Investitsiyalar va tashqi savdo sohasida kadrlar malakasini oshirish bo‘yicha amaliy seminarlar boshlandi
2021-12-27 | Iqtisodiyot
Toshkentda Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligining hududiy bo‘linmalari rahbarlarining malakasini oshirish bo‘yicha amaliy seminarlar boshlandi.
Yangi interfaol shaklda tashkil etilgan seminarlar “Zamonaviy menejment va biznesni yanada rivojlantirish faktorlari”, “Jamoa bo‘lib ishlash va boshqa resurslarni optimal boshqarish aspektlari”, “Investitsiya loyihalarini muvaffaqiyatli amalga oshirish bo‘yicha ilg‘or va innovasion metodologiyalar”, “Hududlarni rivojlanishda yirik investorlarning o‘rni” kabi yo‘nalishlarda o‘tkazilmoqda. Kurslarda Vazirlikning barcha 221 hududiy bo‘linmasining rahbarlari qatnashmoqda. Ular bir vaqtning o‘zida mamlakatimiz viloyatlari, tumanlari va shaharlari darajasidagi hokimlarning o‘rinbosarlaridir.
Ma'ruza va mahorat darslarini o‘tkazish uchun Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi rahbariyati hamda biznes, investittsiyalar va savdo sohasidagi yetakchi mutaxassislar, shu jumladan “Korzinka.uz” chakana savdo tarmog‘i, «Ernst & Young» auditorlik-konsalting kompaniyasi, Germaniyaning “SAP” kompaniyasining O‘zbekistondagi vakolatxonasi, “M-Faktor” biznes-markazi, “Biznes Kvadrat” va “Yuksalish” o‘quv markazi, shuningdek, “Cambridge International college and Unversity” xususiy maktabining rahbariyati jalb etildi.
Tinglovchilar "case study" shaklida investorlar va investitsiyaviy loyihalar tashabbuskorlari bilan ishlash, biznes-muzokaralar olib borishning ilg‘or xorijiy tajribalari, hududlarga investitsiyalar jalb qilishning amaliy jihatlari, investitsiyaviy loyihalar va biznes-rejalarni ishlab chiqish, SWOT-tahlilini o‘tkazish, hududlarning investitsiyaviy jozibadorligini oshirish uchun raqamlashtirish komponentlarini kiritishning zamonaviy usullarini o‘rganmoqdalar. Hududlarning investitsiyaviy faolligini rivojlantirish va oshirish maqsadida tashkil etilgan loyiha guruhlari va loyiha ofislari ishini yo‘lga qo‘yish hamda investitsiyaviy loyihalar tashabbuskorlariga amaliy yordam ko‘rsatish bo‘yicha ham alohida treninglar o‘tkazilmoqda.
Treningning birinchi kunida tinglovchilarning O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Unda seminar ishtirokchilari o‘zlarining faoliyati jarayonida amaliyotda duch keladigan dolzarb masalalar va muammolar muhokama qilindi. Xususan, xorijiy hamkorlar bilan o‘zaro munosabatlar, O‘zbekistonda loyihalarni amalga oshirish uchun investitsiyalarni jalb etishning eng samarali mexanizmlari, sanoat va hududlarning eksport salohiyatini oshirish, import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarishni ko‘paytirish va yangi ish o‘rinlari yaratishga qaratilgan investitsiyaviy loyihalarni ishlab chiqish tamoyillari ko‘rib chiqildi.
Loyiha guruhlari tomonidan hududlarning iqtisodiy salohiyatini chuqur tahlil qilish, mavjud ishlab chiqarish va logistika infratuzilmasini o‘rganish va bozor sharoitlarini hisobga olgan holda investitsiya g‘oyalarini shakllantirishni nazarda tutadigan "quyidan yuqoriga" tamoyili asosida qurilgan investitsiyalar va tashqi savdo faoliyatini rag‘batlantirishning yangi tizimini amaliyotga joriy etishga alohida e'tibor qaratildi.
Vazirlikning hududiy bo‘linmalari rahbarlarining malakasini oshirish bo‘yicha amaliy o‘quv seminarlari joriy yilning 29-dekabriga qadar davom etadi.

Стартовали практические семинары по повышению квалификации кадров в сфере инвестиций и внешней торговли
2021-12-27 | Экономика
В Ташкенте стартовали практические семинары по повышению квалификации для руководителей территориальных подразделений Министерства инвестиций и внешней торговли.
Семинары, организованные в новом интерактивном формате, проводятся по таким направлениям, как «Современный бизнес и факторы дальнейшего развития бизнеса», «Командная работа и другие аспекты управления ресурсами», «Передовые и инновационные методологии для успешной реализации инвестиционных проектов», «Привлечение современных, инновационных и энергосберегающих технологий развитых стран» и «Роль крупных инвесторов в развитии территорий». В курсах принимают участие руководители всех 221 территориального подразделения Министерства, которые олдновременно являются заместителями хокимов на уровне областей, районов и городов страны.
Для проведения лекций и мастер-классов привлечено руководство Министерства инвестиций и внешней торговли, а также ведущие специалисты в области бизнеса, инвестиций и торговли, среди которых руководство торговой сети «Korzinka.uz», аудиторско-консалтинговой компании «Ernst & Young», представительства немецкой компании «SAP» в Узбекистане, бизнес-центра «М-Фактор», учебных центров «Бизнес Квадрат» и «Юксалиш», а также частной школы «Cambridge International College and University».
Слушатели в формате «case study» изучают передовые зарубежные практики работы с инвесторами и инициаторами инвестиционных проектов, проведения деловых переговоров, практические аспекты привлечения инвестиций в регионы, современные методики разработки инвестиционных проектов и бизнес-планов, проведения SWOT-анализа, внедрения компонентов цифровизации для повышения инвестиционной привлекательности регионов. Также проводятся отдельные тренинги по организации работы проектных групп и проектных офисов, созданных с целью развития и повышения инвестиционной активности регионов и оказания практического содействия инициаторам инвестиционных проектов.
В первый день обучения состоялась встреча слушателей с заместителем Премьер-министра – министром инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаковым, который обсудил с участниками семинаров актуальные вопросы и проблемы, с которыми они сталкиваются на практике в ходе своей работы. В частности, были рассмотрены аспекты взаимодействия с зарубежными партнерами, наиболее эффективные механизмы привлечения инвестиций для реализации проектов в Узбекистане, принципы разработки инвестиционных проектов, нацеленных на повышение промышленного и экспортного потенциала отраслей и регионов, наращивание производства импортозамещающей продукции и создание новых рабочих мест.
Отдельное внимание было уделено вопросам практического внедрения новой системы стимулирования инвестиционной и внешнеторговой деятельности, построенной по принципу «снизу вверх», который подразумевает генерацию инвестиционных идей проектными группами на основе глубокого анализа экономического потенциала регионов, изучения имеющейся производственной и логистической инфраструктуры и учета рыночной конъюнктуры.
Практические семинары по повышению квалификации для руководителей территориальных подразделений Министерства продлятся до 29 декабря текущего года.