2022-01-14 | Siyosat
Mudofaani boshqarish milliy markazida 13-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev raisligida Xavfsizlik kengashining kengaytirilgan yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Xavfsizlik kengashi a’zolari, Qurolli Kuchlarimizning qo‘mondonlik tarkibi, harbiy-ma’muriy sektorlar rahbarlari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari ishtirok etdi.
Har yili Vatan himoyachilari kuni arafasida bunday yig‘ilish o‘tkazish yaxshi an’anaga aylandi. Bu yil esa O‘zbekiston Qurolli Kuchlari tashkil etilganining shonli 30 yilligi nishonlanmoqda. Davlatimiz rahbari majlis avvalida ushbu qutlug‘ bayram bilan barcha harbiy xizmatchilar va soha faxriylarini tabrikladi.
Yig‘ilishda Qurolli Kuchlar tizimi va harbiy-ma’muriy sektorlarning 2021-yilgi faoliyati yakunlari tahlil qilinib, galdagi ustuvor vazifalar belgilandi.
Oxirgi besh yilda harbiy qurilishning barcha yo‘nalishlarida amalga oshirilgan kompleks choralar natijasida milliy armiyamizning qiyofasi ham, qo‘shinlarning tayyorgarlik darajasi ham o‘zgardi. Harbiy qism va poligonlardagi infratuzilma, askar va ofitserlarning sharoitlari yaxshilandi. 2021-yilda xalqaro armiya o‘yinlarida harbiylarimiz faxrli ikkinchi o‘rinni egallagani ham sohadagi rivojlanish natijasidir.
Bu ishlar izchil davom ettirilib, jangovar bo‘linmalar imkoniyatlari kengaytirilmoqda. Davlat chegaralari xavfsizligini ta’minlashning yangi tizimi amaliyotga joriy qilinmoqda.
Davlatimiz rahbari yig‘ilishda avvalo kadrlar tayyorlash, ilg‘or uslublarni ommalashtirish masalalariga e’tibor qaratdi. Harbiy o‘qituvchilarning malakasini oshirish, Qurolli Kuchlar Akademiyasini harbiy ilm-fan dargohiga aylantirish zarurligi ta’kidlandi. Yaqinda ish boshlagan Harbiy meros va zamonaviy tadqiqotlar institutini harbiy ta’lim va ilmiy faoliyat tizimiga samarali integratsiya qilish topshirig‘i berildi.
Qurolli Kuchlarni zamonaviy qurol-yarog‘ hamda harbiy texnika bilan ta’minlash, mavjudlarini modernizatsiya qilish ham harbiy qurilish sohasidagi eng ustuvor vazifalardan bo‘lib qoladi.
Ushbu maqsadlar va zamonaviy tahdidlar xususiyatidan kelib chiqib, 2022-2026-yillarda Qurolli Kuchlarni yanada rivojlantirish bo‘yicha konseptual dastur qabul qilish vazifasi qo‘yildi.
Qurolli Kuchlar Bosh shtabi faoliyatini sifat jihatdan yangi pog‘onaga olib chiqish, havo hujumidan mudofaa tizimini kuchaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Jahon axborot makonida keskin kurash ketayotgan hozirgi vaziyatda axborot xavfsizligini ta’minlash, yoshlarni yot g‘oyalardan himoya qilish, harbiy xizmatchilarning psixologik tayyorgarligi va jangovar ruhini mustahkamlash dolzarbligi ta’kidlandi.
Qo‘mondonlik tarkibi zamonaviy operatsiyalarni rejalashtirish, qo‘shinlarni oqilona boshqarish, mavjud kuch va vositalarni samarali qo‘llash bo‘yicha malakasini oshirishi zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Rahbarlik va qo‘mondonlik lavozimlariga istiqbolli kadrlar zaxirasini yaratish, ularni bu lavozimlarga bosqichma-bosqich tayyorlash hamda tanlov asosida tayinlash muhimligi qayd etildi.
Jangovar harakatlar dinamikasi oshib borayotgan va yangi usullar paydo bo‘layotgan hozirgi sharoitda muvaffaqiyat, ko‘p jihatdan, komandir-serjant boshqaradigan kichik bo‘linmalar harakatiga bog‘liq. Shu bois Qurolli Kuchlar uchun serjant-yo‘riqchilarni tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish vazifasi qo‘yildi.
