2021-12-03 | Xavfsizlik sohasi
Ichki ishlar organlarining boshqaruv tizimi to'liq maqbullashtirilib, 85 foiz (ilgari 54 %) shaxsiy tarkib bevosita aholi uchun qulay joylarda xizmat qilinishi ta'minlandi. Buning uchun har 35-40 ming aholiga faoliyat ko'rsatadigan qo'shimcha 261 ta yangi (ilgari 108 ta) ichki ishlar bo'limlar (GOM) tashkil etildi. Yirik bozorlar, savdo majmualari va aholi gavjum joylarda mahalliy byudjet hisobidan 41 ta yangi ichki ishlar bo'linmalari tashkil etildi. Har bir rahbar va xodimning jinoyatchilikka qarshi kurashishga bo'lgan qarashi tubdan o'zgardi. Ularning kundalik xizmat faoliyati raqam va foizlar orqasidan quvish emas, balki fuqarolarning haq-huquqlarini himoya qilish birinchi navbatdagi vazifaga aylandi.
Jinoyatchilik statistikasini yuritishda xalqaro hamjamiyat umume'tirof etilgan ijobiy tajribasidan kelib chiqib, 100 ming aholi soniga nisbatan hisoblanishi yo'lga qo'yildi. Aholi soni 32 mln 120 mingdan 34 mln 860 mingga ko'paygan. 2021-yil 6 oyida har 100 ming aholi soniga nisbatan 132 ta jinoyatlar to'g'ri kelgan. Kriminogen vaziyatni xolisona tahlil qilish, jinoyatlarni yashirmaslik maqsadida, xodimlar tashabbusi bilan aniqlanadigan jinoyatlar ijobiy natija sifatida baholash tizimiga o'tildi.
2021-yil 6 oyida 2017 yilning 6 oyiga nisbatan qariyb ikki baravar ko'p (8 592 / 15 321) jinoyatlar aniqlangan. Tizimdagi barcha sohaviy xizmatlar qaytadan isloh etildi. Zamon talabidan kelib chiqib, xavfsiz turizmni ta'minlash, probatsiya, surishtiruv va kiberjinoyatchilikka qarshi kurashishga ixtisoslashgan bo'linmalar yangitdan joriy etildi.
Mahallalarda jinoyat oqibatlari bilan kurashish emas, balki, barvaqt oldini olishga o'tildi. Buning uchun, har bir mahallaga bir nafardan profilaktika inspektori ajratilib, ularning soni 9 784 nafargacha (ilgari 5 867) etkazildi va o'rtacha 3,5 ming aholiga (ilgari 5,5 ming) xizmat qilinishi ta'minlandi. Ularning uzluksiz xizmat faoliyati amalga oshirilishi uchun 6 787 ta xizmat uylari va 7 388 ta shaxsiy avtomashina xarid qilish uchun imtiyozli kreditlar ajratildi.
Profilaktika inspektori mahalla raisning huquq-tartibotni ta'minlash bo'yicha o'rinbosari etib belgilandi. Xotin-qizlarning qonuniy manfaatlarni ro'yobga chiqarish va ularning xavfsizligini ta'minlash uchun 362 nafar ayollar masalalari bo'yicha inspektorlar faoliyati yo'lga qo'yildi. (ilgari bu vazifani profilaktika inspektori bajargan) Mahalladagi xavfsizlik holati har oyda aholi tomonidan, bu borada amalga oshirilgan ishlar natijalari esa Xalq deputatlari tuman-shahar kengashlari tomonidan baholab borish amaliyoti yo'lga qo'yildi.
2017-yil 6 oyiga nisbatan jinoyatlar sodir etilmagan mahallalar soni 3 855 tadan (jami 9 015 ta, 42,7 %) 4 559 taga (jami 9 251 ta, 49,3 %) ko'paygan. “Jinoyatga jazo muqarrar” printsipini to'liq tatbiq etish maqsadida bir qator innovatsion yondashuvlar joriy etildi. Jinoyatlarni fosh etish borasidagi har bir (7 ta) protsessual harakatlarni audiovideoqayd etish majburiyligi belgilanib, sohaga ilg'or kriminalistik vositalar, masofadan turib so'roq qilish hamda mobil` tergov qilish platformalari joriy etildi. Ichki ishlar organlariga keltirilayotgan fuqarolarning haq-huquqlarini ishonchli ta'minlash uchun jami 1 123 ta alohida “So'rovxonalar” tashkil etildi va barchasi videokameralarga uzluksiz yozib olinishi qat'iy belgilab qo'yildi.
