Respublikada ishlab chiqarishni rivojlantirish va sanoat kooperatsiyasini kengaytirishning samarali tizimini yaratish chora-tadbirlari to‘g‘risida
2022-01-25 | Hujjatlar
Mamlakatda yuqori texnologik ishlab chiqarishlarni rivojlantirishning yaxlit tizimini yaratish va investitsiyalarni faol jalb etishni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, talab yuqori bo‘lgan keng turdagi mahsulotlarni o‘zlashtirish, sanoat kooperatsiyasini kengaytirish va respublikaning eksport salohiyatini oshirish maqsadida:
1. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligining quyidagilarni nazarda tutuvchi ishlab chiqarishni rivojlantirish va sanoat kooperatsiyasini kengaytirishning samarali tizimini yaratish to‘g‘risidagi takliflariga rozilik berilsin:
a) quyidagilarga samaradorlik ko‘rsatkichlarini (KPI) baholash tizimini joriy etish:
tarmoq rahbarlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi va hokimlar – yangi turdagi mahsulotlarni (xizmatlar) o‘zlashtirish orqali ichki bozorni muvozanatlashtirilgan mahalliy mahsulotlar va xizmatlar bilan to‘ldirish, mavjud ishlab chiqarish quvvatlarini to‘liq ishlatish va kengaytirish, shuningdek, importni maqbullashtirish uchun;
tarmoqlar rahbarlarining birinchi o‘rinbosarlari va hokimlarning mahalliy sanoatni rivojlantirish bo‘yicha yordamchilari – ichki tarmoq va tarmoqlararo sanoat kooperatsiyasini o‘rnatish hamda rivojlantirish, hamkorlarga ishlab chiqariladigan mahsulotlar texnik parametrlari va sifatini tegishli talablar va standartlarga moslashtirishga ko‘maklashish, shuningdek, seriyali ishlab chiqarishni tashkil etish uchun;
b) investitsiya loyihalarini amalga oshirish doirasida mahalliy mahsulotlar kontentini kengaytirish bo‘yicha raqobatbardosh sharoitlar yaratish:
yirik investitsiya loyihalari bo‘yicha xalqaro tenderlar o‘tkazish jarayonida mahalliy mahsulot va xizmatlar ishlab chiqaruvchilarning qatnashish imkoniyatlarini kengaytirish, shuningdek, boshqa teng shart-sharoitlarda sanoat va qurilish maqsadlarida ishlatiladigan mahalliy mahsulotlarni yetkazib berish uchun ularga qulayliklar yaratish;
ichki bozorda talab yuqori bo‘lgan mahsulot ishlab chiqarishni tashkillashtiradigan tender savdolari ishtirokchilariga asosiy ishlab chiqarish ehtiyojlari uchun tez eskiradigan uskunalar, butlovchi va ehtiyot qismlarni o‘rta muddatli kafolatlangan shartlarda xarid qilish bo‘yicha imkoniyatlar berish;
v) xorijiy va mahalliy innovatsion texnologiyalar transferini moliyalashtirishning samarali tizimi va platformasini yaratish;
g) ichki bozorda talab yuqori bo‘lgan mahsulotlar ishlab chiqarishni o‘zlashtiradigan korxonalarning xodimlarini ularning boshqaruv organlari tomonidan tasdiqlangan shartlar va tartiblar asosida rag‘batlantirish.
