Enterprise Resource Planning – tashkilot yoki muassasaning mavjud boʻlgan resurslari hamda jarayonlarni rejalashtirish va boshqarish degan maʼnoni anglatadi.
Xalq taʼlimi tizimida ushbu tizimning joriy etilishi amaldagi jarayonlarni avtomatlashtirish, hujjat almashinuvlarini elektronlashtirish, tizim xodimlariga raqamlashtirish orqali qator yengilliklar yaratish, davlat byudjet mablagʻlarini ortiqcha sarflanishining oldini olish, inson omilini kamaytirish, ish haqi va unga tenglashtirilgan toʻlovlarni toʻlash jarayonida yuzaga kelish mumkin boʻlgan xato va kamchiliklarni bartaraf etish hamda maʼlumot almashinuvida shaffoflikni taʼminlash maqsadida joriy etilmoqda.
ERP platformasi 1-sinfga qabul jarayonida oʻquvchilar roʻyxatini elektron shakllantirish, oʻquv soatlarini belgilash, pedagoglarga soat biriktirish, malaka toifalarini monitoring qilish, xodimlarga ish haqini belgilash, tabel hisobini olib borish kabi bir qator qulayliklarni taqdim etadi.
Xalq taʼlimi vazirligi mutasaddilari, umumtaʼlim maktablari boshqaruv xodimlari dasturiy majmuaning asosiy foydalanuvchilari hisoblanadi. ERP tizimi boshqa vazirlik va davlat idoralarining axborot tizimlari hamda maʼlumot bazalari bilan integratsiya qilinmoqda.
Bugungi kunda xalq taʼlimi tizimidagi 10 000 dan ortiq umumtaʼlim maktablarini ERP ga ulash boʻyicha ishlar olib borilmoqda. Endilikda mazkur maktablardagi 700 mingdan ortiq xodim va 6,2 mln. nafardan ziyod oʻquvchiga oid maʼlumotlarni ushbu platforma orqali onlayn yuritilishi toʻliq yoʻlga qoʻyiladi.

Все школы в системе народного образования будут управляться через единую электронную систему ERP
В целях автоматизации и управления обменом информацией в системе народного образования разработан единый программный комплекс - информационная система ERP и на сегодняшний день проводится масштабная работа по ее внедрению на практике.
Enterprise Resource Planning – означает планирование и управление доступными ресурсами и процессами организации или учреждения.
Внедрение данной системы в народном образование позволит автоматизировать существующие процессы электронного документооборота, создаст ряд преимуществ для работников системы за счет цифровизации, предотвратит перерасход государственного бюджета, снизит человеческий фактор, устранит ошибки и недостатки в выплата заработной платы и ее эквивалентов, а также обеспечение прозрачности обмена информацией.
Платформа ERP также предоставит ряд удобств в процессе приема в 1-й класс, в формировании электронного списка всех учащихся системы, планирование учебных часов, распределении часов преподавателям, контроль квалификационных категорий, установление заработной платы работникам.
Основными пользователями программного комплекса являются должностные лица Министерства народного образования, руководящий состав общеобразовательных школ. Система ERP интегрируется с информационными системами и базами других министерств и ведомств.
На сегодняшний день ведутся работы по подключению к ERP более 10 000 общеобразовательных школ системы народного образования. Сейчас в этих школах работает более 700 000 сотрудников и обучаются 6,2 млн учащихся. Через эту платформу более десятка читателей смогут получить доступ к онлайн-информации.