Tor doiradagi soha mutaxassisligi bo'yicha jinoyat ishlarini tergov qilish sifatini oshirish maqsadida, yo'l-transport hodisalari, firibgarlik, kiberjinoyatchilikka ixtisoslashgan alohida bo'linmalar tashkil etildi va o'ziga xos jinoyatlarni tergov qilish metodikasi yaratildi. Jazoni ijro etish muassasalarida 3 mingdan ziyod videokuzatuv moslamalari o'rnatildi. Mahkum va hibsga olinganlarga advokatlar va Ombudsman bilan hech qanday moneliksiz uchrashuv qilish uchun imkoniyatlar yaratildi.
Zamon talabiga javob bermaydigan 4 ta koloniyalar, shu jumladan aholi orasida salbiy nom topgan “Toshturma” va “Jasliq” koloniyalari tugatildi. Mahkumlarga saylash, pensiya ta'minoti va ijtimoiy sug'urta olish, kasb egallash, sifatli tibbiy yordam olish huquqi berildi. Ularni mehnatga to'liq jalb etish orqali jamiyatning munosib vakili sifatida shakllantirish uchun 114 ta yangi tsexlar tashkil etilib, qo'shimcha 4 896 ta yangi ish o'rinlari yaratildi. Sodir etgan jinoyatdan chin ko'ngildan pushaymon bo'lgan 4 973 nafar mahkumlar afv etilib, ularning ijtimoiy moslashuvini ta'minlash ishlari yo'lga qo'yildi.
III. Jamoat xavfsizlikni ta'minlash borasida ichki ishlar organlarining Milliy gvardiya va jamoatchilik bilan hamkorlikda 3 bosqichli patrullik xizmati tashkil etildi.
Jamoat joylaridagi vaziyatni kuzatib borish uchun 16 ta “Vaziyatlar markaz”lari tashkil etilib, ularga ko'chalar, aholi xonadonlari va ijtimoiy ob'ektlarga o'rnatilgan 100 mingdan ziyod videokamera va 8 mingdan ortiq tezkor chaqiruv tugmalari integratsiya qilindi. Jamoat joylarida xavfsizlikni “inson omili”ni istisno etgan holda ta'minlash uchun, yo'l-patrul` va post-patrul` xizmati xodimlari 6 100 ta “bodikamera”, 179 ta alkotester, 6 514 ta huquqbuzarliklarni qayd etuvchi planshetlar bilan ta'minlandi. Avtomobil` yo'llarda qoidabuzarliklarni aniqlash uchun 1 096 ta videokameralar va 184 ta radar moslamalari o'rnatildi. Fuqarolarga qoidabuzarlikni qayd etishga ruxsat berildi.
Aholiga qo'shimcha qulayliklar yaratish maqsadida ichki ishlar organlari tomonidan ko'rsatilayotgan 12 ta davlat xizmatlari interaktiv usulga o'tkazildi. Transport vositalarining oyna tusini o'zgartirish (qoraytirish), talabgor davlat raqam belgilarni auktsion shaklda xarid qilish uchun ruxsat berildi. Xalqaro standartlarga javob beradigan ID-karta, “biometrik” xorijga chiqish pasporti va haydovchilik guvohnomasining yangi namunalari amaliyotga joriy etildi.
Xizmat faoliyatini bosqichma-bosqich raqamlashtirish borasida tizimli ishlar amalga oshirilmoqda. Bugungi kunda ichki ishlar organlarining 96 foizi optik-tolali aloqa tizimga ulandi, 89 foizi – zamonaviy komp`yuterlar bilan ta'minlandi. Tizimda 32 ta axborot-ma'lumotlar bazalari joriy etilib, hujjat almashinuvi 63 foizgacha elektron shaklga o'tkazildi. Faoliyat shaffofligini ta'minlash uchun 21 ta veb-sayt, ijtimoiy tarmoqlarda esa 47 ta rasmiy sahifalar yuritildi. Ular orqali har kuni 1,2 mln doimiy foydalanuvchilarga ma'lumotlar taqdim etilmoqda. Kadrlar salohiyatini oshirish, tizimda korruptsion omillarga barham berish choralari ko'rilmoqda.
Bu borada, Vazirlik Akademiyasida 8 ta (ilgari 4 ta) yo'nalish bo'yicha kunduzgi va sirtqi shaklda o'qish tizimi yo'lga qo'yildi. Yoshlikdan boshlab kadrlar o'zagini shakllantirish maqsadida, 14 ta idoraviy akademik litseylar, “Temurbeklar maktabi” va ixtisoslashgan maktab-internati joriy etildi. Xodimlari jismonan chiniqtirish uchun 294 ta idoraviy sport ob'ektlari, shuningdek, sog'lom ovqatlanishni ommalashtirish uchun autsorsing asosida parhez oshxonalar tashkil etildi.
