O‘zbekiston va Turkiya qishloq va o‘rmon xo‘jaligi sohasidagi hamkorlikni oshiradi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov mamlakatimizda rasmiy tashrif bilan bo‘lib turgan Turkiya Respublikasi qishloq va o‘rmon xo‘jaligi vaziri Bekir Pakdemirli bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv chog‘ida qo‘shma loyiha va dasturlarni amalga oshirishni nazarda tutgan holda qishloq va o‘rmon xo‘jaligi sohasida ikki tomonlama hamkorlikni faollashtirish istiqbollari muhokama qilindi. Turkiya tomoni ushbu yo‘nalishdagi hamkorlikni rivojlantirish uchun foydalanilmayotgan imkoniyatlarni, shuningdek, Turkiya delegatsiyasining O‘zbekistonga tashrifi chog‘ida tegishli vazirlik va idoralar bilan o‘tkazilgan uchrashuv va muzokaralarning konstruktiv xarakterini ta'kidladi.
Shuni ta'kidlash kerakki, joriy yilning 7-fevral kuni Toshkent shahrida qishloq xo‘jaligi sohasida Qo‘shma ishchi guruhning 3-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda tomonlar 14 ta ustuvor yo‘nalish bo‘yicha amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha takliflar to‘g‘risida fikr almashdilar, 9-fevral kuni esa aniq qo‘shma tashabbus va tadbirlarni o‘z ichiga olgan tegishli “Yo‘l xaritasi” imzolandi.
Tomonlar Turkiyaning qishloq xo‘jaligi sohasidagi muvaffaqiyatli tajribasini O‘zbekistonda joriy qilish istiqbollarini qayd etib, mamlakat qishloq xo‘jaligi sohasida ilg‘or turk ishlanmalarini joriy etish, mahalliy mutaxassislarni tayyorlash va fermerlarning malakasini oshirish choralarini o‘z ichiga oladigan texnologiyalar transferi va ushbu sohada tajriba almashish to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiyani ishlab chiqish va tasdiqlash imkoniyatlarini ko‘rib chiqdi.
Shuningdek, tomonlar ikki mamlakat tadbirkorlari o‘rtasida qishloq xo‘jaligi sohasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni yo‘lga qo‘yishda amaliy yordam ko‘rsatishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Shu o‘rinda ikki mamlakatning yirik kompaniya va korxonalari vakillari ishtirokida hozirgi kunda O‘zbekistonda bo‘lib o‘tayotgan qishloq xo‘jaligi tadbirkorlarining O‘zbekiston-Turkiya biznes-forumining dolzarbligi alohida ta'kidlandi.
Uchrashuv yakunida muhokama qilingan hamkorlik yo‘nalishlarini ilgari surish va amalga oshirish bo‘yicha keyingi tadbirlar kelishib olindi.

Узбекистан и Турция нарастят сотрудничество в области сельского и лесного хозяйства
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с министром сельского и лесного хозяйства Турецкой Республики Бекиром Пакдемирли, находящимся с официальным визитом в стране.
В ходе встречи были обсуждены перспективы активизации двустороннего сотрудничества в области сельского и лесного хозяйства, имея в виду реализацию совместных проектов и программ. Турецкой стороной был подчеркнут значительный незадействованный потенциал для развития взаимодействия в данном направлении, а также конструктивный характер встреч и переговоров с профильными министерствами и ведомствами, проведенных в ходе визита турецкой делегации в Узбекистан.
Стоит отметить, что 7 февраля текущего года в г.Ташкенте состоялось 3-е заседание Совместной рабочей группы в области сельского хозяйства, в ходе которого стороны обменялись предложениями по дальнейшему практическому сотрудничеству по 14 приоритетным направлениям, а 9 февраля была подписана соответствующая «Дорожная карта», включающая в себя конкретные совместные инициативы и мероприятия.
Стороны отметили перспективность внедрения в Узбекистане успешного опыта Турции в сфере сельского хозяйства и рассмотрели возможность разработки и утверждения совместной декларации о трансфере технологий и обмене опытом в данной области, которая включит в себя меры по внедрению в сельскохозяйственном секторе страны передовых турецких разработок, подготовке местных специалистов и повышению квалификации фермеров.
Стороны также выразили готовность оказать практическое содействие в налаживании прямых связей между предпринимателями двух стран в сфере сельского хозяйства. В данном ключе была подчеркнута актуальность проходящего в Узбекистане в настоящий момент Узбекско-Турецкого бизнес-форума предпринимателей сельского хозяйства, в котором принимают участие представители крупнейших компаний и предприятий двух стран.
По итогам встречи были согласованы дальнейшие действия по продвижению и практической реализации обсужденных направлений сотрудничества.