G‘alla yetishtirish va sotishda erkin raqobatni ta’minlaydigan bozor tamoyillarini joriy etish to‘g‘risida
2021-11-16 | Hujjatlar
Qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat tarmog‘ining raqobatbardoshligini oshirishga qaratilgan islohotlarni yangi bosqichga olib chiqish, ichki bozorda narxlar barqarorligini ta’minlash, g‘allaning kerakli bo‘lgan hajmidan tashqari davlat xaridlaridan to‘liq voz kechish hisobiga investitsiyaviy jozibadorlikni oshirish, g‘alla donini birja savdolarida cheklovlarsiz sotishga imkon yaratish maqsadida:
1. Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Moliya vazirligi hamda O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashining g‘alla yetishtirish va sotishdagi investitsiyaviy jozibadorlikni oshirishga qaratilgan quyidagi takliflariga rozilik berilsin:
ichki bozorni g‘alla doni bilan kafolatli ta’minlash maqsadida 2022-yildan boshlab respublika hududida ekishga tavsiya etilgan bug‘doy navlarini xo‘jalik yurituvchi sub’ektlar tomonidan yer-suv sharoitlaridan kelib chiqqan holda mustaqil joylashtirish;
2022 – 2024-yillarda g‘allachilik klasterlari va fermer xo‘jaliklari yetishtirgan hosilning g‘alla ekilgan har gektar sug‘oriladigan maydon hisobidan respublika bo‘yicha o‘rtacha 2,5 tonnadan bug‘doyni erkin birja savdolari orqali, qolgan qismini to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar asosida erkin sotish;
Qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi (keyingi o‘rinlarda – Jamg‘arma) kredit resurslari hisobidan g‘alla yetishtirish xarajatlarini qoplash uchun imtiyozli kreditlarni g‘alla yetishtiruvchi fermer xo‘jaliklari, Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Urug‘chilikni rivojlantirish markazi tarkibidagi elita urug‘chilik xo‘jaliklari va g‘allachilik klasterlariga ajratish;
g‘alla yetishtiruvchi fermer xo‘jaliklari, Urug‘chilikni rivojlantirish markazi tarkibidagi elita urug‘chilik xo‘jaliklari va g‘allachilik klasterlariga kredit mablag‘laridan erkin foydalanish, mineral o‘g‘itlar, o‘simliklarni himoya qilish vositalari, yoqilg‘i-moylash mahsulotlari va qishloq xo‘jaligi texnikalarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri xarid qilish huquqini berish.
2. Qishloq xo‘jaligi vazirligi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Moliya vazirligi, Davlat statistika qo‘mitasi hamda O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi bilan kelishgan holda kalendar yilning 1-avgustiga qadar bug‘doyning kelgusi yil hosili uchun kutilayotgan indikativ narxi ommaviy axborot vositalari orqali e’lon qilinishini ta’minlasin.
3. Moliya vazirligi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi hamda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi 2022-yil 1-yanvarga qadar Jamg‘arma tomonidan ichki bozorda narx barqarorligini ta’minlash uchun birja savdolaridan bug‘doy sotib olish va uni birjada sotish tartibini ishlab chiqib, tasdiqlash uchun Vazirlar Mahkamasiga kiritsin. Bunda:
Jamg‘arma nomidan birja savdolarida bug‘doy sotib oluvchi tijorat vakilini belgilash va tanlab olishning aniq va shaffof mezonlari;
tijorat vakili tanlovida “O‘zdonmahsulot” AK tizimi korxonalari bilan bir qatorda hududlarda donni qayta ishlash faoliyati bilan shug‘ullanayotgan boshqa tadbirkorlik sub’ektlariga teng sharoit yaratilishi;
tijorat vakili Jamg‘arma nomidan xarid qilingan bug‘doy uchun o‘zining butun mol-mulki bilan javobgar ekanligi;
tijorat vakili Jamg‘arma topshirig‘iga asosan Davlat soliq qo‘mitasi huzuridagi Kadastr agentligining Milliy geografik axborot tizimida yer uchastkalariga bo‘lgan huquqi davlat ro‘yxatidan o‘tgan g‘allachilik klasterlari va fermerlardan birja orqali bug‘doy sotib olishi;
tijorat vakilining bug‘doyni xarid qilish, saqlash, tabiiy kamayish, ortish, tashish va davlat zaxirasini yangilash bo‘yicha xarajatlarini qoplab berish;
ichki bozorda don narxlari barqarorligini ta’minlash uchun xarid qilingan bug‘doyning Jamg‘arma tomonidan birja savdolariga chiqarilishi;
narxlarni saqlab turish maqsadida bug‘doyni sotishdan olingan ijobiy va salbiy farqlarni qoplash tartibi ko‘zda tutilsin.
4. Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Moliya vazirligi, Davlat statistika qo‘mitasi hamda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi kalendar yilning:
1 apreliga qadar erkin birja savdolariga qo‘yiladigan bug‘doyning fermerlar, klasterlar va tumanlar kesimidagi taqsimotini hamda bug‘doyni saqlashga mos yopiq sig‘imlarga ega don qabul qiluvchi xo‘jalik yurituvchi sub’ektlarning ro‘yxatini tasdiqlash uchun Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
1 avgustiga qadar yetishtirilgan bug‘doy miqdori va ichki bozorda bug‘doyga bo‘lgan talabdan kelib chiqib, zarur hollarda tender savdolari orqali qo‘shimcha bug‘doy xarid qilish to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritib borsin.
5. O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Sh.M. G‘aniyev, qishloq xo‘jaligi vaziri J.A. Xodjayev, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi va viloyat hokimlarining kalendar yilning may-avgust oylarida mulkchilik shaklidan qat’i nazar, sug‘oriladigan maydonlarda g‘alla yetishtiruvchi barcha sub’ektlar tomonidan g‘alla ekilgan har gektar maydon hisobiga respublika bo‘yicha o‘rtacha 2,5 tonnadan g‘allaning birja savdolariga chiqarilishini ta’minlash uchun shaxsan mas’ulligi belgilab qo‘yilsin.
6. Davlat boshqaruvi organlari, shu jumladan, barcha darajadagi mahalliy hokimliklar va huquqni muhofaza qiluvchi organlarning:
a) boshoqli don yetishtirishda agrotexnik tadbirlarni o‘tkazish, moddiy-texnik resurslar bilan ta’minlashga;
ajratilgan imtiyozli kreditlardan foydalanish yo‘nalishlariga;
bug‘doyni sotish jarayonlariga, shu jumladan, shartnomalar tuzishga, xo‘jaliklarni don tayyorlash va qayta ishlash bilan shug‘ullanuvchi ma’lum korxonalarga biriktirish, respublika hududlari o‘rtasidagi ichki tashuvlarga ;
b) g‘allachilik klasterlari faoliyatiga chorvachilik, parrandachilik, baliqchilik va boshqa yo‘nalishlarni qo‘shish to‘g‘risida qat’iyan taqiqlanadi.
7. Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Moliya vazirligi va Davlat aktivlarini boshqarish agentligining:
2021 – 2022-yillarda “O‘zdonmahsulot” AK tizimidagi don korxonalarini g‘allachilik klasteri tashkil etish taklifini bildirgan tadbirkorlik sub’ektlariga sotish uchun baholash va faoliyat yo‘nalishini o‘zgartirmaslik shartida ochiq savdolarga qo‘yish;
“O‘zdonmahsulot” AK tizimidagi don korxonalariga tegishli 20 ta urug‘lik don tayyorlash sexlarini ushbu korxonalarning soliq va Jamg‘arma oldidagi qarzdorligini (ular bo‘yicha hisoblangan penyalar, shuningdek, ob’ektni o‘tkazish natijasida yuzaga keladigan soliqlarni ham inobatga olgan holda) ob’ektning baholangan qiymati miqdoriga kamaytirish hisobiga Urug‘chilikni rivojlantirish markaziga berish va to‘liq modernizatsiya qilish to‘g‘risidagi takliflariga rozilik berilsin.