Har yili dekabr oyida tizimda “Korruptsiyaga qarshi kurashish” oyligi o'tkazilishi yo'lga qo'yildi. Profilaktika inspektorlari, tezkor, tergov, yo'l-patrul`, patrul`-post, migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish hamda probatsiya xizmati xodimlarining faoliyatini reyting baholash tizimi joriy etildi.
Xodimlar uchun 241 ta xizmat uyi qurildi, 2 245 ta xonadonlarni olish uchun ipoteka krediti rasmiylashtirildi. Zamon talabiga javob beradigan 93 ta ma'muriy binolar qurilib, 2 868 ta xizmat transport vositalari xarid qilindi. Xizmatda halok bo'lgan xodimlarning 121 nafar farzandiga oliy ta'lim muassasalariga imtihonlarsiz o'qishga kirish uchun tavsiyanomalar berildi. 5 126 nafar xodim va oila a'zolariga sanatoriya-kurort muassasalariga yo'llanmalar berildi.
Xizmatda namuna ko'rsatgan hamda yuqori ko'rsatkichlarga erishgan 328 nafar xodimlar Davlat mukofoti bilan taqdirlandi. O'zining burchiga sadoqat bilan xizmat qilgan 77 884 nafar, shu jumladan o'ziga taklif etilgan porani rad etgan 246 nafar xodimlar Ichki ishlar vazirining buyrug'i bilan rag'batlantirildi. *** J.y. 12 fevralida Davlatimiz rahbarining raisligida ilk bor o'tkazilgan Ichki ishlar vazirligi Hay'atining kengaytirilgan majlisida berilgan topshiriqlar asosida tizimda islohotlarning 2-bosqichi boshlandi.
Bu borada, jamoat xavfsizligini ta'minlash sohasida tizim faoliyatini sifat jihatidan yangi bosqichga ko'tarish maqsadida, bugungi kunga kelib, Prezidentimizning 1 ta farmoni va 7 ta qarorlari, 3 ta Hukumat qarorlari hamda 19 ta idoraviy va idoralararo normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilindi. Mazkur hujjatlarning talablari asosida ichki ishlar organlarida boshqaruv tizimi mutlaqo yangi shaklda tuzildi. Ya'ni, turdosh sohaviy xizmatlar faoliyatini muvofiqlash-tirish uchun bevosita vazir o'rinbosari tomonidan boshqarilayotgan Tezkor-qidiruv, Jamoat xavfsizligi, Transport va turizm ob'ektlarida xavfsizlikni ta'minlash, Ma'naviy-ma'rifiy ishlar va kadrlar bilan ta'minlash departamentlari tashkil etildi.
Barcha jazoni ijro etish muassasalari hududiy ichki ishlar organlarining bo'ysunuvidan chiqarilib, bevosita Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Jazoni ijro etish departamentiga bo'ysundirildi. Toshkent shahar va Toshkent viloyatida jinoyatchilikni jilovlash ishlari yagona “Poytaxt mintaqasi” tamoyili asosida qayta tashkil etildi.
Bunda, 27 ta ichki ishlar bo'limlari (GOM) tugatildi, hamda 192 ta rahbarlik lavozimi qisqartirilib quyi tizimga tushirildi. Bevosita joylarda jinoyatlar sodir etilishining o'ziga xos xususiyatlarni inobatga olib, 11 ta turli zamonaviy ish uslublari va “hudud metodika”lari yaratildi. Respublika bo'yicha kriminogen vaziyati eng og'ir 45 ta tuman-shaharlar, shuningdek, Navoiy viloyati, Angren, Nukus va Qarshi shaharlari hamda Sariosiyo, Koson va Chiroqchi tumanlarini “namunaviy xavfsiz hududga” aylantirish bo'yicha alohida chora-tadbirlar dasturlari tayyorlanib, ijroga qaratildi.
Profilaktika inspektorlarining xizmat faoliyatida “inson omili” ta'sirini kamaytirish va aholi uchun qo'shimcha qulaylik yaratish maqsadida bir qator zamonaviy axborot kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalanish yo'lga qo'yildi. Misol uchun, j.y. 1 iyundan boshlab, Samarqand viloyatida profilaktika inspektorlariga masofadan turib murojaat yuborish, ularning faoliyatini baholash imkonini beruvchi “Smart mahalla” axborot dasturi sinov rejimida ishga tushirildi.
