташкенте в связи с всенародным праздником Навруз;
принять меры по подготовке концертных представлений на высоком художественном уровне с привлечением опытных сценаристов и режиссеров, композиторов, балетмейстеров, художников сцены, талантливых молодых исполнителей и представителей фольклорного искусства.
5. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента:
а) в недельный срок разработать и утвердить региональные программы по проведению народных сайилей, посвященных празднику Навруз, в которых предусмотреть:
определение площадей, скверов и улиц для проведения народных сайилей, посвященных Наврузу, их праздничное оформление и установку сцен;
широкое привлечение к проводимым на местах народным сайилям местных фольклорных групп, коллективов художественной самодеятельности, мастеров циркового искусства, семейных ансамблей, бахши, поэтов, профессиональных исполнителей и талантливых артистов эстрады в установленном порядке;
проведение в рамках праздничных мероприятий традиционных для каждого региона народных игр, представлений и выставок изделий народных умельцев, размещение открытых павильонов для продажи весенних яств;
б) обеспечить широкое привлечение к подготовке праздничных программ и массовых представлений, оформлению улиц, скверов и площадей творческих групп из числа квалифицированных специалистов;
в) обеспечить проведение всех мероприятий при строгом соблюдении карантинных правил и требований общественной безопасности.
6. Установить, что расходы, связанные с проведением праздничных мероприятий, возмещаются:
в городе Ташкенте – за счет средств республиканского бюджета и местного бюджета города Ташкента в равных долях;
в Республике Каракалпакстан и областях – за счет средств бюджета Республики Каракалпакстан и местных бюджетов областей.
7. Рекомендовать Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, информационному агентству «Дунё» и другим средствам массовой информации всесторонне освещать ход подготовки и проведения всенародного праздника Навруз.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.