Hurmatli shifokorlar!
Xalqimiz sizlarning timsolingizda o‘z hayotini ana shunday ulug‘ va mas’uliyatli ishga bag‘ishlagan, el-yurt salomatligini asrash yo‘lida bor bilim va tajribasi, iste’dod va mahoratini safarbar etib kelayotgan sharafli kasb egalarini ko‘radi hamda mashaqqatli mehnatingizni doimo munosib qadrlaydi.
Chindan ham, inson salomatligi jamiyatning bebaho boyligi, shifokorlar esa ana shu boylikning fidoyi posbonlaridir, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz.
Mamlakatimizda inson huquqlari va qonuniy manfaatlarini ta’minlash, qadr-qimmatini ulug‘lashda sog‘liqni saqlash tizimi ustuvor ahamiyat kasb etadi. Shuning uchun ham yurtimizda tinchlik va sog‘liqni ta’minlashga erishsak, qolgan hamma narsaga erishamiz, degan fikrni yana takrorlashni o‘rinli, deb bilaman.
Ayni shu maqsadda respublikamizda sog‘liqni saqlash tizimini tubdan isloh etish va uning rivojini yangi bosqichga ko‘tarish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Bu haqda so‘z yuritganda, keyingi besh yilda sohaga oid 200 dan ortiq qonun hujjatlari, jumladan, 2019-2025 yillarda Sog‘liqni saqlash tizimini rivojlantirish konsepsiyasi qabul qilinganini ta’kidlash lozim.
Tibbiyot sohasini moliyalashtirish hajmi yil sayin ortib bormoqda. Buni joriy yilda sohaga 18 trillion so‘mdan ziyod yoki 2016 yilga nisbatan 4 barobar ko‘p mablag‘ ajratilgani ham yaqqol tasdiqlab turibdi.
Mamlakatimizda tibbiyotning uch bosqichli milliy modeli – birlamchi tibbiy-sanitariya, shoshilinch tez tibbiy yordam va ixtisoslashtirilgan tibbiy xizmat tarmog‘i yaratilib, samarali faoliyat yuritmoqda. Eng muhimi, tibbiyot muassasalari xalqqa yanada yaqinlashmoqda.
Tibbiy xizmatlarning sifat darajasi oshib, yangi zamonaviy yo‘nalishlar, davolash va diagnostika usullari, noyob ilmiy-amaliy tajribalar shakllanmoqda. Buni birgina misol, ya’ni, qisqa davrda buyrak, jigar va o‘zak hujayralarda 700 dan ortiq murakkab operatsiyalar muvaffaqiyatli amalga oshirilganida ham ko‘rish mumkin.
Onalik va bolalikni muhofaza qilish bo‘yicha ishlar ko‘lami ham kengaymoqda. Xususan, homilador ayollar salomatligini doimiy nazorat qilish tizimi yo‘lga qo‘yilgani onalar va go‘daklar o‘limini sezilarli kamaytirishda muhim omil bo‘lmoqda.
O‘tgan davrda patronaj xizmati mutlaqo yangicha asosda tashkil etildi. Hamshiralarning uyma-uy yurib, har bir fuqaro salomatligini nazorat qilib borayotgani kasalliklarning oldini olish va aholining tibbiy madaniyatini yuksaltirishda katta rol o‘ynamoqda.
Davlat tibbiyot muassasalari bilan birga, xususiy klinikalar soni ko‘payib, ular 129 ta yo‘nalishda faoliyat ko‘rsatayotgani sohada sog‘lom raqobatni, aholi uchun tanlash imkoniyatini oshirishga xizmat qilmoqda.
Koronavirus pandemiyasi butun dunyo qatori xalqimiz, ayniqsa O‘zbekiston tibbiyoti uchun ham jiddiy sinov bo‘lganini barchamiz yaxshi bilamiz. El boshiga ish tushgan ana shunday og‘ir va murakkab paytda birinchi bo‘lib yordamga shoshilgan, virus o‘choqlarida o‘z hayotini xatarga qo‘yib, bu xavfli kasallikka qarshi mardona kurashgan sog‘liqni saqlash xodimlariga ushbu quvonchli ayyomda yana bir bor minnatdorlik bildiramiz.