Shuningdek, j.y.ning 1 avgustidan boshlab, barcha ma'muriy huquqbuzarliklar bo'yicha ish yurituvi, 1-sentabrdan boshlab esa huquqbuzarliklar bo'yicha sud muhokamalari elektron tarzda o'tkaziladi. Mazkur ishlarni tizimli ravishda amalga oshirilishini ta'minlash maqsadida, mahalliy hokimlik yordamida profilaktika inspektorlariga 6 489 ta zamonaviy komp`yuterlar, 3 037 ta planshet va 1 083 ta veb-kameralar ajratildi.
O'z navbatida, jinoyatchilikni “mahallabay” jilovlash ishlarini yo'lga qo'yish borasida: – respublika bo'yicha 830 ta kriminogen vaziyati og'ir mahallalarda muammolarni “oilabay” dasturlari sektor rahbarlari tomonidan tasdiqlanib, ijroga qaratildi; – respublikadagi barcha (9 251 ta) mahallalarda kriminogen vaziyat tanqidiy ko'rib chiqilib, 2 908 ta mahalla “qizil”, 1 784 tasi “sariq” va 4 559 tasi “yashil” toifalarga ajratildi. “Qizil” va “sariq” mahallalarda “jinoyat o'choq”larini bartaraf etish uchun ularning har biri tuman-shahar hokimi, huquq-tartibot idoralari rahbarlari va o'rinbosarlariga biriktirildi; – kriminogen vaziyati eng og'ir hisoblangan 267 ta mahallada qo'shimcha patrullik yo'nalishlari tashkil etilib, ularga 442 nafar ichki ishlar organlari va 307 nafar Milliy gvardiya xodimlari jalb etildi; – har bir hududda eng og'ir bo'lgan 10 tadan mahalla viloyat darajasidagi birinchi rahbarlarga biriktirilib, hududda mavjud muammolarni hal etish bo'yicha “ijtimoiy profilaktika” tizimi amaliyotga tatbiq etilmoqda.
Bugungi kunda, mazkur mahallalarning 84 tasida “Mahalla huquq-tartibot maskan”lari faoliyati yo'lga qo'yilib, yana 252 tasida shunday maskanlarni tashkil etish ishlari davom ettirilmoqda. O'z navbatida, j.y. apreldan boshlab, jami 7 028 nafar profilaktika inspektorlari “shahar inspektori” va “qishloq inspektori” modellari asosida ikki bosqichli sayyor kurslarda o'qitildi. Tizim faoliyatini sifat jihatidan yangi bosqichga ko'tarish borasida amalga oshirilgan ishlar hamda buning doirasida respublikaning har bir hududida o'tkazilgan kompleks tezkor-profilaktik tadbirlar mamlakatimizda kriminogen vaziyatning barqarorligini ta'minlash uchun zamin yaratdi.
Xususan, j.y. 6 oyi yakuniga ko'ra respublikaning 9 251 ta mahallalardan 4 559 tasida (49,3 %) bironta ham jinoyat sodir etilishiga yo'l qo'yilmadi. O'z navbatida, jami qayd etilgan 45 630 ta jinoyatlarning 15 881 tasi yoki 34,8 foizi avvalgi yillarda sodir etilib, joriy yilda hisobga qo'yilgan.
Shuningdek, 15 434 ta jinoyatlar (jami 45 630 tadan 33,8 %) xodimlarning tashabbusi bilan aniqlandi va shunday jinoyatlar soni o'tgan yilning mos davriga nisbatan 71,4 foizga (9 004 tadan 15 434 taga) yaxshilandi. Shu jumladan, xodimlarimiz tomonidan: – 548 ta korruptsiyaviy, 99 ta odam savdosi va 322 ta kiberjinoyatlar fosh etildi, 368 kg narkotik vositalari, 55 dona o'qotar qurol va 212 dona o'q-dorilarining noqonuniy aylanmasiga chek qo'yildi; – 707 nafar “hujra”da qatnashgan hamda 379 nafar chegaradan noqonuniy o'tgan shaxslarga nisbatan qonuniy choralar ko'rilishi ta'minlandi; – avvalgi yillardan ochilmasdan qolgan 3 833 ta jinoyatlar fosh etildi, qidiruvdagi 1 888 nafar shaxslar ushlandi, bedarak yo'qolgan 263 nafar shaxs topildi.
Kelgusi davr uchun vazifalar:
Birinchidan, jamoat xavfsizligini ta'minlash sohasida ichki ishlar organlarining xizmat faoliyatini tubdan takomillashtirish choralari ko'riladi. Bu borada, ko'cha va jamoat joylarida jamoat tartibini saqlash bo'yicha Milliy gvardiya bilan javobgarlik hududlarni qat'iy ajratgan holda mavjud kuch va vositalarining yagona boshqaruv tizimini joriy etiladi. O'z navbatida, barcha naryad va patrullarni masofadan turib boshqarish, ularning xizmat faoliyati samaradorligini oshirish uchun zamonaviy axborot-kommunikatsiya tizimlari joriy etiladi.
