Ichimlik suvi ta’minotini yaxshilash bo‘yicha vazifalar qo‘yildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 8-fevral kuni hududlarda ichimlik suvi ta’minotini yaxshilash masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Barcha ijtimoiy dasturlarda bu masalaga alohida ahamiyat qaratib kelinmoqda. Oxirgi besh yilda mazkur sohaga 10 trillion so‘m yoki oldingi yillarga nisbatan 5 baravar ko‘p mablag‘ ajratildi. Bu davrda 6 million 500 ming aholi ilk bor markazlashgan ichimlik suvi bilan ta’minlandi.
Jumladan, o‘tgan yili 474 ta suv inshooti qurilib, 6 ming 300 kilometrga yaqin tarmoqlar tortilgan. 592 ta mahallada 2 milliondan ziyod aholining suv ta’minoti yaxshilangan.
Lekin, hali bu masalada qiynalayotgan mahallalar ko‘p. Jumladan, Qashqadaryo, Surxondaryo va Jizzax viloyatlarida ichimlik suvi ta’minoti 60 foizdan kam. G‘uzor, Dehqonobod, Koson, Sherobod, Angor, G‘allaorol va Xatirchi tumanlarida bu ko‘rsatkich 30 foizga ham yetmaydi.
Shu bois, kelgusi besh yilda bu sohaga 40 trillion so‘m investitsiya jalb qilib, ichimlik suvi ta’minotini 90 foiz, oqova suv qamrovini 35 foizga yetkazish rejalashtirilgan. Joriy yilda bu maqsadlar uchun budjetdan 2 trillion so‘m ajratiladi, 245 million dollar jalb etiladi.
Davlatimiz rahbari asosiy e’tibor suv ta’minoti va sifati past hududlarga qaratilishini ta’kidladi.
Xususan, 1 ming 545 ta mahallada markazlashgan suv tarmog‘i yo‘q. Mutasaddilarga ulardagi imkoniyatlarni o‘rganib, uch xil yo‘nalishda ishni tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatma berildi. Avvalo, infratuzilmaga yaqin mahallalarga markazlashgan tarmoq tortiladi. Ikkinchidan, yerosti suvi yaqin va toza bo‘lgan joylarda quduq qazilib, suv inshooti quriladi. Uchinchi yo‘nalishga ko‘ra, quduq qazish va quvur tortish imkoni bo‘lmagan qishloqlarda katta sig‘imli hovuz barpo etilib, suv tashib keltiriladi.
Bu ishlarga xususiy sektorni jalb qilish choralari ham belgilandi. Qayd etilganidek, suv inshootlari qurish, maxsus transport va uskunalar xarid qilish uchun kredit foizining 14 foizidan yuqori qismiga subsidiya beriladi. Import qilinadigan uskunalar va texnikalarga bojxona bojlari bekor qilinadi. Xususiy sektor ishtirokidagi suv ta’minoti korxonalariga foyda, yer, mulk va ijtimoiy soliq stavkasi 1 foiz bo‘ladi. Mahallalarda xususiy suv ta’minoti xizmatlari uchun to‘lovlar miqdori mahalliy kengashlar bilan kelishilgan holda belgilanadi.
Shulardan kelib chiqib, ijtimoiy buyurtma va xususiy sheriklarni tanlash hamda moliyalashtirish tartibini soddalashtirish bo‘yicha topshiriq berildi.
Ichimlik suvi ta’minoti ko‘rsatkichi respublika bo‘yicha eng past – 43 foiz bo‘lgan Qashqadaryo viloyati bo‘yicha alohida dastur qabul qilish vazifasi qo‘yildi.
Kelgusi ikki yilda 2 mingta bog‘cha, maktab va tibbiyot muassasalarini ichimlik suvi bilan ta’minlash zarurligi ta’kidlanib, buning moliyaviy manbalari belgilandi.
