O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Xitoyda qishki Olimpiya o‘yinlarining ochilish marosimida ishtirok etadi
2022-02-03 | Sport
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning taklifiga binoan XXIV qishki Olimpiya o‘yinlarining tantanali ochilish marosimi doirasidagi tadbirlarda ishtirok etish uchun 4-5-fevral kunlari tashrif bilan Pekin shahrida bo‘ladi.
Xitoy poytaxti jahon sporti tarixida ikkala Olimpiadani qabul qilgan birinchi shahar bo‘ladi – 2008-yilda bu yerda XXIX yozgi Olimpiya o‘yinlari ham o‘tkazilgan edi.
Karantin choralariga qat’iy rioya etgan holda 4-20-fevral kunlari o‘tadigan bu galgi o‘yinlarda sportning 15 ta yo‘nalishi bo‘yicha 109 ta medallar to‘plami o‘ynaladi. Bu medallar uchun 90 dan ortiq mamlakat, shu jumladan O‘zbekistondan 4 mingdan ziyod sportchi bellashadi.
Olimpiya o‘yinlarining ochilish marosimi 4-fevral kuni Pekindagi “Qush ini” milliy stadionida xorijiy davlatlar va rasmiy delegatsiyalar yetakchilari, nufuzli xalqaro tashkilotlar rahbarlari ishtirokida o‘tadi.

President of Uzbekistan to attend the opening ceremony of the Winter Olympic Games in China
On February 4-5 this year, at the invitation of the President of the People’s Republic of China Xi Jinping, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will visit the city of Beijing to attend the opening ceremony of the XXIV Winter Olympic Games.
For the first time in the world history of sports, the capital of China becomes the city that hosted both Olympic Games – in 2008 Beijing also hosted the XXIX Summer Olympic Games.
109 sets of medals in 15 sports disciplines will be played at the XXIV Winter Olympic Games to be held on 4-20 February, with strict observance of quarantine measures. Over 4,000 athletes from over 90 countries, including Uzbekistan, will compete for these medals.
The opening ceremony of the Olympic Games will be held on February 4 at the Beijing National Stadium “Bird’s Nest” with the participation of foreign leaders and official delegations, heads of authoritative international organizations.