2022-01-10 | Iqtisodiyot
Xiva shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov Xorazm viloyati ishbilarmon doiralari vakillari bilan uchrashib, ular bilan hududdagi dolzarb masalalar va ishbilarmonlarning muammolarini muhokama qildi.
Ochiq muloqot hududga xos bo‘lgan muammolarni aniqlash imkonini berdi. Ularning yechimini topish investitsiyalar oqimini oshirish, sanoatni rivojlantirish va eksport salohiyatini yuksaltirish uchun zarurdir. Bildirilgan barcha masalalar atroflicha tahlil qilinib, ularni hal etish bo‘yicha chora-tadbirlar belgilandi hamda tegishli vazirlik, idora, tijorat banklari va mahalliy hokimliklar rahbarlariga ko‘rsatmalar berildi.
Uchrashuv davomida tadbirkorlarning ishbilarmonlik muhitini yaxshilash bo‘yicha konstruktiv takliflari har tomonlama ko‘rib chiqildi. Investitsiya loyihalari tashabbuskorlari va eksportchilarni tijorat banklari tomonidan moliyaviy qo‘llab-quvvatlash imkoniyatlarini kengaytirish, yer uchastkalari, bo‘sh turgan bino va inshootlar olish, mahalliy mahsulotlarni tashqi bozorlarga chiqarish, ishlab chiqarish faoliyati uchun zarur bo‘lgan turli sertifikat va ruxsatnomalar olish, shuningdek, boshqa dolzarb masalalarga alohida e'tibor qaratildi.
Uchrashuv ishtirokchilari bu kabi o‘zaro munosabatlar shaklini olqishlab, hukumat vakillari va biznes o‘rtasidagi doimiy muloqot ishbilarmonlik muhitini takomillashtirish, tadbirkorlikni rivojlantirishni rag‘batlantirish hamda barqaror iqtisodiy o‘sishni ta'minlashning muhim omili ekanligini ta'kidladilar.

Обсуждены вопросы бизнеса в Хорезмской области
В г.Хиве заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков встретился с представителями деловых кругов Хорезмской области и обсудил с ними актуальные вопросы и проблемы бизнеса в регионе.
Открытый диалог позволил выявить характерные для региона проблемы, решение которых является необходимым для увеличения притока инвестиций, роста промышленности и увеличения экспортного потенциала. Все озвученные вопросы были подвергнуты детальному анализу, по итогам которого были определены меры по их решению и даны поручения руководителям соответствующих министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти.
В ходе встречи также были предметно рассмотрены конструктивные предложения предпринимателей по улучшению деловой среды. Особое внимание было уделено вопросам расширения возможностей финансовой поддержки инициаторов инвестиционных проектов и экспортеров со стороны коммерческих банков, получения земельных участков, пустующих зданий и сооружений, продвижения отечественной продукции на внешних рынках, получения различного рода сертификатов и разрешений, необходимых для производственной деятельности, а также другие актуальные вопросы.
Участники встречи приветствовали подобный формат общения, отметив, что постоянный диалог между представителями правительства и бизнесом является важным фактором совершенствования деловой среды, стимулирования развития предпринимательства и обеспечения устойчивого экономического роста.