Ma’lumki, bu sohadagi loyihalar, asosan, “O‘zsuvta’minot” aksiyadorlik jamiyatining injiniring kompaniyalari tomonidan ishlab chiqiladi. Endi bunday ishlarni jadallashtirish uchun jamiyatning hududlardagi injiniring kompaniyalari viloyat hokimliklari tasarrufiga o‘tkaziladigan bo‘ldi. Loyiha-smeta hujjatlarini ishlab chiqish, pudratchilarni aniqlash va moliyalashtirishni ochish ham viloyatning o‘zida bo‘ladi. Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi va “O‘zsuvta’minot” aksiyadorlik jamiyati loyihalarga texnik talablarni belgilaydi, ekspertizadan o‘tkazadi hamda ekspluatatsiyasiga mas’ul bo‘ladi.
Yig‘ilishda daryolar va yerosti suvlarini asrash masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Bugungi kunda 8 mingta suv qudug‘idan 1 ming 500 tasi yaroqsiz holatga kelgan. Oqibatda qariyb 800 ta mahalladagi 2 million aholining suv ta’minoti yomonlashgan. Zomin, Nurota va Qo‘shrabot konlarida quduqlar qazish, Zarafshon va Chirchiq daryolari o‘zanidan qum-shag‘al olish nazoratsiz, pala-partish bo‘lgani sababli bu hududlarda yerosti chuchuk suvlari zaxiralari 30 metrgacha pasaygan.
Shu bois, bundan buyon suv quduqlarini aniqlash va burg‘ilash ishlari faqat Davlat geologiya qo‘mitasi tomonidan amalga oshirilishi belgilandi. Mutasaddi idoralarga quduqlarni xatlovdan o‘tkazish, daryo bo‘ylarini qattiq tartibga olish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Tumanlarda ekspluatatsiya tizimini yaxshilash ham dolzarb masala. Ko‘p tumanlarda buning uchun zarur birorta texnika yo‘q.
Shu bois, tuman suv ta’minoti tashkilotlarining imkoniyatini kengaytirish muhimligi ta’kidlandi. Unga ko‘ra, bu sohada pullik xizmat turlarini belgilash vakolati va ular bo‘yicha tushumlar to‘liq tuman suv ta’minoti tashkilotlariga o‘tkaziladi. Ichimlik suvi tarmoqlarini ta’mirlash, avariya holatlarini bartaraf etish hamda maxsus texnika xaridi uchun tuman va shahar budjetlaridan mahalliy “Suvta’minot” korxonasiga mablag‘ ajratish tizimi joriy etiladi.
Buxoro, Jizzax, Guliston, Shirin, Yangiyer kabi 28 ta yirik va o‘rta shaharda kanalizatsiya tarmog‘i qamrovini kengaytirish bo‘yicha ham topshiriqlar berildi. “Yangi O‘zbekiston” massivlarida lokal oqova-tozalash inshootlarini qurish zarurligi aytildi.

Определены задачи по улучшению системы питьевого водоснабжения
Президент Шавкат Мирзиёев 8 февраля провел совещание по вопросам улучшения питьевого водоснабжения в регионах.
Данный вопрос является приоритетным во всех социальных программах. За последние пять лет на это направление было выделено 10 триллионов сумов, или в 5 раз больше средств, чем в предыдущие годы. За этот период доступ к централизованному питьевому водоснабжению впервые получили 6,5 миллиона человек.
В частности, в 2021 году построено 474 объекта и проложено около 6,3 тысячи километров сетей водоснабжения. Улучшено обеспечение водой более 2 миллионов жителей 592 махаллей.
Вместе с тем в сфере остаются нерешенные проблемы. Так, уровень снабжения питьевой водой в Кашкадарьинской, Сурхандарьинской и Джизакской областях составляет менее 60 процентов. В Гузарском, Дехканабадском, Касанском, Шерабадском, Ангорском, Галляаральском и Хатырчинском районах этот показатель составляет ниже 30 процентов.