2. Respublika xo‘jalik birlashmalari va korxonalari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda o‘tkazilgan tarmoq sanoat yarmarkalari natijalarini hisobga olgan holda quyidagilarni nazarda tutuvchi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan ishlab chiqilgan 2022-yilga mo‘ljallangan mahsulotlar ishlab chiqarish va sanoat kooperatsiyasini kengaytirish dasturi tasdiqlansin:
2022-yilda mahsulotlar ishlab chiqarish va sanoat kooperatsiyasini kengaytirishning prognoz parametrlari 1-ilovaga muvofiq;
2022-yilda yangi mahsulotlarni ishlab chiqarish va mavjud quvvatlarni kengaytirish yig‘ma ko‘rsatkichlari 2-ilovaga muvofiq;
2022-yilda iqtisodiyot tarmoqlari tomonidan yangi mahsulotlarni ishlab chiqarish va mavjud quvvatlarni kengaytirish bo‘yicha loyihalar ro‘yxati 2.1-ilovaga muvofiq;
2022-yilda hududiy korxonalar tomonidan yangi mahsulotlarni ishlab chiqarish va mavjud quvvatlarni kengaytirish bo‘yicha loyihalar ro‘yxati 2.2-ilovaga muvofiq;
2022-yilda mahalliy mahsulotlar yetkazib berish bo‘yicha sanoat kooperatsiyasini kengaytirishga qaratilgan loyihalar ro‘yxati 3-ilovaga muvofiq;
respublikada talab yuqori bo‘lgan mahsulotlarni ishlab chiqarish bo‘yicha loyiha takliflari ro‘yxati 4-ilovaga muvofiq;
o‘zlashtirish uchun tavsiya etilayotgan tayyor mahsulotlar, materiallar va butlovchi buyumlar ro‘yxati 5-ilovaga muvofiq.
Tashqi savdo, investitsiyalar, mahalliy sanoatni rivojlantirish va texnik jihatdan tartibga solish masalalari bo‘yicha Hukumat komissiyasiga (keyingi o‘rinlarda – Hukumat komissiyasi) ushbu qaror bilan tasdiqlangan amalga oshiriladigan loyihalar parametrlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish hamda yangi loyiha takliflari ro‘yxatini yangilab borish huquqi berilsin.
3. Hukumat komissiyasi (Umurzakov):
bir oy muddatda ushbu qaror bilan tasdiqlangan 2022-yilda mahsulotlar ishlab chiqarish prognozi hamda tarmoqlararo sanoat kooperatsiyasi doirasida tuzilgan shartnomalarni Elektron kooperatsiya portalida ro‘yxatdan o‘tkazgan holda, ularning ijrosini ta’minlash bo‘yicha tarmoq жaдvaлlarini tasdiqlasin;
bir oy muddatda tarmoqlararo sanoat yarmarkasida imzolangan memorandumlar va ichki bozor ehtiyojlarini inobatga olgan holda, tavsiya etilayotgan mahsulotlar ishlab chiqarishni o‘zlashtirish bo‘yicha “Yo‘l xarita”larini tarmoqlar va hududlar kesimida tasdiqlasin;
“Yo‘l xarita”lari doirasida ishlab chiqilgan texnologiyalarni sinovdan o‘tkazish va mahsulotlarning tajriba partiyasini chiqarishni, shuningdek, seriyali ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishni doimiy ravishda muvofiqlashtirib borsin;
har chorakda tarmoq rahbarlari va hokimliklarning mahalliylashtirish va yangi ishlab chiqarish kooperatsiyasi bo‘yicha olib borayotgan ishlari yakunlari bo‘yicha hisobotlarini eshitib, tarmoq rahbarlari va hokim yordamchilari faoliyati samaradorligi reytingini yuritsin hamda natijalari bo‘yicha ularni moddiy rag‘batlantirish yoki intizomiy javobgarlikka tortish bo‘yicha takliflarni kiritib borsin.
4. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga ko‘ra 2022-yil 1-apreldan boshlab:
a) ichki bozorda talab yuqori bo‘lgan mahsulotlar ishlab chiqarishni qo‘shma moliyalashtirish yo‘nalishida To‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar jamg‘armasi mablag‘lari quyidagilarga yo‘naltiriladi:
ichki bozorda talab yuqori bo‘lgan mahsulotlar ishlab chiqarishni o‘zlashtirishga qaratilgan loyihalarning marketing tadqiqotlari, loyiha hujjatlarini ishlab chiqish, qurilish jarayonlarida texnologik ko‘maklashish, xorijiy mutaxassislar va konsalting kompaniyalari tomonidan jihozlarni o‘rnatish va ishga tushirish bilan bog‘liq xarajatlarni moliyalashtirishga;
tenderlar yoki texnologiya litsenziarlarining eng yaxshi takliflarini tanlash asosida aniqlanadigan zamonaviy yuqori texnologiyali asbob-uskunalar qiymatining 50 foizini qo‘shma moliyalashtirishga;
b) ichki bozorda talab yuqori bo‘lgan mahsulotlar ishlab chiqarishni qo‘shma moliyalashtirish yo‘nalishida investitsiya shartnomalari doirasida jalb qilingan xorijiy investorlarning mablag‘lari, birinchi navbatda, ilmiy tadqiqotlar va tijoratlashtirishga tayyor bo‘lgan texnologiyalar transferini qo‘shma moliyalashtirishga yo‘naltiriladi;
v) tarmoqlararo kooperatsiyani qo‘llab-quvvatlash sohasida transferga tayyor ilmiy ishlanmalar va texnologiyalarni tijoratlashtirish maqsadida Elektron kooperatsiya portali orqali сотишga ruxsat beriladi;
g) mahalliy ishlab chiqaruvchilar mahsulotlarini xorijda sertifikatlashtirish xarajatlarining 50 foizi, lekin 20 000 AQSH dollaridan ko‘p bo‘lmagan miqdorda, tasdiqlovchi hujjatlar asosida Eksportni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan qoplanadi.
5. 2022-yil 1-apreldan boshlab respublika hududida avval ishlab chiqarilmagan, mahalliy korxonalar tomonidan o‘zlashtiriladigan mahsulotlarni davlat organlari va ustav kapitalida davlat ulushi 50 foizdan ortiq bo‘lgan korxonalar tomonidan o‘rta muddatli shartnoma tuzish orqali kafolatli xarid qilish tizimi joriy etilsin. Bunda:
kafolatli xarid qilish shartnomaлaри bo‘yicha tanlovlar Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Moliya vazirligi, manfaatdor tashkilot va xo‘jalik yurituvchi sub’ektlar tomonidan birgalikda shakllantirilgan ichki bozorda talab yuqori bo‘lgan mahsulotlar ro‘yxati doirasida amalga oshiriladi;
ichki bozorda talab yuqori bo‘lgan mahsulotlar ro‘yxati Davlat xaridlari bo‘yicha maxsus axborot portali, Elektron kooperatsiya portali hamda manfaatdor vazirlik va tashkilotlarning rasmiy veb-saytlarida joylashtiriladi hamda har yili to‘ldirib boriladi;
manfaatdor tashkilotlar va xo‘jalik yurituvchi sub’ektlar o‘rta muddatli kafolatli xarid qilish shartnomaлaриni imzolash uchun g‘oliblarni aniqlash bo‘yicha ochiq tanlovlarda davlat buyurtmachisi va benefitsiar мулкдори hisoblanadi.
Bunda davlat organlari va ustav fondida davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan xo‘jalik yurituvchi sub’ektlarga o‘zining import mahsulotlarga talabi asosida mamlakatda ishlab chiqarilmaydigan mahsulotlarni o‘zlashtirayotgan korxonalar bilan oldindan belgilanadigan muddat davomida kafolatli xarid qilish to‘g‘risidagi shartnomalarni tuzish hamda oldindan bo‘nak to‘lovlarini o‘tkazishga ruxsat beriladi.
6. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi (Voitov), Moliya vazirligi (Ishmetov), Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi (Abdinazarov):
a) bir oy muddatda yirik investitsiya loyihalarini amalga oshirish doirasida mahalliy mahsulotlar kontentini kengaytirishni kafolatlash va rag‘batlantirish;
b) uch oy muddatda:
kafolatli xarid qilish shartnomalarini tuzish, ularning shartlarini va mahsulot narxini kelishish tartibini;
ichki bozorda talab yuqori bo‘lgan mahsulotlar ishlab chiqarishni o‘zlashtiradigan korxonalarning ishlab chiqarish jarayoniga bevosita aloqador xodimlarini rag‘batlantirish tartiblarini ishlab chiqib, Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
7. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Davlat statistika qo‘mitasi, O‘zbekiston texnik jihatdan tartibga solish agentligi bilan birgalikda ikki oy muddatda mahalliy (mahsulot va xizmatlar) ishlab chiqaruvchilarning aniq mezonlarini belgilash bo‘yicha qonunchilik hujjatlariga kiritiladigan tegishli o‘zgartirish va qo‘shimchalar yuzasidan Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin.
