O‘zbekiston – AQSh hamkorligi masalalari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov Amerika Qo‘shma Shtatlari Davlat kotibining Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha yordamchisi Donal'd Lu boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
Muzokaralar chog‘ida ikki mamlakat o‘rtasidagi siyosiy va iqtisodiy sheriklikning keng qamrovli kun tartibi ko‘rib chiqildi. So‘nggi yillarda ikki tomonlama va hududlararo hamkorlikning barcha sohalarida sezilarli yutuqlarga erishilgani va bunga O‘zbekiston Prezidentining 2018-yil may oyida AQShga tashrifi chog‘ida asos solingani qayd etildi.
2021-yilning o‘n bir oyida ikki mamlakat o‘rtasidagi tovar aylanmasi 2020-yilning shu davriga nisbatan 48,5% ga o‘sgani alohida ta'kidlandi. Bundan tashqari, so‘nggi bir necha yil davomida O‘zbekistonda AQSh investitsiyalari ishtirokidagi korxonalar soni 2 barobar ko‘paydi.
Tomonlar O‘zbekistonda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun AQSh investorlari va yirik kompaniyalarni jalb etishga qiziqish bildirdilar. Ular Amerika-O‘zbekiston savdo palatasi (AUCC) bilan hamkorlikda 2022-yilning birinchi yarmida AQSh va O‘zbekiston ishbilarmon doiralari vakillari uchun biznes-forum o‘tkazishga tayyorligini ham ta'kidladilar.
Uchrashuv chog‘ida foydali qazilmalarni qazib chiqarish sanoati, kimyo tarmog‘i, qishloq xo‘jaligi, to‘qimachilik va boshqa sohalar ikki tomonlama iqtisodiy hamkorlikni yanada kengaytirish mumkin bo‘lgan istiqbolli yo‘nalishlar sifatida belgilandi.
Tomonlar O‘zbekistonda investitsiya loyihalarini birgalikda amalga oshirish mexanizmlarini ishlab chiqishni nazarda tutgan holda, AQSh Xalqaro taraqqiyot moliya korporatsiyasi (DFC) va O‘zbekistonning To‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar jamg‘armasi o‘rtasida hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlarini ko‘rib chiqdilar.
O‘zbekiston tomoni “Build Back Better World” (B3W) tashabbusini olqishladi hamda bu tashabbus doirasida qayta tiklanadigan energiya manbalarini rivojlantirish, raqamlashtirish, sog‘liqni saqlash va gender tengligini rivojlantirish kabi to‘rtta asosiy yo‘nalishda istiqbolli qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha hamkorlik qilishga tayyorligini bildirdi.
O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a'zo bo‘lish masalasida mamlakatimizga ko‘rsatilayotgan texnik va maslahat yordami uchun minnatdorlik bildirildi. Suhbat chog‘ida investitsiya siyosati va davlat xizmatlari sohasini raqamlashtirish bo‘yicha texnik ko‘mak loyihasini amalga oshirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.

Обсуждены вопросы узбекско-американского сотрудничества
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков встретился с делегацией Соединенных Штатов Америки во главе с помощником государственного секретаря по Южной и Центральной Азии Дональдом Лу.
В ходе переговоров была рассмотрена широкая повестка политического и экономического партнерства между двумя странами. Отмечено, что за последние годы ощутимый прогресс достигнут во всех без исключения областях двустороннего и регионального сотрудничества, основа которого была заложена во время визита Президента Узбекистана в США в мае 2018 года.
Подчеркивалось, что за одиннадцать месяцев 2021 года товарооборот между двумя странами вырос на 48,5% по сравнению с аналогичным периодом 2020 года. Кроме того, за последние несколько лет количество предприятий с американским капиталом в Узбекистане увеличилось в 2 раза.
Стороны выразили заинтересованность в привлечении американских инвесторов и крупных компаний для реализации совместных проектов в Узбекистане. Стороны выразили готовность провести в первой половине 2022 года совместно с Американо-Узбекской торговой палатой (AUCC) бизнес-форум для представителей американского и узбекского деловых сообществ.
В рамках встречи были обозначены наиболее перспективные направления дальнейшего расширения двустороннего экономического партнерства, среди которых горнодобывающая промышленность, химическая отрасль, сельское хозяйство, текстильная промышленность и другие направления.
Стороны рассмотрели возможности наращивания взаимодействия между Финансовой корпорацией международного развития США (DFC) и Фондом прямых инвестиций Узбекистана, имея в виду выработку механизмов совместной реализации инвестиционных проектов в Узбекистане.
Узбекская сторона приветствовала инициативу «Build Back Better World» (B3W) и выразила готовность к сотрудничеству в рамках данной инициативы по реализации перспективных совместных проектов в четырех ключевых областях: развитие возобновляемых источников энергии, цифровизация, здравоохранение и продвижение гендерного равенства.
Была выражена признательность за оказываемое Узбекистану техническое и консультационное содействие в вопросе вступления страны во Всемирную торговую организацию. В ходе беседы были рассмотрены перспективы реализации проекта технической помощи по цифровизации сферы инвестиционной политики и государственных услуг.
По итогам встречи стороны выразили приверженность активному диалогу по всем рассмотренным вопросам в целях ускоренного продвижения согласованных программ и инициатив.