Поэтому в ближайшие пять лет в сферу планируется инвестировать 40  триллионов сумов, довести обеспеченность питьевой водой до 90 процентов, а охват канализацией - до 35 процентов. В текущем году на эти цели будет выделено 2 триллиона сумов из бюджета и привлечено 245 миллионов долларов.
Глава государства подчеркнул, что основное внимание при этом будет уделено районам с низким уровнем и качеством водоснабжения.
Так, в 1 тысяче 545 махаллях отсутствует система централизованного водоснабжения. Ответственным лицам поручено изучить имеющиеся в них возможности и принять меры по организации их водоснабжения одним из трех следующих способов. Во-первых, в махаллях с необходимой инфраструктурой может быть налажено централизованное водоснабжение. Второй способ - строительство скважин там, где имеются подземные запасы пресной воды. Третий - в селах, где не имеется возможности сооружения колодцев и прокладки сетей, можно построить резервуары большой емкости, которые будут наполняться привозной водой.
Определены меры по привлечению частного сектора к указанным работам. На строительство объектов водного хозяйства, приобретение спецтехники и оборудования предпринимателям будут выделяться субсидии на покрытие расходов по кредитам в части, превышающей 14 процентов ставки. Будут отменены таможенные пошлины на ввозимое оборудование и технику. Ставка налога на прибыль, имущество, земельного и социального налога для предприятий водоснабжения с участием частного сектора будет установлена в размере 1 процента. Размер платы за частные услуги водоснабжения в махаллях будут определяться по согласованию с местными кенгашами.
Исходя из этого, поставлена  задача упростить порядок размещения социальных заказов, отбора частных партнеров и финансирования проектов.
Поручено разработать отдельную программу по Кашкадарьинской области, где показатель питьевого водоснабжения – 42 процента - самый низкий по республике.
Подчеркнута необходимость обеспечения питьевой водой 2 тысяч детских садов, школ и медицинских учреждений в ближайшие два года, определены источники финансирования этой работы.
Как известно, проекты в этой сфере в основном разрабатываются инжиниринговыми компаниями акционерного общества «Узсувтаъминот». Теперь, для активизации работы, инжиниринговые компании в регионах будут переданы в ведение областных хокимиятов. Разработка проектно-сметной документации, определение подрядчиков и открытие финансирования также будут осуществляться в регионах. Министерство жилищно-коммунального хозяйства и акционерное общество «Узсувтаъминот» будут определять технические требования к проектам, проводить экспертизу и отвечать за эксплуатацию объектов.
На совещании затронуты вопросы охраны рек и подземных водных ресурсов.
Из 8 тысяч действующих сегодня колодцев 1,5 тысячи находятся в изношенном состоянии. В результате ухудшилось водоснабжение 2 миллионов жителей в почти 800 махаллях. Уровень подземных вод в этих населенных пунктах снизился до 30 метров от поверхности вследствие бурения скважин на месторождениях в Зааминском, Нуратинском и Кушрабатском районах, бесконтрольной и беспорядочной добычи песка и гравия из рек Зеравшан и Чирчик.
В связи с этим определено, что отныне выявление и бурение скважин на воду будут осуществляться только Государственным комитетом по геологии. Ответственным ведомствам поручено провести инвентаризацию колодцев и навести строгий порядок на берегах рек.
Актуальным вопросом является также улучшение системы эксплуатации в районах. Во многих районах отсутствует специальная техника.
В связи с этим указано на важность расширения возможностей районных организаций водоснабжения. Так, полномочие определять перечень платных услуг и поступающие от них средства будут переданы районным водоснабжающим организациям. Будет внедрена система выделения средств из районных и городских бюджетов местным предприятиям «Сувтаъминот» на ремонт сетей питьевой воды, устранение аварийных случаев и закупку спецтехники.
Даны поручения по расширению сетей канализации в 28 крупных и средних городах, в том числе Бухаре, Джизаке, Гулистане, Ширине и Янгиере. Указано на необходимость возведения локальных очистных сооружений на массивах «Янги Узбекистон».