Bunda, qarzdorlik mavjud bo‘lmagan hollarda ob’ektlar “O‘zdonmahsulot” AKdagi davlat ulushi va “O‘zdonmahsulot” AKning don  korxonalaridagi ulushini tegishincha kamaytirish hisobiga beriladi.
8. Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Moliya vazirligi “O‘zdonmahsulot” AK tizimidagi korxonalar tadbirkorlik sub’ektlariga sotilgandan so‘ng“O‘zdonmahsulot” AKni belgilangan tartibda tugatish to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin.
9. Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi, Davlat statistika qo‘mitasi va Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan birgalikda 2022-yil 1-martga qadar barcha tumanlar markaziy dehqon bozorlaridagi bug‘doy va boshqa asosiy qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining narxlarini “on-line” tarzda kuzatish imkonini beruvchi elektron platformani ishga tushirsin.
10. Qishloq xo‘jaligi vazirligi ikki oy muddatda:
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan birgalikda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtiriladigan yerlarni, shu jumladan, boshoqli donning ekilishi, uning rivojlanishini uchuvchisiz uchish apparatlari (dronlar) yordamida kuzatish va monitoringini yuritish imkonini beruvchi elektron platformani ishga tushirsin;
“O‘zdaverloyiha” davlat ilmiy-loyihalash instituti hamda uning hududiy bo‘linmalari tomonidan qishloq xo‘jaligi yerlari va ekinlarining vegetativ holatini uchuvchisiz uchish apparatlari yordamida kuzatilishini yo‘lga qo‘ysin;
“O‘zdaverloyiha” davlat ilmiy-loyihalash institutining “Yer axborot tizimi” portalida qishloq xo‘jaligi ekinlarining joylashtirilishi, shu jumladan, takroriy va to‘qsonbosti usulida yetishtirilayotgan ekinlar to‘g‘risida ma’lumot beruvchi elektron bazani shakllantirsin.
11. Qishloq xo‘jaligi vazirligi O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi bilan birgalikda boshoqli don yetishtiriladigan maydonlarda zararkunandalar va kasalliklar tarqalishining oldini olish maqsadida tizimli kuzatuvni tashkil etsin, xo‘jaliklar tomonidan ekinlarni himoya qilish ishlari o‘z vaqtida bajarilishini nazoratga olsin.
Favqulodda holatlarda ushbu maqsadlar uchun ko‘zda tutilgan mablag‘lar hisobidan ekinlarni himoya qilish ta’minlansin.
12. Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari ekinlarni joylashtirish bo‘yicha belgilangan ko‘rsatkichlarning xo‘jaliklar tomonidan bajarilishi yuzasidan zarur chora-tadbirlarni amalga oshirsin.
13. Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Moliya vazirligi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi ikki hafta muddatda g‘alla yetishtirish va sotishda bozor tamoyillarini joriy etish jarayonida amalga oshiriladigan ishlar bo‘yicha “Yo‘l xaritasini”ni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
14. Boshoqli don yetishtirish, sotish va bug‘doy narxining shakllanishi bo‘yicha mazkur qaror bilan o‘rnatilgan tartibni Vazirlar Mahkamasi, mahalliy davlat hokimiyati organlari, shuningdek, vazirlik va idoralarning hujjatlari bilan vaqtinchalik to‘xtatib turish yoki qayta ko‘rib chiqish qat’iyan man etilsin.
15. Moliya vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
16. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib qishloq xo‘jaligi vaziri J.A. Xodjayev, moliya vaziri T.A. Ishmetov, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi va viloyat hokimlari belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosarlari J.A. Qo‘chqorov va Sh.M. G‘aniyev zimmasiga yuklansin.