Aholi murojaatlarini ijobiy hal etish, joylarda ijtimoiy, muhandislik va kommunikatsiya infratuzilmasini yaxshilash, bozorlar to‘kinligi va narx-navo barqarorligini ta’minlash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
– Xalqimizning xavfsizligi, tinchligi va osoyishtaligini saqlash bugun ham, kelajakda ham eng ustuvor vazifamiz bo‘lib qoladi. Chunki faqatgina tinchlik-osoyishtalik mamlakatimizning har tomonlama rivojlanishining asosiy kafolatidir. Yangi – 2022-yil hamma sohada, jumladan, Qurolli Kuchlar tizimida ham hal qiluvchi yil bo‘lishi shart, – dedi Prezident.
Yig‘ilishda Xavfsizlik kengashi a’zolari, harbiy-ma’muriy sektorlar rahbarlari so‘zga chiqdi. Mamlakatimiz mudofaa qobiliyatini yanada mustahkamlash bo‘yicha chora-tadbirlar belgilandi.

Определены задачи следующего важного этапа в развитии Вооруженных Сил
В Национальном центре управления обороной 13 января состоялось расширенное заседание Совета безопасности под председательством Президента Республики Узбекистан, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Шавката Мирзиёева.
В мероприятии приняли участие члены Совета безопасности, командный состав Вооруженных Сил, руководители военно-административных секторов, а также представители государственных и общественных организаций.
Стало доброй традицией ежегодно проводить подобные заседания накануне Дня защитников Родины. В этом году исполняется 30 лет со дня образования Вооруженных Сил Узбекистана. В начале заседания глава нашего государства поздравил всех военнослужащих и ветеранов с праздником.
В ходе заседания проанализированы итоги деятельности Вооруженных Сил и военно-административных секторов в 2021 году и определены приоритетные задачи на перспективу.
В результате комплексных мер, предпринятых по всем направлениям военного строительства, за последние пять лет изменились как облик нашей национальной армии, так и уровень готовности войск. Улучшились инфраструктура в воинских частях и полигонах, условия для солдат и офицеров. Тот факт, что наши военнослужащие заняли второе место на Армейских международных играх 2021 года, также является результатом развития сферы.
Эта работа последовательно продолжается, расширяются возможности боевых подразделений. Внедряется новая система охраны государственной границы.
Глава государства акцентировал внимание на вопросах подготовки кадров и внедрения передовых методик. Указано на необходимость повышения квалификации военных преподавателей и превращения Академии Вооруженных Сил в центр военной науки. Поставлена задача эффективно интегрировать в систему военного образования и научной деятельности недавно созданный Институт военного наследия и современных исследований.
Обеспечение Вооруженных Сил современным вооружением и военной техникой, модернизация имеющихся также будут одним из приоритетных направлений в области военного строительства.
Поручено принять концептуальную программу дальнейшего развития Вооруженных Сил в 2022-2026 годах исходя из этих целей и характера современных угроз.
Дано указание вывести деятельность Генерального штаба Вооруженных Сил на качественно новый уровень, усилить систему противовоздушной обороны.
В нынешней обстановке усиления угроз в мировом информационном пространстве возрастает актуальность обеспечения информационной безопасности, защиты молодежи от чуждых идей, психологической подготовки военнослужащих и укрепления боевого духа, подчеркнуто на заседании.
Отмечалось, что командный состав должен совершенствовать навыки планирования современных операций, рационального управления войсками, эффективного применения имеющихся сил и средств.
Важно создать резерв перспективных кадров на руководящие и командные должности, поэтапно готовить и назначать на эти должности на конкурсной основе.
В современных условиях возросшей динамики и появления новых методов ведения боевых действий успех во многом зависит от действий малых подразделений, возглавляемых командирами-сержантами. В связи с этим поставлена ​​задача коренным образом усовершенствовать систему подготовки сержантов-инструкторов для Вооруженных Сил.
Поставлены задачи по положительному решению обращений населения, совершенствованию социальной, инженерно-коммуникационной инфраструктуры на местах, обеспечению изобилия на рынке и стабильности цен.
- Обеспечение безопасности, мира и спокойствия нашего народа остается главным приоритетом сегодня, останется таковым и в дальнейшем. Потому что только мир и спокойствие являются главной гарантией всестороннего развития нашей страны. Новый, 2022 год должен стать решающим во всех сферах, в том числе и в Вооруженных Силах, - сказал Президент.
На заседании выступили члены Совета безопасности, руководители военно-административных секторов. Определены меры по дальнейшему укреплению обороноспособности страны.