Ikkinchidan, tizimda xizmat qilayotgan barcha shaxsiy tarkibning kasbiy bilimsaviyasini oshirish, har bir xodim tomonidan “Vatanga va xalqqa sadoqat bilan xizmat qilish – oliy burch !” ezgu g'oya asosida xizmat faoliyatini amalga oshirish borasida tizimda ma'naviy-ma'rifiy ishlar mutlaqo yangi shaklda yo'lga qo'yiladi. Bu borada, j.y. yakuniga qadar 17 mingdan ortiq xodimlarning kasbiy malakasi oshiriladi, 2 mingdan ortiq profilaktika inspektorlari bilan sayyor o'quv kurslar o'tkaziladi, xodimlarning jangovar shaylik darajasini oshirish maqsadida 200 ta taktik o'quv mashg'ulotlari o'tkaziladi. O'z navbatida, xodimlarning ma'naviy dunyoqarashini oshirish, fuqarolar bilan xushmuomalada bo'lishini ta'minlash borasida har bir xodimning xatti-harakatlariga alohida baho berishga hamda uning xulq-atvoridan kelib chiqib, aniq tarbiyaviy tadbirlarni o'tkazishga qaratilgan “xodimbay” tizimi joriy etiladi.
Uchinchidan, jinoyatchilikni “mahallabay” jilovlash, ayniqsa, shaxsning hayoti, sog'lig'i va mol-mulkiga nisbatan jinoiy tajovuzlardan himoya qilish, bu borada, uyushmagan yoshlar, deviant xulq-atvoridagi o'smirlar, nosog'lom va g'ayriijtimoiy hayot kechirayotgan shaxslar bilan “fuqarobay” ishlash amaliyotini har bir hududda jadallashtirish bo'yicha kompleks tezkor va profilaktik tadbirlar o'tkaziladi.
To'rtinchidan, yo'l harakati xavfsizligini ta'minlash, ayniqsa, og'ir oqibatli avtoavariyalar sodir etilishining oldini olishga qaratilgan kompleks chora-tadbirlar amalga oshiriladi. Mazkur tadbirlar doirasida barcha ta'lim muassasalarida “Yo'l harakati qoidalari” fanini majburiy fan sifatida kiritish, maktablarda “Harakat xavfsizligi sinfxonalari”ni tashkil etish hamda maktabgacha ta'lim muassasalarida bolalarga yo'l harakati xavfsizligi asoslarini o'qitish yo'lga qo'yiladi. O'z navbatida, serqatnov yo'l uchastkalariga piyoda tomonidan boshqarilayotgan svetoforlarni, yoritilmagan joylariga avtonom yoritish uskunalarni, harakat tezligini avtomatik o'lchovchi radar moslamalari o'rnatilishi davom ettiriladi.
Beshinchidan, fuqarolar uchun qo'shimcha qulayliklar yaratish, asosiy xizmat faoliyati yo'nalishlarida manfaatlar to'qnashuviga yo'l qo'ymaslik va “inson omili” ta'sirini kamaytirish maqsadida tizimni bosqichma-bosqich to'liq raqamlashtirish ishlari davom ettiriladi.

Реформы в системе органов внутренних дел
1-этап проводимых реформ На основании Указа Президента Республики Узбекистан от 14 апреля 2017 года №УП-5005 приняты 13 законов, 9 указов, 40 постановлений и 3 распоряжения Президента, 115 постановлений Правительства, 167 межведомственных документов.
Полностью оптимизирована система управления органов внутренних дел, обеспечено обслуживание 85 процентами (ранее 54%) личного состава непосредственно в местах, удобных для населения. Для этого был создан дополнительный 261 новый (ранее 108) отдел внутренних дел (ГОМ), который функционирует на каждые 35-40 тысяч жителей. На крупных рынках, в торговых комплексах и местах массового скопления людей за счет местного бюджета был создан 41 новый отдел внутренних дел. Взгляды каждого руководителя и сотрудника на борьбу с преступностью кардинально изменились.
Их первоочередной задачей в повседневной служебной деятельности стала защита прав граждан, а не погоня за цифрами и процентами. Исходя из общепризнанного положительного опыта международного сообщества в ведении статистики преступности, установлен расчет на 100 тысяч населения. Численность населения увеличилась с 32 млн. 120 тыс. до 34 млн. 860 тыс. человек.
