“EXPO 2020 DUBAI” Butunjahon ko‘rgazmasida O‘zbekistonning milliy kuni
Dubay shahrida (BAA) “EXPO 2020 DUBAI” Butunjahon ko‘rgazmasi doirasida Al Wasl Plaza ko‘rgazmalar zalida O‘zbekiston Respublikasining Milliy kuni - mamlakatimiz tarixi, zamonaviy taraqqiyoti va salohiyatiga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi va Birlashgan Arab Amirliklari davlat bayroqlarini tantanali ko‘tarish marosimi bilan boshlandi. Tantanali marosimda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov va Birlashgan Arab Amirliklari Vazirlar Mahkamasi a'zosi, bag‘rikenglik va hamjihatlik vaziri Shayx Nahayon bin Muborak Ol Nahayon ishtirok etdi. Delegatsiyalar rahbarlari o‘z qutlov so‘zlari chog‘ida O‘zbekiston bilan BAA o‘rtasidagi munosabatlar yuksak darajada ekanligini, investitsiyaviy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar sohalarda ikki tomonlama hamkorlikda erishilgan yutuqlarni alohida ta'kidladilar.
“Ekspo – ommaviy diplomatiya va milliy brending uchun noyob platforma. Ishtirokchi mamlakatlar texnologik innovasiyalar va milliy madaniyatlarini namoyish etadi, ijobiy va o‘ziga xos milliy o‘zlikni shakllantirish uchun fuqarolik jamiyati bilan o‘zaro muloqotda bo‘ladi. O‘zbekiston 1993-yildan buyon xalqaro ko‘rgazmalarda, shuningdek, ixtisoslashgan Ekspo ko‘rgazmalarida ishtirok etib kelmoqda, biroq bu safar biz mamlakatimizni birinchi marta milliy pavil'on bilan namoyish etmoqdamiz. O‘ylaymanki, bu BAA bilan aloqalarni mustahkamlash niyatimizning jiddiyligini aks ettiruvchi yaxshi belgidir”, - dedi S.Umurzoqov o‘z nutqida.
Ochilish marosimidan so‘ng ikki mamlakat delegatsiyalari rahbarlari va rasmiylari O‘zbekiston milliy pavil'oni bilan tanishdilar. O‘zbekiston pavil'oni 1739 kvadrat metr maydonda joylashgan bo‘lib, “Harakatchanlik” shiori ostida Buyuk Ipak Yo‘li bo‘ylab sayohatni konseptual tarzda ifodalaydi. Unda mamlakatimiz taraqqiyotining tarixiy marralari, shuningdek, so‘nggi yillarda erishilgan yutuqlar va kelgusidagi rivojlanish strategiyalari aniq tasvirlangan. “O‘zbekiston” pavil'oniga har kuni o‘rtacha 2,5-3 ming kishi tashrif buyurmoqda.
Tadbir dasturidan milliy madaniyat va san'atimizni keng ommaga taqdim etgan O‘zbekiston san'at ustalari ishtirokidagi boy konsert dasturi o‘rin oldi. Oqshom mehmonlari uchun “O‘zbekiston” pavil'oni bo‘ylab qiziqarli ekskursiyalar tashkil qilindi. O‘zbek xalqining eng yaxshi mehmondo‘stlik an'analariga muvofiq, milliy o‘zbek taomlari ham bayramning ajralmas qismiga aylandi.
Shundan so‘ng tadbir ishtirokchilari Birlashgan Arab Amirliklari milliy pavil'onida bo‘lib, unda BAAning rivojlanish tarixi hamda iqtisod, ilm-fan, san'at va boshqa sohalardagi zamonaviy yutuqlariga bag‘ishlangan ekspozisiya bo‘ylab tur tashkil etildi.
Mamlakatning EXPO 2020 DUBAIdagi ishtirokidan ko‘zlangan asosiy maqsad – zamonaviy O‘zbekiston qiyofasi, mamlakatda kechayotgan islohotlar, jadal rivojlanayotgan iqtisodiyot, muhim investitsiyaviy imkoniyatlar, madaniy-tarixiy meros va sayyohlik salohiyatini namoyish etishdir. Shuningdek, bu tashqi savdo-iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash, istiqbolli tarmoqlarga investitsiyalarni jalb etish, turistik oqimlarni ko‘paytirish, ilmiy va madaniy sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish va mamlakatni jahon hamjamiyatiga yanada integratsiyalashtirishga albatta yordam beradi.
