Qurilish loyihalari muhokama qilindi
Ma’lumki, Samarqand viloyatida Imom Buxoriy majmuasi yangidan barpo etilmoqda. Uning qurilishi o‘tgan yili Ramazon oyida boshlangan edi. Bugungi kunda binolar qad rostlab, pardozlash ishlariga oz fursat qoldi. Taqdimotda majmuaning ichki va tashqi ko‘rinishiga oid chizmalar ko‘rib chiqildi.
Unga ko‘ra, majmua devorlari milliy naqshlar, pardozbop toshlar bilan sayqallanadi. Imom Buxoriy bobomiz maqbarasida naqqoshlik va xattotlik san’ati uyg‘unlashadi. Uning devorlariga qadimiy uslubda Qur’oni karim suralari va hadislar yoziladi. Barcha pardozlash ishlarida yorqin, “issiq” ranglardan ko‘proq foydalaniladi.
Xorazm viloyatida ham katta bunyodkorlik ishlari amalga oshirilmoqda. Buning izchil davomi sifatida Urganch shahrida Al-Xorazmiy shaharchasi qurilishi rejalashtirilgan. Loyiga ko‘ra, u yerda universitet, maktab va bog‘cha, IT park, fan va madaniyat markazlari, sport majmuasi barpo etiladi. Shaharcha markazida Muhammad al-Xorazmiy maydoni bo‘ladi, buyuk allomaning yangi haykali o‘rnatiladi.
Urganch shahrida Jaloliddin Manguberdi majmuasi ham qurilmoqda. Bugungi kunda jasur sarkardaning muhtasham haykali o‘rnatilgan. Atrofdagi qariyb 8 gektar maydon obodonlashtirilmoqda.
Shunga yaqin joyda ming o‘rinli san’at saroyi bunyod etish ham mo‘ljallangan. U yerda Xorazm lazgisi an’analarini saqlash, o‘rganish va keng yoyish zamonaviy sharoit yaratiladi. Turli tadbirlar, konsertlar o‘tkaziladi.
2020-yil 22-oktabrda “Harbiy tibbiyot sohasida kadrlarni tayyorlashning sifat jihatidan yangi tizimini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” Prezident qarori qabul qilingan edi. Unga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari Harbiy tibbiyot akademiyasi tashkil etildi.
Qarorda mazkur Akademiya uchun yangi binolar qurish va o‘quv-moddiy bazasini takomillashtirish bo‘yicha vazifalar belgilangan. Taqdimotda shu boradagi loyihalar haqida ham axborot berildi. Unga ko‘ra, o‘quv va davolash binolari, yotoqxona, xizmat uyi qurilib, mavjud ob’ektlar ta’mirlanadi, hudud obodonlashtiriladi.
Prezidentimiz loyihalarni takomillashtirish va sifatli qurish yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.
Davlatimiz tomonidan sport rivojiga katta e’tibor qaratilib, zarur infratuzilma yaratilmoqda. Shu maqsadda Toshkent shahrining Yashnobod tumanida Olimpiya shaharchasi qurilishi rejalashtirilgan. 160 gektarni egallaydigan mazkur shaharchada universal stadion, ochiq va yopiq sport majmualari, yotoqxona, mehmonxona, Chirchiq daryosida eshkak eshish havzasi barpo etiladi. Bu infratuzilma yirik musobaqalar o‘tkazish va bo‘lajak Olimpiya zaxiralari instituti uchun o‘quv-mashg‘ulot bazasi bo‘ladi.
Mamlakatimizda sayyohlar uchun keng sharoit yaratilmoqda. Jumladan, Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanida “Chorvoq” turistik-rekreatsion zonasi tashkil etilmoqda. Prezidentimizga shu boradagi ishlar haqida ham ma’lumot berildi.
