O‘zbek-Qirg‘iz taraqqiyot jamg‘armasi faoliyati bilan bog‘liq masalalar muhokama qilindi
Joriy yilning 27-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov O‘zbekiston-Qirg‘iziston taraqqiyot jamg‘armasi boshqaruvi raisi U.Karmishakovni qabul qildi.
Uchrashuv davomida, birinchi navbatda, kelgusida Jamg‘arma hisobidan moliyalashtirish uchun istiqbolli loyihalarni ko‘rib chiqish va tanlashni nazarda tutib, Jamg‘armaning amaliy faoliyatini tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Ta'kidlanganidek, hozirgi kunda Jamg‘arma rahbariyati tomonidan qishloq xo‘jaligi, chorvachilik, bog‘dorchilik, pillachilik, qurilish materiallari ishlab chiqarish, farmatsevtika sohalaridagi investitsiyaviy loyihalar ro‘yxati tuzilgan. Shuningdek, O‘zbekiston va Qirg‘izistonning chegara hududlarida qo‘shma savdo-logistika majmualarini yaratish imkoniyatlari o‘rganilmoqda.
Muloqot chog‘ida tomonlar alohida loyihalarning afzalliklarini batafsil muhokama qilib, ularning foydaliligi va iqtisodiy samarasini hisobga olgan holda, ularni tezroq amalga oshirishni boshlash maqsadida loyihalarning yakuniy ro‘yxatini shakllantirish borasida birgalikda amalga oshiriladigan navbatdagi tadbirlarni belgilab olishdi.
Shuningdek, uchrashuv yakunida Jamg‘armaning tuzilmasining tashkil etilishi hamda amaliy faoliyati bilan bog‘liq bir qator masalalar kelishib olindi. Bu ma'qullangan loyihalarni moliyalashtirishni tezlashtirish imkonini beradi.

Обсуждены вопросы деятельность Узбекско-Кыргызского фонда развития
27 ноября текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков принял председателя правления Узбекско-Кыргызского фонда развития У.Кармышакова.
В ходе встречи были обсуждены вопросы организации практической деятельности Фонда, в первую очередь имея в виду рассмотрение и выбор перспективных проектов для их дальнейшего финансирования за счет средств Фонда.
Отмечалось, что в настоящее время руководством Фонда составлен перечень инвестиционных проектов в сферах сельского хозяйства, животноводства, садоводства, шелководства, производства строительных материалов, фармацевтики. Также изучаются возможности для создания совместных торгово-логистических комплексов в приграничных районах Узбекистана и Кыргызстана.
В ходе диалога стороны предметно обсудили преимущества отдельных проектов и наметили дальнейшие шаги по двустороннему взаимодействию для формирования окончательного перечня проектов с учетом их маржинальности и экономического эффекта, с целью скорейшего начала их реализации.
Также по итогам встречи был согласован ряд вопросов, связанных с внутренней организацией и операционной деятельностью Фонда, что позволит ускорить открытие финансирования по одобренным проектам.