O‘zbekiston va Pokiston o‘zaro manfaatli amaliy hamkorlikka intilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida Pokiston Islom Respublikasi tijorat vazirining birinchi o‘rinbosari Muhammad Solih Faruqiy boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv chog‘ida investitsiyaviy, savdo-iqtisodiy, transport va logistika sohalarida O‘zbekiston-Pokiston hamkorligini chuqurlashtirish masalalari muhokama qilindi.
Xususan, ikki mamlakat o‘rtasida Imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitim loyihasi yuzasidan kelishishni jadallashtirish tadbirlari muhokama qilindi.
Pokiston Islom Respublikasi Bosh vazirining O‘zbekiston Respublikasiga tashrifi chog‘ida (15-16-iyul' 2021-yil) imzolangan Tranzit va savdo to‘g‘risidagi bitim shartlarini amalda joriy etish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish masalasi ko‘rib chiqildi.
“Termiz – Mozori-Sharif – Kobul – Peshavor” trans-afg‘on temir yo‘lini qurish loyihasini amalga oshirish bo‘yicha keyingi qadamlar muhokama qilindi.
Pokiston ishbilarmon delegatsiyalarining sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish maqsadida O‘zbekistonga tashriflarini tashkil etishga kelishildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar ko‘rib chiqilgan munosabatlarning barcha sohalarida faol hamkorlikni davom ettirishga kelishib oldilar.
Pokiston delegatsiyasining tashrifi davomida, shuningdek, O‘zbekiston Transport vazirligi, Markaziy Bank, Davlat bojxona qo‘mitasi, boshqa vazirlik, idora, tarmoq birlashmalari va tijorat banklari rahbariyati bilan qo‘shimcha uchrashuvlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

Узбекистан – Пакистан: курс на взаимовыгодное практическое сотрудничество
В Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан состоялась встреча с делегацией Исламской Республики Пакистан во главе с первым заместителем министра коммерции Мухаммадом Салехом Фаруки.
В ходе встречи обсуждены вопросы углубления узбекско-пакистанского сотрудничества в инвестиционной, торгово-экономической и транспортно-логистической сферах.
В частности, обсуждены меры по ускорению согласования проекта Соглашения о преференциальной торговле между двумя странами.
Рассмотрен вопрос разработки «Дорожной карты» для практической имплементации условий Соглашения о транзите
и торговле, подписанного в ходе визита Премьер-министра Исламской Республики Пакистан в Республику Узбекистан (15-16 июля 2021г.).
Обговорены дальнейшие шаги по практической реализации проекта строительства трансафганского железнодорожного коридора «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар».
Достигнута договоренность об организации визитов пакистанских бизнес-делегаций в Узбекистан для углубления промышленной кооперации.
По итогам встречи стороны договорились поддерживать активное взаимодействие по всем рассмотренным направлениям сотрудничества.
В рамках визита пакистанской делегации запланированы дополнительные встречи с руководством Министерства транспорта, Центрального банка, Государственного таможенного комитета, других министерств, ведомств, отраслевых объединений