Qo’mita rahbariyatining “O‘zbekistonda statistika tizimini mustahkamlash” loyihasi doirasida Jahon banki missiyasi bilan uchrashuvi bo’lib o’tdi
2021-12-13 | Iqtisodiyot
2021- yil 13- dekabr kuni Davlat statistika qo’mitasi rahbariyatining Jahon banki missiyasi bilan “O‘zbekistonda statistika tizimini mustahkamlash” loyihasi bo’yicha onlayn uchrashuvi bo’lib o'tdi.
Uchrashuvda, Jahon banki ishchi guruhi a’zolari – Uilyam Seitz, Chiyu Niu, Sevilya Muratova, Shuhrat Shodmonov  hamda Davlat statistika qo’mitasi raisi Begalov Bahodir Abdusalomovich boshchiligidagi tarmoq boshqarmalari boshliqlari ishtirok etishdi.
Missiyaning maqsadi “O‘zbekistonda statistika tizimini mustahkamlash” loyihasini amalga oshirishdagi keyingi qadamlarni, harakat rejasini, shuningdek, loyiha doirasida ma'lumotlar bo‘yicha so‘rovlarni muhokama qilishdan iborat.
Eslatib o’tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 3-avgustdagi PQ- 4796-sonli qaroriga muvofiq, Jahon banki ekspertlari ko‘magida ishlab chiqilgan “2020—2025-yillarda O‘zbekiston Respublikasi statistikasini rivojlantirishning milliy strategiyasi” tasdiqlangan edi.
Yig‘ilishda ishchi guruh a'zolari loyihaning borishi, joriy vazifalari va kelgusidagi tadbirlar rejasi bilan qo‘mita raisini tanishtirdi. Loyihaning tarkibiy qismlari, xususan, institutsional islohotlar va salohiyatni rivojlantirish, ma’lumotlarni tayyorlash, texnik imkoniyatlarni takomillashtirish, shuningdek, loyihani boshqarish masalalari ko’rib chiqildi.

Meeting of the Goskomstat leadership with the World Bank mission within the framework of the assessment of the project “Strengthening the Statistical System in Uzbekistan”
2021-12-13 | Economics
On December 13, 2021, the State Statistics Committee held a meeting between the Goskomstat leadership and the World Bank mission as part of the assessment of the “Strengthening the Statistical System in Uzbekistan” project.
The World Bank was represented by members of the working group William Seitz, Chiyu Nu, Sevilya Muratova, Shukhrat Shadmanov. The committee was represented by the heads of the branch Departments headed by with Chairman of the State Statistics Committee Bakhodir Abdusalomovich Begalov.
The purpose of the mission is to discuss further steps in the implementation of the “Strengthening the Statistical System in Uzbekistan” project, an action plan, as well as requests for data within the framework of the project.
We remind you that: in accordance with the decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated August 3, 2020 No. PP-4796, with the assistance of experts from the World Bank, the “National Strategy for the Development of Statistics in the Republic of Uzbekistan for 2020–2025” was prepared and approved.
At the meeting, the members of the working group briefed the Chairman on the progress of the project, current tasks and a plan for further activities. Components of the project were reviewed, in particular capacity development, data preparation, equipment procurement and information dissemination plan, and project management.
Following the negotiations, the parties agreed to continue joint consultations within the framework of this project.