Bunda Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi Elektron kooperatsiya portali va Davlat soliq qo‘mitasi axborot bazasi o‘rtasida mahalliy mahsulotlar (xizmatlar) to‘g‘risidagi ma’lumotlar almashinuvini yo‘lga qo‘yish nazarda tutilsin.
8. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Iqtisodiy rivojlanish va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Innovatsion rivojlanish vazirligi manfaatdor vazirliklar, idoralar va tashkilotlarni jalb qilgan holda ikki oy muddatda quyidagilarni o‘zlashtirishni nazarda tutuvchi o‘rta muddatli tarmoq dasturlarini ishlab chiqsin:
“Navoiy KMK” AJ, “Olmaliq KMK” AJ, “O‘zmetkombinat” AJ, “Texnopark” MCHJ, “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ va “O‘zavtosanoat” AJ quyish-mexanika zavodlarining ishlab chiqarish quvvatlari negizida, shu jumladan, respublikadagi boshqa korxonalar bilan kooperatsiya asosida – iqtisodiyotning barcha tarmoqlari tomonidan talab etiladigan nomenklaturadagi metallga qayta ishlov beruvchi va instrumental asbob-uskunalar (frezerlash, silliqlash, burg‘ilash, o‘yish va tokarlik uskunalari), quyish qoliplari hamda metall, plastmassa va yog‘ochni qayta ishlash uskunalari;
“O‘zeltexsanoat” uyushmasi korxonalari negizida, shu jumladan, litsenziar brend kompaniyalarni jalb etgan holda – yarim o‘tkazgich va elektron komponentlar, muqobil energiya manbalari uchun butlovchi qismlar, elektromobillarga quvvatlovchi uskunalar va stansiyalar, elektr jihozlar va transformatorlar, mis xomashyosidan kabel-sim va yangi turdagi mahsulotlar;
“O‘zto‘qimachiliksanoat” uyushmasi va “O‘zavtosanoat” AJ korxonalari negizida yengil sanoat uchun uskunalar, instrumentlar va tez ishdan chiquvchi qismlar;
kimyo sanoati, charm-poyabzal, to‘qimachilik, farmatsevtika, metallurgiya, qog‘oz, mebel va qurilish materiallari sanoati korxonalari negizida, shu jumladan, respublikadagi ixtisoslashtirilgan korxonalar bilan kooperatsiya asosida yuqori qo‘shimcha qiymatga ega bo‘lgan yangi turdagi mahsulotlarni o‘zlashtirish uchun foydalaniladigan kimyo mahsulotlari, ayniqsa, polimer materiallar va yarim tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishni o‘zlashtirish.
9. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi Strategik rivojlanish agentligi, Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi bilan birgalikda uch oy muddatda ichki bozorda talab yuqori bo‘lgan mahsulotlarni ishlab chiqaruvchi korxonalarni rag‘batlantirish maqsadida ball berish orqali baholash tizimi hamda to‘plangan ballar asosida korxonalarga qulay imkoniyatlar yaratib berishni ko‘zda tutuvchi tartib va mezonlarni ishlab chiqib, Vazirlar Mahkamasiga tasdiqlash uchun kiritsin.
10. Mutasaddi tarmoq vazirliklari, xo‘jalik birlashmalari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimligi hamda yirik korxonalar ikki oy muddatda import tarkibi va nomenklaturasi tahlili asosida 2023-2026-yillarda yangi mahsulotlarni o‘zlashtirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqib, Hukumat komissiyasiga kiritsin.
11. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi Davlat statistika qo‘mitasi, Davlat bojxona qo‘mitasi, Texnik jihatdan tartibga solish agentligi bilan birgalikda 2022-yil 1-mayga qadar mahalliy ishlab chiqariladigan mahsulotlar uchun tashqi iqtisodiy faoliyat tovar nomenklaturasining 10-raqamli kodlarini joriy etsin.
12. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tuzilmasida umumiy shtat birliklari doirasida 6 ta shtat birligidan iborat Sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish boshqarmasi tashkil etilsin.
13. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirishlar to‘g‘risida takliflar kiritsin.
14. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil etish, uning natijadorligini muhokama qilib borish va ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirishga mas’ul etib investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari A.B. Voitov belgilansin.

О мерах по созданию эффективной системы развития производства и расширения промышленной кооперации в республике
2022-01-25 | Документы
В целях создания в стране целостной системы развития высокотехнологичных производств, всесторонней поддержки активного привлечения инвестиций, освоения востребованного широкого ассортимента продукции, расширения промышленной кооперации и наращивания экспортного потенциала республики:
1. Согласиться с предложениями Министерства инвестиций и внешней торговли о создании эффективной системы развития производства и расширения промышленной кооперации, предусматривающими:
а) внедрение системы оценки показателей эффективности (KPI) деятельности:
руководителей отраслей, Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов – по насыщению внутреннего рынка сбалансированной отечественной продукцией и услугами путем освоения новых видов продукции (услуг), полному задействованию и расширению действующих производственных мощностей, а также оптимизации импорта;
первых заместителей руководителей отраслей и помощников хокимов по развитию местной промышленности – по установлению и развитию внутриотраслевой и межотраслевой промышленной кооперации, содействию партнерам в приведении технических параметров и качества производимой продукции в соответствие с соответствующими требованиями и стандартами, а также организации серийного производства;
б) создание конкурентных условий для расширения контента отечественной продукции в рамках реализации инвестиционных проектов, в частности:
расширение возможности участия производителей отечественной продукции и услуг в процессе проведения международных тендеров по крупным инвестиционным проектам, в других равных условиях – создание им условий для поставки отечественной продукции промышленного и строительного назначения;
предоставление возможности для закупки быстроизнашивающегося оборудования, комплектующих и запасных частей для основных производственных нужд участниками тендерных торгов, организующими производство востребованной на внутреннем рынке продукции, на среднесрочных гарантированных условиях;
в) создание эффективной системы финансирования и платформы трансфера зарубежных и отечественных инновационных технологий;
г) стимулирование работников предприятий, осваивающих производство востребованной на внутреннем рынке продукции, на основе условий и порядка, утвержденных их органами управления.
2. Утвердить Программу расширения производства продукции и промышленной кооперации на 2022 год, разработанную Министерством инвестиций и внешней торговли с учетом результатов отраслевых промышленных ярмарок, проведенных совместно с хозяйственными объединениями и предприятиями республики, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента, включающую:
Прогнозные параметры расширения производства продукции и промышленной кооперации в 2022 году согласно приложению № 1;
Сводные показатели расширения производства новой продукции и действующих мощностей в 2022 году согласно приложению № 2;
Перечень проектов расширения производства новой продукции и действующих мощностей отраслями экономики в 2022 году согласно приложению № 2.1;
Перечень проектов расширения производства новой продукции и действующих мощностей территориальными предприятиями в 2022 году согласно приложению № 2.2;
Перечень проектов, направленных на расширение промышленной кооперации по поставке отечественной продукции в 2022 году, согласно приложению № 3;
Перечень проектных предложений по производству востребованной в республике продукции согласно приложению № 4;
Перечень готовой продукции, материалов и комплектующих, рекомендуемых для освоения, согласно приложению № 5.
Предоставить Правительственной комиссии по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования (далее – Правительственная комиссия) право на внесение изменений и дополнений в параметры проектов, утвержденных настоящим постановлением, а также обновление перечня новых проектных предложений.