О внедрении рыночных принципов, обеспечивающих свободную конкуренцию при производстве и реализации зерна
2021-11-16 | Документы
В целях поднятия на новый этап реформ, направленных на повышение конкурентоспособности сельскохозяйственной и продовольственной отраслей, обеспечения стабильности цен на внутреннем рынке, повышения инвестиционной привлекательности за счет полного отказа от государственных закупок сверх необходимого объема зерна, а также создания возможности для реализации зерна на биржевых торгах без ограничений:
1. Согласиться с предложениями Министерства сельского хозяйства, Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства финансов, а также Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана, направленными на повышение инвестиционной привлекательности при производстве и реализации зерна, предусматривающими:
самостоятельное размещение хозяйствующими субъектами сортов пшеницы, рекомендованных к посеву на территории республики с 2022 года исходя из земельно-водных условий, в целях гарантированного обеспечения внутреннего рынка зерном;
в 2022–2024 годах свободную реализацию через биржевые торги в среднем по республике по 2,5 тонны зерна с каждого гектара орошаемой площади, засеянной зерном, урожай которого выращен зерновыми кластерами и фермерскими хозяйствами, остальную часть – на основе прямых договоров;
выделение льготных кредитов зерноводческим фермерским хозяйствам, элитным семеноводческим хозяйствам и зерновым кластерам в составе Центра развития семеноводства при Министерстве сельского хозяйства для покрытия расходов на производство зерна за счет кредитных ресурсов Фонда государственной поддержки сельского хозяйства (далее – Фонд);
предоставление зерноводческим фермерским хозяйствам, элитным семеноводческим хозяйствам и зерновым кластерам в составе Центра развития семеноводства права свободного использования кредитных средств, прямой закупки минеральных удобрений, средств защиты растений, горюче-смазочных материалов и сельскохозяйственной техники.
2. Министерству сельского хозяйства по согласованию с Министерством экономического развития и сокращения бедности, Министерством финансов, Государственным комитетом по статистике и Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана обеспечить в срок до 1 августа календарного года опубликование через средства массовой информации ожидаемой индикативной цены на зерно урожая следующего года.
3. Министерству финансов, Министерству экономического развития и сокращения бедности, Министерству сельского хозяйства и Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом при Кабинете Министров в срок до 1 января 2022 года разработать и внести в Кабинет Министров на утверждение порядок закупки Фондом зерна на биржевых торгах и реализации его на бирже в целях обеспечения стабильности цен на внутреннем рынке. При этом предусмотреть:
конкретные и прозрачные критерии определения и отбора коммерческого агента для закупки зерна на биржевых торгах от имени Фонда;
создание наряду с предприятиями системы АК «Уздонмахсулот» другим субъектам предпринимательства, занимающимся переработкой зерна в регионах, равных условий при отборе коммерческого агента;
ответственность коммерческого агента всем своим имуществом за зерно, закупленное от имени Фонда;
закупку коммерческим агентом по поручению Фонда зерна через биржу у зерновых кластеров и фермеров, право на земельные участки которых прошло государственную регистрацию в Национальной географической информационной системе Агентства по кадастру при Государственном налоговом комитете;
возмещение расходов коммерческого агента по закупке, хранению, естественной убыли, приросту, транспортировке и обновлению государственного резерва зерна;
выставление Фондом на биржевые торги закупленного зерна в целях обеспечения стабильности цен на зерно на внутреннем рынке;
порядок покрытия положительного и отрицательного сальдо, полученного от реализации зерна в целях сохранения цен.
4. Министерству сельского хозяйства, Министерству экономического развития и сокращения бедности, Министерству финансов, Государственному комитету по статистике и Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом при Кабинете Министров:
до 1 апреля календарного года внести в Кабинет Министров на утверждение распределение зерна, выставляемого на свободные биржевые торги, в разрезе фермеров, кластеров и районов, а также перечень хозяйствующих субъектов – получателей зерна, имеющих закрытые резервуары для хранения зерна;
до 1 августа календарного года внести в Кабинет Министров предложение о закупке, при необходимости, дополнительных объемов зерна посредством тендерных торгов исходя из количества выращенного зерна и спроса на зерно на внутреннем рынке.
5. Возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Ганиева Ш.М., министра сельского хозяйства Ходжаева Ж.А., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей персональную ответственность за обеспечение выставления в мае – августе календарного года всеми субъектами, производящими зерно непосредственно на орошаемых площадях, независимо от формы собственности, на биржевые торги в среднем по республике по 2,5 тонны зерна с каждого гектара орошаемой площади, засеянной зерном.