За 6 месяцев 2021 года на 100 тысяч населения приходилось 132 преступления. В целях объективного анализа криминогенной ситуации, недопущения сокрытия преступлений, по инициативе сотрудников был осуществлен переход на систему оценки выявленных преступлений как положительного результата. За 6 месяцев 2021 года было выявлено почти вдвое больше преступлений, нежели за 6 месяцев 2017 года (8 592/15 321).
Реорганизованы все отраслевые службы системы. Исходя из требований времени, были вновь образованы подразделения, специализирующиеся на обеспечении безопасного туризма, пробации, расследовании и борьбе с киберпреступностью. Прошел переход на раннее предупреждение, а не на борьбу с последствиями преступлений в махаллях.
Для этого, на каждую махаллю было выделено по 1 инспектору профилактики, численность которых была доведена до 9 784 (ранее 5 867) и обеспечено обслуживание населения в среднем в количестве 3,5 тысяч человек (ранее 5,5 тысяч). Для осуществления непрерывной служебной деятельности сотрудникам были выделены льготные кредиты на приобретение 6 787 служебных домов и 7 388 личных автомобилей. Инспектор профилактики назначен заместителем председателя махалли по обеспечению правопорядка.
Для реализации законных интересов женщин и обеспечения их безопасности налажена деятельность 362 инспекторов по вопросам женщин. (ранее эту обязанность выполняли инспекторы профилактики) Налажена практика ежемесячной оценки состояния безопасности в махалле населением, а результатов проделанной в этом направлении работы районными и городскими Кенгашами народных депутатов. По сравнению с 6 месяцами 2017 года количество махаллей, в которых не было совершено преступлений, увеличилось с 3 855 (всего 9 015, 42,7%) до 4 559 (всего 9 251, 49,3%).
В целях полной реализации принципа «неотвратимости наказания за преступление» внедрен ряд инновационных подходов. Установлена обязательность аудио - и видеофиксации каждого (7) процессуального действия по раскрытию преступлений, внедрены в сферу передовые криминалистические средства, дистанционный допрос и мобильные следственные платформы. Для надежного обеспечения прав граждан, доставляемых в органы внутренних дел, созданы 1 123 отдельные допросные комнаты, в которых установлена бесперебойная запись на видеокамеры.
В целях повышения качества расследования уголовных дел по узким отраслевым специальностям созданы отдельные подразделения, специализирующиеся на дорожно-транспортных происшествиях, мошенничестве, киберпреступлениях, а также создана методика расследования конкретных преступлений.
В учреждениях исполнения наказания были установлены более 3 тысяч устройств видеонаблюдения. Осужденным и задержанным была предоставлена возможность встретиться с адвокатами и омбудсменом без каких-либо препятствий.
Были ликвидированы 4 колонии, не отвечавшие требованиям времени, в том числе колонии “Таштюрьма” и “Жаслык”, имеющие среди населения плохую репутацию. Осужденным предоставлено право избирать, получать пенсионное обеспечение и социальное страхование, заниматься профессией, получать качественное медицинское обслуживание. Для формирования их как достойных представителей общества путем полного вовлечения в труд создано 114 новых цехов, дополнительно создано 4 896 новых рабочих мест.
Помилованы 4 973 осужденных, искренне раскаявшихся в совершенном преступлении, налажена работа по обеспечению их социальной адаптации. III. В целях обеспечения общественной безопасности органами внутренних дел совместно с Национальной гвардией и общественностью организована 3-х ступенчатая патрульная служба.
Для мониторинга ситуации в общественных местах созданы 16 “Ситуационных центров”, в которые интегрированы более 100 тысяч видеокамер и более 8 тысяч кнопок экстренных вызовов, установленных на улицах, в домах граждан и социальных объектах. В целях обеспечения безопасности в общественных местах, исключающих “человеческий фактор”, сотрудники дорожно-патрульной и патрульно-постовой служб были обеспечены 6 100 “бодикамерами”, 179 алкотестерами, 6 514 планшетами, фиксирующими правонарушения.
На автомобильных дорогах для выявления нарушений установлено 1 096 видеокамер и 184 радарных систем. Также гражданам дано разрешение регистрировать нарушения. В целях создания дополнительных удобств населению 12 государственных услуг, оказываемых органами внутренних дел, переведены на интерактивный метод. Желающим дано разрешение на изменение цвета (затемнение) стекол транспортных средств, приобретение в аукционной форме государственных номерных знаков. Внедрены новые образцы ID-карт, «биометрического» заграничного паспорта и водительского удостоверения, отвечающих международным стандартам. Проводится системная работа по поэтапной цифровизации деятельности службы.