Ko‘rgazma faoliyati doirasida mamlakatimizning merosi, madaniyati va salohiyati bilan tanishtiruvchi qator tadbirlar o‘tkazildi. Jumladan, 27-noyabr kuni Dubay operasi sahnasida “Lazgi – qalb va muhabbat raqsi” baletining prem'erasi taqdim etildi. 29-noyabr kuni “Jamiyat ijtimoiy hayotini zamonaviylashda xotin-qizlarning o‘rni” mavzusida O‘zbekiston sessiyasi bo‘lib o‘tdi. 30- noyabr kuni mashhur o‘zbek pianinochisi Behzod Abduraimov Jubilee Park EXPO 2020 sahnasida yirik xalqaro auditoriyasiga o‘z mahoratini namoyish etdi.

Национальный день Узбекистана на Всемирной выставке «ЭКСПО Дубаи 2020»
В Дубаи (ОАЭ) в рамках Всемирной выставки «ЭКСПО Дубаи 2020» в выставочном зале Al Wasl Plaza прошел Национальный день Узбекистана – масштабное торжественное мероприятие, посвященное истории, современному развитию и потенциалу нашей страны.
Мероприятие началось с торжественного поднятия национальных флагов Республики Узбекистан и Объединенных Арабских Эмиратов. В церемонии празднования приняли участие заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков и член Кабинета Министров, министр толерантности и сосуществования Объединенных Арабских Эмиратов шейх Нахайян бин Мубарак аль-Нахайян. В ходе приветственных обращений главы делегаций подчеркнули высокий уровень взаимоотношений Узбекистана и ОАЭ, успехи, достигнутые в двустороннем сотрудничестве в инвестиционной, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
«Экспо – это уникальная платформа для публичной дипломатии и национального брендинга. Страны-участницы демонстрируют технологические инновации и национальные культуры, взаимодействуют с гражданским обществом для формирования позитивной и самобытной национальной идентичности. Узбекистан участвует в Международных выставках, а также в Специализированных выставках Экспо с 1993 года, но это первый раз, когда мы представляем нашу страну с национальным павильоном, что, я считаю, является хорошим знаком, отражающим серьезность наших намерений по укреплению связей с ОАЭ» – отметил С.Умурзаков в ходе выступления.
После церемонии открытия главы и официальные лица делегаций двух стран приняли участие в ознакомительном туре по национальному павильону Узбекистана. Павильон Узбекистана расположился на территории 1739 квадратных метров и под девизом «Мобильность» концептуально представляет собой путешествие по Великому Шелковому пути, наглядно отображает исторические вехи развития нашей страны, а также достижения последних лет и стратегии дальнейшего развития. Ежедневно павильон «Узбекистан» посещает в среднем 2,5-3 тысячи человек.
В программу мероприятия вошла богатая концертная программа с участием мастеров искусств Узбекистана, которые представили публике национальную культуру и классические произведения. Гостей вечера также ожидали интересные экскурсии по павильону «Узбекистан». Национальная узбекская кухня также стала неотъемлемой частью торжества в лучших традициях гостеприимства узбекского народа.
После этого участники мероприятия посетили национальный павильон Объединенных Арабских Эмиратов, где был проведен тур по экспозиции, посвященной истории развития и современным достижениям ОАЭ в сферах экономики, науки, искусства и других областях.
Основная задача участия страны в «ЭКСПО-2020» заключается в демонстрации облика современного Узбекистана, происходящих в стране реформ, динамично развивающейся экономики, значительных инвестиционных возможностей, культурно-исторического наследия и туристического потенциала. Также это безусловно поспособствует укреплению внешних торгово-экономических связей, привлечению инвестиций в перспективные отрасли, наращиванию туристических потоков, развитию сотрудничества в научной и культурной сферах и дальнейшей интеграции страны в мировое сообщество.
В рамках участия в выставке здесь уже прошел ряд мероприятий, знакомящих с наследием, культурой и потенциалом нашей страны. В частности, 27 ноября на сцене Dubai Opera была представлена премьера балетной постановки «Лазги – танец души и любви». 29 ноября состоялась сессия Узбекистана на тему: «Роль женщин в модернизации социальной жизни общества». 30 ноября на сцене Jubilee Park EXPO 2020 свое мастерство огромной международной аудитории продемонстрировал гениальный узбекский пианист Бехзод Абдураимов.