O‘zbek-Qirg‘iz taraqqiyot jamg‘armasi faoliyati bilan bog‘liq masalalar muhokama qilindi
Joriy yilning 27-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov O‘zbekiston-Qirg‘iziston taraqqiyot jamg‘armasi boshqaruvi raisi U.Karmishakovni qabul qildi.
Uchrashuv davomida, birinchi navbatda, kelgusida Jamg‘arma hisobidan moliyalashtirish uchun istiqbolli loyihalarni ko‘rib chiqish va tanlashni nazarda tutib, Jamg‘armaning amaliy faoliyatini tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Ta'kidlanganidek, hozirgi kunda Jamg‘arma rahbariyati tomonidan qishloq xo‘jaligi, chorvachilik, bog‘dorchilik, pillachilik, qurilish materiallari ishlab chiqarish, farmatsevtika sohalaridagi investitsiyaviy loyihalar ro‘yxati tuzilgan. Shuningdek, O‘zbekiston va Qirg‘izistonning chegara hududlarida qo‘shma savdo-logistika majmualarini yaratish imkoniyatlari o‘rganilmoqda.
Muloqot chog‘ida tomonlar alohida loyihalarning afzalliklarini batafsil muhokama qilib, ularning foydaliligi va iqtisodiy samarasini hisobga olgan holda, ularni tezroq amalga oshirishni boshlash maqsadida loyihalarning yakuniy ro‘yxatini shakllantirish borasida birgalikda amalga oshiriladigan navbatdagi tadbirlarni belgilab olishdi.
Shuningdek, uchrashuv yakunida Jamg‘armaning tuzilmasining tashkil etilishi hamda amaliy faoliyati bilan bog‘liq bir qator masalalar kelishib olindi. Bu ma'qullangan loyihalarni moliyalashtirishni tezlashtirish imkonini beradi.

Activities of Uzbek-Kyrgyz Development Fund were discussed
On November 27 this year, Deputy Prime Minister - Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan S.Umurzakov receive Chairman of the Board of Uzbek-Kyrgyz Development Fund U.Karmyshakov.
During the meeting, organization of the Fund’s practical activities, including primarily consideration and selection of promising projects for further financing by the Fund, was discussed.
It was noted that the management of the Fund created a list of investment projects in the areas of agriculture, cattle breeding, horticulture, silk production, building materials, pharmaceuticals. Opportunities for creating joint trade and logistics complexes in the border areas of Uzbekistan and Kyrgyzstan are also being explored.
In the course of the dialogue, the parties discussed in detail the advantages of individual projects and outlined further steps for bilateral cooperation to form a final list of projects in order to start their early implementation, taking into account their marginality and economic effect.
Also, at the end of the meeting a number of issues related to the internal organization and operations of the Fund, which will accelerate the opening of funding for approved projects.