15 - yanvardan O‘zbekistonga kirishda yangi cheklovlar amal qiladi
1. 15 - yanvardan boshlab O‘zbekiston hududiga kirib kelayotgan fuqarolar (avtomobil harakati bundan mustasno) kirishidan kamida 48 soat oldin PZR usulida o‘tkazilgan koronavirus infektsiyasi uchun salbiy test natijasini taqdim etishlari, shuningdek, O‘zbekiston hududiga kirishda koronavirus infektsiyasi mavjudligini aniqlash uchun ekspress antigen testini topshirishlari shart.
2. Shu bilan birga, Qirg‘iziston hududidan chegara avtomobil o‘tkazish punktlari orqali kirib kelayotgan fuqarolar kirishidan kamida 48 soat oldin PZR usulida o‘tkazilgan koronavirus infektsiyasi bo‘yicha faqat salbiy test natijasini, boshqa chegaradosh davlatlar hududidan kirib kelayotgan fuqarolar esa koronavirus infektsiyasi mavjudligiga ekspress-antigen test topshirishlari kerak.
Shu bilan birga, O‘zbekiston fuqarolari, shuningdek Qirg‘iziston va Tojikiston fuqarolari O‘zbekistonning So‘x, Shohimardon, Cho‘ng‘ara, Toshtepa, Bunyodkor, Jomiy va Qardoshlik aholi punktlari hududiga kirish va chiqish, shuningdek, tranzit orqali o‘tishlarida koronavirus infektsiyasi uchun barcha turdagi testlarni topshirishlari talab qilinmaydi.
3. Shu bilan birga, 15 - yanvardan boshlab O‘zbekistonning Qozog‘iston bilan davlat chegarasini ikki davlat fuqarolarining kesib o‘tishi vaqtincha to‘xtatiladi, quyidagi toifadagi shaxslar bundan mustasno:
havo yo‘llari orqali kiruvchi barcha toifadagi fuqarolar;
vataniga qaytgan O‘zbekiston va Qozog‘iston fuqarolari (keyingi o‘rinlarda tomonlarning fuqarolari deb yuritiladi);
hukumatlararo kuryerlik aloqasi xodimlari;
xalqaro yuk tashishni amalga oshiruvchi haydovchilar;
rasmiy (hukumat) delegatsiyalari tarkibida bo‘lgan shaxslar;
diplomatik vakolatxonalar, konsullik muassasalari va xalqaro tashkilotlar xodimlari, shuningdek ularning oila a’zolari;
Qozog‘iston hududida joylashgan O‘zbekiston obyektlari, shuningdek, O‘zbekiston hududida joylashgan Qozog‘iston obyektlarga xizmat ko‘rsatuvchi xodimlar;
ushbu davlatlarda investitsiya loyihalari doirasida o‘z faoliyatini amalga oshirayotgan O‘zbekiston, shuningdek Qozog‘iston fuqarolari;
O‘zbekistonda doimiy yashovchi Qozog‘iston fuqarolari, shuningdek, Qozog‘istonda doimiy yashovchi O‘zbekiston fuqarolari;
o‘qish maqsadida tomonlarning fuqarolari;
og‘ir kasal bo‘lgan yaqin qarindoshlarini ko‘rish yoki yaqin qarindoshlarining dafn marosimlarida qatnashish maqsadida tibbiy maqsadlarda kiruvchi (ketayotgan) tomonlarning fuqarolari;
vafot etgan O‘zbekiston fuqarolarining jasadlarini Qozog‘iston hududida va Qozog‘iston fuqarolarining O‘zbekiston hududida hamrohlik qilayotgan tomonlar fuqarolari.

Обнародованы новые правила въезда в Узбекистан
Информация о вводимых дополнительных карантинных мерах в целях недопущения распространения в Узбекистане нового штамма коронавирусной инфекции «омикрон»
1. С 15 января 2022 года гражданам, въезжающим на территорию Узбекистана (за исключением автомобильного сообщения) необходимо предоставить отрицательный результат тестирования на наличие коронавирусной инфекции, выполненный методом ПЦР не более чем за 48 часов до въезда, а также сдать экспресс-антиген тест на наличие коронавирусной инфекции при въезде в на территорию Республики Узбекистан.
2. При этом, гражданам, въезжающим с территории Кыргызской Республики через пограничные автомобильные пункты пропуска необходимо предоставить только отрицательный результат тестирования на наличие коронавирусной инфекции, выполненный методом ПЦР не более чем за 48 часов до въезда, а гражданам въезжающим с территорий других приграничных государств сдать экспресс-антиген тест на наличие коронавирусной инфекции.
Вместе с тем, гражданам Республики Узбекистан, а также гражданам Кыргызской Республики и Республики Таджикистан, въезжающим и выезжающим, а также следующих транзитом с территорий Сохского, Шохимардонского, Чунгаринского, Тоштепинского, Бунёдкорскогой, Жомийского и Кардошликского населенных пунктов Республики Узбекистан, не требуется сдавать все виды тестирования на коронавирусную инфекцию.
3. Наряду с этим, с 15 января 2022 года временно приостанавливается пересечение Государственной границы Республики Узбекистан с Республикой Казахстан гражданами двух стран, за исключением следующих категорий лиц:
все категории граждан, въезжающие посредством авиационного сообщения;
граждане Республики Узбекистан и Республики Казахстан (далее - граждан Сторон), возвращающиеся на родину;
сотрудники межправительственной фельдъегерской связи;
водители, осуществляющие международную перевозку грузов;
лица, следующие в составе официальных (правительственных) делегаций;
сотрудники дипломатических представительств, консульских учреждений и международных организаций, а также членов их семей;
обслуживающий персонал объектов Республики Узбекистан, расположенных на территории Республики Казахстан, а также объектов Республики Казахстан, расположенных на территории Республики Узбекистан;
граждане Узбекистана, а также Казахстана, осуществляющие свою деятельность в рамках инвестиционных проектов в данных государствах;
граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие в Республике Узбекистан, а также граждане Республики Узбекистан, постоянно проживающие в Республике Казахстан;
граждане Сторон, следующих с целью учебы;
граждане Сторон, въезжающие (выезжающие) в лечебных целях, с целью посещения тяжело больных близких родственников, либо участия на похоронных мероприятиях близких родственников;
граждане Сторон, сопровождающие тела скончавшихся граждан Республики Узбекистана на территории Республики Казахстан и граждан Республики Казахстан на территории Республики Узбекистан.