На сегодняшний день 96 процентов органов внутренних дел подключено к оптоволоконной системе, 89 процентов - оснащены современной компьютерной техникой. В системе внедрено 32 информационно - справочных базы, до 63 процентов документооборота переведено в электронную форму. Для обеспечения прозрачности деятельности был создан 21 веб-сайт и 47 страниц в социальных сетях. Посредством их ежедневно предоставляется информация 1,2 миллионам постоянных пользователей. Принимаются меры по повышению кадрового потенциала, искоренению коррупционных факторов в системе.
В связи с этим в Академии Министерства налажена система очного и заочного обучения по 8 (ранее 4) направлениям. Для формирования кадрового ядра с раннего возраста введены 14 ведомственных академических лицеев, «Темурбеклар мактаби» и специализированная школа-интернат. Для физической подготовки сотрудников были созданы 294 ведомственных спортивных объекта, а также диетические кухни на аутсорсинговой основе для популяризации здорового питания. Ежегодно в декабре в системе проводится месячник "Противодействие коррупции". Внедрена система рейтинговой оценки деятельности сотрудников служб пробации, миграции и оформления гражданства, оперативных, следственных, дорожно-патрульных, патрульно-постовых, а также инспекторов профилактики.
Для сотрудников был построен 241 дом, оформлены ипотечные кредиты на приобретение 2 245 квартир. Построено 93 административных здания, отвечающих требованиям времени, приобретено 2 868 служебных автомобилей. 121 ребенок, погибших на службе сотрудников, получил рекомендации для поступления в высшие учебные заведения без экзаменов. 5 126 сотрудникам и членам их семей были выданы путевки в санаторно-курортные учреждения. 328 сотрудников, показавших пример и добившихся высоких результатов в службе, награждены государственными наградами. Приказом Министра внутренних дел поощрено 77 884 сотрудника, верно служивших своему долгу, в том числе 246, отказавшихся от предложенной им взятки.
В системе был начат второй этап реформ после того, как главой государства были поставлены конкретные задачи на расширенном заседании Коллегии Министерства внутренних дел, в котором 12 февраля нынешнего года он впервые принял участие. К сегодняшнему дню приняты 1 указ и 7 постановлений Президента, 3 правительственных постановления, 19 ведомственных и межведомственных нормативно-правовых актов, нацеленных на то, чтобы поднять систему на качественно новый уровень в сфере общественной безопасности.
Исходя из требований этих документов, система управления в органах внутренних дел создана в совершенно новой форме. То есть, для координации деятельности смежных отраслевых служб созданы департаменты общественной безопасности, обеспечения безопасности на объектах транспорта и туризма, духовно-просветительской работы и кадрового обеспечения, а также оперативно-розыскной департамент, управляемые заместителями министра.
Все учреждения исполнения наказания были выведены из-под ведения территориальных органов внутренних дел и переданы непосредственно в Департамент исполнения наказания при Министерстве внутренних дел. В городе Ташкенте и Ташкентской области работа по предупреждению преступности организована по единому новому принципу «Столичный регион». Одновременно было упразднено 27 отделов внутренних дел (ГОМ), а 192 руководящие должности сокращены и спущены в низовые подразделения. С учетом специфики преступности в данной сфере создано 11 различных современных методов работы и «территориальных методов». Были разработаны и реализованы специальные программы в 45 районах и городах с наиболее тяжелой криминогенной обстановкой в стране, в частности, в Навоийской области, в городах Ангрен, Нукус и Карши, а также в Сариасийском, Касанском и Чиракчинском районах, с целью превращения их в «образцовые безопасные зоны».
С целью снижения влияния «человеческого фактора» в деятельность инспекторов профилактики и создания дополнительных удобств для населения, внедрен ряд современных информационно-коммуникационных технологий.
Например, с 1 июня нынешнего года в Самаркандской области в тестовом режиме запущена информационная программа «Смарт махалля», которая позволяет удаленно отправлять обращения инспекторам профилактики, оценивать их деятельность. Также с 1 августа все делопроизводство по административным правонарушениям, а с 1 сентября судебные заседания по правонарушениям будут проводиться в электронной форме. Для обеспечения систематической реализации этой работы при содействии местных властей инспекторам профилактики были переданы 6 489 современных компьютеров, 3 037 планшетов и 1083 веб-камеры.
В свою очередь, внедряется в практику система «махаллабай» по профилактике правонарушений: – по устранению проблем в 830 махаллях республики с тяжелой криминогенной обстановкой руководителями секторов утверждена и направлена на исполнение программа “оилабай”; – во всех (9 251) махаллях республики криминогенная ситуация была критически изучена, и 2 908 махаллей были отнесены к «красным», 1 784 - к «желтым» и 4 559 - к «зеленым» категориям.