3. Правительственной комиссии (Умурзаков):
в месячный срок – утвердить отраслевые графики обеспечения исполнения договоров, заключенных в рамках утвержденного настоящим постановлением прогноза производства продукции в 2022 году и межотраслевой промышленной кооперации с регистрацией на Электронном кооперационном портале;
в месячный срок – утвердить в разрезе отраслей и регионов «дорожные карты» по освоению производства рекомендуемой продукции с учетом меморандумов, подписанных на межотраслевых промышленных ярмарках, и потребностей внутреннего рынка;
на постоянной основе координировать организацию тестирования разработанных технологий, выпуска опытной партии продукции и серийного производства в рамках «дорожных карт»;
ежеквартально – заслушивать отчеты руководителей отраслей и хокимиятов об итогах работы, проводимой по локализации и новой производственной кооперации, вести рейтинг эффективности деятельности руководителей отраслей и помощников хокимов, по результатам рейтинга регулярно вносить предложения о материальном стимулировании или привлечении их к дисциплинарной ответственности.
4. Установить порядок, в соответствии с которым с 1 апреля 2022 года:
а) в направлении софинансирования производства востребованной на внутреннем рынке продукции средства Фонда прямых инвестиций направляются на:
финансирование расходов, связанных с маркетинговыми исследованиями, разработкой проектной документации, технологическим сопровождением процессов строительства, установкой и вводом в эксплуатацию оборудования зарубежными специалистами и консалтинговыми компаниями в рамках проектов, направленных на освоение производства востребованной на внутреннем рынке продукции;
софинансирование 50 процентов стоимости современного высокотехнологичного оборудования, определяемого на основе тендеров или отбора наилучших предложений лицензиаров технологий;
б) в направлении софинансирования производства востребованной на внутреннем рынке продукции средства иностранных инвесторов, привлеченные в рамках инвестиционных договоров, направляются в первую очередь на софинансирование научных исследований и трансфера готовых к коммерциализации технологий;
в) в направлении поддержки межотраслевой кооперации разрешается реализация готовых к трансферу научных разработок и технологий посредством Электронного кооперационного портала в целях их коммерциализации;
г) 50 процентов расходов по сертификации за рубежом продукции отечественных производителей в размере, не превышающем 20 000 долларов США, покрывается за счет средств Фонда по поддержке экспорта на основе подтверждающих документов.
5. Внедрить с 1 апреля 2022 года систему гарантированной закупки государственными органами и предприятиями, в уставном капитале которых государственная доля составляет более 50 процентов, продукции, ранее не производимой на территории республики и осваиваемой отечественными предприятиями, путем заключения среднесрочных договоров. При этом:
конкурсы по договорам гарантированной закупки проводятся в рамках перечня востребованной на внутреннем рынке продукции, совместно формируемого Министерством инвестиций и внешней торговли, Министерством экономического развития и сокращения бедности, Министерством финансов, заинтересованными организациями и хозяйствующими субъектами;
перечень востребованной на внутреннем рынке продукции размещается на Специальном информационном портале по государственным закупкам, Электронном кооперационном портале, официальных веб-сайтах заинтересованных министерств и организаций и ежегодно пополняется;
заинтересованные организации и хозяйствующие субъекты являются государственными заказчиками и бенефициарными собственниками в открытых конкурсах по определению победителей на заключение среднесрочных договоров гарантированной закупки.
При этом государственным органам и хозяйствующим субъектам, в уставном фонде которых государственная доля составляет 50 процентов и более, разрешается заключать договоры гарантированной закупки с предприятиями, осваивающими не производимую в стране продукцию, на основе требований, предъявляемых к импортной продукции указанных органов и субъектов, на заранее определенный период с заблаговременным осуществлением авансовых платежей.
