“Baxshichilik sanʼati” UNESCOning Insoniyat nomoddiy madaniy merosi Reprezentativ roʻyxatiga kiritildi
2021-12-18 | Madaniyat
UNESCOning Nomoddiy madaniy merosni muhofaza qilish bo‘yicha hukumatlararo qo‘mitasi (NMMMHQ) XVI sessiyasi doirasida “Baxshichilik san’ati” O'zbekistonning nomoddiy madaniy merosi elementi sifatida Insoniyat nomoddiy madaniy merosi Reprezentativ roʻyxatiga kiritildi.
Ushbu element boʻyicha nominatsion paket Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan Oʻzbekistonning UNESCO ishlari boʻyicha Milliy komissiyasi tomonidan tayyorlanib, 2020-yilda NMMMHQga taqdim etilgan. Ikki yil davomida UNESCO ishlari boʻyicha Milliy komissiya va Oʻzbekistonning Parijdagi doimiy delegatsiyasi Qoʻmitaga aʼzo davlatlar, Baholash komissiyasi va UNESCO Kotibiyati bilan hamkorlikda mazkur elementni targ’ib qilish boʻyicha faol ish olib bormoqda.
Sessiya doirasida Bosh vazir oʻrinbosari, Oʻzbekistonning UNESCO ishlari boʻyicha Milliy komissiyasi raisi Aziz Abduhakimov boshchiligidagi Oʻzbekiston delegatsiyasi tomonidan “Baxshichilik sanʼati” nominatsiyasining taqdimoti oʻtkazildi. Tadbir ishtirokchilariga ushbu san’at turini asrab-avaylash hamda milliy va xalqaro miqyosda targ‘ib qilish bo‘yicha hukumatimiz tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berildi. Bunda Prezidentimiz rahbarligi ostida so‘nggi yillarda “Baxshichilik san’ati” ni qayta tiklash, jumladan, O‘zbekistonda har ikki yilda bir marta o‘tkaziladigan “Baxshichilik sanʼati” xalqaro festivalini tashkil etish borasida amalga oshirilayotgan aniq chora-tadbirlarga alohida e’tibor qaratildi.
2019-yil aprel oyida Termiz shahrida bo‘lib o‘tgan “Jahon sivilizatsiyasida baxshichilik san'atining tutgan o'rni” mavzusidagi anjumanning muhim xulosalari, baxshichilikni qo‘llab-quvvatlash borasidagi sa’y-harakatlar, shuningdek, ushbu san’at turini kelajak avlodga munosib yetkazish maqsadida ixtisoslashtirilgan kollej va oliy o‘quv yurtlarida yosh baxshilarni tayyorlash bo‘yicha o‘quv dasturlari ham muhokama markazida bo’ldi.
"Qo‘mitaga nominatsiyani taqdim etgan Baholash komissiyasi raisi L.Volanskaning taʼkidlanishicha, Baxshichilik sanʼati o‘zbek va qoraqalpoq xalqlarining noyob tarixiy-madaniy merosi hisoblanadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu sanʼat vatanparvarlik, mehr-muhabbat, do‘stlik va hamjihatlikka chaqiruvchi dostonlar,xalq ijodiyoti namunalari, rivoyat va afsonalar asosida yaratilgan. "Ko‘plab etnik guruhlarga tegishli bo‘lgan elementning ijodiy xususiyati ijodkorlik va madaniy xilma-xillikka bo‘lgan hurma-ehtiromni taʼminlaydi", - dedi u. Taʼkidlanishicha, mazkur element bo‘yicha nominatsiyalar paketi elementni Insoniyatning nomoddiy madaniy merosi Reprezentativ ro‘yxatiga kiritish uchun barcha mezon va talablarga javob beradi.
Tadbirda O‘zbekiston hududida baxshichilikning rivojlanish tarixini aks ettiruvchi maxsus videorolik namoyish etildi.
NMMMHQ ushbu elementni Insoniyatning nomoddiy madaniy merosi Reprezentativ ro‘yxatiga kiritishni akklamatsiya (keng konsensus) yo‘li bilan hech qanday debatlar va ovozga qo’yishlarsiz ma’qulladi.
Baholash komissiyasi vakillarining fikricha, baxshichilik san’ati noyob tarixiy-madaniy meros bo‘lib, nominatsiyalar to‘plami ushbu milliy elementni Nomoddiy madaniy merosning Reprezentativ ro‘yxatiga kiritish uchun barcha mezonlarga javob beradi. Qabul qilingan qaror UNESCO ko‘magida baxshichilik san’atini asrab-avaylash, ko‘paytirish va targ‘ib qilish chora-tadbirlarini milliy va xalqaro miqyosda yanada kuchaytirishga xizmat qiladi.
“Baxshichilik sanʼati” Oʻzbekiston Respublikasi tomonidan Reprezentativ roʻyxatga kiritilgan nomoddiy madaniy merosning oltinchi elementi boʻldi. Bunga qadar ushbu ro‘yxatdan “Boysun tumani madaniy makoni” (2008), “Katta ashula” (2009), “Askiya” (2014), “Palov madaniyati va an’analari” (2016) va “Lazgi” (2019) o’rin olgan edi. Bundan tashqari, O‘zbekiston boshqa davlatlar bilan hammualliflikda “Shoshmaqom” (2008), “Navro‘z” (2016) va “Miniatyura san’ati” (2020) nominatsiyalarini ilgari surishda ishtirok etdi.
