BMT Maxsus ma’ruzachisi bilan uchrashuv
2021-yil 29-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov BMTning terrorizmga qarshi kurashish sharoitida inson huquqlarini rag‘batlantirish va himoya qilish, asosiy erkinliklarini ilgari surish bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi Fionnuala Ni Aolayn bilan uchrashdi.
Tomonlar O‘zbekistonning BMT va uning inson huquqlari sohasidagi ixtisoslashgan tuzilmalari bilan o‘zaro hamkorligining dolzarb masalalarini muhokama qildilar.
BMT maxsus ma’ruzachisi mamlakatimizda fuqarolarning huquq va erkinliklarini ta’minlash, boshqa davlatlarda og‘ir ahvolga tushib qolgan shaxslarga samarali yordam ko‘rsatish, jumladan, Yaqin Sharqdagi urush hududlaridan odamlarni, ayniqsa, ayollar va bolalarni vatanga qaytarish borasidagi sa’y-harakatlarini yuqori baholadi.
Afg‘onistondagi vaziyat yuzasidan fikr almashildi. Afg‘oniston xalqiga tezkor insonparvarlik yordam ko‘rsatish zarurligi haqida umumiy fikr bildirildi.

Встреча со Специальным докладчиком ООН
29 ноября 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов провел встречу со Специальным докладчиком ООН по вопросу о поощрении и защите прав человека и основных свобод в условиях борьбы с терроризмом Фионнуалой Ни Аолайн.
Стороны обсудили актуальные вопросы взаимодействия Узбекистана с ООН и ее специализированными структурами в области прав человека.
Спецдокладчик ООН высоко оценила усилия нашей страны по обеспечению прав и свобод граждан, оказанию действенной помощи лицам, оказавшимся в сложных ситуациях в других государствах, в том числе возвращению и репатриации людей, особенно женщин и детей, из зон боевых действий на Ближнем Востоке.
Состоялся обмен мнениями по ситуации в Афганистане. Высказано общее мнение об острой необходимости в оказании афганскому народу экстренной гуманитарной помощи.