Unga ko‘ra, Chorvoq suv ombori va Chirchiq daryosi bo‘yida ekoturizm ob’ektlari barpo etiladi. Buning avvalo qulay transport tizimi yo‘lga qo‘yiladi. “Chorvoq darvozasi” va “Yusufxona” hududlarida dam olish joylari, Janubiy Xo‘jakentda an’anaviy tog‘ qishlog‘i barpo etiladi. Hududning xushmanzara tabiati va relefini saqlab qolishga alohida e’tibor qaratiladi. Bog‘lar, piknik joylari, velosiped yo‘laklari tashkil qilinadi. Shunday loyiha Chimyon hududida ham rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari bu majmualar ommabop bo‘lishi zarurligini ta’kidlab, barcha yurtdoshlarimiz, turli kasb egalariga mos arzon va qulay xizmatlar taklif etish vazifasini qo‘ydi.
Toshkent shahrini yondosh hududga kengaytirish, yangi quriladigan mavzelarni infratuzilma va transport xizmatlari bilan ta’minlash bo‘yicha loyiha konsepsiyasi ham ko‘rib chiqildi.

Обсуждены проекты строительства ряда объектов
Как известно, продолжается возведение нового комплекса Имама Бухари в Самаркандской области, работы по которому начались в месяце Рамадан прошлого года. Каркасы сооружений подняты, вскоре начнутся отделочные работы.
На презентации рассмотрены эскизы внутреннего и внешнего оформления комплекса. Так, будут применены национальные орнаменты и декоративные камни. Мавзолей Имама Бухари будет украшен резьбой и каллиграфическими надписями. На стенах будут написаны в старинном стиле суры из Корана и хадисы. В отделочных работах будут использоваться преимущественно светлые тона, теплые оттенки цветов.
Большая созидательная работа проводится и в Хорезмской области. В частности, планируется создание квартала Аль-Хорезми в городе Ургенче, в котором будут построены университет, IT-парк, школа и детский сад, научные и культурные центры, спорткомплекс. В центре квартала расположится площадь имени Мухаммада Аль-Хорезми с новым памятником великому ученому.
В Ургенче возводится и комплекс Джалолиддина Мангуберди. В настоящее время установлен величественный памятник отважному полководцу. Ведется благоустройство прилегающей территории площадью почти 8 гектаров.
Здесь же намечено построить дворец искусств на тысячу мест, в нем будут созданы современные условия для сохранения, изучения и широкого распространения традиций хорезмского искусства лазги, проведения концертов, различных мероприятий.
В соответствии с постановлением Президента “О мерах по организации качественно новой системы подготовки кадров в области военной медицины” от 22 октября 2020 года была образована Военно-медицинская академия Вооруженных Сил Республики Узбекистан.
Постановлением определены задачи по строительству новых зданий и совершенствованию учебно-материальной базы данной академии. В ходе презентации было доложено о соответствующих проектах. Так, планируется строительство учебных и лечебных корпусов, общежития, служебного дома, ремонт существующих зданий, благоустройство территории.
Президент дал указания по совершенствованию и качественной реализации проектов.
Государством уделяется большое внимание развитию спорта, создается необходимая инфраструктура. С этой целью в Яшнабадском районе Ташкента запланировано построить Олимпийский городок. В городке площадью 160 гектаров будет вся необходимая инфраструктура, включая универсальный стадион, спортивные комплексы открытого и закрытого типа, жилье, гостиницы, гребной комплекс на реке Чирчик. Данные объекты будут использованы для проведения крупных соревнований, а также послужат учебно-тренировочной базой для будущего Института олимпийского резерва.
В стране создаются широкие условия для развития туризма. В частности, организуется туристическо-рекреационная зона “Чарвак” в Бостанлыкском районе Ташкентской области. Президенту представлена информация о проекте.
Так, у Чарвакского водохранилища и вдоль реки Чирчик будут организованы объекты экотуризма. В первую очередь намечено создать удобную транспортную систему. Зоны отдыха появятся в районах "Чорвок Дарвозаси" и "Юсуфхона", а в Южном Ходжакенте – традиционное горное село. Особое внимание будет уделено сохранению живописной природы и рельефа местности. Появятся парки, места для пикников, велосипедные дорожки. Аналогичный проект планируется реализовать и на территории Чимгана.
Глава государства отметил, что эти комплексы должны быть доступными для народа, поставил задачу наладить оказание недорогих и удобных услуг.
Рассмотрена также проектная концепция расширения города Ташкента за счет сопредельной территории, обеспечения вновь возводимых массивов инфраструктурой и транспортным сообщением.