Kelgusi yillarda “Oʻzbekiston kulolchilik maktabi” milliy elementlari, shuningdek, boshqa davlatlar bilan “Hunarmandchilikning anʼanaviy uslubi” va “Rubob chalish”, “Markaziy Osiyoda anʼanaviy kashtachilik uslubi”, “Xo'ja Nasriddin qissalarini aytish anʼanasi” kabi koʻp millatli nominatsiyalarni NMMMHQ muhokamasiga kiritish rejalashtirilgan.
UNESCOning Nomoddiy madaniy merosni muhofaza qilish bo‘yicha hukumatlararo qo‘mitasi XVI sessiyasi 13-18-dekabr kunlari Tashkilotning Parijdagi shtab-kvartirasida virtual rejimda oʻtkazilmoqda.

ЮНЕСКО внесла «Искусство Бахши» в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества
2021-12-18 | Культура
В рамках XVI-сессии Межправительственного комитета по охране нематериального культурного наследия ЮНЕСКО (МКОНКН) «Искусство Бахши» включено в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества как элемент нематериального культурного наследия Узбекистана.
Сессия проводится в виртуальном режиме с 13 по 18 декабря со штаб-квартиры Организации в Париже.
Номинационный пакет по данному элементу был подготовлен по инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Национальной комиссией по делам ЮНЕСКО и внесен на рассмотрение МКОНКН в 2020 году. В течение двух лет Нацкомиссией по делам ЮНЕСКО и Постпредством Узбекистана в Париже проводилась активная работа по продвижению данного элемента посредством работы со странами-членами Комитета, Оценочной комиссией и Секретариатом ЮНЕСКО.
В ходе сессии делегацией Узбекистана, возглавляемой заместителем Премьер-министра, председателем Национальной комиссии Узбекистана по делам ЮНЕСКО Азизом Абдухакимовым, проведена торжественная презентация номинации «Искусство Бахши». Участники проинформированы о прилагаемых Правительством усилиях сохранению и продвижению этого вида искусства на национальном и международном уровнях. Особое внимание уделено предпринятым в последние годы под руководством Президента Узбекистана конкретным мерам по возрождению «Искусства Бахши», в том числе организации одноименного международного фестиваля, который проводится в Узбекистане каждые два года.
Кроме того, затронуты основные итоги конференции «Роль искусства бахши в мировой цивилизации», состоявшейся в Термезе в апреле 2019 года, усилия по поддержке бахши, а также академические программы в специализированных колледжах и вузах по подготовке юных сказителей в целях передачи этого искусства будущим поколениям.
Согласно председателю Оценочной комиссии Л.Воланска, которая представила номинацию Комитету, искусство бахши представляет собой уникальное историко-культурное наследие узбекского и каракалпакского народов. С её слов, это искусство основывается на эпосе, фольклорных рассказах, легендах и мифах, наполненных патриотизмом, любовью и призывами к дружбе и сплоченности. «Творческий характер элемента, которого разделяют многие этнические группы, обеспечивает уважение к творчеству и культурному разнообразию», - заявила она. Подчеркнуто, что номинационный пакет по элементу отвечают всем критериям и требованиям для внесения элемента в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества.
На мероприятии показан специальный видеоролик, демонстрирующий историю развития бахшичилик на территории Узбекистана.
МКОНКН одобрил включение элемента в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества на основе аккламации (широкого консенсуса) без проведения каких-либо дебатов или голосования.
По мнению представителей оценочной комиссии, данное искусство представляет собой уникальное историко-культурное наследие, а номинационный пакет подходит по всем критериям для внесения этого национального элемента в Репрезентативный список нематериального культурного наследия. Принятое решение будет способствовать дальнейшему усилению мер по сохранению, приумножению и продвижению искусства бахши на национальном и международном уровне при тесной поддержке ЮНЕСКО.
«Искусство Бахши» стало шестым элементом нематериального культурного наследия, включенным в Репрезентативный список со стороны Республики Узбекистан. Ранее в список были внесены «Культурное пространство Байсунского района» (2008 г.), «Катта Ашула» (2009 г.), «Аския» (2014 г.), «Культуры и традиции Плова» (2016 г.) и «Лазги» (2019 г.).  Кроме того, при соавторстве с другими странами Узбекистан принял участие в номинациях «Шашмаком» (2008 г.), «Навруз» (2016 г.) и «Искусство миниатюры» (2020 г.).
В предстоящие годы на рассмотрение МКОНКН планируется внесение национального элемента «Керамическая школа Узбекистана», а также ряда многонациональных номинаций с другими государствами, таких как «Традиционные навыки ремесленничества» и игра на «Рубабе», «Традиционные навыки вышивания ЦА», «Традиция рассказов Ходжа Насреддина».