Qo’mita rahbariyatining “O‘zbekistonda statistika tizimini mustahkamlash” loyihasi doirasida Jahon banki missiyasi bilan uchrashuvi bo’lib o’tdi
2021-12-13 | Iqtisodiyot
2021- yil 13- dekabr kuni Davlat statistika qo’mitasi rahbariyatining Jahon banki missiyasi bilan “O‘zbekistonda statistika tizimini mustahkamlash” loyihasi bo’yicha onlayn uchrashuvi bo’lib o'tdi.
Uchrashuvda, Jahon banki ishchi guruhi a’zolari – Uilyam Seitz, Chiyu Niu, Sevilya Muratova, Shuhrat Shodmonov  hamda Davlat statistika qo’mitasi raisi Begalov Bahodir Abdusalomovich boshchiligidagi tarmoq boshqarmalari boshliqlari ishtirok etishdi.
Missiyaning maqsadi “O‘zbekistonda statistika tizimini mustahkamlash” loyihasini amalga oshirishdagi keyingi qadamlarni, harakat rejasini, shuningdek, loyiha doirasida ma'lumotlar bo‘yicha so‘rovlarni muhokama qilishdan iborat.
Eslatib o’tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 3-avgustdagi PQ- 4796-sonli qaroriga muvofiq, Jahon banki ekspertlari ko‘magida ishlab chiqilgan “2020—2025-yillarda O‘zbekiston Respublikasi statistikasini rivojlantirishning milliy strategiyasi” tasdiqlangan edi.
Yig‘ilishda ishchi guruh a'zolari loyihaning borishi, joriy vazifalari va kelgusidagi tadbirlar rejasi bilan qo‘mita raisini tanishtirdi. Loyihaning tarkibiy qismlari, xususan, institutsional islohotlar va salohiyatni rivojlantirish, ma’lumotlarni tayyorlash, texnik imkoniyatlarni takomillashtirish, shuningdek, loyihani boshqarish masalalari ko’rib chiqildi.

Встреча руководства Госкомстата с миссией Всемирного банка в рамках оценки проекта “Укрепление статистической системы в Узбекистане”
2021-12-13 | Экономика
13  декабря  2021 года в Государственном комитете по статистике состоялась встреча   руководства Госкомстата с миссией Всемирного банка в рамках оценки проекта “Укрепление статистической системы в Узбекистане”.
Со стороны Всемирного банка приняли участия члены рабочей группы William Seitz,  Чию Ню, Севиля Муратова, Шухрат Шадманов. Комитет представили начальники отраслевых Управлений во главе
с председателем Государственного комитета по статистике Баходиром Абдусаломовичем Бегаловым.
Цель миссии является обсуждение дальнейших шагов реализации проекта “Укрепление статистической системы в Узбекистане”, плана мероприятий, а также запросов на данные в рамках реализации проекта.
Напоминаем, что: в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 3 августа 2020 года № ПП-4796, при содействии экспертов Всемирного банка подготовлена и утверждена «Национальная стратегия развития статистики в Республике Узбекистан на 2020–2025 годы».
На встречи члены рабочей группы ознакомили Председателя с ходом реализации проекта, текущими задачами и планом дальнейших мероприятий. Были рассмотрены компоненты проекта, в частности развитие потенциала, подготовка данных, план закупок оборудования и распространения информации, а также управление проектом.
По итогам переговоров, стороны договорились продолжить совместные консультации в рамках данного проекта.