Для предупреждения «очагов преступности» в «красных» и «желтых» махаллях к каждой из них были прикреплены хоким города, района, руководители и заместители правоохранительных органов; – дополнительные патрули были организованы в 267 махаллях с наихудшей криминогенной ситуацией с участием 442 сотрудников органов внутренних дел и привлечением 307 сотрудников Национальной гвардии; – 10 самых сложных махаллей в каждом регионе закреплены за первыми руководителями на областном уровне, и внедряется система «социальной профилактики» для решения существующих проблем в регионе.
Сегодня в 84 из этих махаллей развернута деятельность «Махаллинского пункта правопорядка», еще в 252 создаются такие пункты. С апреля нынешнего года в общей сложности 7 028 инспекторов профилактики прошли обучение на двухэтапных выездных курсах по моделям «городской инспектор» и «сельский инспектор».
Проделанная работа по подъему системы на качественно новый уровень, а также комплексные оперативно-профилактические мероприятия, проводимые в каждом регионе страны, заложили основу для обеспечения стабильности криминогенной ситуации в стране. Согласно статистике, по итогам 6 месяцев в 4 559 (49,3%) из 9 251 махалли страны не было совершено ни одного преступления.
В свою очередь, из 45 630 зарегистрированных преступлений 15 881 или 34,8% были совершены в предыдущие годы и зарегистрированы в этом году. Также по инициативе сотрудников выявлено 15 434 преступления (33,8% из 45 630), то есть количество раскрытия таких преступлений увеличилось на 71,4% (с 9 004 до 15 434) по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В том числе нашими сотрудниками: – раскрыто 548 коррупционных фактов, 99 фактов торговли людьми и 322 факта совершения киберпреступлений, пресечен незаконный оборот 368 кг наркотиков, 55 единиц огнестрельного оружия и 212 патронов; – правовые меры приняты в отношении 707 человек, участвовавших в подпольных религиозных ячейках (худжр), и 379 человек, незаконно пересекших границу; – раскрыто 3 833 нераскрытых преступления прошлых лет, задержано 1 888 разыскиваемых и найдено 263 пропавших без вести лиц.
*** Задачи на перспективу:
Во-первых, будут приняты меры по кардинальному улучшению деятельности органов внутренних дел в сфере общественной безопасности.
В связи с этим будет введена единая система управления существующими силами и средствами с четким разделением зон ответственности с Национальной гвардией за поддержание общественного порядка на улицах и в общественных местах. В свою очередь, в целях повышения эффективности служебной деятельности будут внедрены современные информационно-коммуникационные системы для дистанционного управления всеми нарядами и патрулями.
Во-вторых, с целью повышения уровня профессиональных знаний всего личного состава, служащего в системе, в рамках осуществления служебной деятельности на основе благой идеи «Верно служить Родине и народу – высший долг!» духовно-просветительская работа будет проводиться в совершенно новой форме.
В связи с этим до конца нынешнего года будет повышена квалификация более 17 тысяч человек, организованы выездные учебные курсы для более 2 тысяч инспекторов профилактики, проведены 200 тактических учений по повышению боевой готовности личного состава. В свою очередь, для повышения духовного мировоззрения сотрудников, обеспечения их вежливого отношения к гражданам будет внедрена система “ходимбай”, направленная на индивидуальную оценку поведения каждого сотрудника и проведение конкретных воспитательных мероприятий, исходя из его поведения.
В-третьих, на местах будут проводиться комплексные оперативнопрофилактические мероприятия по ускорению внедрения в регионах метода работы “маҳаллабай” – пресечение преступности, особенно защита от преступного посягательства на жизнь, здоровье и имущество человека.
В-четвертых, будут приняты комплексные меры по обеспечению безопасности дорожного движения, особенно по предотвращению серьезных автоаварий.
В рамках этих мер будет налажено введение предмета «Правила дорожного движения» в качестве обязательного предмета во всех образовательных учреждениях, организация «Классов безопасности дорожного движения» в школах и обучение детей основам безопасности дорожного движения в учреждениях дошкольного образования. В свою очередь, на оживленных участках дорог будет продолжена установка управляемых пешеходами светофоров, на неосвещенных - автономных осветительных приборов, радиолокационных станций (радар) с автоматическим измерением скорости движения.
В-пятых, будет продолжена поэтапная полная цифровизация системы с целью создания дополнительных удобств для граждан, недопущения конфликта интересов в основных направлениях служебной деятельности и снижения влияния “человеческого фактора”.