O‘zbekistonda III Toshkent xalqaro biyennalesi bo‘lib o‘tdi
12-noyabr kuni O‘zbekiston Badiiy akademiyasi Markaziy ko‘rgazmalar zalida III Toshkent amaliy sanʼat xalqaro biyennalesi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir 2021 yilning 8-13 noyabr kunlari “Zamonaviy amaliy sanʼat: dekor va uslub” nomi ostida o‘tkazildi. Rasmiy yopilish marosimida Bosh vazir o‘rinbosari – Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov ishtirok etdi.
Aziz Abduhakimov O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 3-avgustdagi ijodkor ziyolilar vakillari bilan uchrashuvida madaniyat, adabiyot va sanʼat, tasviriy va amaliy sanʼat yo‘nalishidagi dolzarb vazifalar belgilab berilganini taʼkidlagan holda biyennalening maqsadiga to‘xtalib o‘tdi.
“III Toshkent amaliy sanʼat xalqaro biyennalesining asosiy maqsadi zamonaviy amaliy sanʼatni jahon hamjamiyatiga namoyish qilish orqali milliy qadriyatlarni asrash, turli xalqlar o‘rtasida do‘stlik va hamkorlik aloqalarini mustahkamlash, shuningdek unutilgan anʼanalarni tiklashdan iboratdir”, - dedi Aziz Abduhakimov.
Xalqaro biyennaleda Fransiya, Italiya, Shvetsiya, Avstraliya, Keniya, Yaponiya, Xitoy, Pokiston, Turkiya, Ummon, Eron, Ozarboyjon, Tojikiston, Qozog‘iston, Belarus, Rossiya, Ukraina va Bolgariya kabi mamlakatlardan 60 dan ziyod amaliy sanʼat ustalari ishtirok etishdi. O‘zbekiston nomidan 100 dan ortiq hunarmand o‘z sanʼat asarlarini namoyish qildi.
Biyennale doirasida o‘zbek va xorijiy dekorativ sanʼati, milliy sopol mahsulotlari, xattotlik, miniatyura ishlari ko‘rgazmalari, kulolchilik va tasviriy sanʼat bo‘yicha mahorat darslari, yosh dizaynerlarning milliy va zamonaviy liboslar namoyishlari o‘tkazildi.
Ko‘rgazma O‘zbekiston Badiiy akademiyasining Markaziy ko‘rgazmalar zali, Ikuo Xirayama Xalqaro madaniy karvonsaroyi, Toshkent fotografiya uyi, Kamoliddin Behzod nomidagi Sharq miniatyura sanʼati muzeyi hamda Tasviriy sanʼat galereyasida o‘tkazildi.
Dastur doirasida xorijiy amaliy sanʼat ustalari Samarqandga sayohat qilishdi va hududning madaniy hamda turistik salohiyati, shuningdek o‘zbek xalqining turmush tarzi, tarixi va madaniyati bilan yaqindan tanishishdi.
Biyennalening hakamlar xayʼati tarkibidan xorijiy mamlakatlarning nufuzli vakillari – Ozarboyjon Milliy fanlar akademiyasining Sanʼat va arxitektura instituti direktori Ertegin Salomzoda, Butunrossiya dekorativ sanʼati muzeyi rahbari Yelena Titova, YUNESKOning Markaziy Osiyo bo‘yicha xalqaro eksperti Nadejda Jdravkova o‘rin olishdi.
Hakamlar xayʼati xulosasiga ko‘ra, quyidagilar sovrinli o‘rinlarni egallashdi:
1-o‘rin - Zarafshon Shakardodova, Dilmurod Sharipov (Tojikiston);
2-o‘rin - Ubolsin Daulenova (Qozog‘iston);
3-o‘rin - Irina Lebedeva (Rossiya).
Biyennale Gran-prisiga O‘zbekiston vakili – keramika sanʼati ustasi Abduvohid Karimov munosib ko‘rildi.

В Узбекистане прошла III Ташкентская международная биеннале прикладного искусства
12 ноября в Центральном выставочном зале Узбекистана состоялась церемония закрытия III Ташкентской международной биеннале прикладного искусства «Современное прикладное искусство: декор и стиль», которая проводилась с 8 -13 ноября 2021 года.
Церемонию закрытия торжественно открыл заместитель Премьер-министра, министр туризма и спорта Азиз Абдухакимов. Азиз Абдухаккимов отметил, что 3 августа 2017 года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на встрече с представителями творческой интеллигенции обозначил актуальные задачи развития культуры, литературы и искусства, изобразительное и прикладное искусство и важным документом в этом направлении стало Постановление Президента №3219 «О дополнительных мерах по развитию и дальнейшему совершенствованию Академии художеств Узбекистана».
«Главной целью третьей Ташкентской Международной биеннале прикладного искусства является сохранение национальных традиций, укрепление связей дружбы и сотрудничества между разными народами путем представления современного прикладного искусства нашему народу и мировому сообществу, а также восстановление забытых традиций», - отметил Азиз Абдухакимов В биеннале приняли участие более 60 мастеров из Азербайджана, Таджикистана, Казахстана, Беларуси, России, Украины, Болгарии, Франции, Италии, Швеции, Австралии, Кении, Японии, Китая, Пакистана, Турции, Омана, Ирана. Из Узбекистана свои творческие работы представили более 100 ремесленников.
В биеналле были представлены узбекское и зарубежное декоративное искусство, национальная керамика, каллиграфия, выставки миниатюрных работ, мастер-классы по гончарному делу, живописи, демонстрации национальных и современных костюмов молодых дизайнеров. Выставка проводилась в Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана, в Международном культурном Караван-Сарае Икуо Хираямы, Ташкентском Доме фотографии, Музее искусства миниатюры востока имени Камолиддина Бехзода, а также в Галерее изобразительного искусства.
В рамках программы творческие люди из Италии, Великобритании, Ирана, России, Казахстана, Украины и других стран посетили Самарканд и ознакомились с его культурным и туристическим потенциалом, а также ознакомились с жизнью, историей и культурой узбекского народа. В состав жюри биеннале вошли влиятельные иностранные представители - директор Института искусств и архитектуры Национальной академии наук Азербайджана Эртегин Саломзода, директор Всероссийского музея декоративного искусства Елена Титова, международный эксперт ЮНЕСКО по Центральной Азии Надежда Ждравкова.
По заключению жюри призовые места получили: 1- место – Зарафшон Шакардодова, Дилмурод Шарипов (Таджикистан); 2- место – Уболсин Дауленова (Казахстан); 3- место – Ирина Лебедева (Россия). Достойным Гран-при Биеннале был признан Абдувохид Каримов по керамическому искусству из Узбекистана. 2- место – Уболсин Дауленова (Казахстан);
3- место – Ирина Лебедева (Россия).
Достойным Гран-при Биеннале был признан Абдувохид Каримов по керамическому искусству из Узбекистана.