Aynan sizlarning sa’y-harakatingiz bilan pandemiyaga qarshi kurashning ilg‘or usul va vositalari ishlab chiqilib, amalda joriy etilmoqda. Hozirgi kunda aholini koronavirusga qarshi emlash jarayonlari muvaffaqiyatli olib borilmoqda.
El-yurt salomatligini asrash va mustahkamlash yo‘lida fidokorona mehnat qilayotgan tibbiyot xodimlarini munosib rag‘batlantirish doimo e’tiborimiz markazida bo‘lib kelmoqda. Buning tasdig‘ini ularning
ish va turmush sharoitlarini yaxshilash, zamonaviy uy-joylar bilan ta’minlash, moddiy manfaatdorligini oshirishga qaratilgan ishlarimiz misolida ko‘rish mumkin.
Agar 2019-yildan buyon ushbu tizimda mehnat qilayotgan yurtdoshlarimizdan qariyb 550 nafari yuksak unvon, orden va medallar bilan taqdirlangan bo‘lsa, kuni kecha imzolangan Farmonga ko‘ra yana 82 nafar tibbiyot xodimi davlat mukofotlariga sazovor bo‘ldilar.
Fursatdan foydalanib, ularning barchasini ushbu munosib e’tirof bilan chin dildan tabriklayman.
Hurmatli soha xodimlari!
Xalqimiz salomatligini saqlash va mustahkamlash biz uchun bundan buyon ham bosh vazifa bo‘lib qoladi. Kelgusida sohaga yo‘naltiriladigan mablag‘larni 2 barobar oshirish, jumladan, yaqin besh yilda oliy toifali shifokorlar maoshini ekvivalent hisobida 1 ming dollarga yetkazish belgilangani bu boradagi rejalarimiz ko‘lamidan dalolat beradi.
Asosiy vazifamiz – tibbiyot sohasini yuqori samara bilan ishlaydigan, chinakam xalqchil tizimga aylantirishdan iborat.
Bu borada sog‘liqni saqlashning birlamchi bo‘g‘ini orqali tibbiy profilaktikaga, oilaviy shifokorlar rolini oshirishga alohida e’tibor qaratiladi. Jumladan, aholi orasida eng ko‘p tarqalgan va erta o‘lim holatlarining asosiy sababi bo‘lgan kasalliklarni barvaqt aniqlash, maqsadli skrining tadbirlarini o‘tkazish, profilaktik maxsus preparatlar bilan bepul ta’minlash hamda sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, sohaga axborot texnologiyalarini keng joriy etish bo‘yicha samarali choralar amalga oshiriladi.
Aziz va muhtaram yurtdoshlar!
Biz o‘z oldimizga qo‘ygan buyuk maqsad – Yangi O‘zbekistonni barpo etishga faqat sog‘lom xalq, sog‘lom millatgina qodir bo‘lishini albatta barchamiz yaxshi tushunamiz.
Ana shunday baland marralarga erishishda el-yurtimiz dardiga hamisha darmon bo‘lib kelayotgan siz, azizlar, bor kuch-g‘ayratingiz, bilim va malakangizni ayamasdan mehnat qilasiz, deb ishonaman.
Sizlarni kasb bayramingiz – Tibbiyot xodimlari kuni bilan yana bir bor tabriklab, barchangizga sihat-salomatlik, sharafli va mas’uliyatli faoliyatingizda ulkan yutuq va omadlar, xonadonlaringizga fayzu baraka tilayman.

Работникам сферы здравоохранения Узбекистана
Искренне, от всего сердца поздравляю вас с вашим замечательным профессиональным праздником – Днем медицинских работников.
Один из основателей мировой медицинской науки, великий врачеватель Абу Али ибн Сино говорил, что исцеление людей – высшее проявление доброты и благородства.
Наш народ видит в вашем лице представителей почетной профессии, посвятивших свою жизнь очень важному и ответственному делу охраны здоровья людей, и по достоинству оценивает ваш нелегкий труд, в который вы вкладываете все свои знания и опыт, талант и мастерство.
Поистине, здоровье человека – бесценное богатство общества, а врачи – его самоотверженные защитники.
Система здравоохранения страны занимает важнейшее место в обеспечении прав и законных интересов человека, уважения его достоинства. В этой связи хочу еще раз повторить, что только укрепляя в стране мир и обеспечивая здоровье народа, мы сможем достичь намеченных рубежей.
