Xitoy Xalq Respublikasi Hukumatining maxsus vakili bilan uchrashuv to‘g‘risida
Aytish joizki, Xitoy hukumati maxsus vakilining tashrifi O‘zbekiston va XXR o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligiga (1992-yil 2-yanvar) to‘g‘ri keldi.
Ikki tomonlama shaklda ham, “Xitoy – Markaziy Osiyo” muloqoti doirasidagi aloqalarni yanada faollashtirish istiqbollari muhokama qilindi. O‘zbekiston va Xitoyning mintaqaviy siyosat yo‘nalishining dolzarb masalalari bo‘yicha pozitsiyalari yaqinligi alohida ta’kidlandi.
Shu vaqtgcha erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishning borishi va turli darajadagi bo‘lajak uchrashuvlar jadvali ko‘rib chiqildi.
Tomonlar “O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligini nishonlash dasturi” doirasida hamkorlik qilishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

О встрече со Спецпредставителем Правительства КНР
5 января 2022 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял Специального представителя Правительства Китайской Народной Республики по делам Евразии Ли Хуэй.
Визит спецпредставителя китайского правительства приурочен к 30-летию со дня установления дипломатических отношений между Узбекистаном и КНР (2 января 1992 года).
Обсуждены перспективы дальнейшей активизации связей как в двустороннем формате, так и в рамках диалога «Китай – Центральная Азия». Подчеркнута близость позиций Узбекистана и Китая по актуальным вопросам региональной политики.
Рассмотрен ход реализации ранее достигнутых договоренностей и график предстоящих встреч на различных уровнях.
Выражена готовность сторон к сотрудничеству в рамках «Программы празднования 30-летия установления дипотношений между Узбекистаном и Китаем».