6. Органам государственного управления, в том числе местным хокимиятам всех уровней и правоохранительным органам, строго запрещается:
а) вмешательство:
в проведение агротехнических мероприятий при производстве зерновых колосовых и обеспечение материально-техническими ресурсами;
в направления использования выделенных льготных кредитов;
в процесс реализации зерна, в том числе заключение договоров, прикрепление хозяйств к отдельным предприятиям, занимающимся заготовкой и переработкой зерна, во внутренние транспортировки между регионами республики;
б) направление предписаний в письменной или устной форме о включении в деятельность зерновых кластеров таких направлений, как животноводство, птицеводство, рыбоводство и другие.
7. Согласиться с предложениями Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства финансов и Агентства по управлению государственными активами:
об оценке и выставлении на открытые торги в 2021–2022 годах зерновых предприятий в системе АК «Уздонмахсулот» для их реализации субъектам предпринимательства, предложившим организовать зерновой кластер, с условием неизменения направления деятельности;
о передаче Центру развития семеноводства и полной модернизации 20 цехов по заготовке семенного зерна зерновых предприятий в системе АК «Уздонмахсулот» за счет снижения налоговой задолженности и задолженности перед Фондом данных предприятий (с учетом начисленных на них пени, а также налогов, возникающих в результате передачи объекта) на размер оценочной стоимости объекта.
При этом в случае отсутствия задолженности объекты передаются за счет уменьшения доли государства в АК «Уздонмахсулот» и доли зерновых предприятий АК «Уздонмахсулот» соответственно.
8. Министерству экономического развития и сокращения бедности, Министерству финансов после реализации субъектам предпринимательства предприятий системы АК «Уздонмахсулот» внести в Кабинет Министров предложение о ликвидации АК «Уздонмахсулот» в установленном порядке.
9. Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с Министерством сельского хозяйства, Антимонопольным комитетом, Государственным комитетом по статистике и Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в срок до 1 марта 2022 года запустить электронную платформу, предоставляющую возможность отслеживать в режиме онлайн цены на зерно и другую основную сельскохозяйственную продукцию на центральных дехканских рынках всех районов.
10. Министерству сельского хозяйства в двухмесячный срок:
совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций запустить электронную платформу, осуществляющую наблюдение и мониторинг земель, на которых выращивается сельскохозяйственная продукция, в том числе посева и роста зерновых колосовых с использованием беспилотных летательных аппаратов (дронов);
организовать наблюдение Государственным научно-проектным институтом «Уздаверлойиха» и его территориальными подразделениями вегетативного состояния сельскохозяйственных земель и культур с помощью беспилотных летательных аппаратов;
сформировать электронную базу данных о размещении сельскохозяйственных культур на портале «Земельно-информационная система» Государственного научно-проектного института «Уздаверлойиха», в том числе о посевах, выращиваемых повторным методом и методом «туксонбости».
11. Министерству сельского хозяйства совместно с Агентством по карантину и защите растений организовать системный мониторинг в целях предотвращения распространения вредителей и болезней на площадях, отведенных под выращивание зерновых колосовых, а также взять под контроль своевременное выполнение хозяйствами мер по защите посевов.
Обеспечить защиту посевов в экстренных случаях за счет средств, предусмотренных на эти цели.
12. Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом при Кабинете Министров, Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей осуществить необходимые меры по выполнению хозяйствами показателей, установленных по размещению посевов.
13. Министерству экономического развития и сокращения бедности, Министерству финансов, Министерству сельского хозяйства в двухнедельный срок внести в Кабинет Министров «Дорожную карту» по работе, осуществляемой в процессе внедрения рыночных принципов при производстве и реализации зерна.
14. Строго запретить временное приостановление или пересмотр на основании документов Кабинета Министров, органов государственной власти на местах, а также министерств и ведомств порядка, установленного настоящим постановлением по производству и реализации зерновых колосовых, формированию цен на зерно.
15. Министерству финансов совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
16. Возложить на министра сельского хозяйства Ходжаева Ж.А., министра финансов Ишметова Т.А., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А. и Ганиева Ш.М.