Именно в этих целях проводится широкомасштабная работа по коренному реформированию системы здравоохранения и ее развитию на качественно новом уровне.
Следует отметить, что за последние пять лет в сфере было принято свыше 200 актов законодательства, в частности, Концепция развития системы здравоохранения на 2019-2025 годы.
С каждым годом увеличиваются объемы финансирования здравоохранения. Это подтверждает и тот факт, что только в нынешнем году в сферу было направлено свыше 18 триллионов сумов – в 4 раза больше, чем в 2016 году.
В стране сформирована и эффективно действует трехуровневая национальная модель здравоохранения, включающая в себя системы первичной медико-санитарной, экстренной медицинской помощи и специализированных медицинских услуг. Самое главное, квалифицированная медицинская помощь становится все более доступной для широких слоев населения, в том числе в отдаленных районах.
Улучшается качество услуг, формируются новые современные направления, методы лечения и диагностики, уникальный научно-практический опыт. Приведу лишь один пример – за короткий срок в стране успешно проведено более 700 сложных операций по трансплантации почек, печени, стволовых клеток.
Расширяется работа по охране материнства и детства. В частности, налаживание системы постоянного мониторинга состояния здоровья беременных женщин становится сегодня одним из ключевых факторов значительного снижения уровня материнской и младенческой смертности.
За прошедший период на совершенно новой основе организована служба патронажа. Проводимые медицинскими сестрами подворные обходы, наблюдение за здоровьем каждого жителя махалли играют важную роль в профилактике заболеваний и повышении медицинской культуры населения.
Наряду с государственными медицинскими учреждениями растет количество частных клиник, действующих в 129 направлениях медицины, что способствует формированию здоровой конкуренции в сфере и дает населению возможность выбора.
Известно, что пандемия коронавируса стала серьезным испытанием, как и для всего мира, для нашей страны, особенно системы здравоохранения. В этот знаменательный день мы еще раз выражаем огромную благодарность всем медицинским работникам, которые в столь сложное и трудное время первыми приходили на помощь и, подвергая свою жизнь риску, находясь в самом очаге вирусной инфекции, мужественно боролись с этим опасным заболеванием.
Именно благодаря вашим усилиям разработаны и внедряются в практику передовые методы и средства борьбы с пандемией. В настоящее время успешно проводится вакцинация населения против коронавируса.
В центре нашего внимания всегда находится достойное стимулирование самоотверженного труда медицинских работников. Подтверждением являются принимаемые меры, направленные на улучшение условий труда и быта медиков, обеспечение их жильем, повышение материальной заинтересованности. С 2019 года около 550 работников сферы были удостоены почетных званий, орденов и медалей. В соответствии с подписанным вчера указом государственные награды будут вручены еще 82 медицинским работникам.
Пользуясь случаем, искренне поздравляю их всех с таким достойным признанием.
Уважаемые работники сферы!
Охрана и укрепление здоровья народа и впредь будет оставаться нашей главной задачей. В дальнейшем мы намерены в 2 раза увеличить объем выделяемых на развитие сферы средств, в том числе довести в ближайшие пять лет размер заработной платы врачей высшей категории до 1 тысячи долларов в эквиваленте, что свидетельствует о масштабах наших планов в этом направлении.
Наша задача – превратить национальное здравоохранение в высокоэффективную систему, способствующую качественному улучшению здоровья населения.
Особое внимание будет уделено медицинской профилактике, осуществляемой первичном звеном здравоохранения, повышению роли семейных врачей. В частности, будут приняты эффективные меры по раннему выявлению заболеваний, наиболее распространенных среди населения и являющихся основной причиной преждевременной смерти, проведению целевых скрининговых мероприятий, бесплатному обеспечению специальными профилактическими препаратами и пропаганде здорового образа жизни, широкому внедрению в сферу информационных технологий.
Мы хорошо понимаем, что только здоровый народ, здоровая нация способны достичь поставленной перед собой великой цели – построение Нового Узбекистана.
Убежден, что работники системы здравоохранения нашей страны и впредь будут направлять все свои силы, знания и опыт на достижение таких высоких рубежей.
Еще раз поздравляю вас с профессиональным праздником – Днем медицинских работников, желаю всем вам здоровья, больших успехов в выполнении вашей благородной и ответственной миссии, мира и счастья вашим семьям.