6. Министерству инвестиций и внешней торговли (Воитов), Министерству финансов (Ишметов) и Министерству экономического развития и сокращения бедности (Абдиназаров) разработать и внести в Кабинет Министров:
а) в месячный срок – порядок гарантирования и стимулирования расширения контента отечественной продукции в рамках реализации крупных инвестиционных проектов;
б) в трехмесячный срок:
порядок заключения договоров гарантированной закупки, согласования их условий и цены товара;
порядок стимулирования работников, непосредственно связанных с производственным процессом, предприятий, осваивающих производство востребованной на внутреннем рынке продукции.
7. Министерству инвестиций и внешней торговли совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности, Государственным комитетом по статистике и Узбекским агентством по техническому регулированию в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения о соответствующих изменениях и дополнениях, вносимых в акты законодательства по установлению конкретных критериев отечественных производителей (товаров и услуг).
При этом предусмотреть налаживание обмена данными по отечественной продукции (услугам) между Электронным кооперационным порталом при Министерстве инвестиций и внешней торговли и информационной базой Государственного налогового комитета.
8. Министерству инвестиций и внешней торговли, Министерству экономического развития и сокращения бедности и Министерству инновационного развития с привлечением заинтересованных министерств, ведомств и организаций в двухмесячный срок разработать среднесрочные отраслевые программы, предусматривающие освоение производства:
востребованной во всех отраслях экономики номенклатуры металлообрабатывающего и инструментального оборудования (фрезерных, шлифовальных, буровых, сверлильных и токарных станков), литейных форм, а также оборудования по переработке металла, пластмассы и древесины – на базе производственных мощностей литейно-механических заводов АО «Навоийский ГМК», АО «Алмалыкский ГМК», АО «Узметкомбинат», ООО «Технопарк», АО «Узбекистон темир йуллари» и АО «Узавтосаноат», в том числе на основе кооперации с другими предприятиями республики;
полупроводников и электронных компонентов, комплектующих для альтернативных источников энергии, устройств и станций зарядки электромобилей, электрооборудования и трансформаторов, кабельно-проводниковой продукции из медного сырья и новых видов продукции – на базе предприятий Ассоциации «Узэлтехсаноат», в том числе с привлечением лицензиарных брендовых компаний;
оборудования, инструментов и быстроизнашиваемых деталей для легкой промышленности – на базе предприятий Ассоциации «Узтукимачиликсаноат» и АО «Узавтосаноат»;
химической продукции, особенно полимерных материалов и полуфабрикатов, используемых для освоения новых видов продукции с высокой добавленной стоимостью, – на базе предприятий химической, кожевенно-обувной, текстильной, фармацевтической, металлургической, бумажной, мебельной промышленности, промышленности строительных материалов, в том числе на основе кооперации с профильными предприятиями республики.
9. Министерству инвестиций и внешней торговли совместно с Агентством стратегического развития и Антимонопольным комитетом в трехмесячный срок в целях стимулирования предприятий, производящих востребованную на внутреннем рынке продукцию, разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров порядок и критерии, предусматривающие создание системы оценки посредством присуждения баллов, а также предоставление предприятиям благоприятных условий в зависимости от набранных баллов.
10. Ответственным отраслевым министерствам, хозяйственным объединениям, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента и крупным предприятиям в двухмесячный срок на основе анализа состава и номенклатуры импорта разработать и внести в Правительственную комиссию «Дорожную карту» по освоению новой продукции в 2023–2026 годах.
11. Министерству инвестиций и внешней торговли совместно с Государственным комитетом по статистике, Государственным таможенным комитетом и Агентством по техническому регулированию в срок до 1 мая 2022 года внедрить 10-значные цифровые коды Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности для продукции отечественного производства.
12. Создать Управление по развитию промышленной кооперации из 6 штатных единиц в рамках общих штатных единиц в структуре Министерства инвестиций и внешней торговли.
13. Министерству инвестиций и внешней торговли в двухмесячный срок внести предложения об изменениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
14. Возложить на первого заместителя министра инвестиций и внешней торговли Воитова А.Б. ответственность за эффективную организацию исполнения и обсуждение результативности настоящего постановления, а также осуществление координации деятельности ведомств, ответственных за его исполнение.
Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Умурзакова С.У.